آموزش ساخت استوری برد، چطور یک استوری برد برای فیلم تبلیغاتی تهیه کنیم؟

ساخت استوری برد

چه بخواهید چه نخواهید، فرهنگ بصری امروزی، بازاریابی محتوایی را پذیرفته و به سمت ویدیو حرکت می کند. به گفته هاب اسپات 43 درصد از مردم دوست دارند محتوای ویدیویی بیشتری را از بازاریابان ببینند و چهار برابر بیشتر مشتریان ترجیح می‌دهند ویدیویی درباره یک محصول تماشا کنند تا اینکه درباره آن مطالعه کنند. متأسفانه این حرف خبر خوبی، برای پست های وبلاگ نیست. با گذشت زمان، اثربخشی محتوای نوشتاری کم می شود، احتمالاً شما هم به فکر ساختن محتوای ویدیویی به عنوان بخشی از استراتژی بازاریابی خود هستید. ممکن است مشتاق باشید که مستقیماً وارد شوید و شروع به ساخت ویدیو کنید، اما برنامه‌ریزی محتوایی خود در ابتدا برای حفظ داستان شما – و تیم خلاق شما – در مسیر خود بسیار ارزشمند بوده است. این دلیلی است که من امروز اینجا هستم تا به شما کمک کنم. قبل از اینکه دوربین را بگیرید و وارد استودیو شوید، یک استوری بورد برای فیلم تبلیغاتی خود بسازید.

استوری بورد چیست؟

استوری‌برد مجموعه‌ای از طرح‌ها است که نمایانگر تک تک نماهای برنامه‌ریزی‌شده برای یک ویدیو، فیلم یا تبلیغات است. آنها اغلب شامل جهت هایی برای زاویه دوربین، نورپردازی و حرکت، همراه با گفتگو و سایر یادداشت ها هستند.

درست مانند همه نویسندگان حرفه ای که مقالات خود را با طرح کلی شروع می کنند، بازاریابان حرفه ای نیز ویدیوهای خود را با استوری بورد شروع می کنند. احتمالاً دیده اید که از استوری برد برای فیلم های انیمیشن استفاده می شود. جان لستر، مدیر ارشد خلاقیت در پیکسار، استوری بردها را «نسخه‌ای از داستان کمیک» می‌نامد. در اینجا چند استوری‌برد که تیم او هنگام ساخت انیمیشن “در جستجوی نمو” از آنها استفاده می‌کرد، آورده ایم:

استوری برد انیمیشن پیدا کردن نمو

شاید بگویید، من می خواهم یک تیزر تبلیغاتی بسازم، آیا این تکنیک واقعا برای من صدق می کند؟ در حالی که استوری‌بردها برای فیلم تبلیغاتی ممکن است نیازی به جزئیات مورد استفاده توسط استودیوهای بزرگ هالیوود نداشته باشند، اما داشتن استوری برد، همچنان ضروریست.

چرا استوری برد مهم است؟

استوری‌بردها به شما کمک می‌کنند ویدیوی خود را از ابتدا تا انتها، مو به مو برنامه‌ریزی کنید. نورپردازی چطور باشد؟ روند داستان چطور پیش برود؟ نیاز به صداپیشگی دارید یا فیلم شما دیالوگ محور است؟ می خواهید بینندگان چه احساسی داشته باشند؟ Storyboarding به شما این امکان را می دهد که با سایر اعضای تیم همکاری کنید و دیدگاه مشترک خود را برای فیلم بیان کنید.

از بسیاری جهات، استوری بوردها مانند یک تمرین فیلم با گریم و لباس و سایر اجزای مورد نیاز برای فیلم واقعی هستند. استوری برد به شما امکان می‌دهد تا پیچیدگی‌ها را دریابید و هر شکافی را در فیلم خود شناسایی کنید – قبل از اینکه پولی را برای تولید خرج کنید.

کار کردن روی این موارد از قبل به شما کمک می کند تا مطمئن شوید که محصول نهایی دقیقاً همان چیزی است که شما تصور می کردید. داشتن استوری برد به شما امکان می دهد برای افرادی که ایده شما را می گیرند و آن را شروع به فیلمبرداری و در فیلم نهایی کات و ادیت می کنند، دستورالعمل هایی بنویسید. مطمئن شوید که فیلم تبلیغاتی شما همان چیزی است که می خواهید باشد. با استوری بورد شروع کنید.

