50 اصطلاح گرافیک که هر طراحی باید آن ها را بداند!!!

اصطلاحات گرافیکی

شما به عنوان یک فرد شاغل (طراحی گرافیک باید اصطلاح های گرافیک را بلد باشد.) نیاز دارید تا اصطلاحات رایج و مربوطه به کسب تان را بلد باشید تا بتوانید سریع تر با مخاطب تان ارتباط بگیرید و نیاز او را درک کنید تا بتوانید خدمات لازمه را ارائه بدهید.

یکی از شغل هایی که اصطلاحات زیادی دارد رشته گرافیک است، این رشته تحصیلی به صورت عملی (طراحی با کامپیوتر و طراحی دستی با مداد) است. در این مقاله قصد داریم تا اطلاعات مفید و مختصری درباره 50 اصطلاح گرافیکی به شما بدهیم با ما همراه باشید.

اصطلاحات گرافیکی

اصطلاحات گرافیکی

1- واژه گرافیک

اصطلاح واژه گرافیک از کلمه یونانی Graphikos به معنای طرح زدن و طراحی کردن است. به زبان ساده تر می توان گفت به شیوه و یا کاری که مربوط به کشیدن تصویر از روی چیزی یا از انگاره آن است را گرافیک می گویند.

حرفه گرافیک یا هنر ارتباط بصری را ارتباط تصویری نیز می نامند؛ که از آمیزش تصاویر، ایده ها و واژه ها برای استخراج اطلاعات استفاده می شود.

2- استراتژی تبلیغات

پیش بینی برنامه تبلیغاتی بر اساس نیازهای مخاطب و ویژگی های محصولات به بازار هدف استراتژی تبلیغات می گویند. استراتژی تبلیغات در حقیقت تاکتیک کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت در مقابل رقبا جهت رسیدن به هدف است.

3- اسلوگان

اسلوگان یا شعار تبلیغاتی ثابت که هویت مفهومی و تبلیغاتی یک مجموعه باشد. به عنوان مثال شعار تبلیغاتی شرکت سونی It’s A sony (این یک سونی است)

4- اطلس رنگ

اطلس رنگ

کتابچه ها و کتاب هایی وجود دارند که نمونه های رنگ مورد نظر شما را با درجه شکل گیری ارائه کرده اند. اگر می خواهید از کتاب اطلس رنگ، رنگ مورد نظرتان را انتخاب کنید باید به جنس کاغذی که می خواهید روی آن چاپ کنید و کیفیت رنگ آن نیز دقت کنید تا هماهنگی های لازم را داشته باشد و پس از چاپ رنگ دلخواه پدید آید.

5- ابزار تبلیغات

مقصد رسانه انتخابی جهت انجام دادن امر تبلیغات است. این رسانه می تواند به صورت نشریه، تیزر در تلویزیون، سینما و … باشد.

6- اوراق اداری

اوراق اداری یا ست اداری به مجموعه ای از محصولات مانند، کارت ویزیت، سربرگ، کارت پرسنلی، پاکت نامه، کاغذ یادداشت، کارت اعتباری و … گفته می شود که هر شرکتی به آن ها نیاز دارد.

7- بیلبورد

بنر و بیلبورد

امروزه در اکثر شهر ها و کلان شهر ها تابلوهای بزرگی در بزرگراه ها و چهارراه ها نصب شده است به آن ها بیلبورد می گویند. از جمله ویژگی های آن ها می توان به قابل رویت بودن از فاصله دور، زیبا تر شدن شهر، تبلیغات موثر و … اشاره کرد. بیلبورد ها برای تبلیغات سیاسی، محصولی، فروشگاهی، مطب پزشکی، انتخابات، ترویج فرهنگ و … می باشد.

8- کاتالوگ

به دفترچه ای گفته می شود که اطلاعات یک شرکت و یا شرح خدمات از کمپانی را معرفی می کند. عموما تعداد صفحاتی که یک کاتالوگ در بر می گیرد از 6 صفحه شروع می شود تا هر تعدادی که نیاز مشتری است (کمتر از 6 صفحه هم امکان دارد اما بر اساس استاندارد بهتر است از 6 صفحه شروع شود.)

