20 اصطلاح عکاسی که یک عکاس باید بداند!! (دانشی که باید قبل از عکاسی بدانید)

اصطلاحات رایج در عکاسی

یکی از شیرین ترین شغل های دنیا عکاسی است که امروزه اکثر جوانان به دنبال یادگیری این حرفه هستند. اگر میخواهید آموزش عکاسی را شروع کنید ابتدا باید با یک سری از کلمات و اصطلاحات رایج این حرفه آشنا شوید؛ در این مقاله قصد داریم تا یک سری اصطلاح عکاسی را به شما آموزش دهیم با ما همراه باشید.

20 اصطلاح رایج عکاسی

1- دیافراگم

اصطلاح دیافراگم در عکاسی

دیافراگم (Aperture) یکی از رایج ترین کلمات در عکاسی است که باید به ساده ترین زبان ممکن یاد بگیرید؛ دیافراگم به باز شدن دهانه لنز می گویند. اگر لنز را یه پنجره تصور کنید پنجره های بزرگ نور بیشتری را به درون خانه انتقال می دهند در حالیکه پنجره های کوچک کمترین میزان نور و روشنایی را به خانه می آورند. اگر دیافراگم دوربین در باز ترین حالت خودباشد به این معناست که نور بیشتری را به تصویر می دهد و عکس روشن تر می شود؛ در حالی که با دیافراگم کمتر می توانید عکس های تاریک تری را بگیرید.

2- فوکوس پیوسته AI Servo

معمولا فوکوس خودکار بر روی سوژه قفل می شود و باقی می ماند؛ با حالت فوکوس خودکار اگر دوربین یا سوژه حرکت کند عکس از فوکوس خارج می شود. فوکوس پیوسته (خودکار) تا زمانی که شما عکس بگیرید به فوکوس خود ادامه می دهد بنابراین سوژه همچنان شارپ می ماند حتی اگر دوربین حرکت کند. این قسمت از تنظیمات دوربین برای عکاسی از اشیاء متحرک ضروری است.

3- بوکه

اصطلاح بوکه در عکاسی

بوکه Bokeh دایره های روشنی هستند؛ هنگامی که نور از تصویر خارج از فوکوس باشند ایجاد می شود. بوکه افکت منظمی است که امروزه اکثرا برای بک گراند تصاویر استفاده می کنند. که از طریق دیافراگم های باز ایجاد می شود.

4- عمق میدان

عمق میدانDEPTH OF FIIELD واژه ای در عکاسی است که به قسمتی از تصویر که در فوکوس است اشاره می کند. معمولا هنگام تصویر برداری دوربین بر روی یک فاصله فوکوس می کند اما فاصله در جلو و پشت آن نقطه وجود دارد که واضح یا شارپ باقی می ماند؛ به این محدوده عمق میدان می گویند. در تصویر زیر کامل این موضوع را درک خواهید کرد.

5- عکاسی پشت سر هم

اصطلاح عکاسی متوالی در عکاسی

شما می توانید در یک زمان چندین عکس بگیرید. برای این کار بهتر است حالت BURST MODE را فعال کنید و دوربین تا زمانی که شما دکمه شاتر را فشار دهید عکس می گیرد. این سرعت برای تصویر برداری بستگی به مدل دوربین شما و آپشن های دوربین دارد. این سرعت بر حسب FPS بر ثانیه نوشته می شود.

6- دیجیتال در مقابل اپتیکال

دیجیتال Digitial و اپتیکال Optical واژه های پر اهمیتی هستند که هنگام خرید دوربین باید به آن ها توجه کرد. دیجیتال به این معناست که نتیجه نهایی کار به دست نرم افزار است نه بخش های فیزیکی دوربین. اپتیکال همیشه بهتر از دیجیتال است.

7- اصطلاح فوکوس در عکاسی

اصطلاح فوکوس در عکاسی

هنگامی که چشم شما بر روی سوژه ای که به شما نزدیک تر است خیره می شود دور و اطراف را تار می بینید در عکاسی هم واژه ای به نام فوکوس داریم که در آن شیء که در حالت فوکوس است واضح و شارپ است اما اطراف آن و دیگر اشیا موجود در کادر بلار هستند و تاکید تصویر روی سوژه است .

8- نوردهی

نوردهی میزان روشن یا تاریک بودن تصویر است. زمانی یک تصویر ایجاد می شود که سنسور دوربین در معرض نور قرار می گیرد. نور دهی را می توان از طریق دیافراگم، سرعت شاتر، ایزو و … تنظیم کرد.

9- همگام سازی فلش

احتمالا دیده اید که فلاش دوربین درخشش ناگهانی نور را همراه دارد. همگام سازی فلش تعیین می کند که فلاش چه موقع فایر یا زده شود. معمولا فلاش در ابتدای عکس فایر می شود. اما تغییر همگام سازی فلاش را تنظیم می کند. در این زمان است که حالت همگام سازی فلاش تنظیم می کند که چ زمانی اتفاق بیفتد.

10- هیستوگرام

اصطلاح هیستوگرام در عکاسی

هیستوگرام نموداری است که نشان می دهد چه تعداد پیکسل روشن و تیره در تصویر مورد نظر موجود است. به طور مثال اگر قله یا اوج نمودار سمت چپ تصویر باشد تصویر مقدار زیادی رنگ تیره دارد. اگر قله نمودار به سمت راست باشد، تصویر مقدار زیادی رنگ روشن دارد. هسیتوگرام را مبتدیان باید به خوبی درک کنند تا مد های درستی به دست آورند.

