پادکست چیست؟ + نحوه راه اندازی و شروع پادکست

شروع پادکست

پادکست چیست؟ به زبان ساده: پادکست یک برنامه صوتی است، درست مانند Talk Radio، اما شما آن را در گوشی خود نصب می کنید و هر زمان که دوست داشتید به آن گوش می دهید. در ادامه با ما همراه باشید تا با نحوه راه اندازی و شروع پادکست آشنا شوید.

پادکست چیست؟

پادکست یک برنامه صوتی است که کمی شبیه یک برنامه رادیویی است که می توانید هر زمان که بخواهید به آن گوش دهید. می توانید پادکست را به صورت آنلاین گوش دهید، یا می توانید با یک کلیک ساده در گوشی خود آن را دانلود کرده و بعداً به آن گوش دهید.

شاید از خود بپرسید که چرا باید پادکست گوش کنم؟ این برای هر فرد متفاوت است. مانند هر نوع رسانه، پادکست ها می توانند جنبه اطلاع رسانی و سرگرمی داشته و الهام بخش باشند.

نحوه شروع و راه اندازی پادکست

اگر به دنبال راهنمایی هستید که نحوه راه اندازی پادکست را در اختیار شما قرار دهد، کاملاً در مکان مناسبی قرار گرفتید.
راه اندازی پادکست کار سختی نیست، اما برای راه اندازی آن مراحل مختلفی را باید طی کنید.

پادکست فضای بسیار شلوغ و رقابتی تری نسبت به وبلاگ نویسی دارد و  اکنون زمان مناسبی برای شروع است. در ادامه با ما همراه باشید تا با مراحل راه اندازی آن آشنا شوید.

برنامه ریزی

این مرحله اولیه برای ایجاد پادکست است.

1. پادکست شما برای چیست؟

چرا می خواهید پادکست بسازید؟
آیا شما فریلنسر هستید؟ دارای کسب و کار هستید؟ یا مدیر بازاریابی؟ اگر اینگونه است، می توانید پادکست را به عنوان راهی عالی برای ایجاد اقتدار معرفی کرده و محتوای ارزشمند و سرگرم کننده ای را در اختیار مشتریان و مخاطبان هدف خود قرار دهید.

یا به پادکست از منظر علاقه مندان نگاه می کنید؟ این به این معنی است که شما در اوقات فراغت خود می خواهید به آن بپردازید و این موضوع، علاقه شما می باشد. در هر صورت در اینجا می توانید دلیل شروع پادکست خود را مشخص کنید. این بسیار مهم است زیرا به شما کمک می کند تا بتوانید انگیزه خود را مشخص کنید.

2. پادکست شما برای چه کسانی است؟

بنابراین روز اول، این سوال بزرگ را مطرح کنید: این پادکست را برای چه کسانی می سازید؟ اگر دقیقا ندانید که برنامه خود را برای چه کسانی تهیه می کنید و چرا این کار را انجام می دهید، هیچ شانسی برای افزایش مخاطب ندارید.

برای مثال اگر یک مربی هستید که می خواهید پادکست سلامتی و تناسب اندام بسازید، ممکن است مخاطبان شما افرادی باشند که به تغذیه سالم، رژیم، ورزش یا بدنسازی علاقه دارند.

اگر شما در حال ایجاد یک برنامه برای سرگرمی هستید، فرض کنید این کار بر اساس علاقه شما به زامبی ها و داستان های آخرالزمانی است، پس مخاطبان شما به سادگی افرادی با همان اشتیاق خواهند بود. این که مشخص کنید می خواهید چه کسی به محتوای شما گوش بدهد، ایده خوبی است.

پادکست شما برای چه کسانی است؟

آیا برای شروع پادکست به مخاطب نیاز دارم؟

این سوالی است که اغلب پرسیده می شود. برخی از افراد در هنگام شروع پادکست، مخاطبانی را مد نظر دارند. اگر از قبل مخاطبانی را مد نظر داشتید، این فرصت مناسبی برای فراهم کردن مخاطب برای پادکست است.

