8 نکته برای استفاده از وزن بصری در ترکیب بندی عکاسی

انواع وزن بصری در عکاسی00

عکاسان همیشه به دنبال بهترین ترکیب بندی برای تصاویر خود هستند. با یادگیری قوانین اساسی عکاسی، می دانید که چگونه تصاویر خیره کننده ایجاد کنید. وزن بصری که به عنوان “تعادل” شناخته می شود. یکی از قوانین ترکیب بندی است که می توانید برای بهبود عکس های خود استفاده کنید. بیایید ببینیم که درک وزن بصری چگونه به شما به عنوان یک عکاس کمک می کند.

وزن بصری در عکاسی

وزن بصری در عکاسی چیست؟

وزن یا تعادل اصطلاحاتی هستند که به تأثیر بصری عناصر در ترکیب بندی عکس شما اشاره می کنند. هر چه وزن بصری عنصر قوی‌تر باشد، بیشتر چشم را جذب می‌کند. برای رسیدن به یک ترکیب متعادل، به وزن بصری اشیا توجه کنید. برخی از اشیا در مقایسه با سایر عناصر در قاب حضور قوی تری خواهند داشت. می‌توانید انتخاب کنید که عناصر را اضافه یا حذف کنید.

قوانین مختلفی وجود دارد که می توانید برای متعادل کردن تصویر خود از آنها استفاده کنید. به عنوان مثال، مناطق روشن و تاریک راه های ساده و در عین حال موثری برای ایجاد تعادل هستند. مانند سایر زمینه‌های عکاسی، تصاویر منحصربه‌فردی که خلاف قوانین هستند نیز می‌توانند به خوبی کار کنند. اما بهتر است قبل از اینکه قوانین را زیر پا بگذارید، یاد بگیرید!

وزت بصری در عکاسی0

انواع تعادل وزن در عکاسی

1. تعادل وزن متقارن

وزن متقارن همچنین به عنوان “تعادل رسمی” شناخته می شود. این واضح ترین راه برای ترکیب تصاویر شماست. هنگام استفاده از این قانون، مهمترین عنصر خود را در مرکز قاب قرار می دهید. اکثر تصاویری که از تعادل وزن متقارن استفاده می کنند در فرمت افقی خواهند بود. این امر نشان دادن عناصر متقارن را آسان تر می کند.

وزن بصری در عکاسی1

لازم نیست عناصر دقیق و کامل باشند. آنها فقط به احساسی مشابه در وزن و حضور نیاز دارند که به آنها اجازه می دهد متعادل به نظر برسند. در عکاسی، چهار نوع اصلی تقارن وجود دارد. شما می توانید با تقارن عمودی، افقی، شعاعی و بازتابی آزمایش کنید. این تعادل وزن بصری بهترین انتخاب برای عکاسی از معماری و مناظر است.

وزن بصری در عکاسی 3

2. تعادل وزن نامتقارن

وزن نامتقارن همچنین به عنوان “تعادل غیررسمی” شناخته می شود. دستیابی به این امر می تواند دشوار باشد، زیرا طبیعی تر است که از تعادل رسمی حمایت کنیم.

وزن بصری در عکاسی4

با پیروی از قانون یک سوم، به راحتی می توانید تصویر خود را به این شکل بسازید. تعادل غیررسمی به دستیابی به ترکیبات منحصر به فردی کمک می کند که توجه را به خود جلب کند. اگر احساس می کنید که صحنه متعادل نیست، یک یا چند سوژه ثانویه را در فضای باقی مانده قرار دهید. به عنوان مثال، ساختمان در تصویر بالا می تواند با یک پرنده یا هواپیما در فضای منفی آسمان تکمیل شود.

وزن بصری در عکاسی5

3. تعادل عکاسی با استفاده از اندازه

متوجه خواهید شد که اندازه یکی از بهترین راه ها برای نشان دادن یک ترکیب متعادل است. ما درک می کنیم که چیزهای بزرگتر به استفاده نزدیکتر هستند، حتی اگر همیشه اینطور نباشد. تغییر این ایده می تواند به شما در ایجاد تصاویر هیجان انگیز کمک کند.

وزن بصری در عکاسی5

اجسام بزرگتر وزن بیشتری نسبت به اقلام کوچکتر نگه می دارند. به همین دلیل توجه بیننده را بیشتر جلب می کنند. شما می توانید این کار را با دیدگاه خود انجام دهید. همچنین می توانید فاصله بین خود و سوژه اصلی خود را کاهش دهید. یا می توانید از کنار هم قرار دادن عناصر با اندازه های مختلف استفاده کنید. از این ابزار ترکیب بندی برای عکاسی منظره، خیابان یا معماری استفاده کنید.

