آشنایی با مفهوم مونوگرام در طراحی (لوگو مونوگرام)

لوگو مونوگرام

یکی از شاخه های طراحی لوگو، لوگو مونوگرام است که در آن استفاده از حروف اول یا دوم برند استفاده می کنند. در این مقاله می خواهیم به مفهوم مونوگرام در طراحی لوگو بپردازیم با ما همراه باشید.

طراحی مونوگرام ریشه دیرینه دارد و می توان گفت یکی از قدیمی ترین نوع طراحی لوگو، مونوگرام می باشد. مونوگرام از زمانی شروع شد که یونانیان حرف اول هر شهر را به صورت اختصاری روی سکه هک می کردند.

مونوگرام چیست؟

طبق بسته بندی انواع لوگو مونوگرام یکی از چهار نوع آن می باشد. اگر بخواهیم برای آن مثال بیاوریم می توانیم به لوگوهای: والت دیزنی، ال جی، مکدونالد، گپ، اچ پی و هزاران لوگوی دیگر اشاره کنیم.

در ایران آنچنان توجهی به مونوگرام نمی شود اما در چند سال اخیر مورد استقبال عده زیادی از مردم بوده است.

مونوگرام ساده یا پیچیده؟

مونوگرام نیز مانند دیگر لوگوها بایدها و نباید های خود را دارد. بهتراست برای طراحی این مدل لوگو از مدل های ساده استفاده کنید تا به محض مشاهده در ذهن مخاطب شکل گیرد.

جالب است بدانید بیش از 500 برند مطرح و برتر دنیا از طراحی لوگوی مونوگرام استفاده کردند تا جای خود را در ذهن مخاطب پیدا کنند.

لوگو مونوگرام

ویژگی های لوگوی مونوگرام

  1. لوگومونوگرام باید به قدری ساده باشد تا در نگاه اول مشتری خود را جلب کند.
  2. این لوگو مناسب برای برندهایی است که نام آنها طولانی و سخت هستند. با ترکیب کردن چند یک از حروف آن می توانید لوگوی زیبایی را طراحی کنید.
  3. مونوگرام حس کنجکاوی را در مخاطب زنده می کند؛ زیرا فقط یک و یا دو حرف آن دیده می شود. به همین دلیل مخاطب را مجبور می کند تا به دنبال نام اصلی برند تان بگردد.
  4. امروزه برندها رشد بی نظیری به سمت این لوگو آورده اند.

تفاوت مونوگرام با لوگو تایپ

لوگو تایپ تقریبا بازی با حروف است و شما با بالا و پایین کردن یا کشیدن حروف به نام برندتان شکل می دهید و آن را لوگو تایپ می نامید.

لوگو مونوگرام از یک تا سه حروف اصلی آن را کنار یکدیگر می چینید تا سریع تر مخاطب خود را پیدا کنید. (مونوگرام جنبه تصویری دارد)

به عنوان مثال فروشگاه اینترنتی تک یک (فروشگاه عرضه انواع محصولات کامپیوتری با پایین ترین قیمت) یکی از مشتریان ممتاز دیزاین می باشد که تمام تصویربرداری ها، تیزر های تبلیغاتی و سایر موارد گرافیکی این فروشگاه توسط تیم طراحی ممتاز دیزاین ایجاد شده است.

لوگو مونوگرام تک یک

امیدواریم با مطالعه این مقاله اطلاعات لازم را برای طراحی لوگو به سبک مونوگرام کسب کرده باشید. شما می توانید نمونه کارهای ممتاز دیزاین را مشاهده کنید.

مقالاتی که شاید برایتان جذاب باشد

فهرست