نقش برنامه کورل در طراحی گرافیکی و تبلیغاتی

کورل


کورل دراو (Coreldraw) یک نرم افزار طراحی مبتنی بر بردار است؛ تقریبا شبیه به “فری هند” اما کامل تر و قوی تر ازآن می باشد این برنامه بیشتر برای ایجاد آرم، بروشور، طراحی صفحات وب، کارت دعوت و هر نوع طراحی گرافیک مبتنی بردار بکار می رود. کورل قدیمی است و 29 سال پیش در شانزدهم ژانویه 1989 توسط شرکت Corel تهیه و منتشر شد. با مطالعه این مطلب متوجه می شوید که کورل چه نقش و کاربردی در طراحی گرافیکی و تبلیغاتی دارد.

روش طراحی در کورل کمی متفاوت ازبرنامه های دیگر است .در این برنامه قوانین کمتری وجود دارد و این آزادی را به کاربر می دهد که دستش باز باشد. عموما آموزش ها در فضای مجازی موجود است.

استفاده با سایر برنامه ها

کورل دراو به گونه ای طراحی شده است که با سایر نرم افزار ها نیز کار کند. نرم افزار دیگری که توسط شرکت دیگری ساخته شده است “Coral Photo Paint” است که می تواند با کورل مچ شود.

گرافیک طراحی شده با Coral Paint قابل ویرایش و بازآفرینی در برنامه کورل دراو است. وقتی گرافیک را ذخیره می کنیم، می توان آن را با فرمت هایی مانند PNG ،CDR ،Jpeg و … ذخیره کرد.

این تصاویر ذخیره شده را می توان دربرنامه Illustrator نیز باز کرد. تمام این قابلیت ها باعث ایجاد پیوند با سایر طراحان می شود تا بتوانند از این طریق طراحی ساده و راحتی داشته باشند. ویژگی ها و کاربرد های کورل شامل موارد زیر می شود.

لایه بندی

استفاده از لنز های Gaussian Blur جلوه ویژه و ساده ای است که در این نرم افزار تعبیه شده. این امکان را به شما می دهد تا بدون اینکه کیفیت عکس را کم کنید با استفاده از لایه رنگ آن را تغییر دهید و یا آن را محو و تار کند.

لایه Gaussian Blur
لایه Gaussian Blur

ابزار های خاص

این ابزار ها شامل شکل های هندسی، جدا کننده های حرف های کلمه، قرینه سازی های پر تعداد، ابزار های ساخت خطوط منحنی و شکل های آماده پر کاربرد است که به شما امکان می دهد که با سرعت بیشتر و دست باز طراحی تان را انجام دهید.

همینطور این برنامه می تواند واحد های پیکسلی واقعی با تصاویر بسیار دقیق تر را نمایش دهد. به این صورت طرح های وبسایت شما بسیار پیشرفته نمایش داده می شود.

کاربرد های متنوع کورل

حال که با ابزار های اصلی و نقات قوت کورل آشنا شدید می توانید طراحی های گرافیک مختلفی را با کورل بسازید اما این طرح ها برای چه کاری خوبند و چرا برنامه کورل در آن بهتر است؟

طراحی پوستر و روزنامه و تقویم

کورل قابلیت این را دارد که شما اندازه صفحه را تعیین کنید و طبق همان خروجی بگیرید. همچنین دارای بردار و تقسیم صفحه است که هم به صورت دستی هم به صورت خودکار تصویر را در جدول جای می دهد.

شما می توانید به راحتی یک صفحه را با متن و تصویر چیدمان کنید.

علاوه بر این شما می توانید طراحی های سه بعدی با کیفیت را در برنامه کورل باز کنید و روی آن ها مطلب یا نکته آموزشی بگذارید بدون اینکه کیفیت تصویر شما کم شود.

ویرایش تصویر سه بعدی
ویرایش تصویر سه بعدی

طراحی وکتور و لوگو

کورل به دلیل قابلیت های هندسی که دارد بهترین و اصلی ترین برنامه قبل از ایلاستریتور در طراحی لوگو و لوگو تایپ بود اما اکنون هم طرفداران خاص خود رادارد. به نوعی که همه طراحان با تجربه لوگو از آن استفاده می کرده اند.

آرم و لوگویی که در برنامه کورل طراحی می شود قابلیت باز شدن در برنامه های دیگر مانند فتوشاپ را برای تکمیل کار گرافیک را دارد.

در کورل می توان حروف یک کلمه را از هم جدا و کوچک، بزرگ و یا تغییر شکل و رنگ داد. این برنامه قبل از اینکه برنامه های آماده طراحی کارت ویزیت در بازار ارائه شوند برای طراحی کارت ویزیت هم استفاده می شد.

کارت دعوت

طراحی کارت
طراحی کارت دعوت با لوگو

می توانیم از برنامه کورل برای تهیه یک کارت دعوت کوچک استفاده کنیم. برای مثال می توانید عکس کودک خود را برش داده و با طراحی های گرافیک فانتزی و کارتنی که در کورل است یک کارت دعوت را با سلیقه خودتان طراحی کنید و آن را فقط برای چاپ بفرستید. اینگونه دیگر لازم نیست وقت و هزینه برای رفتن به بازار و خرید یا سفارش یک کارت دعوت صرف کنید.

طراحی های انتزاعی و فانتزی

شکلک ها و ایموجی های فانتزی که در فضای مجازی از آن استفاده می کنیم اکثرا در برنامه کورل طرحی شده است، به این دلیل که طراحی کارتونی این شکلک ها در این برنامه بسیار ساده تر است، فقط کافی است اشکالی مانند دایره، مستطیل، بیضی، خط و… را بکشید و کپی کنید.

می توانید آن ها را کوچک و بزرگ کنید و در کنار هم بچینید، بنابراین می توان گفت با ابزار های پر ویژگی کورل می توان شکل های اساسی را ترسیم کرد. همینطور می توان بسته به سلیقه و نیاز، تصویر را هم اضافه کرد.

طراحی نقاشی
طر های رنگی در کورل

برای ترسیم و طراحی های پیچیده

کورل به دلیل برداری و هندسی بودن، قابلیت طراحی های پیچیده هندسی را دارد که میتوان با روش تکثیر و دوران یا قرینه سازی با تعداد بالا به راحتی از آن برای طرح های هندسی استفاده کرد.

طراحی پیچیده
طراحی پیچیده کورل

تفاوت کورل و فتوشاپ

فتوشاپ یک برنامه پیکسلی مناسب کار های نور پردازی و افکت دهی و ویرایش های جزئی تر می باشد، اما کورل یک نرم افزار مبتنی بر بردار است که طرح های منظم و شکسته را با خلوص رنگی بیشتر ایجاد می کند و در عین حال سرعت بیشتری نسبت به فتوشاپ دارد.

مقالاتی که شاید برایتان جذاب باشد

فهرست