10 تا از کلیشه های رایج که در مورد طراحی گرافیک وجود دارد

کلیشه طراحی گرافیک

طراحی گرافیک به عنوان یک حرفه، از قدیم تا به حال راه طولانی را پیموده است. اما در حالی که این هنر دائما در حال تکامل است، کلیشه هایی رایج در مورد طراحی گرافیک وجود دارد که بسیاری از طراحان و غیر طراحان هنوز هم تا به امروز به آن ها باور دارند. در زیر، ما 10 مورد از این کلیشه ها را فهرست می کنیم و واقعیتی که در مورد آن ها وجود دارد را برای شما روشن می کنیم.

به جرات می توان گفت که مفهوم “طراحی گرافیک” از زمانی که این اصطلاح برای اولین بار در دهه 1920 ظاهر شد، به طور عظیمی تکامل یافته است. این عبارت برای اولین بار توسط تصویرگر و طراح کتاب ویلیام دویگینز برای توصیف کار خود در زمینه رسانه های چاپی مانند طراحی کتاب، تصویر سازی، تایپوگرافی، حروف نویسی و خوشنویسی ابداع شد. در دهه 1950، این اصطلاح به طور گسترده برای توصیف ایجاد مواد بصری مانند پوستر، تبلیغات چاپی و تابلو های خیابانی مورد استفاده قرار گرفت.

اما همانطور که تکنولوژی تغییر کرده است، کاربرد طراحی گرافیک نیز تغییر کرده است. اکنون، کاربرد های آن بسیار فراتر از صرفاً مواد چاپی است و در سراسر جهان دیجیتال و حتی واقعیت مجازی گسترده شده است. با توجه به تغییرات زیاد “طراحی گرافیک” در طول این سال ها، تعجبی ندارد که برخی تصورات غلط و کلیشه های عمده در مورد معنای واقعی این اصطلاح وجود داشته باشد. در این پست، با تصحیح کردن چند مورد از رایج‌ ترین کلیشه ها در مورد طراحی گرافیک، به درست درک کردن معنای آن کمک می‌ کنیم.

طراحی گرافیک فقط طراحی لوگو است

طراحی گرافیک فقط طراحی لوگو است
در این کیت طراحی می توانید ببینید که لوگو تنها یک جنبه از جهت گیری کلی برند است. تایپوگرافی، رنگ ها و مواد نیز وارد بازی می شوند.

برخلاف باور غلطی که این کلیشه طراحی گرافیک بیان می کند، لوگو ها یک دارایی مهم گرافیکی برای هر کسب و کاری هستند. آن ها به نمادی از برند شما تبدیل می شوند که مشتریان با آن ارزش های برند شما و آنچه ارائه می کنید را شناسایی می کنند. فقط کافی است به لوگو نایک همراه با تگ ورد “Just Do It” یا M زرد مک دونالد نگاه کنید تا این را در موضوع را ببینید.

طراحی گرافیکی صرفاً طراحی لوگو نیست. طراحی گرافیک هنر ایجاد محتوای بصری برای برقراری ارتباط با یک پیام خاص است. این موضوع را می توان در مجموعه وسیعی از رسانه ها اعمال کرد، چه پوستر، مجلات، جلد آلبوم، ارائه برند اینفوگرافیک و غیره.

نکته طراحی: از لوگوی خود به عنوان نقطه شروع برای اطلاع رسانی به بقیه کیت برند خود، از جمله پالت رنگ برند و تایپوگرافی خود استفاده کنید. این ها باید در تمام دارایی های برند شما ثابت بماند تا ظاهری منسجم داشته باشد.

طراحی گرافیکی فقط برای رسانه های چاپی است

طراحی گرافیکی فقط برای رسانه های چاپی است
این طرح از رنگ های روشن، عناصر دودی و فونت راه راه برای ایجاد یک بنر چشم نواز برای کانال یوتیوب استفاده می کند.