11- جبران نور دهی

جبران نوردهی یکی از راه هایی است که شما می توانید نور تصویر تان را تغییر دهید. در بعضی از مد های خودکار و نیمه خودکار همانند دیافراگم استفاده کرد. این گزینه بر اساس استاپ های نور اندازه گیری می شود. اعداد منفی به تصویر تاریک تر منجر می شوند و اعداد مثبت عکس روشن تری ایجاد می کنند.

12- کفشک

اصطلاح کفشک در عکاسی

هات شو یا کفشک یک اسلات در بالای دوربین برای اضافه کردن لوازم جانبی مانند فلاش و … است این اصطلاح هیچ گونه ارتباطی با درجه حرارت ندارد.

مطالعه بیشتر: معرفی 10 ابزار عکاسی برای عکاسان مبتدی تا حرفه ای

13- ایزو

ایزو iso مشخص می کند که دوربین شما چه میزان نسبت به نور حساس است. به عنوان مثال ایزو 100 به این معناست که دوربین حساسیت بالایی ندارد. (برای عکاسی از روز و هوای روشن مناسب است) ایزو 3200 به این معنی است که دوربین بسیار نسبت به نور حساس است. شما می توانید از ایزو بالاتر برای گرفتن عکس در نور کم استفاده کنید.

14- نوردهی طولانی

اصطلاح نوردهی بالا در عکاسی

به تصویری که نوردهی بالایی در مدت زمان زیادی انجام شده است. یا از یک سرعت شاتر طولانی استفاده کرده است. این تکنیک برای عکاسی اجسام ثابت در نور کم و یا تبدیل اجسام متحرک به تاری هنری انجام می شود. امروزه عکاسان از این اصطلاح عکاسی بسیار استفاده می کنند. عکاسی شبانه یا نور دهی طولانی می تواند تصاویری خارج از تصور انسان ها ایجاد کند. از این سبک برای عکاس از ستارگان بیش از حد اتسفاده می شود و یکی از رایج ترین است.

15- نویز

اصطلاح نویز در عکاسی

نویز نقطه ها یا برفک های ریز در تصویر هستند که حالت دانه دانه دارد. هر چه تصاویر با ایزوی بالاتر گرفته شود نویز های بیشتر نیز دارد؛ بنابراین بهتر است از کمترین ایزویی که دارید استفاده کنید تا کمترین میزان نویز را داشته باشید.

16- اصطلاح نور سنجی در عکاسی

نور سنجی بر اساس رنگ خاکستری متوسط اندازه گیری می شود. داشتن اشیا روشن تر یا تیره تر در تصویر می تواند نورسنج را کمی گیج و مختل کند. مُد های نور سنجی نشان می دهد چگونه نور را می خواند. حتما نور سنجی ماترسی را شنیده اید؛ بدین معناست که دوربین نور را از کل صحنه می خواند. نورسنجی مرکز گرا تنها سوژه در مرکز را در نظر می گیرد و نور سنجی نقطه ای نور را بر اساس جایی که فوکوس انجام شده است می سنجد.

17- خام یا raw

اصطلاح raw -jpg در عکاسی

به فایل تصویر می گویند که به عکاس یا مشتری اجازه می دهد تا آن را ادیت و ویرایش کنند. باز کردن فایل خام به نرم افزار خاصی نیاز دارد در حالی که jpeg عمومی تر است و نیاز به نرم افزار خاص ندارد.

بیشتر بخوانید: مقایسه جامع عکاسی با فرمت RAW و JPEG

18- قانون یک سوم

ترکیب بندی یا قانون یک سوم به صورت فرضی تصویر را هم در جهت عمودی و هم افقی به سه قسمت تقسیم می کند. جالب است که برترین ترکیب بندی ها نتیجه ای از قرار دادن سوژه در یکی از تقاطع های آن خطوط فرضی به جای مرکز تصویر می باشند. قانون یک سوم نه تنها اصطلاح عکاسی است بلکه شما به عنوان یک هنرمند،‌نقاش و گرافیست باید با آن آشنایی داشته باشید.

19- سرعت شاتر

اصطلاح سرعت شاتر در عکاسی

هنگامی که شاتر باز و بسته می شود اجازه ورود نور را به دوربین می دهد. سرعت شاتر به مدت زمانی است که شاتر باز می ماند که بر حسب ثانیه یا کسری از ثانیه نوشته می شود. در حالی که شاتر باز است هر چیزی که حرکت کند تار می شود و اگر کل دوربین حرکت کند کل تصویر تار می شود. به این دلیل است که برای سرعت شاتر های طولانی از سه پایه استفاده می کنند.

20- تایم لپس

اصطلاح تایم لپس در عکاسی

بیستمین اصطلاح رایج عکاسی تایم لپس است. به ویدئویی که در آن عکس ها به یکدیگر چسبیده باشند و به چشم برسد انگار زمان در حال گذر سریع است را تایم لپس می گوییم. البته تایم لپس را با نوردهی طولانی اشتباه نگیرید. برای اطلاعات و توضیحات بیشتر عکاسی تایم لپس کلیک کنید.

مقالاتی که شاید برایتان جذاب باشد

فهرست