صداگذاری در استاپ موشن و تاثیر آن در استاپ موشن حرفه ای

صداگذاری در استاپ موشن

ممتاز دیزاین در مقاله صفر تا صد ساخت استاپ موشن در خانه از سلسله مقالات استاپ موشن، به تعریف استاپ موشن و معرفی انواع مختلف آن پرداخته است. حال در این مقاله می خواهیم به طور اختصاصی به نحوه ی صداگذاری در استاپ موشن و نقش آن در کیفیت نهایی یک استاپ موشن حرفه ای بپردازیم.

این مقاله براساس مقاله ADDING SOUND TO STOP MOTION نوشته شده است.

تاثیر صدا و موسیقی حتی زمانیکه به صورت صوت باشد، بر هیچ کس پوشیده نیست. حال زمانی که با نوعی خاص از تکنیک ساخت فیلم مثل استاپ موشن تلفیق می شود، مطمئنا میتواند تاثیری به مراتب بیشتر داشته باشد.

به بیان ساده تر صدا و صداگذاری مناسب، استاپ موشن شما را از شکل یک فیلم صامت که تنها به صورت بصری به داستان سرایی می پردازد خارج کرده و به آن روح می بخشد. آقای فاکس شگفت انگیز استاپ موشن انیمیشنی (استاپ موشن عروسکی) است که توانسته در بخش موسیقی متن نامزد جوایز اسکار شود.

استاپ موشن آقای فاکس شگفت انگیز
استاپ موشن آقای فاکس شگفت انگیز

مواردی که در صداگذاری استاپ موشن باید به آن ها توجه کنیم:

برای انجام این کار شما به یک میکروفون- هدست یا اسپیکر و حداقل یک نرم افزار ویرایش صدا نیاز دارید.

نکاتی برای استفاده از میکروفون

میکروفون yeti
میکروفون yeti

یک ضبط صدای خوب به تجهیزات گران قیمت یا استودیوی ضبط با طراحی حرفه ای نیاز ندارد. همچنین داشتن تجربه ی خیلی زیاد لزوم موفقیت در این کار نیست. بلکه برای صداگذاری در استاپ موشن داشتن کمی هوش، تلاش و یک گوش حساس و تیز می تواند معجزه کند.

خوب است بدانید بسیاری از نرم افزارهای ساخت استاپ موشن، قابلیت اضافه کردن صدا یا ضبط آن را ندارند، پس بهتر است در انتخاب نرم افزار ساخت استاپ موشن دقت کنید.

در هنگام ضبط صدای خود از میکروفون های با کیفیت مثل میکروفون های yeti استفاده کنید. چند بار به روش آزمون و خطا صدا را ضبط کنید تا به سطح صدای دلخواه برسید.

نکاتی برای کیفیت بهتر ضبط صدا با میکروفون

برای کیفیت بهتر صدا میکروفون را خیلی نزدیک به دهان قرار ندهید. چون در صورت ترکیدن هوا در دهان، لب و دهان مرطوب می شوند و صدای شما اصطلاحا با خش خش ضبط می شود.

نکته ی دیگری که باید مراقب آن باشید، انعکاس یا بازگشت صدا است. اگر در هنگام ضبط نزدیک به یک سطح سخت مثل دیوار باشید، صدا با دیوار برخورد کرده و برمی گردد. این بازگشت باعث کم شدن کیفیت صدای شما می شود.

برای از بین بردن اثر این بازتاب یا کم کردن تاثیر آن می توانید کوسن یا فرش را بین میکروفون و دیوار قرار دهید.

پاپ شیلد در صداگذاری استاپ موشن
پاپ شیلد در صداگذاری استاپ موشن

پاپ شیلد یکی از ابزارهایی که به صداگذاری در استاپ موشن کمک می کند

پاپ شیلد یا فیلتر صدا صفحه ای معمولا دایره شکل است که می توانید آن را در برابر میکروفون قرار دهید. این وسیله نقش مهمی در بالابردن کیفیت صدا دارد.