9- پلان بندی

به تعیین ترتیب دیده شدن عنصرهای موجود در یک طرح می گویند. در ایجاد این لایه های بصری توجه به مجموعه ای از نکات الزامی است. از جمله نکاتی که باید به آن ها توجه کنید شامل: ابعاد، محل قرار گیری، پرسپکتیو، نحوه پردازش، تاثیرات صوتی، رنگ و … می گویند.

10- بروشور

به محصولی می گویند که دارای متن و تصاویر مرتبط برای تبلیغات موضوع مورد نظر است. اغلب بروشور ها دارای جلد هستند و در ارتباط با موضوع و مخاطب، به شیوه های چند لتی و فرمی خواهند بود.

11- پایداری زمان

به منظور اثر گذاری بیشتر تبلیغ است که هر چه میانگین زمانی تبلیغ بالاتر باشد تاثیر آن نیز بیشتر می شود و این رابطه برد برد است. هر چه تبلیغات بیشتر= بازدهی و مشتری بیشتر. البته بسته به شرایط و موضوع شما تعریف خواهد شد.

12- پلات

در چاپ دیجیتال به معنای رسم کردن تکنولوژی نوین است.

13- پروژه تبلیغاتی

به مجموعه اعمالی که در جهت انجام یک مورد تبلیغاتی رعایت می شود اطلاق می گردد. این پروژه می تواند به صورت یک پوستر و یا تیزر تبلیغاتی باشد.

14- تن رنگ، کنتراست

تن رنگ و یا کنتراست رنگ به طیف رنگی می گویند که از تیره تا روشن آن رنگ را در بر گرفته باشد. به عنوان مثال کنتراست رنگ زرد باید از سفید شروع شود؛ وسط آن زرد و آخر آن به رنگ سیاه برسد.

15- پوینت

به اندازه قلم در نرم افزار های گرافیکی می گویند. هر پوینت برابر با 0.376 میلی متر است. اگر بخواهیم ساده تر بگوییم سایز قلم با 10 پوینت دارای بلندای 3.76 میلی متر است.

16- پیکسل

کوچکترین واحد تشکیل دهنده تصاویر در نرم افزار های تصویری است. فایلی که دارای کیفیت DPI 300 است؛ در هر اینچ، دارای 300 پیکسل است که در یک خط افقی نمایان می شود. هر چه تعداد پیکسل های شما پایین تر باشد کیفیت عکس تان نیز پایین تر می آید.

17- تایپوگرافی

تایپوگرافی به معنای طراحی حروف و خلق فونت های جدید است. از تایپوگرافی جهت تقویت مفهوم، جذابیت و تاثیرگذاری بصری بیشتر استفاده می شود.

18- تیزر تبلیغاتی

کلمه تیزر برگرفته از کلمه Advertiser است. تیزر به آگهی هایی که در تلویزیون پخش می شود گفته می شود و یکی از پرمخاطب ترین روش های تبلیغاتی تیزر تبلیغاتی است.

19- تراکت

به برگه های کوچک در سایز A5 گفته می شود که اطلاعات نوشتاری و تصویری لازم را به مخاطب ارائه می دهد. این روش اطلاع رسانی برای تبلیغات به شما کمک شایانی می کند.

20- ترام

کوچک ترین اجزاء تشکیل دهنده تصویر در چاپ افست است. ترام دارای اشکال متنوع گوناگون است. ترام یک رنگ از 1 تا 99 رنگ را می تواند تعریف کند. اصطلاحا رنگی که دارای 100 ترام باشد را رنگ تخت یا تمپلات می گویند.

21- تیتر

به اصلی ترین بخش از متن که توجه مخاطب را جلب می کند تیتر می گویند. به دلیل ابعاد بزرگ تر از متن و محل قرار گیری بیشترین دید را دارد. اگر تیتر شما جذاب باشد مخاطب راغب می شود تا کل متن شما را بخواند اما اگر تیتر مناسبی نداشته باشید با شکست مواجه خواهید شد.

22- گرافیک محیطی

بنر و بیلبورد

به طرح های تبلیغاتی که در محیط های فضای سبز، خیابان ها و …. هستند مانند بیلبورد، استند، سردر فروشگاه ها، آرایه های شهری، احجام موجود در میدان ها، مبلمان شهری، طراحی فضای سبز پارک ها و … تبلیغات محیطی می گویند. این اصطلاح گرافیک حتما بار ها به گوش تان خورده اما به آن ها دقت نکرده اید.

