32 نوع فیلم تبلیغاتی که می توانید برای کسب و کارتان بسازید (بخش اول)

32 نوع فیلم تبلیغاتی برای کسب و کار

در چند سال اخیر مردم بسیار بیشتر از قبل فیلم می بینند. این یک فرصت مناسب برای کسب و کار هاست که برای جذب مشتری سرمایه گذاری بیشتری در این زمینه داشته باشند. ممتاز دیزاین در مقاله ی قبل به 7 ایده برای ساخت استاپ موشن در کسب و کار پرداخت. حال در این مقاله می خواهیم 32 نوع فیلم تبلیغاتی را که برای کسب و کارتان مناسب است، به شما معرفی کنیم. همچنین به شما می گوییم هر فیلم تبلیغاتی چه تاثیری در چرخه ی خرید مشتریانتان دارد.

قبل از هر چیز می خواهیم چند باور اشتباه درباره ی دسته بندی فیلم های تبلیغاتی را بررسی کنیم:

فیس بوک، یوتیوپ، اسنپ چت و تلویزیون، جزء دسته بندی انواع فیلم تبلیغاتی قرار می گیرند؟

خیر. این ها هیچ کدام جزء دسته بندی انواع فیلم قرار نمی گیرند. بلکه این ها فضاهایی هستند که شما می توانید هر نوع ویدئو برای برند خود را در آن ها به اشتراک بگذارید. هر کدام از این فضا ها دارای ویژگی های منحصر به فرد خود هستند.

تبلیغ در تلویزیون، از تبلیغ در سایت، تبلیغ در یوتیوپ کدام بهتر است؟

تفاوت میزان دیده شدن یک تبلیغ تلویزیونی به نسبت تبلیغ یک بنر در وب سایت یا تبلیغ در یوتیوپ و سایر شبکه های اجتماعی هر روز کمتر می شود.

تبلیغ موبایلی نوعی از فیلم های تبلیغاتی است؟

خیر. تبلیغ موبایلی جزئی از دسته بندی ویدئویی نیست.
شما در طول روز از گوشی خود یا دسک تاپ کامپیوترتان خیلی بیشتر استفاده می کنید. اما موبایل بخاطر کوچک تر بودن صفحه نمایشگر گوشی، توجه کمتری به صفحه نمایشگر آن دارید. به همین دلیل فیلم تبلیغاتی شما برای نمایش در موبایل، با توجه به نیاز و علایق کاربران موبایل تهیه می شود. تا بتواند توجه مخاطب را بیشتر جلب کند.

ویدئوهای وایرال شده نوع خاصی از محتوای ویدئویی است؟

خیر. وایرال مترادف با محبوبیت است. به این معنی که ویدئوی شما به قدری محبوب است که افرادی که آن را دیده اند، آن را با دیگران نیز به اشتراک گذاشته اند. ویدئوهای وایرالی نوع خاص از دسته بندی ویدئو نیست، اما هر ویدئویی ممکن است وایرال شدن را تجربه کند.
وایرال در واقع نوعی اشتراک گذاری هدفمند است. این آرزوی هر کسب و کاری است که ویدئوی او وایرال شود، اما معمولا ویدئوهای کمی این فرصت را تجربه می کنند. اگر نام یک ویدئو را ویدئوی وایرال شده بگذاریم، تضمینی برای وایرال شدن آن وجود ندارد.

بازاریابی ویدئو نوعی از دسته بندی ویدئوها است؟

خیر. بازاریابی محتوا یک اصطلاح عمومی بوده و بیانگر این است که یک ویدئو فقط تبلیغ یک برند نیست. بلکه در کنار معرفی برند اطلاعات ارزشمند زیادی را به بیننده ارائه می دهد.

دسته بندی فیلم های کسب و کار ها بر حسب زمان آن ها، نوعی دسته بندی ویدئو است؟

اینکه ویدئوی شما 6 ثانیه باشد، یا 30 دقیقه زمان یک ویدئو، فقط نشان دهنده ی زمان آن ویدئو است.

ویدئوی ایمیلی نوعی از دسته بندی ویدئو است؟

ایمیل تنها یک کانال برای اشتراک گذاری ویدئو است. ویدئو های ارسالی از طریق ایمیل لزوما هیچ یک از مشخصات یا اولویت های مشابه را ندارد، فقط اینکه شخصی از ایمیل برای تبلیغ استفاده کرده است.

