چند راه برای جلوگیری از طراحی یکنواخت و ایجاد طرح های منحصر به فرد

طراحی یکنواخت

اگر عاشق طراحی از روی الگو ها هستید، آیا تا به حال نگران بوده اید که تمام طرح های شما یکنواخت به نظر برسند؟ خبر خوب این است که شما به راحتی می توانید از طراحی یکنواخت جلوگیری کنید. الگو ها یک نقطه شروع عالی برای طراحی هستند، اما تغییر موارد ساده مانند سبک، عکاسی، فونت ها و رنگ ها می تواند ظاهر جدید و منحصر به فردی به طرح شما ببخشد. در اینجا چند ایده خلاقانه وجود دارد که باید آن ها را امتحان کنید. همراه ما باشید!

از برخی از ویژگی های سبک های طراحی تاریخی کمک بگیرید

شما می توانید برای جلوگیری از طراحی یکنواخت از سبک های طراحی تاریخی استفاده کنید که اغلب با عنوان مبهم “vintage” گروه بندی می شوند. این سبک های طراحی تاریخی، منبع غنی ای هستند. برخی از سبک های خاصی که ممکن است در مورد آن ها شنیده باشید شامل Art Deco (1920s) ،Art Nouveau ،Bauhaus و Victorian و سایر موارد است. هر کدام ظاهر و ویژگی های خاص خود را دارند. اگر برای پروژه شما مناسب است، می توانید طرح هایی ایجاد کنید که از این سبک ها بهره می برند، یا می توانید عناصری را انتخاب کنید که الهام بخش شما هستند؛ مانند طرح، شکل، ترکیب رنگ ها یا سبک های تایپوگرافی. بیایید دو مجموعه مثال را بررسی کنیم.

در ابتدا، ما چند نمونه الهام گرفته از Art Deco از شرکت کاغذ Westminster و Frank Rodriguez داریم. این قطعات از نقوش متمایز جنبش دکو مانند حاشیه ها و تزئینات پیچیده استفاده می کنند. حروف تایپی تیز، براق و هندسی هستند؛ و از یک پالت رنگ طلایی و سیاه استفاده شده است. با این حال، توجه داشته باشید که در حالی که این مثال ها هر دو از عناصر دوران هنر دکو استفاده می کنند، دو تفسیر متفاوت از جنبش هستند. ترکیب و تطبیق عناصر تاریخ هنر می تواند طراحی شما را منحصر به فرد و جذاب کند.

مثال استفاده از Art Deco - طراحی یکنواخت

مثال دیگر این دو قطعه از Telegramme Paper Company است که از طراحی دهه 1950 الهام گرفته شده است. این مثال ها عناصری مانند بافت های پریشان، پالت های وینتیج و تایپ پر جنب و جوش و گویا را درست از دهه 50 برای ایجاد برخی طرح های عجیب و جذاب ترسیم می کنند. اما باز هم توجه داشته باشید که در حالی که این دو قطعه از جهات مختلف مانند یکدیگر هستند، هر دو عناصر منحصر به فردی از عصر / جنبش را برای تولید عناصر اصلی گرفته اند. تحقیقات زیادی در مورد تاریخ هنر انجام دهید و عناصر را با هم ترکیب کنید تا ببینید چه مفاهیم اصلی ای را می توانید به دست آورید.

مثال استفاده از دهه 1950 - طراحی یکنواخت

سبک های طراحی دوره های مختلف را برای ظاهر منحصر به فرد ترکیب کنید و مطابقت دهید

استفاده از ترکیب سبک های گرافیکی از دوره های مختلف، برای جلوگیری از یکنواختی طراحی و انتخاب ویژگی هایی که مناسب پروژه خاص شما است، یکی دیگر از راه های آسان برای الهام گرفتن از طراحی و آزمایش سبک هایی است که معمولاً از آن ها استفاده نمی کنید. علاوه بر این، این رویکرد به شما کمک می کند تا یک طرح متمایز ایجاد کنید که ظاهر خود را داشته باشد، زیرا عناصر سنت های مختلف طراحی را که مکمل یکدیگر هستند، اما هنوز معمولاً آن ها را با هم نمی بینید، مخلوط می کنید.

