حسین اجاقی طراح نماد جام جهانی فیفا در ایران شد!!

حسین اجاقی

حسین اجاقی در زمان قرعه کشی جام جهانی 2022 فیفا از نماد جام جهانی خود رونمایی کرد. این نماد قابل توجه عده بسیار زیادی از مردم قرار گرفت. طرحی که بازار شایعات هم درباره آن تنوری و داغ بود. بعضی آن را شبیه به سفره ماهی و یا عده ای شبیه روح می دانستند. جالب است که هیچ کدام از این تفاسیر صحیح نبود و مورد توجه قرار نگرفت.

این نماد نام (لعیب) دارد که به زبان عربی به معنای بازیکن فوق ماهر است. او همه طرفداران خود را دعوت می کند تا همه چیز را باور داشته باشند. طراحی پوشش این نماد نیز بر می گردد به پوشش مردم قطر که کشور میزبان جام جهانی نیز می باشد؛ نکته قابل توجه و حائز اهمیت این است که طراح آن فردی ایرانی است.

لعیب

نکات لازم و توضیحات درباره نماد

نام حسین اجاقی در چند هفته اخیر بسیار ترند شده و در اکثر رسانه ها غوغا به پا کرد. لعیب یک دستاورد بزرگ برای اوست. جالب است این فرد سالیان سال طراح کاراکتر های دیزنی بوده است اما اکنون برای اولین بار در غرب آسیا توانسته به موفقیت بزرگ و ویژه ای دستیابی پیدا کند.

او در مورد اینکه چگونه توانست چنین جایگاه بلند و بالایی را تصاحب کند توضیح جالبی داد: (روال سال های قبل به این صورت بود که تماما طراحی کاراکتر زیر نظر فیفا بود و فیفا از طریق لینکدین یک سری افراد را انتخاب می کرد به عنوان کاراکتر دیزاینر.

در همین راستا دو سال پیش برای من پیامی فرستادند و گفتند: اگر تمایل داری پروپزال بفرست. آن ها hdni اولیه را فرستادند و گفتند باید از نظر فرهنگی شبیه به فرهنگ قطر باشد؛‌ می تواند این کاراکتر حیوان یا یک پسر بچه اهل قطر باشد.

او ابتدا برای طراحی یک شاهین انتخاب کرد و موفق شد به جمع سه طرح برتر برای نماد جام جهانی راه پیدا کند. جایی که یک رای گیری عمومی بین سه طرح نهایی مسکات را مشخص می کرد. در همین لحظات اتفاقی رخ داد و طراح های برتر پیامی دریافت کردند، با این مضمون که (کشور قطر هیچ کدام از سه طرح را نپذیرفته و قصد دارد خودش نماد جام جهانی را طراحی کند و … پروژه در جا متوقف شد.)

طراح لعیب

این اتفاق ناامیدی بزرگی برای طراح ها بود و همه چیز برای آن متوقف شده بود تا اینکه امیر قطر وارد کار شد و نظر خود را درباره طرح شاهین نقد کرد: حسین اجاقی نیز ایمیل جدیدی دریافت کرد با متن (ما یک طرح داریم برای نماد جام جهانی و قصد داریم شما روی آن کار کنید.)

اوجاقی اینگونه تعریف می کند: (من متوجه شدم آن ها فقط یک ایده دارند که متعلق به امیر قطر است او می خواست از این رویداد استفاده کند و فرهنگ و لباس کشورش را نشان بدهد. من طی صحبت و مکاتبه با امیر متوجه شدم او از طرح شاهین من خوشش آمده اما می خواهد لباس و فرهنگ کشورش را نیز در آن تبلیغ کند.

حسین اجاقی قصد داشت کاراکتری طراحی کند که دست و پا هم داشته باشد اما امیر اعتقاد داشت فقط باید یک پارچه ای حالت روسری روی سر کاراکتر باشد. چالش اولیه آن ها این بود که چگونه یک روسری سفید رنگ را تبدیل به نمادی جذاب کنند؛ یا احساسات فوتبالی را درون آن پیدا کنند.

حسین اجاقی

سرانجام نماد چه شد؟

لباس قطری با آنچه در سایر کشور های عربی استفاده می کنند فرق دارد از جمله سه گره در قسمت مشکی رنگ بالای آن و جالب است مسئولین به این نکته تاکید بسیار زیادی می کنند و برایشان اهمیت بسیار زیادی دارد. اما در نهایت دو ماه پیش حسین اوجاقی طرح نهایی را ارائه کرد

او درباره امیر قطر به عنوان رهبر این کشور توضیح داد: مهم ترین نکته در مکاتبات دقت و وسواس بالای او بود. او به شدت طرفدار فوتبال است و تلاش می کند تا در این زمینه نقش آفرینی کند. به طور مثال در قسمت پایین طرح من از هنر های زنان قجری با حنا استفاده کردم و فیفا تاکید داشت طرح باید شلوغ تر باشد. در نهایت امیر قطر گفت شلوغی پایین طرح باعث می شود تا توجه از سوژه اصلی یعنی روسری برداشته شود.

اگر چه طراحی لعیب تمام شده است اما هم اکنون کار این گرافیست ادامه دارد. او در روز های آینده سعی دارد تا استیکر های لعیب را برای شبکه های اجتماعی در اختیار فیفا و جام جهانی کمیته برگزاری جام جهانی قطر قرار دهد.

مقالاتی که شاید برایتان جذاب باشد

فهرست