چند نمونه از برخی فیلم های تبلیغاتی عالی

بیایید نگاهی به سه ویدیو بازاریابی بسیار موثر بیندازیم. در بخش بعدی به این موارد اشاره می‌کنیم و اجزای اصلی یک استوری‌برد را توضیح می‌دهیم

1.معرفی دراپ باکس

ویدیوی معرفی Dropbox در سال 2009 منتشر شد، اما بازاریابان هنوز در مورد آن صحبت می کنند. در آن زمان Dropbox هنوز ناشناخته بود. سپس آنها این ویدئو را در صفحه اول خود قرار دادند، جایی که برای چندین سال 30000 بار در روز مشاهده شد و رشد سریع شرکت را چند برابر کرد.

نتایج نشان می دهد که این یک ویدیو موفق بود. اما چرا دقیقا؟ سبک انیمیشن منحصر به فرد آن (استاپ موشن) توجه بیننده را به خود جلب می کند. دراپ باکس مشکل سازمان‌دهی فایل‌های دیجیتال را به همه جنبه‌های زندگی مرتبط می‌کند، مانند مسائل روزمره مثل جا گذاشتن اشتباه کیف پول در خانه. دراپ باکس می تواند مشکلات سازمانی شما را در خانه و محل کار حل کند. همچنین به اندازه کافی کوتاه است که بیننده را خسته نکند و با یک درخواست واضح برای دانلود Dropbox به پایان می رسد.

نکته فیس بوک: استیکرها

سری بازاریابی نکات فیس بوک 12 ویژگی منحصر به فرد پلت فرم رسانه های اجتماعی را برجسته می کند. این ویدیوها طولانی تر از آنچه که باید باشند نیستند. به سرعت موضوع را به شکلی شخصی بیان می کنند. این افراد را تشویق می‌کند که به تماشا کردن ادامه دهند، آنچه را که باید انجام دهند بیاموزند و دوباره به استفاده از فیس‌بوک برگردند. آنها به جای اینکه یک ویدیوی آموزشی خسته کننده باشند، استفاده از عملکرد Stickers را به رویدادها و مکالمات سرگرم کننده در زندگی کاربر فیس بوک، مانند جشن دویدن ماراتن با دوستان خود، مرتبط می کنند.

نسخه ی نمایشی Salesforce

ویدیوی نمایشی Salesforce، فروشندگان را در زندگی روزمره از نرم‌افزارشان راهنمایی می‌کند. این شامل پیام های آرزویی در مورد نحوه حل مشکل شما (+29٪ نرخ سود بالاتر)، اثبات اجتماعی شرکت های معروفی است که از آن استفاده می کنند و یک CTA قوی در قالب یک حاشیه نویسی YouTube تا بینندگان بتوانند مستقیماً به وب سایت او بروند.

فروشندگان به ویژه باشکوه، برنده شدن و رقابت انگیزه دارند. Salesforce به طرز هوشمندانه‌ای ویدیو را با چندین عکس از کاربر که از همکاران و رئیسش به دلیل «درهم شکستن سهمیه شما» تمجید می‌کند، به پایان می‌رساند.

ساختار اساسی استوری برد برای یک فیلم تبلیغاتی موثر

هر فیلم تبلیغاتی موفق از این ساختار داستانی اساسی پیروی می کند

  • مقدمه
  • بیان مسأله
  • راه حل
  • تشویق به انجام یک کار
  • بیایید هر یک از این موارد را به ترتیب مرور کنیم.

مقدمه

مقدمه باید فوراً توجه بیننده شما را جلب کند. این باید آنها را مجذوب کند و آنها را تشویق کند که به تماشا ادامه دهند. برای مثال، ویدیوی Dropbox با این جمله شروع می‌شود: «شما آنجا بوده‌اید. شما در حال خریدن ناهار هستید و متوجه می شوید که کیف پولتان در شلوار دیگرتان است.» حالا، بیننده تعجب می کند، “خوب، این اتفاق برای من افتاده است. آیا آنها قصد دارند راهی برای رفع این مشکل به من بگویند؟ من به تماشای ادامه خواهم داد تا بفهمم…”. هدف خود را ایجاد حس فوریت یا رمز و راز در مقدمه خود بگنجانید.

بیان مسأله

بیان مسئله مشکلی را که بیننده با آن مواجه است، مشخص می کند. همانطور که مقدمه، بیان مسئله خود را تعیین می کنید، به این فکر کنید که مخاطبان هدف شما چه کسانی هستند. ویدیوی Dropbox می‌خواست تا حد امکان قابل ارتباط باشد، بنابراین به مشکلی جهانی مانند سازماندهی رسید.

