عکاسی تایم لپس: چگونه اولین ویدیو خود را با تصاویر تایم لپس بسازید

عکاسی تایم لپس

عکاسی تایم لپس هنر گرفتن تصاویر منفرد و ترکیب آنها برای ایجاد ویدئویی است که حرکت محیط اطراف شما را نشان می دهد، مثلا حرکت ابرها، ستاره ها یا حتی شلوغی یک شهر را. عکس های تایم لپس می تواند نشان دهد که چگونه یک صحنه می تواند در طول زمان به طور چشمگیری تغییر کند، مثل تغییرات بین انواع مختلف آب و هوا یا از یک فصل به فصل دیگر رفتن.

ساخت فیلم از تصاویر تایم لپس

برای درک نحوه عملکرد عکاسی تایم لپس، باید نحوه ساخت ویدیو های آموزشی را بدانیم.

در دنیای سینما و تلویزیون، وقتی حرکتی را می‌ بینیم، آنچه در واقع می‌ بینیم، مجموعه ای از تک‌ تصاویری است که یکی پس از دیگری با نرخ فریم (FPS) مشخصی نشان داده می‌ شوند. عکاسی تایم لپس و این نوع تصاویر برای ساخت انیمیشن ها هم استفاده می شود. به طور کلی، این نرخ فریم بین 24 تا 30 فریم در ثانیه است، بنابراین اگر 10 ثانیه فیلم را تماشا کنیم، چیزی که در واقع می بینیم این است که 240 تا 300 تصویر تکی بسیار سریع برای ایجاد حرکت نشان داده می شود.

ایده دنیای سینما و تلوزیون در عکاسی تایم لپس

حال اگر همین طرز فکر را در عکاسی به کار ببریم، تنها کاری که باید انجام دهیم این است که تعداد معینی عکس را پشت سر هم و در یک بازه زمانی معین بگیریم. هنگامی که مثلاً با سرعت 25 فریم در ثانیه پخش می شود، یک ویدیو ی تایم لپس ساخته می شود.

نمونه ای از یک ویدئو ساخته شده از تصاویر تایم لپس

هنگام برنامه ریزی برای عکاسی تایم لپس، باید حرکت سوژه را قبل از هر چیز در نظر بگیرید. آیا با گذشت زمان تفاوت زیادی خواهید دید یا همه چیز ثابت می ماند؟ برنامه ریزی عکس خود و انتخاب سوژه در صحنه ای که در طول زمان تغییر می کند، نتیجه جالب تری خواهد داشت. این می تواند هر چیزی مانند غروب خورشید، حرکت ترافیک در شهر یا تغییر آب و هوا باشد.

به یاد داشته باشید که قوانین عکاسی همچنان در مورد عکاسی تایم لپس اعمال می شود، بنابراین مطمئن شوید که ترکیب بندی را نادیده نمی گیرید. در نظر بگیرید که عکس خود را با استفاده از قانون یک سوم کادربندی کنید و سعی کنید به دنبال خطوط اصلی جالب بگردید و همیشه مطمئن شوید که هیچ عنصر منحرف کننده در عکس شما وجود ندارد.

هنگامی که در مکان خود مستقر شدید، آب و هوا را بررسی کنید و زمان غروب و طلوع خورشید را یادداشت کنید. هنگام فیلم برداری یک ویدیوی تایم لپس، به دلیل وجود تعداد تصاویر زیاد، ساخت عکس ها زمان زیادی می برد، بنابراین باید به خوبی برنامه ربرنامه ریزی کنید.

تجهیزات عکاسی تایم لپس

 • دوربین DSLR یا CSC: هر دوربینی تا زمانی که بتواند در حالت دستی عکاسی کند کار شما راه می اندازد.
دوربین
 • لنز: هر لنزی خوب خواهد بود، اما واقعاً بستگی به این دارد که از چه چیزی عکس می گیرید.
 • سه پایه: شما هنگام عکاسی نیاز به یک سه پایه محکم دارید که با ایجاد استحام کافی برای دوربین لرزش را کاهش بدهد و عکاسی را برای شما راحت تر کند چون نگه داشتن دوربین در کل روز برای عکاسی، مخصوصا عکاسی تایم لپس که تعداد عکس ها زیاد است شما را خسته می کند پس با یک سه پایه از عکاسی لذت ببرید.
 • ریموت کنترل فاصله سنج: شما به یک ریموت کنترل فاصله سنج نیاز دارید تا دوربین شما بتواند به طور مداوم بدون دست زدن به آن عکس بگیرد. در حال حاضر بسیاری از دوربین ها این امکان را دارند.
ریموت فاصله سنج

تنظیم شات

هنگام عکاسی، نکاتی را باید به خاطر بسپارید تا عکسهایتان خراب نشود.