برای طراحی لوگوی زیر، جو وایت از این رویکرد برای جلوه ای زیبا استفاده کرده است. تأثیرات هنر دکو – اشکال هندسی و تزئینات خطی دقیق – در نگاه اول آشکار است. اما اگر به گزینه های تایپوگرافی برای این طرح نگاه کنید، متوجه می شوید که san serif با لبه گرد دارای یک احساس یکپارچه سازی با پلتفرم صنعتی مورد نظر هستند که بیشتر از دهه 20 و یادآور دهه 1940 و 50 است. این ترکیب به ویژه برای برندی مناسب است که بر زندگی لوکس و شهری تأکید دارد.

مثال استفاده از ترکیب سبک های گرافیکی از دوره های مختلف - طراحی یکنواخت

نکته کلیدی در اینجا این است که اجازه دهید از تاریخ هنر الهام بگیرید، نه اینکه مستقیماً از سبک های دوران های مختلف کپی کنید. یک تکنیک خوب این است که نمونه هایی را که دوست دارید بیابید و عناصری را که بیشتر دوست دارید و آن هایی که دوست ندارید را در لیستی بنویسید. شاید شما عاشق پالت های یک سبک هستید اما از انواع حروف مورد استفاده واقعاً خوشتان نمی آید. سپس با ترکیب و تطبیق این عناصر آزمایش کنید، از یک پالت با تصویر دیگری استفاده کنید، سپس آن را کاملاً معکوس کنید. در نهایت به مجموعه ای از قطعات طراحی منحصر به فرد و شیک خواهید رسید. نمونه های پیدا شده خود را مدرن کنید، به آن ها یک جلوه شخصی و منحصر به فرد بدهید و آن ها را با نیاز خود مطابقت دهید.

سادگی و پیچیدگی را آزمایش کنید

برای جلوگیری از طراحی یکنواخت، اگر سبک پیش فرض شما ظاهری مینیمالیستی و کم رنگ است، عمداً سعی کنید یک طرح دقیق و تزئین شده ایجاد کنید. و برعکس: اگر همیشه به دنبال تزئینات هستید، خود را مجبور به ساده سازی کنید. بیرون آمدن از محدوده راحتی می تواند به شما در پیشرفت به عنوان یک طراح کمک کند و ممکن است از چیزی که می توانید یاد بگیرید و در انجام یک کار جدید به انجام برسانید شگفت زده شوید.

در اینجا نمونه ای از دو طرح است که دو رویکرد بسیار متفاوت را در مورد یک موضوع در پیش گرفته اند: یکی ساده و زاویه ای، با کمترین جزئیات. دیگری پیچیده تر، با جزئیات زیاد.

مثال استفاده از سادگی - طراحی یکنواخت

هر چند که آن ها تفاوت های اساسی با یکدیگر دارند، اما هر دو سبک، طرح های مینیمال و پیچیده تر – باعث ایجاد طرح های مؤثر و جذاب می شوند. آزمایش با افزودن یا حذف جزئیات و دیدن تأثیر آن می تواند کلید طرح های متنوع، جالب و پویا باشد.

مثال استفاده از پیچیدگی - طراحی یکنواخت

می توانید همین کار را برای سرگرمی یا تمرین امتحان کنید: موضوعی را انتخاب کنید که مورد علاقه شماست، سپس از آن به عنوان نقطه شروع برای آزمایش و مقایسه سبک های مختلف طراحی استفاده کنید. عناصر را اضافه کنید یا آن ها را حذف کنید، فقط سعی کنید خارج از چارچوب و به شیوه ای اساسی و جدید فکر کنید.

از اشیاء آشنا به روش های غیر منتظره استفاده کنید

آیا بار ها و بار ها از یک تصاویر به همان شیوه های قدیمی استفاده می کنید و این طراحی شما را یکنواخت می کند؟ با استفاده از اشیاء قابل تشخیص به روش های شگفت انگیز، یک جهش خلاقانه ایجاد کنید. درست مانند این که استعاره یا بازی با کلمات که به نوشتن زیبایی می بخشد، تفسیر غیر منتظره به یک تصویر یا شی آشنا می تواند جذابیت بیشتری را به همراه داشته باشد و طرحی چشم نواز ایجاد کند.