23- گرافیک خبری

گرافیک هایی که بیشتر در قالب فعالیت های خبرگذاری ها، شبکه های اطلاعاتی رایانه ای و … جایگاه پیدا می کند. در گرافیک های خبری به دلیل سیال بودن کار، توجه به ترکیب بندی شناور و قابلیت تغییرات متعدد الزامی می باشد.

صفحات موجود در وب از متداول ترین گونه های گرافیک خبری هستند.

24- کیفیت فایل

دقت تصویر نرم افزاری در نرم افزارهای تصویری که بر اساس پیکسل در هر اینچ تشکیل می شوند. استاندار کیفیت فایل در کارهای چاپی حتما حتمااااااا حتماااااااااا باید 300 پیکسل باشد و برای فایل هایی که در مانیتور نمایش داده می شود کیفیت فایل 72 پیکسل نیز باشد کافی است.

25- فیلم

در بحث چاپ افست به منظور فیلم خروجی برای هر 4 رنگ اصلی وجود دارد. برگه ای شفاف از جنس آسترالون که یک سطح آن توسط ژلاتین حساس به نور پوشانده می شود.

26- فونت

به خانواده حروف می گویند که با مدل های مختلف سبب زیبایی شکل نوشتار شما می شود. امروزه فونت های فانتزی، خشک و یا رسمی وجود دارد که شما باید با توجه به سبک طراحی تان فونت مورد نظرتان را انتخاب نمایید.

27- فضا سازی تبلیغاتی

فضا سازی تبلیغاتی Advertising situation به معنی اجرا شدن تمهیدات لازم در راستای تشدید اثر گذاری بیشتر حرکت تبلیغاتی و باور پذیری بیشتر مخاطب است

28- فلوو

به معنای محو شدن، تار شدن در چاپ چند رنگ است. هنگامی که رنگ ها دقیقا در محل مورد نظر چاپ نشوند کلیت تصویر دارای دقت و شفافیت لازم نیست و اصطلاحا تار می شود.

29- تیم اجرایی

جمع شدن عده ای انسان با توانایی های خاص و مجرب را جهت انجام دادم پروژه تیم اجرایی می گویند. این تیم باید از دو تا 10 نفر باشد. ممکن است اگر پروژه شما بزرگ باشد از چند تیم جهت اجرای آن استفاده کنید.

30- روتوش

رفع قرمزی چشم در فتوشاپ

به ترمیم و اصلاح تصویری بخش هایی از عکس می گویند؛ به عنوان مثال برداشتن خال یا جوش از روی صورت و روتوش عکس های قدیمی یا عکس هایی که بریده شده و …

31- طراحی روی جلد

شامل طراحی برای پوشش مواردی همچون کتاب و مجله می باشد. طراحی جلد کتاب و مجله تاثیر به سزایی در فروش آن دارد. زیرا هنگاهی که به کتاب فروشی می روید اگر جلد کتاب توجه شما را جلب کرد، شما راغب می شوید تا کتاب را ورق بزنید و آن را مشاهده کنید اما اگر جلد مناسبی نداشته باشد شما هیچ زمان جذب کتاب نمی شوید.

32- کد رنگی

رنگ ها در نرم افزار های طراحی دارای کد رنگی هستند و بایستی به صورت مجزا ساخته شوند. CMYK به کد رنگی رنگ به دست آمده شما در صنعت چاپ می گویند.

33- زینک

به معنای فلز روی. به ورقه های آلومینیومی می گویند که طرح فیلم بر روی آن ها منتقل شده و عمل چاپ را در چاپ افست میسر می کند. زینک یکی از اصطلاح های گرافیک است اما در خدمات چاپ.

34- سواد بصری

مقصود سطح درک تصویری هر جامعه آماری از محرکات بصری است. شما می توانید به کمک سواد بصری بهترین طراح شوید.

35- مبانی هنر های تجسمی

شما باید به عنوان طراح، مبانی هنر های تجسمی را کامل آموزش دیده باشید تا بتوانید طراح خوبی شوید. در مقاله قبل به صورت کامل درباره مبانی هنرهای تجسمی صحبت کرده ایم شما می توانید با کلیک بر روی کلمات لینک شده آن را مطالعه نمایید.

36- فتوگلاسی

نوعی کاغذ ویژه با ژلاتین مخصوص است که کیفیت چاپ را در چاپگر های رومیزی افزایش می دهد.

