آموزش حذف پرده کروماکی درافتر افکت (Remove the green screen)

حذف پرده سبز در افترافکت

چالش پس زمینه (backgrand)

داشتن پس زمینه مناسب یکی از دغدغه های همیشگی سازندگان ویدئو و کلیپ بوده است. امروزه استفاده از پرده کروماکی یکی از بهترین گزینه ها برای حل این دغدغه است. ممتاز دیزاین در این مقاله به آموزش راه های مختلف حذف پرده سبز در افترافکت می پردازد.

استفاده از پرده سبز بعنوان بک گراند
استفاده از پرده سبز بعنوان بک گراند

تاریخچه اختراع پرده سبز

تا قبل از اختراع پرده کروماکی (پرده سبز) پیداکردن لوکیشن مناسب وقت وهزینه ی زیادی از گروه سازنده ی کلیپ می گرفت.

اولین تلاش برای تغییر پس زمینه، درسال 1918 وارد دنیای سینما شد. این کار ابتدا با پرده مشکی انجام می شد. بعد از آن والت دیسنی در انیمیشن آلیس در سرزمین عجایب سال 1920 اولین بار از پرده سفید استفاده کرد.

با رنگی شدن فیلم ها این تکنیک حذف علمی تر شد. پترو والاهوس پدر تکنیک پرده سبز یا کروماکی با استقاده از نگاتیو های پوشیده از بلور حساس به طیف های رنگی خاص و فرکانس های تعریف شده نور رنگ سبز منحصربه فرد پرده کروماکی را کشف کرد.

پس از آن کافی بود، تمامی فیلم در حالی ضبط شود که بک گراند پرده سبز باشد. سپس تدوینگر با حذف پرده کروماکی در افترافکت ( یا نرم افزارهای دیگر) و جایگزینی تصویر مناسب میتوانست پس زمینه را تغییر دهد.

کاربرد پرده سبز

یکی از تکنیک های ایجاد جلوه های ویژه سینمایی پس از تولید، تغییر بک گراند با پرده سبز یا پرده کروماکی در افترافکت است.

در فیلم هایی که نیاز به لوکیشن خاص دارند از پرده کروماکی استفاده می شود. پس می توان گفت پرده کروماکی قلم جادویی سینما برای به تصویر کشیدن ناممکن ها است.

نحوه ی استفاده از پرده کروماکی

با استفاده از پرده کروماکی میتوان تصاویر و فیلم ها را روی هم قرار داد. نحوه ی استفاده از آن به این صورت است که تمامی اشیا یا افراد موجود در یک سکانس از فیلم را پشت به پرده کروماکی قرار می دهند. سپس تمامی اتفاقاتی که قرار است در آن سکانس اتفاق بیافتد، ضبط می شود.

هنگامی که فیلم ضبط شد، پرده سبز ویدئوی ما را به ویدئویی تبدیل می کند که قابلیت هرگونه تغییر را دارد. ویژگی فوق العاده ای که استفاده از پرده سبز در اختیار ما می گذارد، این است که می توانیم به وسیله ی افترافکت یا سایر نرم افزارها، پس زمینه ویدئو را از یک عکس، طرح گرافیکی، برند یا لوکیشن خاص مورد نظرمان عوض کنیم. پرده کروماکی ها به رنگ سبز یا آبی هستند.

چرا فقط آبی یا سبز

علت استفاده از رنگ آبی و سبز برای پرده کروماکی این است که از این دو رنگ به ندرت در ساخت اشیاء استفاده می شود و علاوه بر آن رنگ هایی است که بیشترین تضاد را با پوست انسان دارد.

نکته ی مهم درباره ی استفاده از تکنیک پرده کروماکی این است که اگر خواستیم از آن استفاده کنیم، نباید رنگ لباس بازیگران، مجری، اشیا صحنه هم رنگ پرده کروماکی ما باشد.

علاوه بر آن این دو رنگ شکست نور بالایی دارند و به راحتی قابل حذف هستند. خوب است بدانید: در بین رنگ ها رنگ بنفش بیشترین شکست نور و قرمز کمترین شکست نور را دارد، اما نمی شود از پرده کروماکی بنفش استفاده کرد.

