راهنمای علائم و نماد ها روی بسته بندی و برای جلب اعتماد مشتری!

راهنمای علائم بسته بندی

در مقاله قبل برای شما گرایش بازار 2020 در بسته بندی را مطرح کردیم در این مقاله قصد داریم از راهنمای علائم روی بسته بندی و معنای آن ها در صنعت چاپ و بسته بندی صحبت کنیم با ما همراه باشید.

آیکون های بسیار زیادی وجود دارد که شما می توانید با کمک آن ها منظورتان را به مخاطب برسانید و ما سعی کردیم تا پرکاربرد ترین نماد ها را به شما معرفی کنیم تا با آن ها آشنا شوید.

در گذشته های بسیار قدیم مردم برای برقراری ارتباط از نقاشی ها و نماد ها استفاده می کردند اما امروزه این نماد ها با مفهوم تر و پر معنا تر شدند. امروزه نقش نماد ها در زندگی ما نقش بسیار زیادی دارد.

تابلوهای رانندگی، لیبل ها و آرم های پشت یقه لباس، پشت کیک یا کلوچه و .. هر چیزی که شما در زندگی روزمره از آن استفاده می کنید دارای نماد است تا به شما میزان دمایی که باید از محصول نگه داری شود، میزان و دمای آبی که باید به محصول برسد و … همه و همه محصولات و کالاها دارای نماد هستند.

نماد ها بسیار مهم هستند و شما باید به عنوان یک طراح موفق با تک تک آن ها آشنا باشید و کاربرد آن ها را بدانید تا بتوانید به درستی از آن استفاده کنید.

راهنمای علائم روی بسته بندی

نماد PETE

PET یا PETE یکی از انواع ظرف های بسته بندی است که برای کالاها و محصولاتی چون روغن مایع، آب معدنی، قوطی رب، بطری آبمیوه، انواع سس و .. به کار می رود اما اکثر مردم این نماد را بر روی بطری آب معدنی مشاهده کردند.

این نماد نشان دهنده این است که این ظروف قابل تجزیه نیستند و نباید در طبیعت رها شوند. اما از مزایای آن می توان به قابل بازیافت بودن آن ها اشاره کرد. از بازیافت آن ها می توان کیسه های پلاستیکی، در صنعت مبلمان، انواع نخ های پلاستیکی، برخی از قطعات خودرو و مواردی که به صورت مستقیم به هیچ وجه با خوراکی و غذای انسان در ارتباط نباشد.

متخصصان معتقدند در این ظروف به هیچ عنوان غذا یا نوشیدنی خیلی داغ یا خیلی سرد نباید بریزید. به عنوان مثال در بطری های آب معدنی به هیچ عنوان مایع داغ نریزید یا آن را در فریزر قرار ندهید. پس از استفاده از این ظروف آن ها را در بازیافت قرار دهید و از استفاده کردن دوباره آن محصول جدا خودداری کنید.

نماد MOBIUS LOOP

این نماد یا آیکون به حلقه موبیوس معروف است. این نماد معنای بازیافت بودن محصول را می رساند. برخی از کالا ها از چندین ترکیب مختلف به دست می آید که برای هر یک از آن ها عددی را در نظر گرفته اند و با توجه به درصد بازیافت بودن محصول عددی وسط آن چاپ می کنند.

نماد HDPE

این نماد نشان دهنده پلی اتیلن سنگین است که برای بسته بندی محصولاتی مانند: سفیدکننده، شامپو، شیشه پاک کن، انواع شوینده، ظرف لبنیات، روغن موتور و … استفاد می کنند و نسبت به PET استحکام و وزن بیشتری دارند.

این نوع ظروف قابل بازیافت شدن هستند و دوباره به چرخه اولیه برمی گردند و استفاده می شوند. لازم به ذکر است پس از بازیافت مواد خوراکی که به صورت مستقیم با ظرف در تماس باشند را در این ظرف ها نمی ریزند.

نماد PVC

موارد مصرفی PVC نیز تقریبا مانند پلی اتیلن سنگین است اما در بسته بندی محصولاتی مانند شوینده ها، شامپو و لبنیات استفاده می شود. این ماده استحکام بیشتری دارد و از آن در تولید انواع لوله های آب، روکش سیم، وسایل پزشکی، شلنگ آب و .. استفاده می شود.

