عکاسی پرتره – 10 ترفند عالی برای جذاب تر کردن تصاویر شما

عکاسی پرتره

یک عکاسی پرتره عالی، نتیجه تلفیق تکنیک های مناسب شما در عکس های هنرمندانه است. آیا در این زمینه نیاز به اپلیکیشن ویرایش عکس داریم؟ آیا می دانید که چگونه می توان یک عکس بی نظیر از افراد مشهور گرفت؟ در این جا شما با 10 نکته اساسی در رابطه با عکاسی پرتره آشنا می شوید.

تکنیک: با استفاده از تنظیمات درست دوربین، ترکیبات، زاویه ها، روشنایی، پس زمینه ها و نمایش های صحیح دوربین را آماده به کار کنید.

هنر: گرفتن یک عکس پرتره خیره کننده و احساسی است که احساسات را در بینندگان برانگیخته و توجه آن ها را به خود جلب می کند.

برای اولین بار که توسط هنرمندانی مانند پیکاسو تمرین می شود، نقاشی های پرتره دارای سابقه بسیار خوبی برای داستان گویی هستند. گرفتن عکس های پرتره عالی، شکل مدرن همین تکنیک است. در حالی که نیاز به تلاش بسیار کمتری نسبت به نقاشی دارد، گرفتن عبارات و عواطفی که عکاسی پرتره را ایجاد می کند می تواند زمان لازم برای تسلط کامل داشته باشد.

عکاسی پرتره عالی، به اندازه پیروی از قوانین و دستورالعمل های مربوط به شکستن قالب مهم است. ما لیستی جامع از بهترین شیوه ها و تکنیک ها در مورد نحوه گرفتن عکس های پرتره را برای شما جمع آوری کرده ایم.

در اینجا 10 نکته برتر عکاسی پرتره برای تسلط بیشتر ذکر شده است:

1. روی سوژه خود تمرکز کنید

راحت بودن کسی که قرار است از او عکس گرفته شود، مهم ترین جنبه عکاسی پرتره است. صمیمیت آدم ها با شما یک عامل اساسی برای یک جلسه موفق عکاسی پرتره است. قبل از فتوشاپ وقت بگذارید و با مشتری خود تماس بگیرید و در صورت امکان به صورت حضوری همدیگر را ملاقات کنید. بهتر است با یکدیگر آشنا شوید و بهتر است او در مورد نوع عکاسی شما آشنا شود. ایده های خود را در مورد موضوع و همچنین ترجیحات مشتری و توانایی های او در برنامه به اشتراک بگذارید و بحث کنید.

تمرکز بر سوژه در عکاسی پرتره
تمرکز بر سوژه

2. مکان مناسب را پیدا کنید

مکانی که برای عکاسی پرتره انتخاب می کنید تأثیر چشم گیری در نتایج نهایی خواهد داشت. تیراندازی در فضای باز در نور طبیعی بهترین نتیجه را می دهد اما چالش های بسیاری را ایجاد می کند. شما نیاز به برنامه ریزی با توجه به آب و هوا، زمان روز و تغییر نور و شرایط محیطی با گذشت زمان در یک روز دارید.

از عکس گرفتن در نور مستقیم آفتاب خودداری کنید زیرا سایه های زننده ایجاد می کند و می تواند تصویر خنده داری ایجاد کند. هنگام انتشار نور آفتاب، صبح و یا اواخر بعد از ظهر را انتخاب کنید تا به شما یک درخشش زیبا، گرم و طبیعی ببخشد.

اگر می خواهید کنترل بیشتری داشته باشید می توانید در خانه عکاسی کنید و برای مدل سازی لباس ها و تصاویر پس زمینه باید تنظیمات روشنایی خود را به درستی برنامه ریزی کنید.

3. ژست درست گرفتن

سوژه باید به نحوی ژست بگیرد که ضمن تکمیل کردن نور، زاویه دوربین و پس زمینه، آن ها را تکمیل کند و شبیه به یک معمای جالب شود. سعی کنید از ترکیبات مختلف و زوایای گوناگون استفاده کنید تا بهترین گزینه برای عکس پرتره خود را پیدا کنید.