در مراحل برنامه ریزی می توانید از مخاطبین خود نظرسنجی کنید. به عنوان مثال مواردی مانند: “بزرگ ترین درد شما چیست؟” و “در حال حاضر چه چیزی شما را ناراحت می کند؟” می تواند به شما کمک کند تا محتوای خود را در آینده بسازید. این کار باعث می شود اطلاعات بیشتری درباره آن ها بدانید و پادکست های دیگر خود را به گونه ای بسازید که مخاطبانتان از گوش دادن به آن لذت ببرند.

3. به مخاطبان دلیلی برای گوش دادن به پادکست بدهید

این که آیا شما اطلاعاتی را ارائه می دهید که به کاهش وزن فرد کمک می کند یا مصاحبه ای سرگرم کننده با یکی از نویسندگان مورد علاقه خود، درواقع برای شنونده خود ارزش ارائه می دهید. نه تنها به آن ها دلیلی برای گوش دادن داده اید، بلکه دلیلی برای دنبال کردن بیشتر آن ها نیز داده اید. بنابراین مهم است که در مراحل برنامه ریزی به این موضوع فکر کنید.

4. نام پادکست خود را انتخاب کنید

برای نام گذاری پادکست سه اصل اصلی وجود دارد:

1 – نام هوشمندانه

ممکن است برای نام گذاری پادکست خود به انتخاب نام هوشمندانه ای فکر کنید. اما به یاد داشته باشید که افراد هنگام جستجوی اطلاعات در مورد موضوع شما باید بتوانند آن را پیدا کنند. اگر قصد انتخاب نام هوشمندانه یا جذابی برای پادکست تان دارید، سعی کنید توضیحاتی را نیز در عنوان آن قرار دهید.

2 – نام توصیفی

انتخاب قابل جستجو (اما برخی ممکن است خسته کننده باشد) این است که به سادگی مخاطبان بتوانند آنچه را که در جستجوی آن هستند پیدا کنند. به عنوان مثال اگر یک مربی شخصی نام پادکست خود را پادکست تناسب اندام بنامد، به راحتی با جستجو پیدا می شود و ایده خوبی است. اما زیاد خاص و به یاد ماندنی نیست.

انتخاب نام پادکست

اگر از این روش نام انتخاب کردید، سعی کنید آن را طولانی نکنید. به خاطر داشته باشید که هنگام ضبط، باید نام پادکست را زیاد بگویید.

5. پادکست چقدر باید باشد؟

طول پادکست فقط به محتوا بستگی دارد. اگر از اکثر شنوندگان پادکست بپرسید، یک قسمت “کوتاه” احتمالاً چیزی کمتر از 15 دقیقه خواهد بود و یک قسمت “طولانی” احتمالاً چیزی بیش از یک ساعت خواهد بود.

یک پادکست چقدر باید باشد؟

زیاد نگران این ارقام نباشید، در نهایت طول قسمت های پادکست شما باید توسط دو چیز تعیین شود:

  1. مطالب شما
  2. مخاطبان شما

اگر محتوای ارزشمند و مرتبط به مدت 50 دقیقه دارید، چرا آن را به 20 کاهش دهید؟ یا به همین ترتیب، اگر همه آنچه را که باید در 10 دقیقه بگویید گفته اید، چرا آن را به 30 دقیقه برسانید؟
با گذشت زمان، اگر قسمت های پادکست شما خیلی کوتاه یا خیلی طولانی باشد، مخاطبان به شما خواهند گفت. سعی کنید سالی یکبار از مخاطبان خود برای به دست آوردن این اطلاعات، نظر سنجی کنید و می توانید متناسب با آن تنظیم کنید.

6. انتخاب عناوین خوب

درست مانند انتخاب نام برای پادکست، انتخاب عناوین خوب، قابل جستجو و توصیفی برای قسمت های پادکست شما مهم است.