این ماده کاملا قابل بازیافت است و ضمن اینکه به شدت سمی است؛ توصیه اکید دانشمندان بر این است که به هیچ عنوان آن ها را نسوزانید و غذای داغ در این طرف ها نریزید.

نماد LDPE

این نماد نشانه پلی اتیلن سبک است و در مواردی استفاده می شود که محصول قابلیت انعطاف پذیری داشته باشد. به عنوان مثال می توان به کیسه خرید، کیسه نان، روکش مبل، کیسه جارو برقی و … اشاره کرد.

این ماده خطری ندارد و شما می توانید با رعایت موارد خاص آن را در فریزر نیز نگهداری کنید. همچنین پس از بازیافت در محصولاتی مانند سطل زباله و کفپوش استفاده می کنند.

نماد PP

علامت PP یکی از بهترین ظروف موجود در بازار است و برای بسته بندی مواد غذایی استفاده می شود. بیشترین ظرف های رب، سس، لبنیات، بطری مواد دارویی و … از این ظرف ها هستند. این محصول قابل بازیافت است اما خیلی کم به چرخه بازیافت راه پیدا می کند.

نماد PS

این نماد نشان دهنده ماده پلی استایرن است و از آن برای بسته بندی گوشت، قرص و کپسول استفاده می شود. این ماده قابل بازیافت است و پس از بازیافت معمولا به محصولاتی مانند: شانه تخم مرغ، خط کش های پلاستیکی، کلید و پریز برق و … در می آید.این محصول سمی است و نباید در برابر حرارت مستقیم قرار بگیرد.

نماد OTHER/ POLYCARBONATE

راهنمای علائم روی بسته بندی، این نماد نشان می دهد که مواد مصرف شده در این نوعی بسته بندی ترکیبی از چندین پلاستیک است و در بسته بندی انواع عینک، بطری های آب بزرگ و انواع نایلون استفاده می شود.

این محصول به صورت کامل قابل بازیافت شدن است و لازم به ذکر است این ماده تقریبا خطرناک است و بهتراست مواد غذایی با دمای بالایا خیلی پایین بااین ماده در تماس نباشد.

سه فلش بازیافت به چه معناست؟

تاریخچه نماد بازیافت به سال های قبل (1970 میلادی) بر می گردد که دانشجویی به نام اندرسون آن را ارائه داد و هدف آن آگاهی به سلامت انسان و طبیعت بوده است.

معنای این سه فلش بدین ترتیب است:

فلش اول نشان دهنده این است که مواد باید جمع آوری شوند و سپس آن را تمیز شست و شو دهید؛ و به کارخانه ها یا ماشین های بازیافت تحویل دهید.

فلش دوم نشان دهنده این است که این مواد باید دوباره در کارخانه ها ساخته شوند و به محصل جدید تبدیل شوند.

فلش سوم نشان دهنده این است که ماده تولید شده باید به دست مصرف کننده برسد.

نماد TM

علامت یا نماد TM که درون یک دایره تو خالی قرار می گیرد به معنای تجاری سازی محصول یا شرکت است. معمولا این علامت زمانی به کار می رود که یک محصول فیزیکی یا دیجیتالی به ثبت قانونی ثبت نشده و هدف از این علامت متمایز کردن آن محصول با دیگر محصولات مشابه است.

نماد R

حرف R زمانی که روی محصول ثبت شود بدین معناست که محصول یا سرویس به صورت قانونی ثبت شده و تمامی حقوق آن برای سازنده و صاحب ان محصول محفوظ است. هرگونه استفاده از محصولی که دارای این علامت است نیاز به مجوز قانونی از صاحب برند یا کالا دارد.

نماد copyright

این علامت در دنیای مجازی بیشتر قابل مشاهده است زیرا حرف C به معنای کپی رایت است و بیشتر در محصولاتی مانند آهنگ و فیلم استفاده می شود که معنای آن نیز عدم استفاده از محصول بدون اجازه از صاحب محصول است. البته لازم به ذکر است این قانون در کشور ما هنوز به صورت قانونی تصویب نشده و حق کپی رایت رعایت نمی شود.

نماد tidyman

این نماد مهفوم خاصی ندارد و کاملا غیر انتفاعی است. این نماد پیام پاکیزگی شهر را به گردن دارد و قصد دارد به مخاطب خود بفهماند بسته بندی محصول را در سطل زباله بیندازید.

