بررسی لوگو تایپ و شناخت انواع آن

لوگوتایپ

لوگو یک نشان تجاری است که امروزه در بازار رقابتی هیچ برندی بدون لوگو کار نمی کند. انواع لوگو در بازار وجود دارد که شکل تصویری دارند اما سفارش طراحی لوگو تایپ نشانی با نام آن شرکت تجاری است که نوعی نوشتار با طراحی های ویژه می باشد و در زبان های مختلف استفاده می شود. در این مقاله به بررسی انواع لوگو تایپ و برنامه های ساخت آن و انواع ان می پردازیم.

لوگو ها بسیار مهم هستند آن ها در بسته بندی ها و کارت ویزیت و.. استفاده می شوند. در تبلیغ ها دیده می شوند و روی تابلو ها هستند و اولین چیز که مخاطب از محصول می بینند نام برند ولوگوی آن است.

مزیت لوگوتایپ نسبت به لوگو تصویری

با یک تیر دو نشان بزنید، لوگو تصویری به تنهایی یک شمایل مرتبط به کار است. اگر کار بتواند تصویری مرتبط داشته باشد، در بازار متنوع و رقابتی اشباع می شود اما نام تجاری، نه تنها خاص و منحصر به فرد است چون نام محصول است بیشتر در ذهن می ماند.

این باعث شده بسیار تایپو گرافی مورد توجه قرار بگیرد و جای لوگو های تصویری را بگیرد. می توانید نام برند را با طراحی های خاصی که قبلا ابداع شده بسازید و یا با خلاقیت خود و اصول طراحی کلمه را به یک آرم تبدیل کنید.

اصول طراحی

هر طراحی اصول خاص خودش را دارد لوگو تایپ هم از این قاعده مستثنا نیست. این اصول شامل موارد زیر می شود:

 • خوانا بودن آن
 • طراحی مرتبط به نوع محصول تجاری و برند
 • شناخت برند های مشابه
 • رعایت قوانین هندسی و فاصله گذاری
 • رعایت هارمونی رنگ و نکات تبلیغاتی
 • منحصر به فرد بودن

برنامه های گرافیکی مخصوص

این برنامه ها بسیار متنوع هستند اما پر کاربرد ترین آن ها شامل موارد زیر می شود:

 1. کورل
 2. ایلاستریتور
 3. فری هند
 4. لوگوجوی

انواع لوگو تایپ

شاید شما بخواهید نام برند را به زبان انگلیسی طراحی کنید. برای اینکار می توانید نمونه های کار شده را ببینید الگو برداری کنید و آن را در برنامه های کورل و ایلاستریتور بسازید. مهمترین انواع لوگو تایپ ها شامل موارد زیر می شود:

 • لوگو نام: کل نام برند را در یک کلمه با طراحی خاص هندسی با استفاده از شکل های هندسی، خط ها و دایره و نیم دایره ها و خط قرینه در برنامه می توانید یک تایپو گرافی ارائه دهید.
 • لوگو مونوگرام: لوگویی که با استفاده از حرف اول نام برند و حرف آخر ساخته می شود. مناسب نام های طولانی است.
 • لوگو تایپ ترکیبی: هم تصویر هم نوشتار باهم ترکیب می شود. تصویر باید یک داستان مربوط به محصول یا شرکت را بیان کند.
 • حرف یا کلمه کلیدی: برای نام های طولانی فقط یک حرف یا یک کلمه آن را طراحی ویژه می کنند.

در اینجا شرکت های معروف جهان که از لوگوتایپ برای برند یا نام شرکت خود استفاده کرده اند را می بینید.

انواع لوگو تایپ و آرم انگلیسی

لوگو تایپ فارسی

هنرمندان و طراحان ایرانی لوگو تایپ هایی را با توجه به سبک زبان فارسی و اصول هندسی لوگو ساخته اند. زبان فارسی مانند زبان انگلیسی قابلیت های بالایی در نوشتار دارد به طوری که امروزه اکثر برند های مطرح از لوگو تایپ برای لوگو خود استفاده می کنند.

خط هایی که بیشتر در لوگو نوشتاری زبان فارسی استفاده می شود نسخ، تعلیق، دیوانی، رقعه، ریحان، نستعلیق، شکسته، ثلث و … هستند.

در زیر نمونه ای از این لوگو تایپ ها را می بینید به عنوان مثال لوگو افق کوروش یک لوگو مونوگرام است. یا لوگو میهن و یونیکو که لوگو تصویری و نوشتاری است.

انواع لوگو تایپ و آرم فارسی

بهتر است در طراحی لوگو تایپ از پیچیدگی در طراحی صرف نظر کنید.

مقالاتی که شاید برایتان جذاب باشد

فهرست