از سوی دیگر، ویدیوی Salesforce دنبال مدیران حساب می‌رود، بنابراین پیام آن بسیار هدفمندتر است: “چه می‌شد اگر می توانستید زمان بیشتری را برای فروش و ارتباط با مشتریان خود صرف کنید؟”در مرحله بعد، در بخش راه حل ویدیو، توضیح خواهید داد که چگونه برند شما می تواند این مشکل منحصر به فرد را برای بیننده حل کند.

راه حل

شما بینندگان را با یک مقدمه جذاب جذب کرده اید. سپس با تشخیص مشکلش با او ارتباط برقرار کردید. اکنون زمان آن است که به بیننده نشان دهید که چگونه محصول شما می تواند مشکل خاص خود را حل کند. اینجا جایی است که به جزئیات می‌پردازید، به مردم نشان می‌دهید که با خوشحالی از محصول شما استفاده می‌کنند و اسکرین‌شات‌های توضیحی را اضافه می‌کنید.

هر سه ویدیوی نمونه ما در اینجا عالی هستند. انیمیشن 2 بعدی ساده ویدیوی Dropbox نشان می دهد که سازماندهی فایل ها با Dropbox چقدر آسان است. Salesforce بیننده را در کل فرآیند فروش خود با ارائه دیدگاهی راهنمایی می کند و به بیننده کمک می کند. تصور کند، استفاده از این پلت فرم چگونه است و چقدر برای شغل او عالی است. ویدیوی فیس بوک نشان می دهد که چگونه استیکرها استفاده از فیس بوک را کمی سرگرم کننده تر می کنند و به شما کمک می کنند تا با دوستان خود بهتر ارتباط برقرار کنید، در نهایت این یک محصول ارتباطی است.

تشویق و دعوت برای انجام کار

بالاخره به قسمت پول ساز داستان رسیدیم. فراخوان برای اقدام قسمتی است که شما به معنای واقعی کلمه از مخاطب می خواهید تا با پر کردن یک فرم، سرنخ بازدید از وب سایت یا خرید محصول شما، کاری را انجام دهد. اگر ویدیوی شما به اندازه کافی قانع کننده نبود، Salesforce بیشتر بیننده را تشویق می کند که به راحتی توسط فریم نهایی متقاعد شود. پیش از آخرین CTA، Salesforce نتایج مورد انتظار را در سراسر صفحه نمایش می دهد و لوگو برندهای نام اصلی را با استفاده از پلتفرم به اشتراک می گذارد.

سپس با یک CTA قوی پایان می‌یابد و شامل حاشیه‌نویسی‌های یوتیوب می‌شود تا کاربران به‌جای تایپ کردن آن، سریعاً روی وب‌سایت شما کلیک کنند. مطمئن شوید که نام برند، آدرس وب‌سایت و CTA شما روی فریم آخر ویدیوتان واضح است و به اندازه‌ای باقی می‌ماند که بیننده بتواند آن را درک کرده و بفهمد.

8 مرحله برای ایجاد یک استوری بورد برای فیلم تبلیغاتی شما


اکنون که ایده ای در مورد آنچه که یک ویدیوی جذاب را می سازد، دارید. بیایید مراحل توسعه استوری بورد خود را مرور کنیم. انجام این مراحل شما را به سمت هدف نهایی خود سوق می دهد: ایجاد یک ویدیو بازاریابی که با چشم انداز شما همسو باشد.

1. یک جدول زمانی ایجاد کنید(timeline)

استوری برد همه چیز در مورد ساختار است. در این مرحله، می‌خواهید توالی رویدادها را برای فیلم خود مشخص کنید. روایتی که می گویید چیست؟

استوری برد

مطمئن شوید همه مراحل به ترتیب و پشت سر هم هستند: مقدمه، بیان مسئله، راه حل، تشویق به انجام کار

2. صحنه های مهم و کلیدی را مشخص کنید

پیدا کردن صحنه های کلیدی در استوری برد

علاوه بر تشویق به انجام کار در پایان تیزر، نقاط مهم و کلیدی را در ویدیوی خود تعیین کنید. شاید بزرگنمایی بر روی یک ویژگی متمایز کننده محصول شما، مونتاژ مشتریانی که از محصول استفاده می کنند یا یک عکس افتتاحیه باشکوه باشد. اساساً کدام صحنه ها بیننده را درگیر خود می کند و او را به سمت اقدام سوق می دهد؟

3. تصمیم بگیرید که چه مقدار جزئیات به هر صحنه اضافه شود

آیا می‌خواهید روند روشن تری مانند Dropbox و فیس‌بوک داشته باشید که بر روی انیمیشن‌های بریده‌شده یا فیلم‌برداری تمرکز دارد؟ یا رویکرد شلوغ‌تر Salesforce را ترجیح می‌دهید، جایی که می‌بینید فروشنده در صحنه‌های مختلف از پلتفرم استفاده می‌کند؟ یا شاید شما مفهوم دیگری را به طور کامل می خواهید. شما نمی خواهید بیننده را تحت تأثیر قرار دهید. از هر مسیری که انتخاب می کنید، مطمئن شوید که محصول و پیام شما سرو صداهای اطراف را کم می کند و نظرها را به خود جلب می نماید.