وزن بصری در عکاسی6

4. ایجاد تعادل وزن با رنگ و اشباع

رنگ‌های تند و روشن بیشتر از رنگ‌های غیراشباع برجسته هستند. انفجار رنگ در پس زمینه ای ساده و یکنواخت توجه بیننده را به خود جلب می کند. این به شما امکان می‌دهد تصویر را تنظیم کنید و توجه را به یک یا دو شی جلب کنید. رنگ ها می توانند مکمل یکدیگر باشند. بنابراین، سعی کنید رنگ های مقایسه ای یا رنگ های متضاد داشته باشید تا به جذاب تر شدن تصویر کمک کنید.

وزن بصری در عکاسی7

داشتن رنگ های مشابه در کنار یکدیگر می تواند به انتقال روان از یک آیتم به آیتم دیگر کمک کند. این می تواند به نگه داشتن بیننده برای مدت طولانی تری کمک کند. این ابزار ترکیب بندی برای عکاسی پرتره، غذا و منظره مفید است. همچنین اگر می خواهید به ترکیب بندی هارمونی تسلط داشته باشید، یادگیری کمی در مورد تئوری رنگ و رنگ های متضاد نیز مفید است.

وزن بصری در عکاسی8

5. ایجاد تعادل وزن با تن و کنتراست

تن و کنتراست نقش مهمی در فرآیند عکاسی دارند. اجسام تیره‌تر وزن بیشتری نسبت به اجسام سبک‌تر دارند. می توانید از این برای عکاسی خود استفاده کنید.

وزن بصری در عکاسی9

تن و کنتراست در عکاسی سیاه و سفید بسیار قدرتمند هستند. در عکس‌های B&W، تمرکز بینندگان به جای رنگ‌ها، روی سوژه، بافت‌ها و الگوها است. نواحی با کنتراست بالا چشم را جلب می کند. سعی کنید از اشیاء تاریک در پس زمینه روشن یا برعکس، عکس بگیرید.

داشتن جزئیاتی در فضاهای منفی برای کمک به جذب بیننده، هوشمندانه است. این تکنیک در عکاسی منظره، معماری و خیابان مفید است.

وزن بصری در عکاسی10

6. تمرکز بر بافت ها برای وزن های بصری مختلف

الگوها و بافت ها جالب هستند؛ زیرا ما تمایل داریم آنها را جستجو کنیم و حتی بدون تلاش روی آنها تمرکز کنیم. بافت‌های قوی می‌توانند با متعادل کردن سوژه‌ای خارج از مرکز، به پشتیبانی از تصویر کمک کنند. اما، پس‌زمینه‌های بافت‌دار نیز می‌توانند توجه بیننده را از نقطه کانونی اصلی منحرف کنند.

وزن بصری در عکاسی12

بافت ها می توانند قوانین ترکیبی دیگر را تقویت کنند. شکل و فرم هر دو پیش زمینه و پس زمینه با یکدیگر بازی می کنند. به علاوه، بافت های مختلف وزن بصری متفاوتی به عناصر می دهند.

از این ابزار ترکیب بندی می توانید در عکاسی شهری، خیابانی، منظره و انتزاعی استفاده کنید.

وزن بصری در عکاسی13

7. تعادل وزن کانونی

فوکوس راهی است که ما می‌توانیم توجه بیننده را به ناحیه یا موضوعی در کادر خود وادار کنیم و به آن سوق دهیم. مواردی که در فوکوس قرار دارند وزن بصری بیشتری نسبت به مناطق خارج از فوکوس نگه می دارند. عمق میدان کم یا فوکوس دیفرانسیل، ابزاری قدرتمند برای حذف هر ناحیه ناخواسته از صحنه است.

وزن بصری در عکاسی14

بهترین چیز این است که مناطق خارج از فوکوس بافت مفیدی به ترکیب می دهند. آنها حتی ممکن است تکرار مواردی باشند که در فوکوس هستند، که به بیننده اجازه می‌دهد به محض یافتن ناحیه فوکوس به سمت آن سوق پیدا کنند.

برای رسیدن به این اثر از عمق میدان کم استفاده کنید. تعادل وزن کانونی در عکاسی منظره، غذا و ماکرو به خوبی عمل می کند.

وزن بصری در عکاسی15

8. استفاده از نور و تاریکی برای تعادل وزن بصری

نور و تاریکی ابزار بسیار قدرتمندی در عکاسی هستند. هر تصویر ترکیبی از نور و تاریکی است – یا سفید و سیاه و یا برجسته و سایه.

یک تصویر تیره‌تر می‌تواند به ایجاد فضایی بدیع که متناسب با موضوعات جدی‌تر و بحث‌برانگیزتر باشد کمک کند. برعکس، یک تصویر سبک تر می تواند احساس نرم تر و بی گناه تر را منتقل کند.