نماد green dot

این علامت بیشتر در بسته بندی محصولات کشور های اروپایی استفاده می شود و معنای آن این است که صاحب محصول برای کمک به چرخه بازیافت کمک های نقدی و غیر نقدی کرده و به همین دلیل اجازه درج این نماد را بر روی محصولات خود دارد.

نماد glass label

این علامت بر روی ظروف شیشه ای درج می شو تا مخاطب را آگاه سازد که ظرف شیشه ای را از دیگر زباله ها جدا نگه داریم تا به چرخه بازیافت ارسال شود.

نماد alu

این علامت نشان دهنده این است که این محصول از بسته بندی آلومینیومی ساخته شده و قابل بازیافت و استفاده مجدد است.

نماد STEEL LABEL

محصولاتی که در تهیه آن ها از فولاد استفاد شده است از این نماد استفاده شده است و نشان دهنده این است که فولاد نیز قابل بازیافت شدن است.

نماد WEEE

از نماد WEEE برای محصولات الکتریکی استفاده می کنند و معمولا در کشورهای اروپایی رواج بیشتری دارد. این محصولات را باید جذا از دیگر محصولات نگهداری کنید و با شرایط خاص بازیافت شوند. همچنین در برخی موارد برای بیان کردن نحوه بازیافت محصول بعداز پایان عمر محصول نیز استفاده می شوند.

نماد UL

این نماد مربوط به یک شرکت آمریکایی است که بر روی محصولات خود درج می کند. فعالیت این شرکت به صورت عمده در چند کشور مکزیک، کانادا و آمریکا می باشد و بر روی محصولات برقی دیجیتال مانند: دوربین دیجیتال، هدفون، تلویزیون، هدفون و دیگر محصولات دیجیتال می باشد. جالب است بدانید این نماد به محصولات اعتبار بیشتری می دهد.

نماد fcc

کمیسیون ارتباطات فدرال تمامی محصولاتی که دارای امواج رادیویی هستند را بررسی می کند و در صورت تایید و صلاحیت کامل آن این نماد را به آن ها می دهد.

اهمیت این نماد بسیار بالا است و محصولات باید کاملا استاندارد باشد تا امواج آن ها با یکدیگر تداخل نداشته باشد. از این نماد در آمریکا بسیار سخت گیرانه استفاده می شود و دستگاه ها را با حساسیت بسیار زیادی بررسی می کنند تا در آینده به مشکلی برخورد نکنند.

راهنمای علائم روی بسته بندی (پر کاربرد ترین ها)

نماد fragile

راهنمای علائم روی بسته بندی این علامت بدین معناست که محتویات داخل جعبه شکستی هستند و احتیاط های لازم را انجام دهید.

نماد way up

این علامت نشان دهنده این است که جعبه از سمت بالا باز می شود و شما باید از بالا آن را باز کنید. جالب است این نماد بر روی 98 درصد محصولات چاپ شده است.

نماد temperature limitation

راهنمای علائم روی بسته بندی به قدری مهم است که برای کوچک ترین نکته نیز علامت خاصی طراحی شده است. همانگونه که روی این نماد نشان می دهد بدین معناست که محصول در هر دو دما می تواند سلامت خود را حفظ کند. از این نماد بر روی محصولات غذایی و مواد خوراکی و دارویی استفاده می شود.

نماد keep away from sun

این نماد نشان دهنده این است که محصول را باید دور از نور خورشید نگهداری کنید و در شرایطی که به جای علامت خورشید از علامت اشعه استفاده کردند بدین معناست که این ماده را باید دور از مواد رادیواکتیو نگهداری کنید.

نماد حمل کارتن از زیر

این نماد نشان دهنده حمل کارتن از زیر آن است و شما باید از ریز آن را بلند کنید تا در صورت سنگین بودن محتویات داخل کارتن، کارتن پاره نشود.

نماد حداکثر وزن مجاز روی جعبه

راهنمای علائم روی بسته بندی به شما نشان می دهد که این جعبه تا چه میزان وزن را می تواند تحمل کند به عنوان مثال در این علامت عدد 6 نوشته شده است یعنی این جعبه تا وزن 6 کیلو را می تواند تحمل کند.

نماد در محیط مرطوب قرار نگیرد

این نماد بدین معناست که شما باید محصول را به دور از رطوبت نگهداری کنید. از این علامت بر روی مواد خوراکی و دارویی بسیار استفاده می کنند.

