چطور نمونه کارها را در مصاحبه های کاری ارائه دهیم؟

نحوه ارائه نمونه کار در مصاحبه

فرض کنید شما یک طراح تازه کار با استعداد هستید که در سایت خود طرح های بسیار خوبی را ارائه می دهید. وب سایت شما زیبا است، روند کاری شما عالی است و شما برای استخدام تقریباً موارد ضروری خود را انجام داده اید و همه چیز به خوبی پیش می رود (همه اقدامات لازم انجام شده است). بنابراین، برای مصاحبه کاری، از شرکت های زیادی ایمیل دریافت کرده اید. به نظر شما، آیا فقط همین موارد برای استخدام در یک شرکت کافی است؟ آیا تا کنون در مورد نحوه ارائه نمونه کار در زمان مصاحبه کاری فکر کرده اید؟ آیا می دانید که نحوه ارائه در مصاحبه، فاکتور مهمی برای استخدام در یک شرکت معتبر می باشد.

اگر تصمیم به استخدام در یک شرکت معتبر دارید، آیا تاکنون در مورد نحوه ارائه نمونه کار در مصاحبه فکر کرده اید (این که نمونه کار های خود را چطور ارائه دهید؟) ما در این مقاله، در مورد این که چطور نمونه کار های خود را در مصاحبه ها ارائه دهیم؟ صحبت می کنیم. بنابر این، برای پاسخ به این پرسش این مقاله را تا آخر بخوانید.

نحوه ارائه نمونه کار در مصاحبه

لحظه موعود برای شما فرا رسیده و برای ارائه طرح خود به شرکت مورد نظر فرا خوان شده اید. در زمان ارائه نمونه کار در مصاحبه، چند سانتیمتر قبل از خط پایان هستید. هر آنچه را که آموخته اید، را به صورت واضح و شفاف ارائه دهید. همه سازمان ها نیازی به ارائه رسمی ندارند. اما، بسیاری از شرکت ها هنوز این روند طی می شود. هیئت مصاحبه کننده معمولاً شامل سه تا چهار طراح (یا ده تا دوازده نفر بسته به اندازه و شهرت شرکت) ، یک استخدام کننده، یک مدیر و غیره است.

همان طور که بار ها به آن اشاره کردیم، زمانی که از شما برای مصاحبه دعوت می شود، مهم ترین قسمت، نحوه ارائه نمونه کار در مصاحبه می باشد. بنابراین، به چند نکته گفته شده در این بخش توجه کنید. نکات گفته شده شامل:

1. معرفی خود و مهارت خود را به آرامی شروع کنید

ارائه شغل نوعی عملکرد است و مانند بسیاری از اجراها، نیاز به سرعت عمل بالا نیست. ابتدا، برای معرفی صحیح، وقت بگذارید. به یاد داشته باشید که نام خود و نوع طرحی که در آن مهارت دارید را ذکر کنید. سعی کنید طرح های مورد نظر خود را بر اساس میزان مهارت خود ذکر کنید. به عنوان مثال:

طرح های مورد نظر را بر اساس میزان مهارت خود ذکر کنید.
  1. تایپوگرافی
  2. طراحی UX/UI
  3. طراحی ارتباطات
  4. نقاشی متحرک
  5. توسعه جلوه
  • هر چند ممکن است برخی شرکت ها، استخدام کارمند فوق العاده (چند استعدادی، با چند مهارت هم زمان) را در اولویت قرار دهند. اما، شما سعی کنید ارائه نمونه کار خود را بر اساس میزان مهارت اولویت بندی کنید.
  • نکته دیگر در مورد معرفی، اگر می خواهید تیم درک روشنی از شخصیت شما داشته باشد. بنابراین، از معرفی خود و میزان مهارت نترسید (البته، اگر طراح با تجربه ای هستید و تجربه زیادی دارید، این نکته ممکن است در مورد شما صدق نکند. عموماً کارشناسان نباید در زمان مصاحبه از اعلام استعدادهای گسترده خود بترسند). بعداً، می توانید سایر موضوعاتی را که در معرض آن ها بودید. اما، تخصص آن ها را ندارید، ذکر کنید. به عنوان مثال: تجسم داده ها، CSS/HTML و غیره.

2. انتخاب کنید کدام پروژه را بیشتر دوست داشتید، نه پروژه ای را که بیشترین زمان را صرف آن کرده اید

توصیه می کنم ارائه خود را با پروژه هایی شروع کنید که به کودک درون شما تأثیر می گذارد. آن ها معتبرتر و موثرتر هستند. همچنین، آن ها حساسیت طراحی شما را با دقت بیشتری نشان می دهند و نشان می دهند که در کار خود چه کسی هستید.

متاسفانه فارغ التحصیلان جدید، اغلب ارائه های خود را با پروژه های پیچیده شروع می کنند. با خود این تصور را دارند که با این نوع پروژه می توان هیئت داور ها را تحت تأثیر قرار داد. سپس، در انتها پروژه های کوچکتر را نشان می دهند که علاقه زیادی به آن ها دارند.

