بهترین راه برای طراحی اسلایدر سایت (راهنمای مبتدیان)

طراحی اسلایدر

صنعت طراحی وب سایت هر سال تغییرات زیادی می کند، گرایش‌های جدید می‌آیند و می‌روند، اما به نظر می‌رسد طراحی اسلایدر ها برای مدتی طولانی است که باقی مانده‌اند، آن ها یک گرایش محبوب در طراحی وب هستند و دلیل خوبی هم برای این مسئله وجود دارد. اسلایدرها توانایی ارائه جذابی از محتوا را بدون نیاز به اشغال فضای زیادی از صفحه نمایش به کاربران ارائه می دهند. با این حال، آن ها همچنین دارای اشکالاتی هستند که قبل از تصمیم گیری در مورد اینکه آیا این گزینه برای سایت شما مناسب است یا خیر، باید از آن ها آگاه باشید.

اسلایدر ها را می‌توان برای اهداف مختلف در وب‌سایت‌ها طراحی و استفاده کرد، مانند بیرون کشیدن برخی ویژگی‌ها از صفحات دیگر و ارائه آن‌ها در یک مکان واحد یا به‌عنوان یک صفحه مقدمه قبل از نمایش آنچه در بقیه وب‌سایت در دسترس است.

اسلایدر چیست؟

اسلایدر یا نوار لغزنده ابزاری است که می‌تواند برای نمایش محتوا به صورت کشیده با استفاده از فلش‌ها، طراحی شود. آن ها اغلب در بالای صفحات وب یا در صفحه اصلی یافت می شوند و همانطور که ماوس خود را روی آن ها حرکت می دهید، کاری انجام می دهند یا اغلب به طور خودکار محتوا را تغییر می دهند، همچنین به صورت افقی حرکت می کنند. اسلایدر ها در طراحی وب معمولاً از یک عنوان، تصاویر، دکمه‌های پیمایش و متنی برای خواندن محتوای بیشتر ساخته می‌شوند. تصاویر اسلایدر و متن را می توان به صفحات دیگر در وب سایت لینک داد تا به کاربر اجازه دهد به مقالات یا منابع مرتبط پیمایش کند.

برخی از اسلایدر ها به کاربر اجازه می‌دهند با استفاده از کنترل‌های مختلف حرکت کند، اما گاهی اوقات احساس می‌شود که بسیار با اسلایدر درگیر هستید زیرا محتوا یا تصویری که به آن علاقه دارید مدام ناپدید می‌شود تا با اسلاید دیگری جایگزین شود. این ویژگی، یک تجربه کاربری موبایل و دسکتاپ عالی را ارائه نمی دهد.

مزایا و معایب استفاده از اسلایدر

مزایا و معایب طراحی اسلایدر سایت

طراحان وب اسلایدر ها را برای طیف وسیعی از اهداف ایجاد می کنند. برخی استدلال می کنند که آن ها نوعی طراحی قدیمی هستند، در حالی که برخی دیگر آن ها را نوآورانه می دانند. با این حال وقتی که به آن ها نگاه می کنید، نمی توان انکار کرد که اسلایدر ها به شدت بر دنیای طراحی وب سایت به صورت مثبت و منفی تأثیر گذاشته اند.

مزیت 1 – افزایش تعامل کاربران

یکی از مزایای مهمی که اسلایدر ها در طراحی وب دارند این است که توجه را به خود جلب می کنند زیرا چشمان انسان به شدت با اجسام متحرک سازگار است. فقط فکر کنید چقدر سخت است دیدن یک مار بوآ استتار شده روی شاخه درخت نشسته در مقایسه با زمانی که برای حمله به طعمه خود حرکت می کند. برای عکس های موجود در صفحات وب شما هم همینطور است. متن یا تصاویر ایستا به اندازه تصاویر اسلایدر محتوا مورد توجه یا تمرکز قرار نمی گیرند.