بزرگ ترین اشتباه در مورد نامگذاری قسمت ها این است که آنها را “قسمت 1″، “قسمت 2” و غیره نام گذاری کنید. تمام هدف پادکست این است که مردم به آن گوش بدهند، بنابراین به آنها دلیلی بدهید تا روی یکی از قسمت های پادکست شما کلیک کنند.

برای مخاطبان مشخص کنید که از گوش دادن به برنامه شما چه چیزی دریافت خواهند کرد. اگر به فهرست راهنمای پادکست ها نگاه کنید، برنامه هایی با عناوینی مانند “چگونه…”، “پنج نکته برای …” و غیره مشاهده خواهید کرد. فقط باید اطمینان حاصل کنید که در قسمت مورد نظر آنچه در عنوان آن گفته اید را ارائه می دهید.

ضبط پادکست شما

هنگامی که کارهای اولیه را انجام دادید و برنامه ریزی کردید، وقت آن رسیده که برای ضبط اولین قسمت خود دست به کار شوید.

7. تجهیزات ضبط

حداقل چیزی که برای ضبط پادکست نیاز دارید یک رایانه با میکروفون USB و دسترسی به اینترنت است. با این حال، به عنوان یک قاعده کلی، هرچه هزینه راه اندازی و تجهیزات شما محدودتر و کمتر باشد، کیفیت صدای شما نیز محدودتر خواهد بود.

انتخاب میکروفون مناسب، می تواند نتایج خوبی را به همراه داشته باشد. به علاوه، بهتر است کار را شروع کرده و ببینید آیا از آن لذت می برید، قبل از این که مبالغ هنگفتی را برای تجهیزات صوتی هزینه کنید.

P4 یک دستگاه ضبط پادکست جدید است که به شما امکان می دهد 4 شرکت کننده را به صورت محلی و همچنین مهمانان از راه دور چه به صورت تلفنی و چه به صورت آنلاین ضبط کنید. این یک قطعه فوق العاده همه کاره از ابزار پادکست است.

8. نرم افزار ضبط و ویرایش

وقتی میکروفون USB خود را به رایانه خود وصل می کنید، برای ضبط و ویرایش صدا به نرم افزاری نیاز خواهید داشت. خبر خوب این است که چند گزینه برای این کار وجود دارد و یکی از آنها هیچ هزینه ای برای شما ندارد.

  1. Audacity: یک برنامه ویرایش صدا با کیفیت خوب و رایگان است و تمام نیازهای پادکست شما را برآورده می کند.
  2. Adobe Audition: یک ابزار سطح حرفه ای با کارکرد عالی و غنی از ویژگی ها می باشد. از طریق اشتراک پولی در دسترس است.
  3. Alitu: The Podcast Maker: کار با این برنامه ساده است. درواقع یک برنامه وب است که می تواند پاکسازی صدا را به صورت خودکار، افزودن موسیقی و انتشار به میزبان شما انجام دهد. همچنین ابزارهای ویرایش و ساخت قسمت عالی را ارائه می دهد.

اگر کاربر Mac هستید، احتمالاً Garageband را به طور پیش فرض روی دستگاه خود نصب کرده اید. این نرم افزار صوتی محبوب در بین پادکسترها نیز می باشد، اگرچه نسخه های اخیر ویژگی های آن را واقعا کاهش داده است. این روزها، حتی به کاربران Mac نیز توصیه می شود از Audacity به عنوان یک جایگزین رایگان استفاده کنند.

9. صحبت کردن با میکروفون

صحبت کردن با میکروفون، احتمالاً هنگام یادگیری مراحل شروع پادکست ، دشوارترین چیز است. برای انجام این کار تصور کنید که با یک فرد صحبت می کنید.

