موشن، موشن گرافی و موشن گرافیک (0 تا 100)

موشن گرافی

ویدیو هایی که به صورت متحرک پیام و محتوای خود را انتقال می دهند را موشن گرافی می گویند. واژه موشن (Motion) در زبان فارسی به معنای پویا است. (هر چیزی که دارای حرکت باشد.)

از جمله ویژگی های موشن می شود به تاثیرگذاری بیشتر، جذابیت بیشتر و تهیه آن در کمترین زمان ممکن اشاره کرد؛ ضمن اینکه موشن های تبلیغاتی مخاطب های بیشتری دارد.

در این قسمت می خواهیم برای شما انواع موشن را معرفی کنیم.

انواع موشن گرافیک ها

1- ویدئورئال

ویدیوهایی که در فضای واقعی فیلم برداری می شوند و اطلاعاتی را به ما می دهند؛ ویدئورئال نامیده می شوند. در این مدل از موشن، از طرح های گرافیکی استفاده نمی کنند و محور اصلی آنها انتقال پیام است که بر پایه صدا برداری، فیلم برداری، تدوین و صداگذاری انجام می شود.

2- ویدیو موشن

موشن

این دسته از موشن ها تلفیقی از فیلم برداری و گرافیک هستند. استفاده از کارهای گرافیکی در این قسمت زیبایی هایی را به فیلم شما اضافه می کند که در فیلم برداری قابل مشاهده نیست.

3- استاپ موشن

استاپ موشن به تکنیکی می گویند که برای تهیه آن از اشیاء واقعی عکاسی می شود. در این شیوه اشیا به صورت جزئی و کلی حرکت داده می شوند و از هر حرکت آنها فیلم برداری می شود. سپس با استفاده از نرم افزارهای کاربردی فیلم ها و عکس ها را پشت سر هم می گذارند تا بتوانند یک ویدئو چند ثانیه ای پیوسته تهیه کنند.

مقالات مرتبط در رابطه با آموزش و ایده هایی جهت ساخت استاپ موشن:

 1. ایده هایی برای ساخت استاپ موشن و تاثیر آن برای کسب و کار
 2. ایده های فوق العاده خلاقانه برای ساخت استاپ موشن
 3. آموزش صفر تا صد استاپ موشن

4- موشن گرافیک

موشن گرافیک از دو واژه (موشن) و (گرافیک) ساخته شده است. اگر بخواهیم آن را به زبان ساده بگوییم، به گرافیکی می گویند که دارای حرکت است و برای انتقال پیام از قابلیت هر دو آنها استفاده می شود.

عموما از تصاویر واقعی در آن استفاده نمی شود بلکه حدالامکان از طرح های برداری که در نرم افزار ایلوستریتور تهیه می شود استفاده می کنند.

5- اینفوموشن

اینفوموشن موشن هایی هستند که برای انتقال پیام خود از تکنیک های اینفوگرافی استفاده می کنند. در واقع به گونه ای این موشن را تهیه می کنند که مخاطب متوجه اینفوگرافیک بودن آن می شود.

6- انیمیشن

به ویدئوهایی انیمیشن می گویند که حداکثر دارای کاراکترها و داستان خاصی باشد؛ ضمن اینکه غالبا به لایه های زیرین داستانی، احساسی، روانی، پرسوناژ و شخصیت ها می پردازند. (برخلاف موشن ها کراکتر محور هستند.)

اکثر شما موشن ها را در قالب ویدئوهای تبلیغاتی و فیلم های کوتاه در شبکه های مجازی زیاد دیده اید؛ اصولا مخاطب های شبکه های اجتماعی موضوعات جذاب را دنبال می کنند تهیه موشن با توجه به اینکه از رنگ ها، شخصیت ها و فضای کاربردی جذابی استفاده می کنند مخاطبان زیادی دارند.

با چه ابزارهایی می توان موشن گرافیک تهیه کرد؟

کاراکتر

از ابزارهای مفید و ساخت موشن می شود به گزینه های زیر اشاره کرد.

 1. Adobe After Effects
 2. Adobe Premiere
 3. Adobe Photoshop
 4. Adobe Illustrator
 5. Adobe Animate
 6. Nuke
 7. 3DMAX
 8. Houdini
 9. Maya
 10. Syntheyes

همچنین پلاگین ها و ابزارهای رایج دیگری نیز وجود دارند که می توانید با استفاده از آنها موشن تهیه کنید.

از موشن گرافی در کجاها استفاده می شود؟

امروزه موشن گرافی در همه جا دیده می شود از جمله آن در:

 • تلویزیون
 • فیلم و سینما
 • تبلیغات
 • بیلبوردهای تلویزیونی
 • شبکه های اجتماعی
 • وب سایت ها و …

یک طراح موشن چگونه کار خود را انجام می دهد؟

برخی از طراحان به صورت تخصصی در حوزه های مختلف فعالیت می کنند. آن ها از افکت ها و تکنیک های خاص استفاده می کنند تا آثار خود را خلق کنند. در استدیو ممتاز دیزاین ساخت موشن گرافیک هر روزه با تلاش بیشتر برای جلب رضایت مشتریان انجام می شود.

برای دیدن نمونه کارهای موشن به کدام وب سایت ها می شود مراجعه کرد؟

1- وب سایت Motion Graphics: این وب سایت یک فضای آنلاین است که هنرمندان در این رشته می توانند کارهای خود را با دوستان خود به اشتراک بگذارند.

2- وب سایت Art of the Title: در این وب سایت نیز برای شما نمونه هایی از موشن را تهیه کرده اند تا با توجه به آن ذهن شما را باز کنند.

3 وب سایت Art of the Title: این وب سایت نیز برای شما نمونه کارهای جذابی را تهیه کرده اند.

مقالاتی که شاید برایتان جذاب باشد

فهرست