بعد از این که موقعیت مناسبی را برای سوژه خود پیدا کردید، می توانید تغییرات ظریف را انجام دهید تا عکس کامل شود.

تاثیر ژست خوب در عکاسی پرتره
ژست مناسب بگیریم

4. عکس های طبیعی بگیرید

ژست خوب نگرفتن برای عکس برخی اوقات می تواند باعث ایجاد یک عکس مصنوعی شود. برخی از افراد جلوی دوربین راحت نیستند و این ناراحتی به ویژه در زمانی که می خواهید از کودک عکس پرتره بگیرید و آن ها را مجبور به گرفتن یک نوع ژست خاص (خندیدن یا گریه کردن) می کنید کاملا مشخص است و جایی را که تصاویر پرتره در آنجا گرفته شده می تواند به صورت اجباری و غیر طبیعی جلوه کند.

راحت بودن سوژه با عکاس و عکس گرفتن از آن ها مخصوصا در زمان انجام کار های معمولی و طبیعی، خود می تواند عکس های پرتره ای فوق العاده به همراه آورد.

5. احساسات و عواطف را ثبت کنید

عکاسی پرتره هنر ثبت احساسات و عواطف در تصاویر پرتره است. داشتن سوژه خوب برای عکاسی، آسان تر از انجام خود عکاسی است. سعی کنید از لبخندهای تقلبی و ظاهری در عکس خودداری کنید. مواردی از جمله: درخشش واقعی در چشم، یک لبخند ضعیف، یک بیان مطمئن از ویژگی های عکس های پرتره است که بیننده با عکس می تواند ارتباط برقرار کند. با سوژه عکاسی خود تمرین کنید و به آن ها فرصت دهید تا موضوع را درک کنند. اجبار یا عجله عکس های شما را خراب می کند.

ثبت احساسات واقعی در عکاسی پرتره
احساسات واقعی

6. یاد بگیرید که چگونه از دوربین خود استفاده کنید

عکاسی پرتره قبل از هر چیز در مورد نحوه عکس گرفتن و تکنیک های هنری شماست که تمرینات زیادی را برای انجام آن می طلبد. هنگامی که شما شروع به درک تفاوت های ظریف در عکاسی پرتره کردید، زمان آن رسیده تا برای سرمایه گذاری در یک دوربین و لنز های خوب اقدام کنید. چیزی به عنوان بهترین دوربین برای عکاسی وجود ندارد زیرا اکثر دوربین ها امروزه می توانند پرتره های عالی را از شما بگیرند. شما باید بدانید که چگونه باید از یک سوژه خوب در محیط و نور های محتلف، عکاسی کرد و برای این کار باید بدانید استفاده از دوربین خود چگونه است.

از یک دوربین DSLR مناسب استفاده کنید که به شما امکان تنظیم در تنظیمات عکاسی پرتره را می دهد و تصاویر با وضوح بالا و با فرمت RAW ارائه می دهد که می توانید در پردازش پس از آن کار کنید. برای کار با دوربین DSLR برای مبتدیان، یک راهنمای مفصل در Photodoto داشته باشید. با تنظیماتی که انجام دادید، دوربین را آزمایش کنید تا با کاربرد های آن آشنا شوید و بتوانید از آن ها برای گرفتن بهترین عکس استفاده کنید.

7. انتخاب لنز مناسب

لنز دوربین نیز از حیاتی ترین ابزار ها برای گرفتن عکس مناسب است. باز هم، چیزی به عنوان بهترین لنز برای عکاسی پرتره وجود ندارد. این تصمیم بر عهده شماست که کدام لنز ها متناسب با نوع عکاسی ای که شما می کنید، هستند. اگر به دنبال گرفتن عکسی با پس زمینه مناظر هستید، بنابراین بهتر است از لنز هایی با زاویه دید عریض استفاده کنید.

شما با یک لنز تله فوتو متوسط مثلا 85 میلی متر یا 105 میلی متر می توانید تعادل بین مدل و پس زمینه خود را برقرار کنید.

