برش(کات) در سینما چیست؟ ادیت کات و ساخت ترنزیشن (راهنمای تدوین)

کات فیلم

کات در سینما یکی از مهم ترین عناصر در فیلم سازی است. اما انواع مختلف برش در فیلم چیست؟ و تدوینگران چطور برای ساخت جریان‌های یکپارچه، متزلزل یا مخرب استفاده می‌شوند؟ ما در ممتاز دیزاین قصد داریم انواع مختلف کات در سینما را با نمونه هایی از فیلم های نمادین توضیح دهیم. در پایان مقاله، شما می‌دانید چرا کات های فیلم مهم هستند و چگونه آنها را در پروژه‌های خود پیاده‌سازی کنید.

ابتدا بیایید کات را در فیلم تعریف کنیم

کات ها در فیلم استفاده می شود تا ما را از یک تصویر به تصویر بعدی ببرند. بر خلاف ترنزیشن، کات ها جا به جا کنندگان آنی هستند. به طوری که می گویند آنها به تدریج رخ نمی دهند. این ویدیوی بعدی از بررسی کات های اساسی کار بسیار خوبی انجام می دهد. اگر در زمینه تدوین تازه کار هستید، حتما آن را تماشا کنید.

من می‌توانم بگویم بزرگ‌ترین برداشت من از ویدیوی Folding Ideas این است که کات ها فقط یک جنبه فنی فیلم‌سازی نیستند. آنها یک جنبه خلاقانه نیز هستند. قبل از اینکه به نمونه های کات فیلم خود بپردازیم، اجازه دهید به سرعت اصطلاح “کات فیلم” را تعریف کنیم.

برش (کات) فیلم چیست؟

کات فیلم یک انتقال فوری تدوین است. خیلی ساده، یک برش فیلم برای جا به جایی مستقیم از یک پلان به پلان بعدی یا از یک صحنه به صحنه بعدی است. انواع مختلفی از کات ها در سینما وجود دارد. بعضی از آن ها مفهومی و برخی روایتی هستند. اما همه آنها فنی هستند و همه با اتصال مستقیم بین تصاویر تعریف می شوند.

انواع کات در سینما

Basic cut
J Cut & L Cut
Cut-in
Jump cut
Match cut
Cutaway

بررسی انواع کات در سینما

انواع مختلفی از کات ها در فیلم وجود دارد که هر کدام کاربرد استاندارد و ارزش داستانی خاص خود را دارند. البته همه قوانین (مخصوصا در فیلمسازی) برای شکستن هستند. در اینجا برخی از محبوب ترین انواع کات ها و معنای آنها در زبان فیلم آورده شده است:

Basic cut

کات اصلی یا basic cut: گاهی اوقات به عنوان یک برش سخت، برش مستقیم در فیلم یا به سادگی “کات” نامیده می شود. زمانی است که بین دو شات (صوتی و ویدئویی) بدون تاکید دیوانه وار جا به جا می شویم. برای اطلاعات بیشتر در مورد کات های اساسی، ویدیوی ما را در مورد “عکس معکوس” در زیر بررسی کنید.

همانطور که از نمونه‌های موجود در ویدیو دیدیم، برش اصلی پایه تقریباً هر صحنه تدوین شده است. همچنین این تکنیک اساسی است که در شوت معکوس استفاده می شود. پوشش عکس معکوس معمولاً از تعداد زیادی برش اساسی استفاده می کند. چیزی شبیه به این پیش میاد:

همانطور که گفته شد، این که چه زمانی برش می دهید و چه چیزی را می برید، ملاحظات کاملاً متفاوتی هستند. این است که چگونه سرعت، عملکرد، و تداوم در ویرایش شکل می گیرد – چیزی که احتمالا شنیده اید که به عنوان بازنویسی نهایی از آن یاد می شود.

  • شات
  • برش دادن
  • شات معکوس
  • برش دادن
  • برگشت به شات1

توصیه من برای درک برش های اساسی این است: بیش از حد به آن فکر نکنید. کات های اصلی فقط انتقال آنی از یک شات به شات دیگر هستند. سرعت، عملکرد و تداوم در تدوین شکل می‌گیرد. چیزی که احتمالاً شنیده‌اید که از آن به عنوان بازنویسی نهایی یاد می‌شود.

مهم ترین کات های سینمایی:

L CUT/ J CUT

جا به جا کننده های صوتی و تصویری هستند، که با دنباله های صوتی یا تصویری تعریف می شوند. وقتی دو نما کنار هم داریم، قبل از تمام شدن نمای قبلی، صدای نمای بعدی به گوش می رسد، به این کات L-CUT می گویند. زمانیکه روی صدای نمای اول، تصویر نمای دوم ظاهر شود،J-CUT می گویند.

J کات ها و L کات ها، جا به جا کننده های فوق‌العاده مفیدی هستند و استفاده از آن ها در فرآیند تدوین بسیار آسان است. این تکنیک‌های مرتبط تعدادی از مزیت‌های داستان سرایی دارند، در درجه اول به عنوان راهی برای هموار کردن این جا به جایی.

جابجایی از یک صحنه به صحنه دیگر می تواند تا حدودی برای مخاطب مختل شود. برای مبارزه با این موضوع، همپوشانی ویدیو یا صدا به پر کردن شکاف کمک می کند.