صداهایی که پاپ شیلد با حذف یا کم کردن اثر آن ها به کیفیت صداگذاری در استاپ موشن کمک می کند:

  • وقتی در هنگام ضبط صدای دم یا بازدم بلند گوینده ضبط می شود.
  • حروف سوتی: حروفی که ممکن است به علت خارج شدن میزان هوای زیاد و سریع از حنجره، حالت سوت دار تلفظ و ضبط شود. مثل: س، ش و چ (به اصطلاح زدن سین و شین)
  • حروفی که حالت انسدادی دارن یعنی برای تلفظ آن ها هوا به بیرون پرتاب می شود. مثل: ب، پ
  • همینطور حروف نوک زبانی مثل: ت و د

نکاتی برای استفاده از هدست در ضبط صدای خود

صداگذاری استاپ موشن در استودیو
صداگذاری استاپ موشن در استودیو

ضبط با کیفیت مناسب برای شخصیت ها در انیمیشن استاپ موشن را می توان با یک هدست انجام داد، به شرط اینکه کیفیت هدست شما خوب باشد. استفاده از یک هدست ضعیف و ارزان، خروجی نامناسبی به شما می دهد. اگر هدست مناسب استفاده می کنید تمامی مواردی که برای کیفیت بهتر صدا با میکروفون گفتیم را رعایت کنید. با کمی آزمون و خطا می توانید به خروجی مناسب برسید.

نرم افزار ویرایش صدا برای صداگذاری در استاپ موشن

محیط نرم افزار WAVEPAD
محیط نرم افزار WAVEPAD

یک بسته نرم افزاری ویرایش صدا در هنگام ضبط صدا و ویرایش صدا هایی که قبلا ضبط کرده اید، کمک شایانی به شما می کند. بعضی از این نرم افزارها رایگان بوده و برای مبتدیان بسیار مناسب هستند. مانند: WAVEPAD و AUDACITY.

ما در این مقاله نحوه کار با نرم افزار WAVEPAD را مورد بررسی قرار می دهیم، نرم افزار AUDACITY هم از نظر عملکرد و ویژگی ها بسیار شبیه بهاین نرم افزار است .

WAVEPAD نرم افزاری برای صداگذاری در استاپ موشن

این نرم افزار را شرکت NCH تولید کرده است. این نرم افزار ویرایش صدا یک ویرایشگر صوتی حرفه ای برای ویندوز و مک است.

نرم افزار WAVEPAD
نرم افزار WAVEPAD

که به شما اجازه می دهد موسیقی، صدا، افکت و سایر موارد صوتی را به سادگی ضبط کرده و ویرایش کنید. شما میتوانید هنگام ویرایش فایل های صوتی که برای صداگذاری در استاپ موشن استفاده می کنید. قسمت هایی از ضبط را برش زده، کپی و جایگذاری کنید. همینطور می توانید از موارد ویرایش صدا مانند: اکو، تقویت صدا یا کاهش نویز استفاده کنید.

WAVEPAD به عنوان یک ویرایشگر برای WAVE و MP3 عمل می کند‌‌‌؛ اما فرمت های دیگر مانند: AU، OGG، GSM، VOX، FLAC، AIF را نیز پشتیبانی می کند.

این برنامه بسیار ساده طراحی شده است به گونه ای که می توانید در عرض چند دقیقه یک فایل صوتی را باز یا ضبط کرده و آن را ویرایش کنید. در عین حال اگر برای سایر امکانات آن وقت بگذارید، می توانید ابزار های قدرتمند زیادی را برای ویرایش صدا پیدا کنید که برنامه نویسان این برنامه، آن ها را برای مهندسین حرفه ای صدا در نظر گرفته اند.

اگر نحوه ی نورپردازی در استاپ موشن دغدغه ی شماست مقاله نورپردازی در استاپ موشن از صفر تا صد(STOP MOTION LIGHTING) را از دست ندهید.

بازارکار استاپ موشن

امروزه استاپ موشن های حوزه ی کسب و کار یا معرفی محصول در دنیای تبلیغات جایگاه ویژه ای دارد. یک صداگذاری حرفه ای در استاپ موشن، در کنار خلاقیت و ذوق هنری می تواند به شما کمک کند تا در این حیطه درآمد های بسیار عالی کسب کنید. مقاله 7 ایده برای ساخت استاپ موشن در کسب و کار و فروش محصول ممتاز دیزاین می تواند یک شمای کلی از روند انجام کار به شما بدهد.

همچنین مقاله می توانید از مقاله 45 ایده عالی برای ساخت استاپ موشن و کلیپ برای گرفتن ایده استفاده کنید.

مقالاتی که شاید برایتان جذاب باشد

فهرست