37- فرهنگ بصری

منظور شاکله و ساختار تصویری از لحاظ مفهوم هر عنصر بصری در ذهن جامعه مخاطب است.

38- گرید

به رتبه، درجه و پایه جدولی می گویند که دارای خطوط عمودی و افقی است شما می توانید به کمک گرید ها متن تان را در یک راستا قرار دهید و یا تصاویرتان را با متن هم راستا کنید.

گرید ها می توانند صفحه کار شما را به قسمت های مختلفی تقسیم کنند. امروزه شما می توانید در انواع نرم افزار های طراحی از گرید ها استفاده کنید و محل قرار گیری متن تان را مشخص کنید.

39- لیتوگرافی

چاپ لیتوگرافی

به چاپ بر روی سنگ و چوب لیتوگرافی می گویند. امروزه صعنت لیتوگرافی پیشرفت بسیار زیادی کرده است و شما می توانید با کمی خلاقیت و به کار گیری از این صنعت محصولات زیبایی خلق کنید.

40- مونتاژ

به تکه کاری مونتاژ می گویند. عملکرد مونتاژ به تکه چسبانی می گویند مثلا تلفیق کردن 5 عکس در کنار یکدیگر یا چسباندن فیلم ها و تهیه فایل بی نظیر.

41- ماکت

اجرای نمونه احجام در ابعاد کوچک تر برای نمایش تهیه ماکت برای هر کار طراحی مخصوصا طراحی بسته بندی توصیه می شود.

42- مد رنگی

در مقاله قبل درباره مد رنگی RGB و CMYK با شما صبحت کردیم اگر بخواهیم خلاصه بگوییم: RGB به رنگ های مخصوص نمایش در نمایشگرهایی مانند تلویزیون و مانیتور می گویند و CMYK به رنگ های مخصوص چاپ می گویند.

43- نرم افزار تصویری

به نرم افزار هایی که پایه آن ها پیکسل است، مانند فتوشاپ و لایتروم نرم افزار تصویری می گویند.

مقاله مرتبط: تفاوت لایتروم و فتوشاپ

44- نرم افزار برداری

به نرم افزارهایی که تصویر در آن براساس بردار و معادلات ریاضی شکل می گیرد نرم افزار برداری می گویند. مانند کورل دراو و ایلوستریتور

45- نوآوری

خلاقیت، ارائه ایده و راهکار هایی که تا قبل از آن رایج نبوده و کسی از آن ها استفاده نکرده است. این اصطلاح گرافیک بسیار رایج است و پرکاربرد.

46- واریاسیون

ارائه دادن طرح های ثانوبه بر اساس طرح اولیه. واریاسیون اگر با حفظ عناصر بصری و تغییر رنگ در طرح ها باشد را واریاسیون رنگ می گویند؛ اما اگر طرح در چیدمان و تعداد عناصر بصری تغییر کرده ولی در رنگ ها ثابت باشد در این صورت به آن واریاسیون طرح می گویند.

47- یونیک

یکی دیگر از اصطلاح های گرافیک کلمه یونیک است به معنای کم نظیر و استثنایی می باشد. (ایده، طرح، طراح و …)

48- وکتور

وکتور

وکتور یا بردار به نوعی پردازش تصاویر با مختصات ریاضی گفته می شود که با تغییر اندازه آن کیفیت فایل کم نمی شود. تصویر بالا نمونه ای از تصویر وکتور است تا هر میزان سایز آن را افزایش دهیم ذره ای از کیفیت آن کاسته نمی شود.

49- تست آلفا

این اصطلاح گرافیک کمتر به گوش می رسد. عملیات مقایسه مقدار آلفای پیکسل ها با مقدار مرجع توسط یک تابع مقایسه ای، در صورت تایید شدن تست آن پیکسل شفاف و در غیر این صورت مات خواهد بود.

50- لوگو

لوگو نماد یا نشانه ای است که برند را جداسازی می کند و گاها برتری می بخشد. لوگو باید توسط افراد متخصص طراحی شود.

در این مقاله برای شما 50 اصطلاح گرافیک را بیان کردیم امیدواریم لذت برده باشید و آموزش های لازم را یاد گرفته باشید. شما می توانید در پیج اینستاگرامی و کانال تلگرامی ما عضو شوید تا از جدید ترین مقالات ما استفاده کنید.

مقالاتی که شاید برایتان جذاب باشد

فهرست