Cut-in

کات ها اغلب به عنوان عکس‌های درج شده (به ویژه در فیلم نامه نویسی) شناخته می‌شوند. آیا می خواهید یاد بگیرید که چگونه فیلمسازان اصلی از کات این ها استفاده می کنند؟ ویدیوی ما را در فیلم “چگونه برادران کوئن شلیک می کنند” در زیر ببینید.

اساساً، برش‌های Cut in زمانی هستند که از یک شات به یک عنصر نزدیک‌تر از همان شات برش می‌زنیم. به عنوان مثال: بگوییم ما یک لانگ شات از شخصیتی داریم که کتابی را در دست دارد. اگر بخواهیم بر چیزی که شخصیت می‌خواند تأکید کنیم، ممکن است یک شات از جلد کتاب را برش دهیم.

Jump cut

جامپ کات، کات های «توجه طلبانه» هستند. آنها با جابه جایی سریع و سخت از یک شات به شات دیگر مشخص می شوند. این صحنه از The Royal Tenenbaums حاوی تعداد زیادی جامپ کات است. صحنه را تماشا کنید و به نحوه تکه تکه شدن زمان توجه کنید که کاملاً با وضعیت احساسی تکه تکه شده ریچی مطابقت دارد.

Jump cut توسط کارگردانان موج نو فرانسوی مانند ژان لوک گدار، اگنس واردا و فرانسوا تروفو رایج شد و امروزه هم در سینما از آنها استفاده می شود.

ممتاز دیزاین در مقاله بهترین نرم افزارهای تدوین، شما را با بهترین ابزارهای ادیت فیلم آشنا می کند.

Match cut

Match-cut ها برش هایی هستند که ترکیبات بصری، روایی یا نمادین را می گیرند و آنها را به یک کادر متفاوت منتقل می کنند. انواع مختلفی از match cut وجود دارد. اگر می خواهید در مورد انواع مختلف بیشتر بدانید، ویدیوی ما را در زیر مشاهده کنید

Match cuts قطعا کات های آشکاری هستند. اما برای ساختن جریان بدون درز عالی هستند. ممکن است گفتن اینکه برشی که توجه را به خود جلب می‌کند، می‌تواند چیزی بدون درز ایجاد کند، ممکن است بد به نظر برسد. اما می تواند.

اگر می‌خواهید از Match cuts در ویدیوهای خود استفاده کنید، در نظر بگیرید که چگونه فیلمسازان چیره دستی مانند استنلی کوبریک و دیوید لین این کار را در گذشته انجام داده‌اند.

CUTAWAYS

این کات در سینما اغلب بیشتر فلسفی هستند تا فنی. به عنوان مثال: فلاش بک های کوتاه اغلب در اطراف برش ها ساخته می شوند. هدف یک کات این است که یا ما را به مکان/زمان دیگری منتقل کند یا بر چیزی بسیار مهم در یک محیط زنده تأکید کند.

آیا می خواهید برخی از برش ها را در عمل ببینید؟ اگر پاسخ مثبت است، ویدیوی Fandor را در زیر ببینید.

کات ها اغلب نیاز به برنامه ریزی از قبل دارند. فقط هنگام برنامه ریزی برای تولید ویدیوی بعدی خود این را در نظر داشته باشید.

نحوه استفاده از کات در سینما

اکنون که برخی از انواع مختلف کات در سینما را مرور کردیم، بیایید نحوه اعمال آنها را بررسی کنیم. برش‌های فیلم «کات» نامیده می‌شوند، زیرا از نظر تاریخی، یک تدوینگر به معنای واقعی کلمه بین قطعات فیلم را برش می‌دهد، سپس قطعات دیگر را به هم متصل می‌کند تا نماهای جدیدی ایجاد کند. اگر می‌خواهید درباره این فرآیند و اینکه چگونه منجر به ایجاد ویرایش پیوسته شد، بیشتر بدانید، ویدیوی Filmmaker IQ زیر را ببینید.

امروزه، تدوینگران دیجیتال به راحتی می‌توانند با کشیدن و انداختن کلیپ‌ها روی یکدیگر در جدول زمانی، بین شات ها «کات» بزنند. فقط به یاد داشته باشید: کات ها جا به جایی های آنی هستند. برای کات بین شات ها نیازی به اعمال هیچ افکتی ندارید.

Cross-cutting& parallel editing

CROSS CUTTING به معنی تدوین موازی است. وقتی می خواهیم 2 اتفاق همزمان را با هم پیش ببریم، از این کات استفاده می کنیم. البته این دو اتفاق هیچ وقت نباید به هم برسند، به همین دلیل به این کات تدوین موازی می گویم. اگر دو اتفاق به هم برسند، تدوین متناوب را خواهیم داشت.

برش ها تنها بخشی از درک زبان تدوین فیلم هستند. تدوین موازی اصطلاح مهم دیگری است که باید بدانید – اما تدوین موازی در فیلم چیست؟ در مقاله بعدی، ویرایش موازی را با مثال هایی از Rocky، Inception و موارد دیگر توضیح خواهیم داد. در پایان، خواهید فهمید که تدوین موازی چیست و چگونه آن را در فیلم های خود پیاده سازی کنید.

منبع: studiobinder.com

مقالاتی که شاید برایتان جذاب باشد

فهرست