از سال 2018، طراحی گرافیک طیف گسترده ای از رسانه های دیجیتال را در بر می گیرد، شاید حتی بیشتر از رسانه های چاپ. این شامل بنر های وب سایت، گرافیک رسانه های اجتماعی و خبرنامه های ایمیل است. بسیاری از طراحان گرافیک حتی متوجه می شوند که نقش آن ها اکنون با وب و UX (طراحی تجربه کاربری)، تولید محتوا و رسانه های اجتماعی نیز همکاری می کند.

نکته طراحی: چه بنر کانال یوتیوب، هدر ایمیل، جلد فیس بوک و بنر وبلاگ، هر وب یا پلت فرم رسانه اجتماعی از بنر هایی از اندازه های مختلف استفاده می کند. استفاده از قالب ها در ابعاد مناسب برای اطمینان از تناسب کامل طرح شما و اجتناب از بنر های پیکسلی مفید است.

طراحی گرافیکی فقط از تصاویر ثابت استفاده می کند

یکی دیگر از کلیشه های رایج طراحی گرافیک می گوید، طراحی گرافیکی فقط از تصاویر ثابت استفاده می کند. این ویدیو موشن گرافی از نمایش اسلایدی از گرافیک متنی برجسته، تصاویر و نماد ها برای ایجاد یک تبلیغ رسانه اجتماعی که در اینستاگرام متمایز است استفاده می کند. طراحی گرافیکی موشن دیگر محدود به تصاویر ثابت یا گرافیک نیست. از آنجایی که ویدیو به یکی از قدرتمند ترین رسانه های تبلیغاتی تبدیل می شود، انیمیشن ها و ویدیو ها به بخش مهمی از ابزار طراحی گرافیک تبدیل شده اند.

نکته طراحی: اگر تبلیغات اینستاگرام را برای کسب و کار خود اجرا می کنید، ممکن است بخواهید به ایجاد نمایش اسلاید یا GIF برای برند خود فکر کنید، زیرا تحقیقات نشان می دهد که کاربران فیس بوک پنج برابر بیشتر از تصاویر ثابت با این کار درگیر می شوند.

برای طراحی گرافیکی به ابزار های فانتزی نیاز دارید

برای طراحی گرافیکی به ابزار های فانتزی نیاز دارید

اکثر طراحان گرافیک حرفه ای از نرم افزار طراحی پیچیده و تبلت با قلم برای عناصر طراحی فی البداهه استفاده می کنند. در حالی که این منابع می توانند به طراحان آزادی بیشتری در مورد طرح هایشان بدهند، اما ممکن است بسیار گران باشند و سال ها طول بکشد تا تسلط پیدا کنند. خبر خوب این است که افراد عادی برای ایجاد عناصر طراحی گرافیکی نیازی به سرمایه گذاری روی این ابزار های گران قیمت ندارند. این موضوع نیز یکی دیگر از رایج ترین کلیشه های طراحی گرافیک است.

نکته طراحی: ابزار های طراحی رایگان زیادی در بازار وجود دارد که طراحی گرافیکی را آسان و قابل دسترس می کند. استفاده از این ابزار ها برای هر قطعه گرافیکی برندسازی به شما کمک می کند تا ظاهری خوب و حرفه ای برای طراحی های خود داشته باشد.

طراحی گرافیکی فقط در مورد انتخاب فونت مناسب است

طراحی گرافیکی فقط در مورد انتخاب فونت مناسب است
در این پروژه تایپوگرافی، می توانید ببینید که تایپ فیس بسیار فراتر از انتخاب یک فونت است. فاصله، فونت “tails”، نسخه بزرگ و کوچک، نمادها و خوانایی همه در نظر گرفته شده است.

هنر چیدمان متن یکی از عناصر کلیدی ایجاد طرح های زیبا است. با این حال، این فقط در مورد انتخاب فونتی نیست که به نظر خوب باشد. باید در نظر بگیرید که کدام نوع فونت با پیام برند، ارزش ها و جمعیت هدف شما مطابقت دارد. به عنوان مثال، خط شکسته برای برند هایی با احساس سنتی بهتر است، در حالی که فونت‌ های بدون شکستگی و یکپارچه مدرن‌ تر هستند. ملاحظات دیگر نیز شامل ترکیب فونت ها در صفحه، اندازه و پررنگ بودن متن، فاصله بین حروف و رنگ متن است.