اگر این دو را با هم ترکیب کنید، می توانید وزن بصری متفاوتی به عناصر خاصی بدهید. همچنین، می‌توانید از تعادل نور-تاریکی برای ایجاد یک روایت برای تصویر خود استفاده کنید.

وزن بصری در عکاسی16

نواحی تیره تر، چشم بیننده را به سمت نواحی روشن تر می کشاند. برای مثال می توانید از این تکنیک برای قاب بندی طبیعی استفاده کنید. کادربندی طبیعی برای ایجاد جلوه کششی عالی است زیرا چشم تمایل دارد مناطق روشن‌تر را دنبال کند. شما می توانید این ابزار وزن بصری را تقریبا در تمام ژانرهای عکاسی اعمال کنید.

وزن بصری در عکاسی17

9. استفاده از افراد یا حیوانات برای تعادل وزن

گنجاندن افراد یا حیوانات می تواند در ایجاد تعادل در یک ترکیب موثر باشد. آنها موضوعات قابل توجهی هستند که ما می توانیم به سرعت آنها را شناسایی کنیم. بنابراین، هنگامی که آنها در تصویر قرار می گیرند، حس مقیاس را به ما می دهد و به ما کمک می کند تا علاقه ما در کادر باقی بماند.

وزن بصری در عکاسی18

آنها همچنین به دلیل مکان و اطراف خود به ما حس مکان و زمان می دهند. به عنوان مثال، می توانید بگویید که تصویر زیر یک تصویر طنز است. بدون عنصر انسانی، ما آن را ترسناک می دانیم.

عکاسی از افراد یا حیوانات پتانسیل ایجاد یک تصویر جالب را دارد. با استفاده از یک پس زمینه منحصر به فرد، می توانید کمک کنید که پیش زمینه جذاب تر به نظر برسد. این تکنیک وزن بصری برای عکاسی منظره و خیابان مناسب است.

وزن بصری در عکاسی19

10. تعادل وزن اتاق سرب

«اتاق سرب» یا «اتاق بینی» مفهومی در عکاسی است که در آن فضایی را در مقابل نگاه سوژه عکاسی می‌گذارید. این به بیننده اجازه می دهد تا ببیند که شخص به جایی نگاه می کند و نه تنها در انتهای کادر.

وزن بصری در عکاسی20

ما انتظار داریم فضا را در جهتی که سوژه به نظر می رسد ببینیم. در غیر این صورت، تصویری با ترکیب بندی خوب یا متعادل ایجاد نمی کند. اگر احساس می‌کنید که تصویر نامتعادل است، شیئی را که شخص به سمت آن نگاه می‌کند، وارد کنید.

همچنین حس کنجکاوی خاصی به تصویر اضافه می کند. از تکنیک اتاق سرب برای عکاسی پرتره و خیابانی استفاده کنید.

وزن بصری در عکاسی21

11. تعادل مفهومی وزن

یک ایده مفهومی می تواند ابزار بسیار قدرتمندی برای ایجاد یک ترکیب باشد. کنار هم قرار دادن مفاهیم می تواند از طریق تضاد ایده هایشان یک داستان یا علاقه ایجاد کند.

به عنوان مثال، تصویر زیر جدایی محله های ثروتمند و فقیر را نشان می دهد. می‌توانیم اندازه خانه‌هایشان، فضایی که دارند و حتی تفاوت‌های چشم‌اندازشان را ببینیم.

وزن بصری در عکاسی22

ایده های مفهومی پشت ترکیب می توانند از واضح به تفکر برانگیز تبدیل شوند. در تصویر زیر چند پله را می بینیم و پسری در پایین که به پله اول نگاه می کند.

این نشان دهنده چالشی است که پسر باید با هدف، تلاش و شجاعت بر آن غلبه کند. آنها به خوبی کار می کنند؛ زیرا دو ایده متضاد با یکدیگر تعادل برقرار می کنند. این تکنیک برای عکس‌هایی که می‌خواهید برای برانگیختن احساسات و تحریک افکار در بیننده استفاده کنید، به خوبی کار می‌کند.

وزن بصری در عکاسی24

نتیجه

راه های زیادی وجود دارد که می توانید از وزن بصری در عکاسی خود استفاده کنید. سعی کنید از قوانین ارائه شده در این مقاله هر بار یک تصویر استفاده کنید. اگر بخواهید از تعداد زیادی در یک تصویر استفاده کنید، ممکن است ترکیب شما خیلی گیج کننده شود!

در عوض، تقارن، اندازه و رنگ ها را آزمایش کنید. برای آشنایی بیشتر با ترکیب بندی، مقاله 21 قانون ترکیب بندی را بخوانید.

منبع: expertphotography.com

مقالاتی که شاید برایتان جذاب باشد

فهرست