ابتدا باید در نظر بگیرید که چه مدت می خواهید دوربین کار کند. بسته به نرخ فریم ویدیوی نهایی خود، همیشه به یاد داشته باشید که ۲۴ تا ۲۵ شات برابر با یک ثانیه ویدیو است. بنابراین، اگر می خواهید یک ویدیوی 20 ثانیه ای داشته باشید، باید حدود 500 عکس بگیرید.

همچنین باید به فاصله بین هر فریم فکر کنید، که فاصله بین هر عکس گرفته شده باید بر اساس سرعت حرکت سوژه ها در صحنه انتخاب شود. برای مثال، اگر از ابرهایی با حرکت سریع عکاسی می کنید، معمولاً حدود 2 تا 3 ثانیه فاصله زمانی لازم است. اما اگر از آسمان شب عکاسی کنید، ممکن است حدود 30 ثانیه فاصله کافی باشد.

این فاصله در عکاسی تایم لپس واقعاً به شما بستگی دارد، اما از طریق تجربه باید بتوانید درک کنید که چه چیزی برای یک صحنه یا موضوع خاص بهتر عمل می کند. معمولاً بسته به چیزی که عکاسی می کنید بین 2 تا 30 ثانیه فاصله زمانی لازم است.

مراحل عکاسی تایم لپس: راهنمای گام به گام

راهنمای گام به گام نحوه گرفتن تصاویر تایم لپس:

مرحله 1

دوربین خود را روی یک سه پایه محکم قرار دهید و همه چیز را قفل کنید. دوربین در حین گرفتن عکس اصلا نباید حرکت کند، مگر اینکه از یک نوار لغزنده موتوری استفاده کنید.

گام 2

یک فاصله سنج به دوربین خود وصل کنید (برخی دوربین ها دارای فاصله سنج داخلی هستند)، سپس تنظیمات فاصله سنج خود را انجام دهید.

مرحله 3

دوربین خود را در حالت دستی قرار دهید چون بهتر است خودتان نور را به طور دستی برای هر عکس تنظیم کنید. اگر در حالت اولویت دیافراگم عکس گرفته باشید، احتمال سوسو زدن در ویدیو نهایی شما زیاد است.

مرحله 4

نوردهی خود را بررسی کنید و مطمئن شوید که هیچ هایلایتی وجود ندارد. همچنین به صورت دستی لنز را فوکوس کنید تا مطمئن شوید که تصویر نهایی واضح است.

مرحله 5

اگر از دوربین DSLR استفاده می‌کنید، مطمئن شوید که منظره یاب را غیر فعال کنید زیرا می‌ تواند نور دهی بین فریم‌ ها را تغییر دهد و منجر به سوسو زدن داخل تصاویر موقع عکاسی تایم لپس شود .

مرحله 6

یک عکس آزمایشی بگیرید تا ببینید آیا از نوردهی، ترکیب بندی و فوکوس، 100٪ راضی هستید یا خیر.

مرحله 7

به این فکر کنید که می خواهید چند عکس بگیرید.

در بریتانیا نرخ فریم استاندارد برای عکاسی تایم لپس 25 فریم بر ثانیه است، بنابراین برای گرفتن فیلم 10 ثانیه ای باید 250 عکس بگیرید. البته گرفتن عکس های بیشتر دست شما را برای ویرایش بازتر می گذارد.

مرحله 8

هنگامی که مطمئن شدید همه چیز سر جای خود قرار دارد و همه چیز به درستی تنظیم شده و کار می کند ، روی “شروع” در فاصله سنج (یا گزینه مشابه در دوربین خود) کلیک کنید و آن را در طول مدت عکاسی حرکت ندهید و به حال خود رها کنید.

از یک لغزنده موتوری مانند Shootools One نیز استفاده کنید. چرا که عکس هایی که با حرکت دادن دوربین به کمک لغزنده می توانید بگیرید، می‌ تواند عکس‌ های واقعاً جالبی ایجاد کند که با یک عکس تایم لپس استاتیک بسیار متفاوت به نظر می‌ رسند.

نکات تکمیلی عکاسی تایم لپس

 • به صورت خام عکاسی کنید زیرا با این کار تصویری دامنه دینامیکی بزرگ تر و امکانات بیشتری در هنگام ویرایش به شما می دهد.
 • هنگامی که دوربین خود را روی حالت نوردهی دستی قرار می دهید، فراموش نکنید که تعادل رنگ سفید را نیز به صورت دستی تنظیم کنید.
 • باتری‌ های شما به سرعت خالی می‌ شوند، بنابراین همیشه لوازم یدکی همراه داشته باشید. بهتر است از grip باتری در دوربین خود استفاده کنید. این به شما امکان می دهد از دو باتری به طور همزمان استفاده کنید.
 • اگر می خواهید فیلم های شما صاف و با وضوح زیاد به نظر برسد و کمی تاری حرکت در عکاسی تایم لپس به خوبی کار کند، سعی کنید از سرعت شاتر حدود 1/50 ثانیه استفاده کنید.
 • لنز دوربین خود را قبل از عکاسی تمیز کنید.
 • کارت های حافظه شما باید فضای زیادی داشته باشند. چون شما تصاویر زیادی می گیرید و بافر دوربین شما باید قبل از عکس بعدی به سرعت آنها را پردازش کند. مثلا هر چیزی که بالاتر از 32 گیگابایت با سرعت نوشتن 50 مگابایت بر ثانیه باشد مناسب است.
 • مطمئن شوید که گزینه‌ های Auto Power Off و Review Image را در دوربین خود خاموش کنید، زیرا این کار به صرفه‌ جویی در مصرف باتری کمک می‌ کند.