32 نوع محتوای ویدئویی برای هر کسب و کاری

32 نوع فیلم تبلیغاتی برای کسب وکار
32 نوع فیلم تبلیغاتی برای کسب وکار

فیلم های تبلیغاتی متمرکز بدون نام برند

امروزه بزرگترین فرصت برای دیده شدن هدفمند برای کسب وکارها، صحبت از خودشان نیست. مشتریان بالقوه واقعا به فکر شما و کسب و کارتان نیستند. آن ها به آنچه می توانید برای حل مشکلاتشان و بهتر کردن نحوه ی زندگی آن ها توجه می کنند. این به این معنی است که مخاطبان خود را سرگرم کنید، به آن ها آگاهی و الهام ببخشید. ( به تمام این نوع فیلم ها در گذشته بازاریابی محتوا می گفتند. تاکید بر چیزهایی که از نظر بیننده دارای ارزش واقعی است.

در اینجا 3 نوع فیلم متمرکز بدون واتر مارک قرار دارد:

امروزه بزرگترین فرصت کسب و کار ها برای دستیابی به طریقی معنادار بوده است: ویدئو های اطلاعاتی واتر مارک دار هر ویدئوی اطلاعاتی تبلیغات خود فرد، ویدئوهای اطلاعاتی ارزشمند. نام ویدوئو برای مخاطب متمرکز نشده است و توسط برند تجاری به صورت غیر مستقیم پشتیبانی نمی شود.

1. فیلم های ویدئویی واتر مارک دار

هر ویدئویی که هدف اصلی آن انتقال دانش یا اطلاعات ارزشمند باشد، معمولا نام کسب و کار زیاد در ذهن مخاطب نمی ماند. بلکه نام کسب و کار به صورت غیر مستقیم پشتیبانی می شود.

2. مینی داک(داستان گویی) مارک دار

هر ویدئو یک داستان، یا گزارش غیر تجاری متمرکز واقعی ارائه می دهد. به نوعی با جایگذاری محصول به طور غیر مستقیم پشتیبانی می شود.

3. سرگرمی واتر مارک دار

هر فیلم که هدف آن سرگرمی است، با قرار دادن نام خود به عنوان تولید کننده محتوا با قرار دادن لوگو برند خود می تواند خیلی ظریف و غیر مستقیم، بازاربی محتوا کند.

تفاوت در 3 فرمت ویدئویی است. هر فیلم یک داستان یا گزارش غیر تجاری، متمرکز …. را پشتیبانی می کند.

ظریف، جدید و هوشمندانه

تبلیغات و تبلیغات

این دسته از ویدئوها شامل انواع قدیمی تر تبلیغات ویدئویی هستند. جلب توجه به محصول یا خدمات شما، تفاوت پیشنهاد های شما و جابه جایی مشتری در چرخه ی خرید آن ها تا حد بسیار زیادی ممکن و بسیار کارا هستند.

4. فیلم ها( یا خدمات بازاریابی)

تبلیغات محصول متداول ترین نوع فیلم بازاریابی است. اکثر تبلیغات تلویزیونی پخش شده و تبلیغات محصولات در وب سایت ها بر سودهای اصلی یا ویژگی های یک محصول یا خدمات متمرکز هستند.

از آن جا که جدول پخش تلویزیون به سرعت با محتوای جریانی و درخواستی جایگزین می شود، ماهیت و قالب فیلم های تبلیغاتی محصول به سرعت در حال پیشرفت است.

5. نمایش محصولات

یک فیلم نمایش محصول یک تفاوت مهم با یک فیلم تبلیغاتی دارد. نسخه ی نمایشی محصول برای کسانیکه به صورت جدی قصد خرید محصول را دارند، به بیان ویژگی ها و مزایای محصول می پردازد. این ویدئوها برای کسانی که هدف آن ها میزان فروش است، مناسب است. اگرمشتری هنوز از خرید محصول مطمئن نباشد، معمولا باید از فیلم های تبلیغاتی طولانی تر استفاده کرد. همین طور اگر محصول مورد نظر ما که قیمت بالاتری دارد، نیاز به ساخت فیلم تبلیغاتی طولانی تری داریم. یا زمانیکه می خواهیم محصول خود را با یک یا چند محصول مشابه مقایسه کنیم.

