اصول طراحی کارت ویزیت چیست؟ نکات مهم هنگام چاپ

اصول طراحی کارت ویزیت

در این مقاله قصد داریم تا شما را با اصول طراحی کارت ویزیت آشنا کنیم و نکات مهمی که باید هنگام چاپ رعایت کنید را به شما یادآوری کنیم. با ما همراه باشید.

یکی از راه هایی که شما می توانید خود را به مشتری معرفی کنید استفاده و دادن کارت ویزیت به آن ها است و امروزه می توان گفت یکی از دغدغه های افراد برای راه اندازی کار داشتن کارت ویزیت است.

حتما می دانید که کارت ویزیت های خاص و خلاقانه بهتر در ذهن مخاطب می ماند و ممکن است به دلیل طراحی زیبای آن، مشتری آن را تا مدت ها نزد خود نگهدارد.

اصول طراحی کارت ویزیت

امروزه سایت هایی هستند که به صورت آنلاین برای شما کارت ویزیت طراحی می کنند اما قطعا نمی توانند کار یک طراح حرفه ای با 5 سال 10 سال سابقه کاری را بگیرند. پس بهتراست قبل از انجام کار با افراد مجرب مشورت کنید و نمونه کار های آن ها را ببینید تا پیش زمینه ذهنی برای تان ایجاد شود.

طراحی کارت ویزیت به صورت کامپیوتری با استفاده از نرم افزار های تخصصی انجام می شود.

برای شروع طراحی کارت ویزیت از کجا باید شروع کنیم؟

یکی از ساده ترین راه های تبلیغاتی و بازاریابی که بسیار کوچک و کم خرج است کارت ویزیت است. کارت ویزیت ها در ابعاد مختلف قابل چاپ هستند و از نظر سهولت نیز بسیار مناسب هستند زیرا شما می توانید آن ها را در جیب کاپشن، شلوار، کیف پول و .. نگهداری کنید.

اگر طراح به شما قول کارت ویزیت حرفه ای بدهد و از شما هزینه کارت ویزیت حرفه ای بگیرد؛ اما زمان تحویل کار با یک کارت ویزیت ساده و بسیار معمولی مواجه شوید چه احساسی به شما دست می دهد؟ ..

یا به صورت مثال کارت ویزیتی که بسیار زیبا طراحی شده اما بعد از چاپ رنگ ها عوض شده، یا کیفیت چاپ بسیار طرح را بی ارزش کرده در این لحظه واکنش شما چیست؟

بهتراست از شرکت هایی استفاده کنید که در کنار طراح مجرب از دستگاه های چاپ مناسبی نیز استفاده کنند تا بعداز چاپ با مشکلات این چنینی رو به رو نشوید.

نکات مهمی که هنگام طراحی کارت ویزیت باید به آن توجه داشته باشید:

اگر از قالب های آماده استفاده می کنید بهتراست به چند نکته زیر دقت کنید تا به مشکل نخورید

1- فضای خالی داشته باشید.

در کارت ویزیت فضای خالی داشته باشید

اطلاعات زیادی وجود دارد که مشتری با توجه به نیازی که دار از شما می خواهد تا آن ها را در کارت ویزیت جا دهید؛ به همین دلیل است که می گوییم تمامی فضای کارت را با طرح ها و آبجکت ها پر نکنید.

قبل از طراحی کارت ویزیت لازم است مقداری تفکر کنید؛ طرح را در ذهن تان تجسم کنید. مطالب را خلاصه نویسی کنید و سپس پشت سیستم بنشینید.

2- یک عکس از خود در کارت ویزیت بگذارید.

به صورت کلی این روش پیشنهاد نمی شود اما گاها مشتری از شما می خواهد تا عکسی از او را در کارت ویزیت قرار بدهید. برای این کار یک عکس پرسنلی که لبخند ملایمی دارد می تواند گزینه بسیار مناسبی برای شما باشد.

بهتراست از عکس پروفایل لینکدین تان استفاده کنید؛ زیرا آن عکس به چشم عده ای از مردم دیده شده و حال با چاپ شدن آن روی کارت ویزیت مشتری را به چالش می کشد.

3- طراحی ساده خود را داشته باشید.

امروزه زیباترین طرح های کارت ویزیت طرح های ساده هستند. زیرا طرح های ساده متن را بهتر درون خود جای گذاری کرده و حواس مشتری به آبجکت ها و طرح های زیاد موجود در کارت ویزیت پرت نمی شود.

4- از کیو آر کد استفاده کنید.

بهتر است از کیوآر کد استفاده کنید تا بتوانید مشتری را سریع تر به صحفه مورد نظر (پیج اینستاگرام، سایت یا …) انتقال دهید.

فقط لازم است با استفاده از اپلیکیشن های بارکد خوان بارکد را بارگیری نمایند تا دسترسی فوری و سریعی به کسب و کار شما داشته باشند.

5- از حاشیه ها پرهیز کنید.

ممکن است حاشیه در لبه های کارت ویزیت بسیار طرح را زیبا کند اما توجه داشته باشید 99% دستگاه های چاپ از درصد خطا برخوردار هستند. پس اگر تمایل دارید حاشیه یا کادر دور کارت ویزیت قرار دهید بهتر است آن را با فاصله 1 سانتی از لبه آن قرار دهید.

6- از کارت ویزیت های دو رو استفاده کنید.

کارت ویزیت های یک رو بسیار ساده هستند و هیچگونه جذابیتی برای مخاطب ندارد؛ ضمن اینکه شما می توانید با استفاده از کارت ویزیت دو رو اطلاعات را شکیل تر در کارت ویزیت قرار دهید.

