ترفند های آسان و خلاقانه برای عکاسی با گوشی در چند دقیقه!!

عکاسی با موبایل

در مقاله قبل برای شما آموزش عکاسی با گوشی را تدارک دیده بودیم؛ در این مقاله قصد داریم به شما ترفند هایی را آموزش دهیم تا بتوانید عکس های زیبا و خلاقانه ای را در کمترین زمان و با کمترین تجهیزات از خود و دوستان تان بگیرید.

اگر خلاقیت ندارید و از گرفتن عکس های تکراری خسته شدید؛ یا در روزهای آینده به مجلسی دعوت شدید و می خواهید خود را آماده کنید تا از لحظه به لحظه آن عکاسی کنید حتما این مقاله را با دقت بخوانید و تمرین کنید تا بتوانید عکس های خیره کننده ای ثبت کنید.

ترفند های عکاسی با گوشی

1- از زاویه ها و چشم اندازها استفاده کنید.

زاویه در عکاسی

عادی عکس نگیرید و از چشم انداز های مختلف استفاده کنید؛ به عنوان مثال چرا از روبه رو عکس می گیرید؟ از زاویه بالا و یا پایین تر آن بگیرید.

برای اکثر مردم به صورت کد شده که عکس ها را از زاویه مشخصی می گیرند؛ شما این کار را نکنید و این کد را بشکنید تا چشم بیننده فقط به یک زاویه عادت نکند.

تاکنون هنگام عکاسی جای خود را عوض کردید؟ شده بعد از گرفتن یک عکس چند قدم به عقب بروید و دوباره عکس بگیرید؟ قطعا زاویه شما عوض می شود و قطعا عکس زیبا تری را به شما تحویل می دهد.

اگر می خواهید شیء را بزرگ تر از آنچه هست و یا آدم ورزشکاری را قوی نشان دهید از زاویه پایین عکس برداری کنید تا بتوانید قدرت و توانایی آن را به رخ بکشید.

زاویه در عکاسی
پرسپکتیو در عکاسی

چرا همیشه به صورت نشسته از خود عکس می گیرید؟ گاهی دراز بکشید و ژست مناسبی بگیرید؛ آن گاه خواهید دید عکس شما بی نظیر ترین عکس عمرتان خواهد بود.

سعی کنید از پشت سر عکس بگیرید تا هوای رمز آلودی ایجاد کنید و مخاطب را به چالش بکشید. عکس هایی که از زاویه پشت گرفته می شود به مراتب جذاب تر و جامع پسند تر از عکس های عادی و معمولی است.

2- با مقیاس ها بازی کنید.

استفاده از مقیاس ها به بیننده تمرکز می دهد و توجه بیشتری از مخاطب می گیرد تا چند دقیقه ای درباره آن تفکر کند. مقیاس ها در عکاسی به شما کمک می کند تا موضوع اصلی را بزرگ و اشیا اضافه در کادرتان را نشان دهید.

عکس زیر به گونه ای عکس برداری شده که آبشار را بیش از حد بزرگ و انسان را کوچک کرده؛ در این مدل عکس برداری فقط با مقیاس ها و دوری از سوژه اصلی نمای جذاب و متفاوتی را به تصویر داده است.

مقیاس ها در عکاسی

مقیاس نیز می تواند بر اثر خلاقیت دستکاری شود که به آن مقیاس اجباری (forced perspective) نیز می گویند. در مقیاس اجباری شما می توانید جسمی را بیش از حد بزرگ و دیگری را به اندازه مورچه کوچک کنید.

3- از عمق استفاده کنید.

عمق میدان به این معناست که توجه بیننده را در کانون و مرکز توجه قرار داد. به زبان عامیانه به عکس هایی که تمرکز روی سوژه است و محیط اطراف آن تار می شود عکس های عمق دار می گویند.

مفهوم عمق در تصویر

چشم بیننده به طور کاملا طبیعی به واضح ترین قسمت تصویر جذب می شود و جالب است بدانید برای عکس برداری کردن به این شکل ابتدا باید دیافراگم را کم کنید و عمق میدان و محیطی که می خواهید عمق دهید را تنظیم کنید.

در گوشی موبایل این تنظیمات به صورت پیش فرض فعال می شود اما در دوربین های پیشرفته شما می توانید خودتان این تنظیمات را در دست بگیرید و باب میل خودتان تنظیم کنید.

عمق در عکاسی

4- از سایه استفاده کنید.