6. ساخت یک محصول جدید

فیلم ساخت یک محصول، یک نوع خاص از فیلم های تبلیغاتی محصول است. آن ها جزو ویدئوهای اصلی شرکت هستند و معمولا شرکت های تازه کار و نسبتا جوان از آن ها برای به نمایش گذاشتن پیشنهاد های جدید خود استفاده می کنند. این ویدئو ممکن است با ویدئوهای کوتاه و سریالی ادامه پیدا کند.

فیلم های راه اندازی کسب و کار ویدئوهایی با مشخصات بالا هستند که تنظیم لحن فیلم، براساس معرفی محصول یا خدمات جدید طراحی شده است. کسب وکارهای مختلف نیز این فیلم ها را برای به روز کردن یک محصول یا راه اندازی یک دسته مهم جدید ایجاد می کنند.

این نوع فیلم ها در حدود سال 2010 در دره سیلیکون محبوبیت پیدا کردند. فیلم های راه اندازی امروز از اهمیت بیشتری برخوردار می شوند، زیرا فرصت برای محصولات جدید بسیار محدود است و شما وقت کافی برای آزمایش تمام کارایی های محصول در موقعیت های مختلف را ندارید. ساخت حرفه ای این نوع فیلم های تبلیغاتی بسیارمهم است، زیرا همانطور که گفتیم زمان کافی برای امتحان محصول و احساس اولین برخورد مخاطب با محصول دوباره ایجاد نمی شود.

چرا این فیلم تبلیغاتی را به عنوان یکی از بهترین فیلم های تبلیغاتی درباره ی راه اندازی کسب و کار انتخاب کردیم؟

این ویدئو درباره ی کسب وکاری است که پس از 5 سال از راه اندازی با یک ویدئوی تبلیغاتی خوب به درآمدی حدود 1 میلیارد دلار رسیده است. این فیلم برای خیلی از فیلم های تبلیغاتی یک الگو محسوب می شود. مسلما رسیدن به این سطح از موفقیت در 6 سال خیلی معقول تر به نظر می رسد.

25 میلیون بازدید یک موفقیت فوق العاده برای این ویدئو است. هر کسی این شرکت را بشناسد، بدون شک حداقل یک بار این فیلم تبلیغاتی را دیده است. این واقعا فوق العاده است.

این فیلم یک ریسک بزرگ انجام داد و آن هم این بود که به جای تمرکز بر کارکرد محصول خود به مشکل بزرگ تری که در بازار وجود داشت، پرداختند. بعد از محصول خود به عنوان راه حل این مشکل استفاده کردند.

اگر بتوانید فیلم تبلیغاتی بسازید که در زمان مناسب، با پیام مناسب ساخته شود، کار سخت و شاید حتی خطرناکی باشد اما برای شما سود سرشاری دارد.

7. فیلم های درخواست کمک های مالی برای تولید بیشتر

این فیلم ها نوع خاصی از ویدئو هاست که برای جمع آوری پول برای کمک به تولید بیشتر یا عرضه ی بهتر یک محصول جدید استفاده می شود. شما می توانید این ویدئو ها در سایت هایی مانند Kickstarter و Indiegogo ببینید. در این فیلم ها معمولا موسس کسب و کار هم نشان داده می شود. حضور او در فیلم از این جهت مهم است که شما فقط کالایی نمی خرید بلکه در چشم انداز مالک نیز سرمایه گذاری می کنید.


فیلم تامین منابع مالی شرکت artiphone

از نظر ما این ویدئو یکی از بهترین ویدئوهای درخواست کمک مالی است. چرا؟

این ویدئو به 3 بخش تقسیم می شود:
1. راهی بسیار هوشمندانه برای معرفی محصول

اینکه محصول را به چند نفر معرفی می کند و آن ها با محصول سرگرم می شوند و یاد می گیرند چطور از آن استفاده کنند. بدون اینکه تلاش خاصی همه کاره بودن محصول نشان داده می شود. مشتریان آنقدر از محصول هیجان زده می شوند، که تجربه ی خود را با دیگران به اشتراک می گذارند. همچنین استفاده از این نکته که تمام کاربران چه مبتدی ها چه نوازندگان حرفه ای از این محصول استفاده می کنند. شروع عالی

در بیشتر فیلم ها بنیان گذار کسب و کار همان اول به سراغ نشان دادن ویژگی های محصول می رود. اگر چه این ایده ی خوبی است، اما معمولا تولید کننده را تحت فشار قرار می دهد که تمام تلاش خود را برای تاثیرگذاری روی مخاطب داشته باشد. چون مشتری در 10 ثانیه تصمیم می گیرد، آیا می خواهد بقیه ی فیلم را ادامه دهد یا نه.