3. بر روی جزئیات طرح تمرکز کنید

در زمان مصاحبه برای ارائه موارد اصلی طرح از گزینه های (W4 : What, Who, Why & Where) چه چیزی، چه کسی، چرا و کجا استفاده کنید. این به شما کمک می کند تا سایر موارد مد نظر کارشناسان (هیئت داوران) را بیان کنید. برای طرح جزئیات نمونه کار، توضیحات به شرح زیر است:

از پروژه یک معرفی مختصر ارائه دهید

از پروژه خود یک معرفی مختصر ارائه دهید

معرفی مختصری از پروژه: این که شما با دقت زیاد یک عبارت زیبا را در ابتدای ارائه خود نوشته اید به این معنی نیست که همه آن را خواهند خواند. بنابراین، بهتر است در ابتدا ارائه نمونه کار، به طور خلاصه پروژه را به روشی ساده تر معرفی کنید. به خاطر داشته باشید که درک همه افراد یکسان نمی باشد. بنابراین، ممکن است برای درک بهتر نیاز به پیش زمینه داشته باشند.

چه کسی روی آن کار کرده است؟

جایگاه خود را در روند و اجرای پروژه، معرفی کنید: این یک امر حیاتی است. با توضیح دقیق و درست، نقش خود را از هم تیمی های خود متمایز کنید. در غیر این صورت، کارفرمایان در مورد آنچه شما مشارکت کرده اید یا توانایی شما در چه کاری است، دچار سر درگمی می شوند.

در زمان ارائه نمونه کار در مصاحبه چالش های پروژه را مطرح کنید
نحوه ارائه نمونه کار در مصاحبه

مشکل یا چالش های پروژه را مطرح کنید

چالش های طراحی را بیان کنید: بیشتر پروژه هایی که روی آن ها کار می کنیم، ممکن است با یک مشکل خاص (چالش طراحی) رو به رو شوند.

شما موظف هستید، آن مشکل را شناسایی کرده و به وضوح آن را توصیف کنید. این باعث می شود تا مخاطبان شما با چالش طراحی، هم ذات پنداری کنند و از توجه شما به موضوع آگاه باشند.

اهداف پروژه را مشخص کنید

در زمان ارائه نمونه کار در مصاحبه اهداف پروژه را مشخص کنید

هدف از ارائه پروژه چیست؟ و الان کجاست (چطور نیاز جامعه هدف را بر طرف می کند): ایده های خود را در زمان اجرای پروژه پیگیری کنید. چگونه از طرح های شما استفاده می شود؟ هدف از ارائه پروژه چیست؟ آیا معیارهایی وجود دارد که بتوانید ذکر کنید. مانند: تعداد ثبت نام های انجام شده؟

هیئت داوران دوست دارند، دیدگاه شما را در مورد اجرای پروژه بدانند. بنابراین، حتی، اگر پروژه شما تائید نشد، یک دیدگاه فرضی برای آنچه در صورت وقوع اتفاق می افتد (در صورت تائید و اجرای پروژه) ، ارائه دهید.

4. مراقب نمایندگی شرکتی که در حال راه اندازی آن هستید، باشید

در اکثر مواقع لازم است برند شرکت مورد نظر را در طراحی خود قرار دهید. اما، این کار می تواند کمی مشکل باشد. بنابراین، در هنگام گنجاندن برند شرکت مورد نظر در طراحی خود دقت کنید (این کار نیاز به راهنمایی های دقیق تری دارد). بین جلب رضایت کارفرمایان و توهین به آن ها مرز باریکی وجود دارد. به همان اندازه که این ترفند می تواند سکوی پرتاب باشد، به همان اندازه می تواند موجب سقوط ارائه طرح شما شود.

5. مطمئن و مختصر به پرسش و پاسخ ها، پاسخ دهید

به پرسش ها مختصر و مفید پاسخ دهید.

در پایان ارائه ها، شما با هجوم سوالات رو به رو خواهید شد. پرسش و پاسخ پایانی معمولی است و نشانه این نیست که شما به اشتباه افتاده اید. نگران نشوید، آرامش خود را حفظ کنید و بدون استرس پاسخ دهید.

هیئت داوران قبل از استخدام درباره طرح از شما سوال می کنند تا با دریافت پاسخ ها، شما و کار شما را بهتر درک کنند. آن ها می خواهند استدلال طراحی شما، انتخاب رنگ شما، تحقیقات شما و هزاران مورد دیگر را به چالش بکشند تا ببینند چه چیزی باعث ارائه این پروژه شده است. بنابراین، واضح، مطمئن و مختصر پاسخ دهید.

منبع:

www.figma.com

مقالاتی که شاید برایتان جذاب باشد

فهرست