نکات مهم طراحی بسته بندی مواد غذایی که نباید از آن ها غافل شد

بسته بندی مواد غذایی

روند طراحی بسته بندی مواد غذایی همیشه در حال تغییر است و با پیشرفت طراحی ها و به کار بردن خلاقیت در طراحی، تغییرات بسیار زیادی را در بر می گیرد. با این حال با پیشرفت تکنولوژی، خواسته های مشتری نیز تغییر می کند. امروزه بسیاری از مردم تمایل دارند با برند های خاص که با استفاده از بازاریابی و برند سازی موثر کسب و کار خود را رشد داده اند، ارتباط برقرار کنند.

کالا های بسته بندی شده با انواع سایز های مختلف، بسته بندی های متفاوت و تصویر سازی های خلاقانه برای ارتباط و تعامل با مشتریان خود ارائه می شود. از این گذشته بسته بندی همیشه همان چیزی است که در ابتدا جذاب به نظر می رسد. به همین دلیل است که امروزه اشکال مختلف بسته بندی در بین برند ها ظاهر شده و با بازار هدف کسب و کار ها ارتباط بهتری برقرار کرده است.

در ادامه این مقاله ترند هایی که در بسته بندی مواد غذایی تاثیرات زیادی داشته اند را بررسی می کنیم.

1. تاثیرات پیشرفت تکنولوژی

بسته بندی مواد غذایی همراه شده با تکنولوژی

راه حل های بسته بندی هوشمند یکی از بهترین استراتژی هایی است که امروزه برای ارائه بهتر و افزایش ارزشمندی بسته بندی مواد غذایی شما استفاده می شود. این راه حل ها امروزه نه تنها ترند هستند، بلکه مجهز به فناوری های جدید هستند که با استفاده از تلفن های هوشمند و خواندن کد های QR می توان از تجربه کاربر نهایی در مورد محصول استفاده کرد.

چرا این روش های بسته بندی رشد زیادی داشته است؟ زیرا این قابلیت را دارد که با مشتری ارتباط برقرار کرده و اطلاعات بیشتری در مورد محصول در اختیار آن ها قرار دهد و به صورت آنلاین مشتریان را به توضیحات و خدماتی که برای آن ها فراهم شده، متصل می کند.

به عنوان مثال با ادغام کد QR در بسته بندی مواد غذایی خود، می توانید مشتریان خود را به اطلاعات آنلاین آن محصول هدایت کنید. کد های QR با استفاده از یک تولید کننده کد QR به صورت آنلاین تولید می شوند و دارای راه حل های QR یا انواع خدمات مختلفی است که بسته به اطلاعاتی که شما می خواهید ارائه دهید، می توانید از آن ها برای بسته بندی خود استفاده کنید.

به عنوان مثال می توانید یک کد QR ویدئویی را به همراه بسته بندی خود چاپ کنید که یک فیلم درباره داستان تولید محصول شما به آن ها نشان می دهد. یا یک کد QR وب سایت را در بسته بندی موارد غذایی درج کنید که مشتریان را به وب سایت یا شرکت شما هدایت می کند و کسب و کار شما را بهتر معرفی می کند. بسیاری از راه حل های کد QR خاص برای نیاز شما با استفاده از چنین فناوری انعطاف پذیری وجود دارد.

2. بسته بندی پایدار و سازگار با محیط زیست

بسته بندی مواد غذایی سازگار با محیط زیست

شما می توانید از بسته بندی مواد غذایی خود برای ارتقاء پایداری در دراز مدت و در عین حال کمک به محیط زیست استفاده کنید. ترند های بسته بندی پایدار مواد غذایی مستلزم استفاده کمتر از منابع طبیعی است که شرکت ها را قادر می سازد تا بسته بندی مواد غذایی را با هزینه کمتری ادامه دهند و پایداری کلی آن را در بلند مدت بهبود بخشند.

به عنوان مثال برند های دارای بسته بندی CPG می توانند دفترچه راهنمای بسته بندی غذا یا راهنمای آموزشی محصول خود را حذف کرده و آن را به یک کد QR به صورت PDF تبدیل کنند. با استفاده از این روش شرکت های تولید کننده مواد غذایی و سایر صنایع مرتبط با کسب و کار می توانند با اسکن آن، اطلاعات را مستقیماً از طریق تلفن هوشمند خود به کاربر نهایی ارائه دهند.

3. ترند بسته بندی مواد غذایی بر اساس داستان آن برند

بسته بندی موا غذایی متناسب با داستان آن برند

بسیاری از مشتریان تمایل دارند داستان شکل گیری برند شما را بشنوند. اگر آن ها بتوانند فقط از طریق اسکن QR code شما به داستان برندتان دسترسی داشته باشند، بسیار راحت تر و آسان تر خواهد بود. با استفاده از المان کد QR، می توانید یک کد QR ویدئویی یا یک کد QR حاوی گالری تصاویر ایجاد کرده و آن را در بسته بندی مواد غذایی خود قرار دهید تا یک ترند بسته بندی مواد غذایی تعاملی ایجاد کرده باشید و مشتریان خود را همزمان سرگرم کنید.

به عنوان مثال برند نوشیدنی پپسی با استفاده از برچسب های NFC و کد های QR، بسته بندی خاصی را برای محصول خود عرضه می کند. بطری ها و قوطی های با چاپ محدود که اکنون در مغازه های خرده فروشی موجود است، با کد QR چاپ می شوند که خریداران را به وبسایت جدید پپسی PepsiHalftime.com هدایت می کند. این سایت جدید حاوی ایده های خلاقانه ای مانند تصاویر پشت صحنه و فیلتر واقعیت افزوده است.