اگر قرار است عکس شما بسته باشد، فقط روی سوژه تمرکز کنید. لنز تله فوتو 70-200 میلی متر f / 2.8 یک انتخاب عالی است. این امکان را برای شما فراهم می کند تا روی موضوع خود بزرگ نمایی کرده و تمرکز بیشتری داشته باشید. با این لنز شما میزان پس زمینه و حاشیه ها را در پیش زمینه صفحه نمایش کاهش می دهید.

انتخاب لنز خوب در عکاسی پرتره
لنز مناسب انتخاب کنیم

8. پیش زمینه عکس مهم است (پیش زمینه عکس)

در عکاسی پرتره تمرکز بیشتر بر روی سوژه عکس است ولی بعضی اوقات، یک پس زمینه جالب می تواند تاثیر بیشتری در عکس بگذارد و ارزش عکس را بالا ببرد.

اگرچه در اکثر موارد، تار کردن پس زمینه به درستی می تواند تأکید بیشتری به موضوع کند. بنابر این ضروری است ببینیم که پس زمینه چگونه ظاهر می شود و کرکره و دیافراگم را به ترتیب تنظیم کنیم.

انتخاب پیش زمینه مناسب برای عکاسی پرتره
پیش زمینه

9. برای تصاویر خود یک پالت رنگی طراحی کنید

استفاده از رنگ های تکمیل کننده در هنگام پوشیدن لباس، پیش زمینه، غرفه و حتی در پردازش بعد از آن می تواند به تأثیر کلی عکس های پرتره بیفزاید. پالت های رنگی به نوع عکاسی پرتره ای که انجام می دهید نیز بستگی دارد. تصاویر عکاسی پرتره خانوادگی در رنگ ها و رنگ های سبز بسیار عالی به نظر می رسند، در حالی که عکس های پرتره تجاری در بلوز های تیره و خاکستری چشم گیر به نظر می رسند.

انتخاب یک پالت رنگی مناسب در عکاسی پرتره مهم است
انتخاب پالت رنگی

10. نورپردازی

نورپردازی برای یک عکاس بسیار مهم است و قانون طلایی روشنایی در عکاسی را تشکیل می دهد. روشنایی به دلیل ایستادن در مقابل منبع نور، باعث می شود تا تم تاریک و به سختی قابل مشاهده باشد. به همین ترتیب، داشتن یک منبع نور در کنار سوژه هم باعث می شود نیمی از تم را روشن شود و هم نیمی از آن در سایه ها باشد.

برای تصویر کاملاً روشن، ایستادن در مقابل یک منبع نوری نیز ساده تر است. استفاده خلاق از خورشید به عنوان منبع نور در عکاسی پرتره در فضای باز، می تواند نتایج عالی داشته باشد. یک عکاس خوب باید بتواند از روشنایی موجود به نفع عکس خود استفاده کند.

شما همیشه در نور خورشید عکاسی نمی کنید و اگر از استودیوی عکاسی پرتره استفاده می کنید، باید از نور مصنوعی استفاده کنید. به طور خاص تر، حتی می توانید از یک فلاش که قابل حمل است هم استفاده کنید.

بسیاری از افراد در استفاده از فلاش مردد هستند، اما می تواند در صحنه تاریک مفید باشد یا حالت درام بیشتری را به تصاویر اضافه کند. از Flash نیز می توان زمانی که آفتاب هست هم استفاده کرد، تا در معرض نور، روشنایی یک پارچه ای را در عکس پرتره خود ببینید. همچنین ممکن است از یک دوربین با دیافراگم کم استفاده کنید تا بیشترین جزئیات را در تصویری بگیرید که در یک منطقه کم نور تر گرفته شده است.

نورپردازی مناسب برای عکاسی پرتره
روشنایی

عکس خوب عکسی است که احساسات را به عمیق ترین شکل درباره چیزی که از آن عکس گرفته می شود بیان کند. ” انسل آدامز “

مقالاتی که شاید برایتان جذاب باشد

فهرست