صحبت کردن با میکروفون دشوارترین مراحل شروع پادکست

گفتگو شما با میکروفون باید طبیعی و جذاب باشد، این بدان معناست که همه کسانی که به آن گوش می دهند، احساس کنند مستقیما با آن ها صحبت می کنی و این منجر به ایجاد و تقویت روابط در دراز مدت می شود. همچنین باید تکنیک های تبدیل شدن به یک سخنران بهتر را بیاموزید.

ویرایش و تولید پادکست

از مراحل یادگیری نحوه شروع پادکست ، ویرایش و تولید آن است. این جا جایی است که شما اشتباهات را ویرایش می کنید، کلیپ های صوتی مختلف را به هم می چسبانید، موسیقی یا FX اضافه می کنید و مطمئن می شوید که همه آنها با EQ، سطح بندی، فشرده سازی و موارد دیگر عالی به نظر می رسند.

10. موسیقی برای پادکست

هیچ قانونی وجود ندارد که بگوییم پادکست شما باید دارای موسیقی باشد، اما بسیاری انتخاب می کنند که در ابتدا و انتهای آن قسمتی از موسیقی را اضافه کنند. اگرچه ممکن است فیلم ها یا برنامه های تلویزیونی را با 1 دقیقه موسیقی مقدمه ببینید، اما این کار را در پادکست انجام ندهید. درواقع جالب نیست یک قطعه موسیقی به تنهایی بیش از 10 ثانیه پخش شود.

از چه موسیقی ای می توانم استفاده کنم؟

بسیاری از وب سایت ها دارای موسیقی هستند که می توانید به طور قانونی در پادکست خود استفاده کنید. معمولاً از این نوع موسیقی به عنوان موسیقی بدون حق امتیاز یا کتابخانه ای یاد می شود. اکنون می توانید اشتراک هایی را دریافت کنید که به شما امکان دسترسی به کتابخانه های بزرگ و مجوزهای مادام العمر را در مورد هر چیزی که در طول آن اشتراک استفاده می کنید، می دهند.

در صورت جستجوی موسیقی دارای مجوز، موسیقی رایگان را می توانید پیدا کنید، اما اغلب از آن بسیار استفاده می شود، بنابراین می تواند کمی از صدای پادکست شما را منحصر به فرد کند.

از چه موسیقی برای پادکست می توان استفاده کرد؟

انتشار پادکست

سرانجام، ما از نحوه شروع یک پادکست به نحوه رساندن آن به صورت آنلاین و به جهان منتقل می شویم!

11. انتخاب میزبانی پادکست

وقتی نوبت به ارسال پادکست و شنیدن آن برای همه می رسد، به یک حساب میزبانی پادکست نیاز دارید که گاهی اوقات میزبان رسانه نیز نامیده می شود. رسانه ها یا میزبان پادکست سرویس هایی هستند که صدای شما را ذخیره می کنند و به شنوندگان اجازه می دهند پادکست شما را بشنوند و آن ها بارگیری کنند.

یک تصور اشتباه رایج هنگام یادگیری نحوه شروع پادکست این است که پادکست خود را در مکان هایی مانند iTunes بارگذاری می کنند. به طور خلاصه، برای میزبانی فایل های صوتی خود باید با یک سرویس میزبانی رسانه ثبت نام کنید و یا می توانید یک وب سایت برای ارائه آنها در سایت خود تنظیم کنید یا آنها را در وب سایت موجود خود قرار دهید.

12. ارسال به دایرکتوری ها

هنگامی که برنامه خود را در میزبان رسانه دلخواه خود ایجاد کردید، می توانید آن را به فهرست های مختلف ارسال کنید. اینها مکان هایی هستند که شنوندگان می توانند آن را کشف کرده، مشترک شده و بارگیری کنند.

امیدوارم مقاله نحوه راه اندازی و شروع پادکست برایتان مفید باشد. موفق و پیروز باشید.

منبع: thepodcasthost

مقالاتی که شاید برایتان جذاب باشد

فهرست