اسلایدر ها حس حرکتی را ارائه می دهند که برای جلب توجه کاربر عالی است. بازدیدکنندگان سایت زمان بیشتری برای درگیر ماندن با وب سایت دارند زیرا حواس آن ها تحریک می شود. به علاوه، آنها به عنوان یک راه عالی برای نمایش بیش از یک تصویر در یک زمان عمل می کنند. این امر به ویژه هنگامی که به فضای محدود روی صفحه فکر می کنید بسیار مهم است. از اسلایدر ها می‌توان برای ایجاد توازن کامل بین تصاویر با مجموعه‌ای از عکس‌های طراحی شده برای نمایش محصولات، خدمات، نمونه کارها یا هر چیزی که می‌خواهید استفاده کرد.

مزیت 2 – قابلیت نمایش تمام محصولات برتر

نرخ پرش بالا برای محتوای آنلاین یکی از دشوار ترین و خسته کننده ترین مسائل در بازاریابی دیجیتال است. هنگامی که بازدیدکنندگان وب سایت احساس درگیر شدن نمی کنند، بسیاری از اوقات به این دلیل است که آنها باید محتوای زیادی را جستجو کنند تا آنچه را که می خواهند پیدا کنند. طراحی وب با استفاده از اسلایدر های محتوا می تواند محبوب ترین و بهترین رتبه بندی را به سبکی مختصر ارائه دهد که به جذب بازدیدکننده کمک می کند.

معایب

معایب استفاده از اسلایدر

یک انتقاد رایج از اسلایدر ها این است که آن ها با دادن گزینه های بسیار زیاد که همه وزن یکسانی دارند، کاربران را تحت تأثیر قرار می دهند. مشکلات دیگری که برای تجربه کاربری ایجاد می شود عبارتند از:

 • واضح نبودن بنر طراحی شده: بازدیدکنندگان اغلب اسلایدرها را به همان شیوه ای که تبلیغات انجام می دهند مشاهده می کنند و از روی آن ها می گذرند.
 • اسلایدر محتوا، کیفیت بارگذاری صفحه را کاهش می دهد و در نتیجه بر سئو وب سایت و نرخ تبدیل تأثیر می گذارد.
 • برخی از نوار های لغزنده در دستگاه های تلفن همراه به خوبی کار نمی کنند
 • به جای نمایش بهترین محصولات یا خدمات، ممکن است شرکتی اینگونه عمل کند که اگر همه چیز را در اسلایدر ها جای دهد، تصمیم بهتری خواهد بود.

بحث بر سر بهترین رویکرد برای طراحی صفحه سایت است، یک طراح وب ممکن است با بخش‌های Hero که دارای تصاویر پس‌زمینه خیره‌کننده با پوشش متن است، صفحات خود را مدیریت کند. برخی دیگر دوست دارند قسمت اول صفحه را با carousel جایگزین کنند که تصاویر و متن های مختلف را اسلاید می کند تا طرح خود را به کاربر ارائه دهد.

زمان استفاده از اسلایدر

اسلایدر ها همیشه برای یک وب سایت مناسب نیستند، اما می توان از آن ها برای تأثیرگذاری عالی استفاده کرد. با تجزیه و تحلیل آنچه کاربر شما از وب سایت شما می خواهد یا نیاز دارد و اینکه چگونه می توان از صفحات مختلف وب سایت برای رسیدن به آن هدف استفاده کرد، شروع کنید.

 • اسلایدرها در طراحی وب می توانند هویت برند را تقویت کرده و اعتماد کاربران را افزایش دهند.
 • اگر اسلایدر بد طراحی شده باشد و/یا سردرگمی یا حواس‌پرتی ایجاد کند، احتمالاً نرخ تبدیل را از دست خواهید داد.
 • هر کسب و کاری منحصر به فرد است، به این معنی که برخی از Slider ها از این مسئله سود می برند در حالی که دیگران ممکن است ضرر کنند.
 • یکی از راه‌های استفاده مؤثرتر از نوار لغزنده، تغییر افکت‌های انتقال است. به عنوان مثال، می‌توانید از بین انواع راه های عوض شدن اسلاید اضافی چند نمونه را انتخاب کنید، مانند محو کردن یا پاک کردن به جای اسلاید های افقی ناگهانی.
 • با ارائه دکمه های پیکان مانند برجسته برای حرکت به سمت عقب و جلو در یک اسلایدر، ناوبری را سریع و آسان کنید.
چه زمانی برای سایت اسلایدر طراحی کنیم