سایه ها، تیرگی و روشنی می توانند عکس شما را زنده کنند؛ با نور بازی کنید و سایه ای زیبا را طراحی کنید. برای عکس برداری با این سبک شما باید ابتدا با تیرگی ها و روشنی ها آشنا شوید تا بدانید سایه چیست؟ و در کجای کادر باید قرار بگیرد.

برای عکاسی یا گوشی حتما از سایه ها استفاده کنید و حتما خودتان بگیرید تا تجربه ای برایتان شود.

سایه و کاربرد آن

بهتر است برای عکس برداری از سایه ها هنگام ظهر دست به کار شوید تا نور خورشید در شدید ترین حالت ممکن قرار داشته باشد. یک روز روشن و آفتابی به شما کمک زیادی می کند تا بتوانید بهترین عکس ها را بگیرید.

به عکس های زیر دقت کنید؛ بدون هیچ وسیله گران قیمت و به سادگی عکس های به چه زیبایی را ثبت کرده اند.

عکاسی خلاقانه
آموزش عکاسی با گوشی
عکاسی با گوشی

5- از ابزار در دسترس استفاده کنید.

حتما در خانه سبد، یخ و وسایل این چنینی دارید با مقداری خلاقیت می توانید سبد را در مقابل نور بگیرید و سایه آن را روی سوژه پیاده سازی کنید، یا یخ را روی میز بریزید و سوژه را زیر میز قرار دهید و به گونه ای عکاسی کنید که انگار سوژه زیر یخ ها قرار دارد.

جالب است بدانید 95 درصد از آتلیه های نوزادان سوژه را (نوزاد) داخل سبد می گذارند و سپس عکس می گیرند. شما می توانید به آسانی و با کمی خلاقیت می توانید بهترین عکس ها را با وسایل موجود در خانه یا محل کارتان بگیرید.

6- داخل عکس فضا یا شیء اضافی نداشته باشید.

قبل از عکاسی محیط سوژه را مرتب کنید و سعی کنید هیچ گونه شیء اضافه داخل کادر شما نباشد. اگر ناچار شدید با شیء های اضافه عکس بگیرید زاویه ای را انتخاب کنید که بعدا بتوانید شی اضافه را با فتوشاپ بردارید.

استفاده از فضای منفی در عکاسی با موبایل

7- به سوژه ژست بدهید.

سوژه خود را نمی بیند این شما هستید که باید به آن ژست بدهید. از قاب دوربین نگاه کنید و با توجه به محیط و مدل عکس گرفتن ژست مناسبی را برای سوژه انتخاب کنید.

8- سوژه را رو به خورشید قرار ندهید.

به هیچ عنوان مگر برای عکس خاصی، و گرنه به هیچ عنوان نور را پشت سر سوژه قرار ندهید؛ زیرا سوژ را تاریک می کند و اجازه نمی دهد تا سوژه ویژگی های سوژه کاملا دیده شود. بهتراست نور در چپ یا راست سوژه قرار بگیرد و یا بالای دوربین.

9- از تقارن ها استفاده کنید.

منظور از تقارن در عکاسی این است که بتونیم عکس را از وسط به دو بخش کاملا مساوی تقسیم کنیم. حتما در عکاسی تقارن از راهنمای دوربین استفاده کنید تا کاملا همه چیز تقارن باشد.

10- از زوم کردن اجتناب کنید.

تا حدالامکان از زوم کردن بپرهیزید سعی کنید خودتان را به سوژه نزدیک کنید؛ زوم کردن از کیفیت عکس تان کم می کند چون سنسورهای موبایل خیلی قوی نیست.

ترفند های عکاسی با گوشی

1- کار های هنری مخصوصا عکاسی نیاز به تجربه و تمرین دارد شما باید به قدری تمرین کنید که با نگاه کردن به سوژه متوجه شوید بهترین زاویه برای عکاسی از آن کدام زاویه است.

2- همیشه به یک زاویه اتکا نکنید بلکه بازی با زاویه ها به شما کمک می کند تا خلاقیت تان برای این کار بیشتر شود.

3- توجه داشته باشید خلاقیت ذاتی نیست شما باید تمرین کنید، امتحان کنید تا با گذر زمان خلاقیت در شما ایجاد شود.

4- برای هر موضوعی که می خواهید عکاسی کنید زاویه های مناسب و مختلفی را امتحان کنید و سپس مقایسه کنید تا بهترین زاویه را برای آن در نظر بگیرید.

5- برای عکاسی با گوشی نیازی نیست گوشی گران قیمتی خریداری کنید؛ قبل از عکاسی دوربین تان را تمیز کنید و از زاویه مناسبی عکس بگیرید.

مقالاتی که شاید برایتان جذاب باشد

فهرست