انواع مدل و سیستم های رنگی در طراحی گرافیک و کاربرد هر یک از آن ها

سیستم های رنگی

رنگ های (RGB)، (CMYK)، (Pantone) و (RAL) چهار سیستم رنگی مجزا هستند. هریک از این سیستم های رنگی کاربرد منحصر به فرد خود را دارند. مثلاً از CMYK برای چاپ، RGB برای کار روی صفحاتی مانند صفحات وب، Pantone برای دقت یا کالیبراسیون و از RAL در پوشش های پودری و پلاستیک طور استفاده می شود. شما با درک سیستم های رنگی، می توانید به یکپارچگی رنگی در طراحی محصول خود در مواد چاپی، تجربیات دیجیتالی و حتی تولید دست یابید.

چرا سیستم های رنگی متفاوت وجود دارد؟

امروزه تقریباً همه افراد درک کرده اند که رنگ بر برند تجاری شان تأثیر زیادی می گذارد. رنگ عنصری است که نباید دست کم یا حتی نادیده گرفته شود. رنگ نقش مهمی در ثبات و یکدست نگه داشتن تمام مواد بازاریابی شما از چاپ گرفته، تا وب و تولید دارد. با این حال، بسیاری از شرکت ها به این ثبات نمی رسند زیرا نمی دانند چگونه از رنگ ها در رسانه های مختلف استفاده کنند.

چه برای چاپ چه برای طراحی وب، استفاده از رنگ یا ترکیب رنگ مناسب برای ایجاد یک پیام قوی، ارتباط بهتر با مخاطبان هدف خود و در نهایت بهبود شناخت برند شما بسیار مهم است. با این حال، درک این نکته مهم است که فرآیند انتخاب رنگ ها، با توجه به اینکه رنگ ها می توانند در چاپ و روی صفحه کاملاً متفاوت به نظر برسند، می تواند کمی پیچیده باشد. حتی بین دو صفحه نمایش هم رنگ ها می توانند متفاوت به نظر برسند.

در دنیای عظیم چاپ و طراحی روی صفحه چهار سیستم رنگی اصلی وجود دارد: سیستم CMYK، سیستم Pantone، سیستم RGB و سیستم RAL. دانستن تفاوت های این سیستم های رنگی می تواند به شما در انتخاب بهترین گزینه برای نوع طرحی که با آن کار می‌کنید کمک کند. این رنگ ها اند که می توانند تفاوت بین یک طراحی اولیه یا یک طراحی تکمیل و حرفه ای را مشخص کنند.

در ادامه، توضیح ساده ای از سیستم های رنگی و مروری بر تفاوت های اصلی بین آن ها را ارائه کرده ایم. هدف ما این است که درک بهتری از سیستم های رنگ اصلی به شما بدهد تا انتخاب رنگ های خود را تا حد ممکن در تمام مواد طراحی محصول ثابت نگه دارید.

سیستم CMYK برای چاپ

سیستم رنگی CMYK

CMYK مخفف چهار رنگ اعمال شده در طول فرآیند چاپ یعنی: فیروزه ای، سرخابی، زرد و سیاه (کلید) است. این سیستم یک سیستم رنگ کاهشی است، به این معنی که جوهر باید کم شود تا رنگ های روشن تر به دست آید. در سیستم رنگی CMYK، هدف استفاده از جوهر برای جذب نور منعکس شده در پس زمینه سفید یا همان کاغذ چاپگر است. همچنین کاهش به این معنی است که وقتی همه رنگ ها با هم ترکیب می شوند، تمام نور جذب می شود و رنگ بدست آمده سیاه به نظر می رسد.

سیستم رنگی CMYK بیشتر برای کار های طراحی چاپ مانند مجلات یا کتاب ها استفاده می شود. امروزه اکثر چاپگر های خانگی و پرینتر های لیزری رنگی پیشرفته از این 4 جوهر رنگی برای چاپ متون و تصاویر استفاده می کنند. همچنین ذکر این نکته ضروری است که به دلیل این فرآیند استفاده از جوهر به جای نور، رنگ های CMYK معمولاً از رنگ‌های RGB جنب و جوش کمتری دارند.

PANTONE برای دقت رنگ ها

رنگ های pantone

سیستم تطبیق پنتون (PMS) با ارائه یک سیستم استاندارد، فرآیند چاپ رنگ را متحول کرد. از این سیستم به طور گسترده در اکثر چاپگر ها برای تکرار سایه ها و گرافیک ها از طریق یک دستورالعمل استاندارد استفاده می شود. این دستورالعمل تضمین می کند که هر سازنده ای به هر رنگی که اشاره کند، چاپ می تواند با آن مطابقت داشته باشد.