آیتم های یک اسلایدر باید به دقت در نظر گرفته شوند تا بهترین قابلیت استفاده، سبک پیمایش (استفاده از فلش‌های بعدی و قبلی رایج است)، انواع مختلف محتوا برای استفاده، استفاده از فضای منفی و غیره مورد توجه قرار گیرد. به کاربران وب‌سایت تلفن همراه، تجربه کاربری عالی با قابلیت کشیدن انگشت روی اسلایدر ها به جای نمایش اتوماتیک اسلایدر، به کاربران ارائه دهید. استفاده از اسلایدر در تلفن همراه نباید اذیت کننده باشد.

اگر از Lazy loading استفاده شود، سئو و تجربه کاربری هر دو بهبود می‌یابند، عکس‌هایی که بعداً در Carousel ظاهر می‌شوند، نیازی به بارگذاری ندارند تا زمانی که به آن ها نیاز باشد. مطمئن شوید که طراحان وب سایت شما تصاویر را بهینه کرده و از کوچک ترین اندازه تصویر برای کاهش زمان بارگذاری صفحه استفاده می کنند.

نکات استفاده از اسلایدر در طراحی وب

فضای وب دارای نمونه‌های زیادی از وب‌سایت‌هایی است که از اسلایدر ها استفاده می‌کنند، اما همه آن ها مزیت خاصی برای سایت‌ها ندارند. نوارهای لغزنده عناصر طراحی ظریفی هستند که می توانند نتایج زیبایی را به ارمغان بیاورند.

سئو طراحی اسلایدر سایت

با این حال، اگر اسلایدر ها برای بازدیدکنندگان ارزش قائل نشوند، هیچ مزیتی نخواهند داشت و اگر باعث تضعیف تجربه کاربری شوند، می توانند عواقب منفی داشته باشند. برای دستیابی به نتایج عالی با اسلایدر، به این قوانین پایبند باشید:

 • همیشه ناوبری را ارائه دهید. مطمئن شوید که اسلایدر کاملا بصری است تا کاربران بتوانند به تنهایی در نمایش اسلاید پیمایش کنند. ارائه ناوبری ضروری است، هر چه واضح تر باشد، بهتر است. معمولاً برای این منظور از فلش های جانبی استفاده می شود. برای جلوگیری از UX ضعیف، این قرارداد های طراحی را دنبال کنید.
 • ناوبری باید برای صفحه نمایش لمسی و دستگاه های تلفن همراه به خوبی کار کند. به طور خاص، کاربران شما باید بتوانند یک اسلاید را از سمتی به سمت دیگر بکشند.
 • موارد مهم را در درجه اول قرار دهید. برخی از بازدیدکنندگان نمی خواهند برای دیدن یک نمایش اسلایدر کامل منتظر بمانند، بنابراین مهم ترین پیام ها را در ابتدا قرار دهید.
 • از افکت های زیاد استفاده نکنید. افکت های بیش از حد می تواند بازدیدکنندگان وب سایت را آزار دهد.
 • زمان تاخیر تعویض اسلاید را به درستی تنظیم کنید. اگر کاربران شما زمان کافی برای خواندن اطلاعات روی یک اسلاید نداشته باشند، احساس می کنند کنترلی ندارند و ممکن است سایت شما را ترک کنند.
 • اسلایدر خود را برای همه گروه‌های مردم در دسترس قرار دهید.
 • عملکرد اسلایدر را در تمام اندازه‌های صفحه نمایش، مرورگرها و دستگاه‌ها آزمایش کنید تا تجربه‌ای بهینه برای کاربران فراهم کنید.

منبع: graphene.digital

مقالاتی که شاید برایتان جذاب باشد

فهرست