علت آن این است که بنفش تلفیقی از رنگ آبی و قرمز است و به خاطر داشتن رنگ قرمز نمی شود آن را به راحتی حذف کرد. پس رنگ سبز و آبی برای حذف پرده کروماکی در افترافکت مناسب ترین گزینه هستند.

روش های حذف پرده کروماکی در افترافکت

ممتاز دیزاین در این مقاله به 3 روش متفاوت نحوه ی حذف پرده کروماکی در افترافکت را آموزش می دهد

حذف پرده سبز در افترافکت
حذف پرده سبز در افترافکت

1.استفاده از پلاگین کی لایت (key light) برای حذف پرده کروماکی: یکی از ساده ترین روش ها این استفاده از افکت keylight است. برای استفاده از آن کافیست عبارت key light را در منوی افکت ها جستجو کنید و آن را روی فیلم مورد نظر درگ کنید. برای بهتر شدن کیفیت کار می توانید از قسمت کنترل افکت آن را مدیریت کنید. در قسمت screen matte می توان روی قسمت های انتخاب شده کنترل بیشتری داشت.

2. استفاده از یک ماسک (mask path) برای حذف پرده کروماکی: این شیوه مانند ماسک کردن تصویر در فتوشاپ است. برای این کار با pen یک شکل بسته روی کاراکتر رسم می کنیم. هر چه بیرون آن باشد، بریده می شود. به این تکنیک mask می گویند. با انتخاب propertices ماسک و رفتن به گزینه ی mask path نقاط شکل را جابه جا کنید. برای نرم کردن لبه ها هم میتوانید از گزینه ی mask feather و mask opocity استفاده کنید.

3. استفاده از ماسک Using Garbage Mask in After Effects برای حذف پرده کروماکی: این روش ترکیبی از دو روش بالا است. در واقع پس از حذف پس زمینه لایه ها را روی هم دیگر قرار دهید. بعضی از لایه ها شفاف هستند و بعضی از آن ها شفاف نیستند.

مراحل تدوین ویدئو پرده کروماکی در افترافکت:

حذف پرده سبز در فیلم های سینمایی
حذف پرده سبز در فیلم های سینمایی
 1. حذف اشیاء اضافه در قاب تصویر یا ویدئو و اطراف پرده کروماکی
 2. حذف رنگ بک گراند در افترافکت و حل مشکل نور غیر یکنواخت پرده
 3. کار روی لبه ی سوژه و حذف لبه هایی که رنگ سبز دارند
 4. انتخاب بک گراند مناسب و جایگذاری آن به جای پرده کروماکی
 5. تنظیم نور سوژه وهماهنگ کردن رنگ پیش زمینه و پس زمینه
 6. ایجاد افکت light warp برای تلفیق رنگ لبه های اشیا و کاراکتر با پس زمینه جدید

حذف پرده کروماکی در افترافکت برای ساخت جلوه های ویژه سینمایی:

 1. ساخت تصویر پس زمینه با پلاگین optical flares: ایجاد بک گراند ساده و زیبا و اصلاح رنگ تصویر یا ویدئو.
 2. حذف پرده کروماکی با key correct: در این روش ابتدا نویزها و خرابی های تصویر را از بین می بریم تا بتوانیم راحت تر پرده سبز را حذف کنیم.
 3. با استفاده از key light محدوده ی دور شیء (اطراف پرده کروماکی) را حذف می کنیم.
 4. اگر به دلیل نورپردازی نادرست سایه های بزرگی روی پرده ایجاد شده باشد، با گزینه ی screen matte در تنظیمات control effect پلاگین keylight سایه ها و خرابی های موجود را از بین می بریم.
 5. با استفاده از pen tool ناحیه ی اضافی تصویر را برش می دهیم و برای ساخت بک گراند از پلاگین ramp استفاده می کنیم.
 6. برای جذابیت بیشتر صحنه می توان با استفاده از پلاگین optical flares نورهای خاص به تصویر اضافه کنید.
 7. و برای تصحیح رنگ از پلاگین look استفاده کنید.

امیدواریم از این مقاله لذت برده باشید.

سایر مقاله های افترافکت:

مقالاتی که شاید برایتان جذاب باشد

فهرست