9 اصل سلسله مراتب بصری که هر طراح باید بداند!

سلسله مراتب بصری

یکی از سودمند ترین ابزار های مورد استفاده در طراحی گرافیک سلسله مراتب بصری است. سلسله مراتب بصری از مقیاس، رنگ و کنتراست برای سهولت برقراری ارتباط، ایجاد شناخت برند و پرورش جامعه پیرامون یک تجارت استفاده می کند.

میانگین زمانی که مردم برای تماشای هر طرحی می گذرانند 8 ثانیه است، به همین دلیل سلسله مراتب بصری مهم است، ما باید این زمان را هنگام ایجاد یک طراحی و ساختار به درستی در نظر داشته باشیم. همه عناصر بسته به اهمیتی که دارند، اطلاعات اصلی را به بیننده می دهند.

در این مقاله، می خواهیم مبانی سلسله مراتب بصری را توضیح دهیم و بگوییم چرا باید سلسله مراتب بصری را جدی بگیرید و چند نکته اساسی برای شروع را ذکر کنیم. در ادامه با ما همراه باشید.

سلسله مراتب بصری چیست؟

سلسله مراتب بصری به ترتیب و ارائه عناصر بر حسب میزان اهمیت اشاره دارد. مفهوم سلسله مراتب بصری به قرن 20 برمی گردد و مبتنی بر درک چگونگی سازماندهی اطلاعات مغز انسان است. در واقع سلسله مراتب بصری تلاش دارد تا محتوای یک محصول را طوری نمایش دهد که کاربران بتوانند میزان اهمیت اجزای مختلف محصول مورد نظر را درک کنند.

در این فرآیند اجزای رابط کاربری طوری مرتب می شوند که مغز انسان بتواند به راحتی قسمت های مختلف را بر اساس تفاوت های فیزیکی مانند رنگ، ابعاد، کنتراست، سبک و … تشخیص دهد.

مردم تمایل دارند الگوها و اشکال را به راحتی تشخیص دهند. اگر محتوای یک محصول شلوغ و درهم نمایش داده شود، کاربران نمی توانند به قسمت های مختلف مراجعه کرده و تعامل خوبی برقرار کنند. بنابراین کاملا واضح است که چنین مواردی منجر به تجربه کاربری ضعیف یک محصول شده و نارضایتی مشتری را به دنبال خواهد داشت.

مبانی سلسه مراتب بصری

مقیاس یا اندازه

مقیاس یا اندازه یک اصل بسیار مهم است که می تواند به عناصر اهمیت بیشتری نسبت به سایرین بدهد و توجه مخاطب را به قسمت خاصی جذب کند. مردم ابتدا چیزهای بزرگتر را می بینند و می خوانند.

در طراحی گرافیک سنتی، استراتژی معمول این است که مهم ترین عناصر را بزرگتر قرار داده و سپس به صورت سلسله مراتبی از کوچک سازی عناصر استفاده کنید. اندازه، سلسله مراتب بصری را ایجاد می کند زیرا ابتدا عناصر بزرگ تر را مورد توجه قرار داده و مهم ترین عنصر به نظر می رسد.

اندازه در سلسه مراتب بصری

اندازه های مختلف فونت نیز اغلب در متن برای نشان دادن تفاوت های قابل توجه مانند سرفصل ها، بخش ها و نقل قول ها استفاده می شود. محتوای ثانویه مانند زیرنویس های تصویر معمولاً کوچکتر هستند تا با متن اصلی متمایز باشند.

رنگ

رنگ تأثیرگذارترین عنصر خلاق در طراحی بصری است. همان گونه که عناصر بزرگتر از عناصر کوچکتر مهم تر هستند، رنگ های روشن نیز نسبت به رنگ های کم رنگ توجه بیشتری جلب می کنند. به عنوان مثال اگر یک جمله از متن با یک رنگ روشن برجسته شود، توجه خوانندگان سریع به آن جذب می شود.