با این حال، تایپوگرافی تنها چیزی نیست که در طراحی گرافیک باید در نظر گرفته شود. باید در مورد تعامل بین متن و سایر عناصر موجود در صفحه نیز دقت داشته باشید، از جمله تصاویر، گرافیک، اشکال، خطوط، کادربندی و فضای سفید. برای ایجاد یک طراحی قدرتمند، همه این ها باید در هماهنگی کامل با هم کار کنند.

نکته طراحی: ایده خوبی است که متن را آخرین عنصری کنید که به طرح خود اضافه می کنید، بنابراین می توانید اطمینان حاصل کنید که تایپوگرافی شما با طرح کلی همخوانی دارد.

طراحی گرافیک پیروی از ترند های بصری است

طراحی گرافیک پیروی از ترند های بصری است
این پروژه طراحی وب زیبا برای برند خودرو های لوکس پورشه از عناصر و فونت های بی انتها استفاده می کند که به این زودی ها از مد نمی افتند.

مانند هر صنعت دیگر، ترند ها در دنیای طراحی گرافیک به سرعت می آیند و می روند. به عنوان مثال در سال 2018، همه چیز در مورد فونت های طراحی شده خاص، رنگ های پاستلی و بافت ها بود. وظیفه طراحان گرافیک این است که به این ترند ها توجه کنند، اما برده آن ها نباشند. همین امر در مورد مبتدیانی که در حال طراحی گرافیکی برای کسب و کار خود هستند، نیز وجود دارد.

گنجاندن ترند ها در طرح های شما می تواند سرگرم کننده باشد، اما آن ها نباید تمرکز اصلی باشند. طرح‌ هایی که ترند های زودگذر را استفاده می کنند می‌ توانند به راحتی چند ماه بعد قدیمی به نظر برسند، به این معنی که دیگر تأثیر قدرتمندی بر مخاطبان خود نخواهند داشت.

نکته طراحی: برای مواد طراحی گرافیکی که فقط برای مدت زمان مشخصی مورد استفاده قرار می‌ گیرند (به عنوان مثال، گرافیک رسانه‌ های اجتماعی یا دعوت‌ نامه‌ های رویداد ها)، خوب است که از ترند های جدید استفاده کنید. با این حال، برای چیزی که به طور نامحدود استفاده می شود، مانند لوگوی برند، ایده خوبی است که از چیزی استفاده کنید که از مد نمی رود.

برای طراحی گرافیک باید ذاتاً خلاق باشید

برای طراحی گرافیک باید ذاتاً خلاق باشید
خالق این گرافیک یک طراح حرفه ای نیست اما از عناصر کلیدی طراحی گرافیکی برای ایجاد یک گرافیک رسانه اجتماعی برای کسب و کارش استفاده کرده است.

درست است که بسیاری از طراحان گرافیک دارای خلاقیت و سلیقه خوب هستند، به همین دلیل در این موضوع به خوبی به چشم می آیند. با این حال، این لزوماً به این معنا نیست که برای ایجاد طرح‌ های مؤثر باید خلاق باشید. مانند هر چیز دیگری، طراحی گرافیک نیز مهارتی است که می توان آموزش داد و آموخت.

برخلاف تصور رایج، همیشه فقط داشتن یک چشم انداز خلاقانه و پیاده کردن آن مسئله نیست. طراحی گرافیک به همان اندازه که یک هنر است علم است. روش و تکنیکی برای این کار وجود دارد که با آگاهی از عناصر مختلف تشکیل دهنده یک طراحی قدرتمند و مؤثر آغاز می شود.

طراحی گرافیکی یعنی زیبا کردن چیز ها

طراحی گرافیکی یعنی زیبا کردن چیز ها

یکی از بزرگترین تصورات نادرست در مورد طراحی گرافیک این است که صرفاً این کار در مورد این است که چیز ها “زیبا” یا از نظر زیبایی شناسی دلپذیر به نظر برسند. در هر صورت، این موضوع همیشه صدق نخواهد کرد. اولا، “زیبا” یک اصطلاح بسیار ذهنی است و بستگی به هر فرد دارد. چیزی که یک نفر فکر می کند خوب به نظر می رسد، ممکن است برای دیگری زشت به نظر برسد. ثانیا، “زیبایی” همیشه هدف طراحی گرافیک نیست.