مطالعه مقاله زیر را به شما توصیه می کنیم

4. ترند بسته بندی با طراحی مینیمال

طراحی مینیمال بسته بندی مواد غذایی

طراحی مینیمال هنوز یک ترند بزرگ در طراحی بسته بندی مواد غذایی است. برخی از صنایع بسته بندی از طرح های شلوغ دوری کرده و سادگی را با رویکرد برچسب زدن و بسته بندی های واضح پذیرفته اند. مینیمالیسم و سادگی در طراحی بسته بندی برای باقی ماندن نام برند شما در ذهن مخاطب در آینده، فوق العاده موثر است. همانطور که می گویند همیشه کمتر بیشتر است (شعار مینیمال ها).

علاوه بر این، مینیمال بودن ارزش محصول را برجسته می کند و با گرافیک و آثار هنری چشمگیر به مشتریان توقع بیش از حد ایجاد نمی کند. مشتریان در حال حاضر در شلوغی غرق شده اند و به بسته بندی های شیک و رنگارنگ عادت کرده اند، به همین دلیل است که ظاهری مینیمالیستی به آن ها یک نفس تازه می دهد.

ساده نگه داشتن طرح نه تنها باعث می شود که بسته بندی در نظر تمیز، زیبا، ساده و با طراوت به نظر برسد، بلکه هزینه فرآیند تولید شما را نیز کاهش می دهد.

5. بسته بندی شخصی سازی شده

بسته بندی مواد غذایی سفارشی

یکی از ترند های اصلی در بسته بندی مواد غذایی، تقاضا برای یک سبک شخصی سازی شده است. آینده طراحی و توسعه بسته بندی مواد غذایی نوید بسته بندی های سفارشی بیشتری را می دهد تا با این کار فاصله ها را از بین ببرد و نیاز های مصرف کننده و واقعیت محصول را با یکدیگر پیوند دهد.

با افزایش سرعت تولید، شخصی سازی بسته بندی مواد غذایی در حال تبدیل شدن به یک ترند جدید است. مصرف کنندگان می خواهند غذا ها و میان وعده های آن ها، نیاز های منحصر به فرد و در حال تغییر آن ها را برآورده کند و طراحی بسته بندی خلاقانه با لمس عناصر شخصی می تواند به برند ها در مقابله با این چالش کمک کند.

افزایش سفارشی سازی بسته بندی مواد غذایی در سراسر جهان به بازار بسته بندی های سفارشی رونق زیادی بخشیده است. اگرچه ترند بسته بندی مواد غذایی سفارشی در صنعت هنوز برای مشاغل کوچک تر مقرون به صرفه نیست، اما روش های مختلفی برای سفارشی کردن بسته بندی وجود دارد.

شخصی سازی در بسته بندی مواد غذایی می تواند شامل استفاده از کیسه ها، جعبه ها، برچسب ها یا حتی لیبل های هدیه برای افزایش زیبایی و جذابیت برند باشد.

6. نوعی از بسته بندی که تجارت الکترونیکی آفلاین را به سمت آنلاین سوق می دهد

بسته بندی همراه با تشویق برای خرید آنلاین

مجله خبری Supermarket گزارش داده است که در پی شیوع ویروس کرونا، رشد خواربار فروشی آنلاین افزایش یافته است. مطالعات نشان می دهد که 43 درصد از مردم در 6 ماه گذشته خرید مواد غذایی آنلاین انجام می دهند در حالی که دو سال قبل 24 درصد بوده است.

با از بین رفتن فروش بدون تماس مشتری و یا فروشنده، خواربار فروشی ها می توانند از کد QR در فروشگاه به عنوان راهی برای خرید بدون تماس استفاده کنند.

7. ترند طراحی بسته بندی مواد غذایی برای افزایش بازخورد

بررسی محصولات و جمع آوری بازخورد مشتریان مهم است. بازخورد مشتریان شما باعث رشد و سرعت بخشیدن به روند شرکت می شود. گرفتن بازخورد باعث ایجاد حس تعاملی بین محصول شما و کاربر نهایی می شود و به آن ها می گوید که برای رسیدن به سطح بالا تر باید چه کار کنند.

بسته بندی برای گرفتن بازخورد مثبت

با استفاده از نوآوری QR، برند های CPG می توانند با استفاده از چنین ابزار دیجیتالی به شیوه ای بدون دردسر و بدون تماس برای جمع آوری بازخورد روی آورند. بسیاری از شرکت ها و مشاغل مانند AirVote و تصمیم گرفته اند که کد QR را در توالت های عمومی برای بازخورد کاربران اختصاص دهند.

ترند های بسته بندی مواد غذایی + فناوری = موفقیت دیجیتال برای برند

هر چند وقت یکبار ترند های مختلف بسته بندی مواد غذایی افزایش می یابد. شما همیشه می توانید به طرق مختلف آزمایش کنید که چگونه می توانید بسته بندی محصول خود را برای بازار هدف خود جذاب و تعاملی کنید.

با توجه به آنچه گفته شد، با هر نوع بسته بندی خلاقانه ای که می توانید ارائه دهید، همیشه می توانید از کد QR برای اتصال به مشتریان آفلاین خود به صورت آنلاین استفاده کنید و اینگونه بازاریابی کلی محصول شما باعث راحتی بخشیدن به تجربه مشتری و حفظ نام تجاری شما شود.

منبع: qrcode-tiger.com

مقالاتی که شاید برایتان جذاب باشد

فهرست