در اصول طراحی کارت ویزیت ذکر نشده که حتما باید به صورت دو رو چاپ شود. این فقط یک پیشنهاد است تا شما در کسب و کارتان موفق تر باشید.

7- لینک های شبکه اجتماعی

از قرار دادن لینک شبکه اجتماعی تان در کارت ویزیت غافل نشوید. چرا که بسیاری از مشتریان تان شما را دنبال خواهند کرد و شما باید از گروه ها و پیج هایی که دارید آن را خبردارد کنید.

اصول طراحی کارت ویزیت و نکات چاپ

بدون اطلاع داشتن از اطلاعات زیر به هیچ عنوان برای چاپ کارت ویزیت خود اقدام نکنید زیرا ممکن است کارت ویزیت چاپی شما با کیفیت کم چاپ شود یا حتی ممکن است قسمتی از متن تان زیر دستگاه برش برود؛ آن زمان هیچ کاری از دست شما بر نخواهد آمد/:

1- سایز کارت ویزیت

سایز کارت ویزیت

به صورت معمول ابعاد استاندارد چاپ کارت ویزیت به ابعاد 8.5 در 5.5 سانتی متر است. اما در ابعاد مربع های 6 در 6 یا ابعاد 6 در 9 سانتی متری نیز قابل چاپ هستند؛ امروزه طرح های خلاقانه و بسیار زیبایی طراحی شده است که ابعاد خاصی ندارد و با توجه به نیاز مشتری سایز آن انتخاب می شود یا سایز پیشنهادی طراح.

سایز کارت ویزیت در قیمت آن نیز نقش مستقیمی دارد و در ازای هر 1 سانتی متر حتی 0.5 قیمت آن تغییر می کند.

2- جنس کارت ویزیت

کارت ویزیت بر روی مقوا، چوب، پلاستیک و یا حتی فلز قابل چاپ است امروزه 90 درصد کارت های ویزیت بر روی مقوا 300 گرم چاپ می شود زیرا مقاومت به نسبت خوبی دارد و قیمت آن نیز مناسب است.

3- برش مورد نظر خود را انتخاب کنید.

حتما نباید کارت ویزیت تان به صورت مربع یا مستطیل چاپ شود؛ شما می توانید از قالب های دور گرد کردن و یا حتی از قالب های طرح دار استفاده کنید و کارت ویزیت تان را مانند بطری آب معدنی یا کرم یا حتی لاک پشت برش دهید. (این قسمت کاملا بستگی به خلاقیت شما دارد و سلیقه ای است که به چه صورت می خواهید کارت ویزیت تان را طراحی کنید و چاپ برسانید.)

البته هزینه برش کارت ویزیت یک مقداری بالا است زمان می برد زیرا باید برای شما قالب طراحی شود و مطابق یا قالب شما کارت ویزیت برش بخورد. زمان چاپ آن نیز بین 9 تا 15 روز زمان می برد بستگی به چاپ خانه شما دارد که خلوط باشد یا مشتریان زیادی دارد.

4- کارت ویزیت رقبا و همکاران تان را بررسی کنید.

حتما قبل از طراحی دقت کنید ببینید به صورت مثال می خواهید کارت ویزیت مغازه لوازم آرایشی طراحی کنید. شما باید کارت ویزیت همکاران خود را در عرصه لوازم آرایش بررسی کنید و ببینید آن ها از چه طرح هایی استفاده کردند که کارت ویزیت زیبایی دارند. سپس از آن ایده بگیرید و طرح خودتان را عملی کنید.

5- فضای برش را در نظر بگیرید.

همانطور که گفته شد دستگاه های برش با درصدی از خطا مواجه هستند و دقیق برش نمی زنند به همین دلیل باید از هر سمت آن 0.5 سانت فاصله و فضای خالی بدهید تا در صورتی که زیر دستگاه چاپ رفت به طرح تان و اطلاعات آن صدمه ای نزند.

6- از رنگ ها به درستی استفاده کنید.

اگر پس زمینه شما مشکی است از رنگ های تیره برای نوشتن متن استفاده نکنید زیرا متن شما خوانده نمی شود و یا کم خوانده می شود. این نکته یکی از ضعف های بسیار مهم است که باید در طراحی تان رفع کنید.

اگر زمینه شما تیره است متن تان را با رنگ های روشن تر بنویسید و برعکس.

7- مد رنگی!!!

مقاله مرتبط: تفاوت مدل رنگی RGB و CMYK

حتما چک کنید هنگاهی که می خواهید از کارت ویزیت تمام شده تان خروجی بگیرید مدل رنگی آن CMYK باشد نه RGB.

نکته: مد رنگی RGB برای طراحی های تحت وب است و به شما رنگ هایی را نشان می دهد که در مانیتور می خواید نمایش دهید اما مد رنگی CMYK را که انتخاب کنید به شما رنگ هایی را نشان می دهد که پس از چاپ نیز تغییر نمی کنند.

8- DPI؟

یکی از نکاتی که باید بسیار با آن آشنایی داشته باشید DPI آن است. کار های چاپی باید با DPI 300 چاپ شوند در غیر این صورت طرح شما به اصطلاح رنجه رنجه یا پیکسلی می شود (طرح تار و بی کیفیت چاپ می شود.)

امیدواریم از این مقاله اصول طراحی کارت ویزیت را یادگرفته باشید. شما می توانید با مشاهده کارت ویزیت های ما ذهن تان را تقویت کنید و در صورت نیاز طرح مورد نظرتان را به ما سفارش دهید.

مقالاتی که شاید برایتان جذاب باشد

فهرست