4. اسکریپت خود را بنویسید

فرقی ندارد فیلم شما دیالوگ محور باشد، بخواهید آن را صداگذاری کنید، یا ترکیبی از هر دو را انتخاب کنید، فیلمنامه شما باید تمام کلمات گفته شده برای ویدیو را مشخص کند.

اسکریپت یک فیلم برای استوری برد

در مرحله بعد، دیالوگ هر صحنه را، روی تصاویر کوچک مربوطه در صحنه قرار دهید.

ابزار ترسیم استوری برد خود را انتخاب کنید

این خبر خوب است: شما یک smorgasbord واقعی از ابزارهای استوری بورد را برای انتخاب دارید. می توانید گزینه یکپارچه سازی با سیستم عامل را انتخاب کنید و از خودکار، هایلایترهای رنگی یا مداد و کاغذ استفاده کنید. یا می توانید با هر یک از این موارد نرم افزاری عمل کنید:

نرم افزارهای ارائه مانند Microsoft PowerPoint یا Google Slides
نرم افزارهای طراحی گرافیک مانند Adobe Illustrator و Adobe InDesign
نرم افزار iPad مانند Adobe Photoshop Sketch (اغلب به قلم نیاز دارد)
نرم افزار Storyboarding مانند Amazon Storyteller یا Storyboard That
الگوهای استوری برد مانند این برای اسلایدهای Google یا این یکی از Vidyard

نمونه استوری برد برای یک فیلم تبلیغاتی

همانطور که الگوی استوری‌بورد خود را تنظیم می‌کنید، مطمئن شوید که تصاویر کوچک شما تقریباً به اندازه ابعاد ویدیوی شما هستند (یعنی مربع، 4:3، 16:9).

تصاویر کوچک خود را ترسیم کنید

استوری برد. کشیدن هر صحنه

اینجا جایی است که شما دست به کار می شوید و شروع به ترسیم صحنه های خود می کنید. بسته به توانایی هنری و زمان و فضای ذخیره سازی خود، ممکن است شخصیت ها و پس زمینه های کاملاً شکل گرفته را ترسیم کنید، یا می توانید از شکل های چوبی برای افراد و از اشکال هندسی ساده برای اشیا استفاده کنید.

هر صحنه را با جزئیات حاشیه نویسی کنید

استوری بورد یک ابزار بصری است، اما برای به دست آوردن بهترین نتیجه باید جزئیات غیر بصری را اضافه کنید. دیالوگ ها و/یا صداها را از اسکریپت خود به هر تصویر کوچک اضافه کنید. برای افرادی که روی ویدیو کار می کنند، یادداشت های جهت دار اضافه کنید، مانند نور دلخواه و زاویه دوربین. تصاویر کوچک خود را شماره گذاری کنید تا به هم نریزند.

برش ها را اضافه کنید

«برش» زمانی است که ویدیو نزدیک‌تر بزرگ‌نمایی می‌کند تا عمل را برجسته کند. هر سه ویدیوی نمونه ما از برش‌هایی برای برجسته کردن اقدامات خاصی استفاده می‌کنند که می‌توانید با محصول یا نرم‌افزار آنها را انجام دهید. در استوری‌برد خود، جایی که می‌خواهید کات ها را داشته باشید، همچنین سایر جهت‌های مربوط به حرکت دوربین یا جریان ویدیوی خود را مشخص کنید.

استوری بورد برای موفقیت

بهترین ویدیوی بازاریابی بعدی نمی تواند فقط در ذهن شما وجود داشته باشد. برای کمک به دیگران برای درک دیدگاه شما، به یک استوری برد نیاز دارید. روایت خود را تعریف کنید، آن را ترسیم کنید و دیالوگ و مسیرهای تولید را به صحنه های خود اضافه کنید. سپس زنده شدن ویدیوی خود را تماشا کنید.

اگر برای فیلم تبلیغاتی خود به دنبال موضوع می گردید، مقاله 32 نوع فیلم تبلیغاتی را بخوانید.

منبع: crazyegg.com

مقالاتی که شاید برایتان جذاب باشد

فهرست