PANTONE از CMYK متفاوت است زیرا نیازی به ترکیب رنگ های اصلی ندارد. رنگ های PANTONE به عنوان واحد های انفرادی رنگ تعریف می شوند. اکثر رنگ های پنتون با سیزده رنگدانه پایه تولید می شوند که در نهایت انواع رنگ های منحصر به فرد را ایجاد می کنند. در نهایت هم هر رنگ منحصر به فرد برای جلوگیری از تناقضات رنگ از طریق یک عدد برچسب گذاری می شود. در حال حاضر، پالت رنگ پنتون در مجموع شامل بیش از 1800 رنگ مختلف است.

این سیستم عددی تطابق رنگی دقیق تری نسبت به سایر سیستم ها ایجاد می کند و آن را برای کار های مربوط به هویت بصری برند عالی می کند. اگرچه استفاده از این فرآیند می تواند بسیار وقت گیر و هزینه بر باشد، اما برای کار چاپ 1 یا 2 رنگ (به عنوان مثال، کارت ویزیت…) عالی است زیرا به جوهر کمتری نسبت به مدل 4 رنگ (CMYK) نیاز دارد.

پنتون در سراسر جهان به عنوان زبان استاندارد برای ارتباطات رنگی در دنیای چاپ شناخته شده است. این سیستم در ابتدا برای صنعت گرافیک طراحی شد، اما در طیف شگفت انگیزی در صنایع دیگر نیز مفید عما کرده است.

RGB برای وب و نمایش روی مانیتور

رنگ های RGB

مدل رنگی RGB یکی از سیستم های مهم و قابل تشخیص برای رنگ در رسانه های دیجیتال است. این سیستم رنگی از یک سری اعداد از 0 تا 255 استفاده می کند و بر اساس سه رنگ اصلی است که این سه رنگ همه رنگ های دیگر را تشکیل می دهند: قرمز، سبز و آبی.

در حالی که سیستم رنگی CMYK به صورت حذف طیف است، RGB یک مدل رنگ افزودنی نور است و رنگ ها برای ایجاد رنگ های روشن تر به یکدیگر اضافه می شوند. این سیستم رنگی با سیاه (صفحه مانیتور) شروع می شود، سپس تغییرات نور های قرمز، سبز و آبی را برای ایجاد رنگ اضافه می کنند و وقتی همه نور ها با هم ترکیب شوند نتیجه رنگ سفید می شود.

اکثر تصاویر و گرافیک های دیجیتال با استفاده از سیستم رنگی RGB تولید می شوند که در آن هر پیکسل روی صفحه نمایش کامپیوتر نشان دهنده یک رنگ خاص است. با این حال، درک این نکته مهم است که هر مانیتور رایانه دارای مشخصات رنگی خاصی است، که تعیین نحوه نمایش رنگ ها را دشوار می کند.

اگرچه دستورات CSS برای تعریف رنگ‌ های RGB وجود دارد، اما اکثر توسعه دهندگان از کد هگزادسیمال (HEX) استفاده می‌کنند که اساساً نسخه کوتاه تر و آسان تری برای کار با آن است. کد جایگزین شامل یک سری 0-255 است، که از ترکیبی شش رقمی از حروف (A تا F) و اعداد (0 تا 9) تشکیل می شود. در اکثر برنامه ها، شماره HEX به طور خودکار تولید می شود.

رنگ های RAL برای پوشش ها

سیستم رنگی RAL

سیستم رنگی RAL رنگ های سطوح مات، براق و متالیک را تعریف می کند. RAL خط پایه برای پوشش ها است. این سیستم برای پوشش های خاص مانند رنگ خودرو و محصولات این چنینی بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند. همه ویژگی های این سیستم برای دستیابی به یکپارچگی پوشش رنگی یک چیز خاص، خلاصه می شود.

سیستم رنگ RAL عمدتاً برای پوشش های پودری، لاک الکل و رنگ آمیزی پلاستیک استفاده می شود. هنگامی که شما در حال طراحی محصولات فیزیکی هستید که نیاز به پوشش دارند، این سیستم رنگی پیشرو است.

منبع:

snowball.digital

مقالاتی که شاید برایتان جذاب باشد

فهرست