ویرایش عکس ها

ممکن است که دوربین شما هنگام ویرایش تمام عکس ها را بهم بریزد و خراب کند. برای جلوگیری از این مشکل مراحل زیر را دنبال کنید.

مرحله 1

تصاویر را وارد Adobe Lightroom کنید و مطمئن شوید که تصاویر تایم لپس را از هر چیز دیگری که در آن روز گرفته اید جدا کرده اید.

گام 2

یکی از تصاویر را ویرایش کنید. می توانید به طور کلی یک تصویر را در وسط دنباله عکس ها انتخاب کنید و پس از اتمام ویرایش، تمام تنظیمات را روی همه تصاویر دیگر کپی کنید. مطمئن شوید که تصویر را با نسبت 16×9 برش دهید زیرا این نسبت استاندارد برای اکثر ویدیو ها است.

مرحله 3

تصاویر را به صورت JPEG با رزولوشن Full HD صادر کنید (این وضوح 1920×1080 پیکسل خواهد بود).

مرحله 4

فتوشاپ را باز کنید، روی Window کلیک کنید و Workspace را به Motion تغییر دهید.

مرحله 5

اکنون روی File > Open کلیک کنید. پوشه ای را که تصاویر صادر شده را در آن قرار داده اید پیدا کنید و اولین تصویر را انتخاب کنید. قبل از اینکه روی Open کلیک کنید، روی گزینه ها کلیک کنید و مطمئن شوید که Image Sequence علامت زده شده است.

مرحله 6

نرخ فریم مورد نظر خود را تنظیم کنید.

مرحله 7

ویدیوی شما در جدول زمانی در پایین صفحه نمایش داده می شود. از اینجا می‌توانید پیش‌نمایش را پخش کنید تا ببینید چگونه به نظر می‌رسد. توجه داشته باشید که ممکن است بار اول به راحتی پخش نشود زیرا هنوز در حال رندر کردن فایل ها است.

مرحله 8

پس از مطمئن شدن از درست بودن همه چیز، اکنون می توانید آن را به عنوان یک ویدیو صادر کنید. روی File > Export > Render Video کلیک کنید.

مرحله 9

در اینجا، می‌ توانید فایل ویدیو ی خود را نام‌ گذاری کنید و فرمت ویدیو را تنظیم کنید (H.264 برای استفاده عمومی بهترین است). نرخ فریم و وضوح بر اساس نحوه وارد کردن آن خواهد بود، بنابراین نیازی به تغییر نخواهید داشت. اکنون می توانید بر روی Export کلیک کنید.

تکنیک جایگزین

اگر نرم افزار Adobe After Effects را دارید اما به هر دلیلی نمی خواهید از Lightroom استفاده کنید، این یک راه عالی دیگر برای ویرایش تصاویر تایم لپس است.

مرحله 1

After Effects را باز کنید، File > Import Files > Multiple Files را انتخاب کنید و اولین تصویر خام ویرایش نشده را انتخاب کنید، مطمئن شوید که Image Sequence انتخاب شده است.

گام 2

پس از کلیک بر روی Open یک کادر محاوره ای ظاهر می شود و در اینجا می توانید فایل را ویرایش کنید. این رابط Camera Raw Adobe است، بنابراین شما می توانید تصویر را درست مانند لایت روم ویرایش کنید و به طور خودکار ویرایش را روی سایر عکس ها اعمال کنید.

مرحله 3

پس از این، فایل را به عنوان یک ترکیب جدید بکشید و سپس می توانید فایل حاصل را به یک ویدیو رندر دهید، درست مانند کاری که در فتوشاپ انجام دادیم.

نتیجه

عکاسی تایم لپس می تواند بسیار اعتیاد آور باشد و اینکه بتوانید با تصاویر ثابت خود حرکت ایجاد کنید، بُعد دیگری به مهارت های عکاسی شما می بخشد.

در ابتدا، مدتی طول می کشد تا همه چیزهایی را که برای درست کردن عکس ها نیاز دارید به خاطر بسپارید، اما با گذشت زمان و تمرین می توانید به سرعت در مورد تنظیم عکس های خود فکر کنید. با پیروی ازتوصیه های موجود در این مقاله شانس شما برای دستیابی به شات مورد نظر می تواند بیشتر باشد.

منبع: digitalcameraworld.com

مقالاتی که شاید برایتان جذاب باشد

فهرست