طراحی دیجیتال چیست؟ انواع آن

طراحی دیجیتال

دانستن تفاوت بین طراحی دیجیتال و طراحی گرافیکی می تواند یک چالش باشد. طراحی دیجیتال هر طرحی است که برای تعامل با یک دستگاه دیجیتال ساخته شده است.  طراحی دیجیتال را می توان به دسته های مختلفی تقسیم کرد که هرکدام مزایای خاصی دارند. ما اینجا هستیم تا شما را در بسیاری از تجسم های طراحی دیجیتال راهنمایی کنیم و شما را به سمت یک محصول تعاملی برنده هدایت کنیم.

طراحی دیجیتال چیست؟

در حالی که طراحی گرافیک بیشتر روی طرح های ساکن تمرکز دارد، طراحی دیجیتال شامل انیمیشن، صفحات تعاملی و مدل سازی 2D یا 3D است.
طراحان دیجیتال تصاویر و عناصری را خلق می کنند که در نهایت بر روی صفحه ظاهر می شوند، چه این صفحه کامپیوتر باشد، چه صفحه موبایل یا هر قالب دیجیتال دیگر. این طرح همچنین ممکن است شامل جلوه های صوتی باشد تا تصاویر را تکمیل کند.

وجه اشتراک بین طراحی دیجیتال و طراحی گرافیکی این است که هر دو اشکالی از ارتباط بصری را ایجاد می کنند که اغلب مربوط به یک ایده، تصویر یا برند تجاری است. در هر دو مورد، هدف طراح انتقال اطلاعات و ایده ها با استفاده از نمادها و تصاویر به مخاطب است.

تفاوت بین طراحی دیجیتال و طراحی گرافیکی

طراحی گرافیک برای محصولات چاپی و طراحی دیجیتال برای محتوای دیجیتال است. درک این نکته مهم است که طراحی گرافیک بسیار بیشتر از طراحی دیجیتال بوده است.
طراحان گرافیک در اصل به صورت چاپی کار می کردند، عمدتا با کتاب، روزنامه، مجله، بروشور و سایر تصاویر ثابت.

در دهه 1990، با ظهور اینترنت خواستار سازگاری طراحان گرافیک شد. طراحی وب مهارت مهمی برای دانستن شد و بسیاری از طراحان گرافیک علاوه بر کارهای چاپی سنتی خود، طراحی وب و طراحی لوگو های جذاب را نیز شروع کردند. از آنجا که اصول اولیه طراحی با هر دو رسانه سازگار بود، منطقی بود که طراحان گرافیک با آخرین خواسته ها سازگار شوند.

اغلب از یک طراح انتظار می رود که مهارت در طراحی گرافیک و دیجیتال را داشته باشد، مهم نیست که در کدام یک از آن ها تخصص دارند. در طراحی های دیجیتال باید تعامل کاربر در نظر گرفته شود، در حالی که طرح های گرافیکی برای تأثیر بصری استاتیک طراحی شده اند.

انواع طراحی دیجیتال

طراحی دیجیتال دسته گسترده ای است و طیف گسترده ای از رابط های دیجیتال را شامل می شود، هر کدام از آن ها استفاده های خاص خود را دارند. برای اینکه بهتر بفهمید کدام یک از گزینه ها مناسب شماست، بیایید برخی از رایج ترین انواع طراحی های دیجیتالی را بررسی کنیم.

طراحی وب سایت

طراحی وب سایت محبوب ترین تجسم طراحی دیجیتال است: این روزها یک وب سایت به اندازه یک لوگو برای کسب و کارها رایج است. وب سایت ها به عنوان مرکز یک موضوع یا خدمات، شامل بسیاری از صفحات اطلاعات، تجارت، سرگرمی و موارد دیگر استفاده می شوند.

انواع طراحی دیجیتال

طراحی صفحه فرود

طراحی صفحه فرود زیر مجموعه طراحی وب است، اما بیشتر به اهداف بازاریابی متمرکز است. در حالی که وب سایت یک کسب و کار به عنوان کانال مرکزی برای همه موارد مرتبط با آن کسب و کار عمل خواهد کرد.

صفحه فرود یک صفحه وب منفرد است که به یک محصول / خدمات خاص اختصاص دارد. اغلب مشاغل از صفحه فرود برای هر یک از محصولات / خدمات خود استفاده می کنند و طراحان دیجیتال باید اطمینان حاصل کنند که بین همه آن ها انسجام وجود دارد.

طراحی برنامه

طراحی برنامه ها اغلب به صفحات وب شباهت دارند، اما برای انجام عملکرد خاصی طراحی شده اند. چه این عملکرد خرید، برنامه ریزی، پیام رسانی یا پخش موسیقی باشد، برنامه ها اساساً ابزار دیجیتالی برای کاربران هستند.
اگرچه این برنامه ها معمولاً در دستگاه های تلفن همراه اجرا می شوند، اما می توانند بر پایه دسک تاپ نیز باشند.