سعی کنید در مورد مواردی که ارتباط شما با آن را نشان می دهد، روابط و ارتباطاتی را که بین دو عنصر کاملاً متفاوت یا مشابه یافت می شود در نظر بگیرید.

این پوستر ها توسط کارلوس زامورا، پنتاگرام و لمل یوسی طراحی شده اند که هر یک روابط هوشمندانه ای را در ارتباطات خود پیدا می کنند و آن ها را برای ایجاد طرح های معنی دار و جذاب جفت می کنند. این پوستر ها بر اساس اشکال رابطه پیدا کرده اند؛ منحنی نوار های فیلم شبیه منحنی بستنی نرم است، چرخ دوچرخه کاملا با روکش های منهول نیویورک مطابقت دارد، فاصله بین انگشتان به سمت داخل باریک می شود درست مانند بازویی که به بالا می رود است و غیره.

اگر به دنبال چیزی کاملاً متفاوت برای طراحی خود هستید، سعی کنید از اشیاء آشنا به روش های غیر منتظره برای ایجاد ارتباطاتی استفاده کنید که واقعاً توجه شما را به خود جلب می کند. اندکی تفکر می تواند به شما کمک کند طرحی واقعاً منحصر به فرد ایجاد کنید که حتی شما قبلاً آن را ایجاد نکرده اید.

مثال استفاده از اشیاء آشنا به روش های غیر منتظره - طراحی یکنواخت

فونت مورد علاقه خود را فراموش کنید

شما ممکن است یک فونت دلخواه داشته باشید. شاید آن فونت چیزی است که شما پول زیادی برای آن هزینه کرده اید (باید پول خود را بدست آورید، درست است؟). بسیاری از طراحان علاقه خاصی به فونت های خاص دارند و مشکلی نیست که از آن ها در زمان مناسب پروژه خاصی استفاده کنید. اما اگر به طور مداوم آن فونت ها را پیش فرض می دانید، وقت آن است که همه چیز را با هم مخلوط کنید. تایپوگرافی بخش مهمی از طراحی گرافیکی است، به طوری که شما را از طراحی های یکنواخت نجات می دهد.

مطمئن نیستید که فونت های جدید را از کجا پیدا کنید، یا پول مسئله است؟ منابع زیادی از فونت های رایگان یا پولی ای که می خواهید برای استفاده شخصی و تجاری وجود دارد.

اگر واقعاً مشتاق تولید طرح هایی هستید که کاملاً منحصر به چیزی است که معمولاً ایجاد می کنید، استفاده از فونت های مورد علاقه خود را ممنوع کنید. یک بعد از ظهر را به جستجوی موارد جدید اختصاص دهید و یک فهرست جدید برای خود تهیه کنید، بنابراین دفعه بعد که به سراغ تهیه انواع آن بروید، مانند یک بچه در شیرینی فروشی خواهید بود. با همه گزینه های جدید تایپوگرافی که می توانید از بین آن ها انتخاب کنید، در اسرع وقت آن ها را فراموش خواهید کرد.

از عکس های موجود، تصاویر و بردار ها به میزان کم استفاده کنید

منابع طراحی بسیار زیادی وجود دارد، چه رایگان و چه پولی، و بسیاری از طراحان کتابخانه ای از تصاویر و گرافیک دارند که در صورت نیاز می توانند از آن استفاده کنند. هیچ مشکلی در این مورد وجود ندارد، اما (تقریباً مانند مورد فونت مورد علاقه)، هنگامی که متوجه می شوید بار ها و بار ها از همان منابع تکراری استفاده می کنید، ممکن است طراحی شما مشابه و یکنواخت به نظر برسد.

بله، منابع می توانند زمان زیادی برای شما را صرفه جویی کنند، اما اگر محدوده زمانی و محدوده پروژه شما اجازه می دهد، باید تصاویر و گرافیک خود را ایجاد کنید تا به مشتری / رئیس / خود یک طراحی اصلی بدهید. یا، اگر واقعاً برای زمان محدود شده اید، سعی کنید منبع را سفارشی یا تطبیق دهید تا چرخش خود را روی آن قرار دهید و ظاهری متفاوت از نحوه بیرون آمدن از آن داشته باشید.