صحبت در مورد رنگ و کنتراست سلسله مراتب بصری در ترکیب طراحی برای جلب توجه بیننده به عناصر گرافیکی خاص از طریق پالت های رنگی متضاد که در آن مهم ترین عناصر از رنگ روشن استفاده می کنند، استفاده می شود.

رنگ در سلسه مراتب بصری

سلسله مراتب تایپوگرافی

سلسله مراتب تایپوگرافی در طراحی گرافیک، سیستمی است که برای سازماندهی به صورت بصری با استفاده از تایپوگرافی به ترتیب اهمیت اطلاعات نشان داده شده در طرح، جایی که عنوان مهم ترین عنصر است و بزرگتر از متن است و به بیننده کمک می کند تا موضوع اصلی طراحی را به راحتی شناسایی کند.

سلسله مراتب تایپوگرافی

فاصله گذاری

از فاصله در سلسله مراتب بصری استفاده می شود تا به تمام عناصر گرافیکی شما فضای بیشتری در طراحی داده شود و این باعث می شود بیننده بتواند همه اشیا موجود در طرح شما را شناسایی کرده و بر اساس اهمیت آن ها را تشخیص دهد.

رعایت فاصله گذاری در سلسه مراتب بصری

مجاورت

مجاورت یکی از اصول اساسی طراحی گرافیک است و قوانین مجاورت در سلسله مراتب بصری می گوید که مواردی که به هم ربط دارند باید به یکدیگر نزدیک تر باشند و مواردی که هیچ ارتباطی ندارند باید در ترکیب طراحی شما از یکدیگر قرار بگیرند.

مجاورت در سلسه مراتب بصری

تراز بندی

تراز بندی در طراحی گرافیک به قرار دادن عناصر گرافیکی و متن در صفحه ای است که این عناصر در ترکیب و ارتباط با هم قرار دارند. تراز بندی به شما کمک می کند تا عناصر طراحی خود را سازماندهی کرده و ارتباط بصری ایجاد کنید و باعث می شود بیننده اطلاعات را راحت تر تشخیص داده و خوانایی آن بهبود می بخشد.

رعایت تراز بندی در سلسه مراتب بصری

تکرار

شباهت بعضی از قسمت ها در یک صفحه باعث می شود تا ذهن کاربر به طور خودکار این قسمت ها را در قالب یک گروه شناسایی کند. به همین دلیل طراحان به طور هدفمند بعضی از الگوهای طراحی را برای قسمت های مختلف یک صفحه تکرار می کنند تا کاربر بتواند این قسمت ها را در کنار هم تشخیص دهد.

تکرار در سلسه مراتب بصری

خطوط پیشرو

خطوط در طراحی گرافیک یکی از عناصر اساسی گرافیک است. خطوط علامت هایی هستند که برای اتصال دو نقطه مختلف استفاده می شوند، در سلسله مراتب بصری ما از خطوط پیشرو در طراحی استفاده می کنیم تا چشم بیننده را هدایت کنیم و با استفاده از خطوط توجه آن ها را کنترل کنیم.

خطوط پیشرو در سلسه مراتب بصری

پرسپکتیو

با استفاده از پرسپکتیو طراحان می توانند عمق ایجاد کنند. به طور کلی اشیا بزرگ تر را نسبت به اشیا مشابه و کوچک تر، نزدیک تر درک کرده و قبل از هر شی دیگر توجه ما به آن جلب می شود.

پرسپکتیو در سلسه مراتب بصری

پرسپکتیو از مقیاس برای ایجاد فاصله مناسب استفاده می کند. نقاشی از یک جاده به طول 5 کیلومتر خیلی سریع تر از نقاشی یک جاده 1 کیلومتری است.

سخن آخر

امیدوارم این مطلب مبانی سلسله مراتب بصری برای شما مفید واقع شده باشد و به شما در ایجاد پروژه های بهتر طراحی گرافیکی و یادگیری نحوه تمرکز بر روی مهم ترین عناصر طراحی کمک کند. موفق و پیروز باشید.

منبع: zekagraphic

مقالاتی که شاید برایتان جذاب باشد

فهرست