طراحی آیکون برنامه

آیکون های برنامه دکمه هایی است که کاربران برای راه اندازی و شروع برنامه آن را فشار می دهند. آن ها هم به عنوان تبلیغات برنامه و هم به عنوان برند تجاری عمل می کنند.
گرچه این آیکون ها به طراحی برنامه مربوط می شوند، اما این آیکون به اندازه کافی مهم است و از نظر اهداف و ساختار به اندازه کافی متفاوت است.

طراحی اینفوگرافیک

اینفوگرافیک ها اطلاعات مربوط به موضوعی است که با گرافیک جذاب ارائه شده است. گرچه اینفوگرافیک ها می توانند چاپی یا دیجیتالی باشند، نسخه های دیجیتال از انیمیشن و موشن گرافیک برای روایت یک داستان با اطلاعات استفاده می کنند.
اینفوگرافیک های دیجیتال برای ایجاد محتوای قابل اشتراک که سرگرمی و اطلاع رسانی به خوانندگان در مورد یک نام تجاری یا موضوع مرتبط با نام تجاری است، بسیار مناسب هستند.

تبلیغات بنر

بنر تبلیغاتی تبلیغات کوچکی است که در صفحات وب که برند تجاری فضای تبلیغاتی خریداری کرده است به نمایش در می آید.
عملکرد آن ها مشابه بیلبوردها و تبلیغات چاپی از این نظر است که برای افزایش آگاهی از برند و فروش یک محصول طراحی شده اند، اما تعاملی هستند و کاربرانی که روی آن ها کلیک می کنند را به یک صفحه اصلی با اطلاعات دقیق تر در مورد محصول می برند.

طراحی صفحه شبکه های اجتماعی

تصاویر شبکه های اجتماعی شامل آواتارها، تصاویر روی جلد و محتوای ارسال شده برای همه چیز، از توییتر گرفته تا وبلاگ های شرکت است.
اگرچه عکاسی نوع متداولی از تصویر رسانه های اجتماعی است، طراحان دیجیتال اغلب برند تجاری مانند لوگو ها را برای ایجاد تصاویر رسانه های اجتماعی سفارشی برای شرکت ها دوباره استفاده می کنند.

طراحی صفحه شبکه های اجتماعی

کتاب های الکترونیکی

از کتاب های الکترونیکی اغلب برای به اشتراک گذاشتن کتابچه های قابل دانلود با مشتریان خود استفاده می کنند. همانطور که در مورد کتاب های چاپی سنتی مشاهده می شود، طرح های کتاب شامل جلد و حروف چینی داخلی است.

طراحی قالب پاورپوینت

طرح های پاورپوینت الگوهای مارک دار هستند که شرکت ها برای تمام نیاز های ارائه خود از آن ها استفاده می کنند.
این ممکن است شامل به اشتراک گذاشتن برنامه های تجاری و به روزرسانی های داخلی با کارمندان باشد.

طراحی سه بعدی

طرح های سه بعدی، تصاویر واقع بینانه و سه بعدی هستند که در رایانه ساخته شده اند. گرچه می توان از آن ها برای سرگرمی استفاده کرد (اغلب در صنعت بازی های ویدیویی و فیلم های انیمیشن)، برند ها از طرح های سه بعدی برای ارائه محصول یا ساختن ماکت پروژه های ساختمانی استفاده می کنند.

انواع طراحان دیجیتال

هنگامی که به دنبال استخدام یک طراح دیجیتال هستید، مهم است که به خاطر داشته باشید که رشته های موجود در زمینه گسترده طراحی دیجیتال به همان اندازه که خود طراح متنوع است، متنوع است و شما می خواهید که طراح مناسب پروژه خود را انتخاب کنید.

انواع طراحان دیجیتال

اگرچه بسیاری از طراحان روی پروژه های متنوع مختلف در محیط های مختلف کار می کنند، اما در اینجا خلاصه ای از رشته های خاص طراحی دیجیتال آورده شده است:

  • طراحان گرافیک
  • طراحان گرافیک
  • طراحان برنامه
  • طراحان UX
  • طراحان رابط کاربر
  • طراحان رابط کاربر
  • انیماتورها

سخن آخر

طراحی دیجیتال مقوله ای سحابی است که انواع مختلفی از طرح ها و طراحان را پوشش می دهد، اما قدرت انکار ناپذیری در حوزه دیجیتال وجود دارد. طراحی های دیجیتال در شکستن مرز های فضا و دعوت از مشارکت فعال کاربر بسیار عالی هستند.

منبع: 99designsadobe

مقالاتی که شاید برایتان جذاب باشد

فهرست