نماد استاندارد ایران

علامت آشنای استاندارد یکی از علامت هایی است که باید بر روی هر بسته بندی ثبت شود. از نماد استاندارد بر روی تمامی کارتن های قابل استفاده در ایران درج و چاپ می شود.

نماد سیب سلامت

نماد سیب سلامت به صورت اجباری بر روی تمامی محصولات آرایشی و بهداشتی، دارویی، تجهیزات پزشکی و محصولات غذایی باید درج شود. این علامت توسط سازمان سلامت غذا و دارو ایران به شرکت ها و کارخانه ها داده می شود.

نماد مواد به شدت قابل اشتعال

این علامت نشان دهنده این است که محتویات محصول یا بسته به شدت قابل اشتغال است و برای نگهداری از آن باید بسیار محتاط باشید. بر روی بسیاری از کرم های ضدآفتاب، اسپری ها و … این علامت درج شده تا مخاطب را آگاه سازد.

نماد دفترچه راهنما را بخوانید

اگر راهنمای علائم روی بسته بندی بدین شکل بود یعنی برای استفاده از محصول باید دفترچه راهنما را مطالعه کنید.

نماد keep frozen

این نماد نشان دهنده این است که محتویات این بسته باید در فریزر قرار بگیرد و به صورت انجماد نگهداری شود

راهنمای علائم بسته بندی

این علامت به معنای این است که شما پس از بازکردن درب محصول مدت زمان محدودی برای نگهداری ان وقت دارید به عنوان مثال کرم چشمی به مدت 1 سال انقضا دارد اما به محض باز شدن آن فقط یک ماه زمان دارید تا از آن استفاده کنید.

راهنمای علائم بسته بندی

این علامت به شما نشان می دهد که شما باید به محصول تان آب جوش اضافه کنید. از این نماد در بسته بندی چای، قهوه و … بسیار استفاده می کنند.

راهنمای علائم بسته بندی

حتما بر روی بسته بندی ناگت یا دیگر محصولات این علامت را مشاهده کردید؛ این نماد به شما می گوید به عنوان مثال داخل بسته فقط 10 عدد محصول وجود دارد.

نماد fair trade

این علامت بر روی محصولات جهان سومی درج می شود و بدین معناست که تولید کننده به صورت منصفانه ای محصول را قیمت گذاری کرده و می فروشد.

نماد green chek

از این علامت فقط برای بسته بندی کبریت استفاده می شود و هدف آن این است که مخاطب را آگاه سازد که تولید کننده به صورت مستقیم از چوب درختان استفاده نکرده و به چوب های بازیافتی نیز روی آورده است.

نماد مواد تشکیل دهنده محصول

از این علامت در کنار مواد تشکیل دهنده نام برده می شود و نشان دهنده ترکیبات و محتویات محصول است.

نماد Quality

این نماد نشان دهنده این است که اگر شما از این محصول استفاده کردید و از آن رضایت نداشتید می توانید با شماره های درج شده روی محصول استفاده کنید و علت نارضایتی خود را بیان کنید.

راهنمای علائم بسته بندی

این نماد نشان دهنده این است که محتویات بسته برای کودکان زیر 3 سال مناسب نیست و دارای قطعات کوچک است که ممکن است توسط کودک بلعیده شود.

نماد do not re-use

از این نماد بر روی بسته بندی سرنگ، باند، دستکش های جراحی و … استفاده می شود هدف این نماد این است که از محصول بیشتر از یکبار استفاده نکنید.

نماد اگر بسته باز شده استفاده نکنید

این نماد نشان دهنده این است که اگر بسته بندی باز شده یا آسیب دیده از آن استفاده نکنید.

نماد استریل

این نماد بر روی محصولات به معنای استریل بودن آن است که بیشتر بر روی محصولات پزشکی و درمانی استفاده می شود.

نماد غیر استریل

این نماد برعکس نماد بالایی نشان دهنده این است که محصول استریل و تمیز نیست و برای دستگاه های پزشکی غیر استریل به کار گرفته می شود.

شما می توانید به راحتی و با جستجو در اینترنت معنا و مفهوم تمامی نماد ها را پیدا کنید و از آن ها به درستی استفاده کنید امیدواریم از این مقاله لذت برده باشید شما می توانید در کانال تلگرامی و پیج اینستاگرام ما عضو شوید و ما را در مقالات آموزشی بعدی دنبال کنید.

مقالاتی که شاید برایتان جذاب باشد

فهرست