هدف از طراحی همیشه این نیست که مخاطب به این فکر کند که “اوه، این کار زیبا به نظر می رسد”. گاهی اوقات، هدف شوکه کردن بیننده، تحریک افکار یا حتی عصبانی کردن آن ها است. یکی دیگر از رایج ترین کلیشه های طراحی گرافیک زیبایی است. امروزه از طراحی گرافیک برای رساندن پیام های مختلفی استفاده می شود و با این حال، این مسئله درست نیست.

نکته طراحی: وقتی نوبت به ایجاد طرح‌ ها می‌ رسد، همیشه به اقداماتی که می‌ خواهید مخاطبانتان انجام دهند فکر کنید. این تأثیر بسیار بیشتری نسبت به تلاش برای ایجاد “زیبایی” طراحی شما خواهد داشت.

هدف کلیدی قالب پوستر بی خانمان آبی این نیست که “زیبا” به نظر برسد، بلکه برانگیختن واکنش احساسی و ترغیب بیننده برای اقدام است.

طراحی گرافیکی یعنی زیبا کردن چیز ها

طراحی گرافیک چیزی است که سازنده فکر می کند خوب به نظر می رسد

طراحی گرافیک چیزی است که سازنده فکر می کند خوب به نظر می رسد
این هویت برند برای شرکت آرایشگر به وضوح با در نظر گرفتن مخاطب هدف ایجاد شده است – مرد مدرن و آگاه به ظاهر.

به طور مشابه، طراحی گرافیکی فقط آن چیزی نیست که سازنده فکر می کند خوب است و در یک طراحی زیبا به نظر می رسد. البته، برای یک طراح مهم است که بهترین روش خود را در مورد اینکه چه چیزی در صفحه بهتر به نظر می رسد، استفاده کند. در نهایت، طراحان نباید برای خود یا حتی مشتری خود طراحی کنند، بلکه باید برای مخاطبان خود طراحی کنند. اغلب، طراح‌ های گرافیکی حرفه‌ ای باید سلیقه شخصی خود را کنار بگذارند تا تصاویری بسازند که با مخاطبانشان جور شود.

نکته طراحی: قبل از شروع طراحی های خود، مهم است که تحقیقات گسترده ای در مورد مخاطبان هدف خود انجام دهید. حتی می‌ توانید تحقیقات بازار انجام دهید تا ببینید کدام نوع طرح‌ ها برای مخاطبان هدفتان جذاب‌ تر هستند، سپس آن‌ ها را برای کسب‌ و کار خود سفارشی کنید.

طراحی گرافیک ایجاد طرح های 100٪ اورجینال در هر زمان است

طراحی گرافیک ایجاد طرح های 100٪ اورجینال در هر زمان است
در این پروژه طراحی گرافیکی، سارا وندیتلی قالب های برند مختلفی را راه اندازی کرده است که به راحتی می توان آن ها را برای ایجاد گرافیک های جدید Pinterest و وبلاگ سفارشی کرد.

اصالت در طراحی گرافیک مهم است، این چیزی است که به شما امکان می دهد برند خود را از رقبا متمایز کنید. با این حال، این بدان معنا نیست که هر بار که می خواهید پوستری بسازید، باید طرح های 100٪ اورجینال را از ابتدا ایجاد کنید. حتی طراحان گرافیک حرفه ای برای زمانی که قرار است موارد مشابه را به طور مداوم ایجاد کنند، الگو هایی را ایجاد می کنند. این به آن ها اجازه می دهد تا در صرف زمان صرفه جویی کنند.

نکته طراحی: راه اندازی قالب برای پست های اینستاگرام یک مکان عالی برای شروع است. می‌ توانید یک یا چند الگو را با رنگ‌ ها و لوگوی برند خود تنظیم کنید که هر بار که می‌ خواهید یک نقل قول جدید ارسال کنید، به سادگی می‌ توانید آن ها را با متن سفارشی کنید.

منبع: canva

مقالاتی که شاید برایتان جذاب باشد

فهرست