ابتدا طرح بکشید

این روز ها طراحان گرافیک ابزار ها و برنامه های قدرتمندی برای ایجاد طرح های دیجیتالی دارند. از رایانه های فوق سریع تا نرم افزار های پیچیده، طراحان می توانند طرح های کاملاً مفید و زیبایی را بدون لمس مداد و کاغذ ایجاد کنند. اما این بدان معنا نیست که آن ها باید منحصراً به آن ابزار ها تکیه کنند. زیرا با استفاده از ابزار های یکسان هر روز، اینگونه است که ما هر روز در دام تولید محتوای یکسان قرار می گیریم و طراحی یکنواخت خواهیم داشت.

مثال استفاده از طراحی دستی - طراحی یکنواخت

ترسیم طرح قبل از انتقال به رایانه دارای مزایای متعددی است:

  • می توانید به سرعت طرح ها و مفاهیم مختلف را امتحان کنید (و بهترین آن ها را فیلتر کنید) بدون اینکه زمان زیادی را به ارائه آن ها در نرم افزار های طراحی اختصاص دهید.
  • شما می توانید ایده های خود را با حداقل تلاش و تأیید اولیه دریافت کنید، بنابراین وقت خود را بر روی طرح های رد شده تلف نکنید.
  • شما می توانید یک دفتر طراحی کوچک و مداد یا قلم در هر جایی، در جیب یا کیف خود حمل کنید که همیشه در دسترس است، زمانی که به آن نیاز دارید تا ایده لحظه ای را ثبت کنید، خواه در حال ملاقات با مشتری باشید، در اتوبوس شلوغ یا در حال لذت بردن از اوقات فراغت.

طرح اولیه همچنین می تواند به شما در جلوگیری از اتکا به همان جریان کار دیجیتالی قدیمی، تزریق ایده ها و رویکرد های جدید به طرح های شما کمک کند.

به یاد داشته باشید: برای استفاده از ترسیم به عنوان یک ابزار طراحی، لازم نیست در طراحی مهارت زیادی داشته باشید. حتی لازم نیست این طرح ها بسیار خوب به نظر برسند، به خصوص اگر فقط از آن ها برای طوفان فکری و برنامه ریزی خود استفاده می کنید.

نکته اصلی این است که روال عادی تفکر خود را مختل کنید، بنابراین برداشتن یک مداد و کاغذ و فقط اجازه دادن به ذهن خود برای ایجاد ایده های جدید شدن می تواند بهترین راه برای راه یابی به مسیر طراحی های منحصر به فرد باشد.

چیزی را که با دست کشیده یا دست ساز است به طرح نهایی خود اضافه کنید

اگر در زمینه رسانه های هنری سنتی مانند طراحی یا نقاشی (یا دسترسی به کسی که این کار را انجام می دهد) تجربه دارید، یکی از بهترین راه ها برای افزودن یک مرکز اصلی منحصر به فرد به پروژه طراحی خود، ایجاد یک تصویر یا حروف طراحی شده با دست است. کل طرح (مانند کارت تبریک یا پوستر) ممکن است دست ساز یا دستی طراحی شده باشد، یا فقط عناصر خاصی از آن باشد. رویکرد شما هرچه باشد، می توانید مطمئن باشید که طرح خود را در هیچ جای دیگری نخواهید دید.

طراحی در محل کار می تواند سخت باشد. بین مطالب بازاریابی، گرافیک رسانه های اجتماعی، اسناد شرکت و غیره، فکر کردن به ایده های خلاقانه مختلف دشوار است. آیا آماده اید که به کار خود بپردازید و مرتباً طرح های منحصر به فرد ایجاد کنید؟ این نکته ها را عملی کنید، در مسیر خوبی قرار خواهید گرفت. امیدواریم این مقاله به شما کمک کرده باشد تا از طراحی یکنواخت در کار های خود جلوگیری کرده باشید.

منبع: canva.com

مقالاتی که شاید برایتان جذاب باشد

فهرست