هر آنچه باید درباره مدل رنگی RGB بدانید!!

مدل رنگی RGB

مدل رنگی RGB برای ایجاد تصویر در مانیتورها و تلویزیون ها به کار گرفته می شود. در این مدل رنگی تمام رنگ ها از ترکیب سه رنگ قرمز (R)، سبز (G) و آبی (B) تشکیل می شود. که آن را RGB می نامند.

ادغام رنگ ها

با توجه به شکل می فهمیم که از ترکیب RED و BLUE رنگ MAGENTA تولید می شود. و از ترکیب دو رنگ RED و GREEN رنگ YEIIOW تولید می شود.

مدل رنگی RGB

اگر این سه رنگ قرمز، سبز و آبی را با یکدیگر به میزان مساوی ترکیب کنیم رنگ سفید به دست می آید و اگر همه این سه رنگ را مقدارشان را صفر کنیم رنگ مشکی حاصل می شود.

RGB کانال های رنگی ندارد. مبحث اصلی RGB نور است و جایگزین رنگ های فیروزه ای، سرخابی و زرد سه رنگ قرمز، آبی و سبز داریم.

در مانیتور، تغییر ولتاژ ارسالی به پیکسل ها باعث ایجاد نور می شود و با ترکیب این رنگ ها رنگ پیکسل را می سازند. زمانی که به تابش یک نور نیاز نداریم مثل این می شود که جلوی نور یک تلق مشکی بگذاریم تا از تابش نور جلوگیری کند.

اگر بخواهیم به طور ساده تر بگوییم رنگ زمانی معنا پیدا می کند که نور به آن بتابد. این سیستم رنگی اولین سیستم رنگی ساخته شده است که وابسته به وسیله بوده و در وسایل گوناگون به صورت مختلف ظاهر می شود.

مقـاله جدید: معـــرفی انواع بـرنـد

سیستم رنگ افزودنی (additive)

سیستم رنگ افزودنی یا additive از ترکیب سه رنگ RGB ساخته می شود. به زبانی ساده تر و واضح تر صفحه نمایش جزو وسایل تیره است که برای ایجاد تصویر نیاز به نور دارد. دلیل اینکه به این سیستم رنگی رنگ افزودنی می گویند از روش های مختلفی قابل بررسی است.

نور یا رنگ سفید طیف های مختلفی دارد که با یک طیف آن قابل تشخیص است. بنابراین می توان نتیجه گرفت که رنگ مشکی فاقد طیف نوری است.

بیشترین موارد استفاده RGB

بیشتر جهت نمایش تصویر در دستگاه های پخش تصویر، مانند تلویزیون و مانیتور استفاده می شود. در این مدل از رنگ ها نوع نور است که از ترکیب سه نور آبی، قرمز و سبز تشکیل می شود. با کم و زیاد کردن مقدار هر نور می شود رنگ متنوعی را تولید کرد.

لازم است بدانید در این مدل هر کانال 8 بیتی بوده و تصویرنهایت 24 بیت است.

متد Hexadecimal

از میان متدهای رنگی CSS متد هگزا دسیمال است. که بیشتر مرورگرها و موتورهای جست و جوگر از این متد استفاده می کنند.

رنگها در این متد با علامت # (هشتک) شروع می شوند، بعد از آن باید کد سه تا شش رقمی که در مدل های RGB قرار دارند استفاده کنید.

متد HSL

مرورگرهای جدید از متد HSL به خوبی پشتیبانی می کنند ولی این موضوع برای کد نویسان مقداری کمرنگ است و آن را جدی نمی گیرند.

متد HSL در طراحی وب

اگر به تصویر بالا نگاه کنید (مدل رنگی RGB) سه رنگ قرمز، سبز و آبی را خواهید دید. رنگ قرمز روی صفر درجه قرار دارد، سبز روی 120 درجه و آبی روی 240 درجه که دایره را به سه قسمت تقسیم می کند رنگ های فیروزهای، زرد و سرخابی نیز قابل مشاهده هستند.

نکات مهم

  1. RGB شامل:
  2. قرمز RED
  3. سبز GREEN
  4. آبی BLUE
  1. CMYK شامل:
  2. C مخفف رنگ Cyan (فیروزه ایی)
  3. M مخفف رنگ Magenta (سرخابی)
  4. Y مخفف رنگ Yellow (زرد)
  5. K مخفف رنگ Black (سیاه)

امیدواریم از این مقاله لذت برده باشید؛ شما می توانید در پیج اینستاگرامی ما عضو شوید تا از آموزش ها، مقالات و نمونه کار های ما دیدن کنید.

مقالاتی که شاید برایتان جذاب باشد

فهرست