یک وعده ی بزرگ و جسورانه

2. بعد از حدود 2 دقیقه بنیان گذار را می بینیم که می گوید: ((ما وسیله ای ساختیم که برای شما بسیار مناسبه و می تونین هر سازی را با آن بزنین.)) این یک وعده ی بزرگ و جسورانه است. و برای کسی که تا اینجای ویدئو را دیده باشد بسیار جذاب است. تولید کننده در توضیح اینکه چرا این محصول نه تنها متفاوت بلکه یک انقلاب در حوزه ی موسیقی است، توضیح بسیار خوبی می دهد. لحن او قطعا لحنی است که ما دوست داریم، زمانی که قرار است از یک وسیله ی جدید رو نمایی شود بشنویم.

3. پیش بینی سوال مخاطب و پاسخ به آن

پاسخ عالی به این درخواست بیننده که می گوید این یک آلت موسیقی است، پس موسیقی را به من نشان دهید. برای این منظور جمعی از نوازندگان را نشان می دهد، که با استفاده از این محصول تارهای متفاوت را می نوازند.

8. فیلم های توضیحی متحرک (موشن گرافیک) :

تا به حال فیلم های متحرک زیادی را دیده اید- با باب آشنا شوید، باب یک مشکل دارد. تعداد زیادی از سبک ها و قالب های انیمیشن برای ساخت یک فیلم با نوشته های متحرک وجود دارد. این سبک ویدئو برای توضیح محصولات جدید یا مجازی که نشان دادن آن ها در زندگی واقعی خیلی سخت یا غیر ممکن است، گزینه ی مناسبی است. ابزارهای تحت وب زیادی مثل PAWTOON و GO ANIMATE برای ساخت این فیلم ها وجود دارد.

به نظر ما این موشن گرافیک، یکی از بهترین فیلم های تبلیغاتی موشن گرافیک است. چرا؟

مهم ترین قسمت ویدئو، خط اول آن است” ما شخصی را می بینیم که در قسمت پشتیبانی کار می کند.

بهترین و مهم ترین کاری که در ویدئو باید انجام دهید. این است که سریعا مخاطب خود را مشخص کنید. این نکته ای است که متاسفانه در بسیاری از ویدئوهای بازاریابی نادیده گرفته می شود یا به آن توجه کافی نمی شود. علت اصلی این مسئله این است که مشاغل می خواهند مخاطبان گسترده ای را جذب کنند و این کار معمولا باعث می شود ویدئو ی آن ها یک B2N یا تجارت بدون مخاطب تبدیل شود.

1/5 میلیون بازدید برای یک موشن گرافیک؟

معلوم است که این ویدئو با 1/5 میلیون بازدید، یک ویدئوی بسیار موفق بوده است. سبک انیمیشن جذاب، پیام ساده و واضح و مفاهیمی که برای نشان دادن مشکلات و راه حل ها استفاده می شود، خیلی خوب طراحی شده است.

صدا و استفاده از افکت ها در این انیمیشن بسیار خوب است، تغییر در موسیقی از بخش اول مشکل اپراتور پشتیبانی به بخش دوم ارائه ی راه حل ها.

استفاده ی خوب از شوخ طبعی در انیمیشن ها، که واقعا کار سختی است. و سرعت ویدئو یکی از دلایل اصلی گرفتن بازدید های زیاد است: ویدئو سریع شروع می شود. شما را درگیر می کند. سریع حرکت می کند و قبل از اینکه بدانید، تمام می شود. این یک ویدئو موشن گرافیک بسیار هوشمندانه است که می توانید از آن الگو بگیرید.

9. ویدئوهای لایو یا پخش زنده برای کسب وکار:

استفاده از لایو برای بازاریابی یک پدیده ی جدید است. گذشته از پخش همزمان جلسات یا رویدادهای سالانه ( برای مثال فیلم تبلیغاتی معرفی محصولات اپل) و انتخاب مستقیم رسانه ها در طبقه رویدادهای تجاری با مشخصات بالا. یوتیوپ در سال 2011 امکان ویدئو ی زنده را راه اندازی کرد، اما این فضا به عنوان یک فعالیت اصلی بازاریابی مورد استفاده قرار نگرفت و تا به امروز تغییر چندانی نکرد. اما ممکن است فیس بوک آن را تغییر دهد.

مطمئنا یوتیوپ می داند شما چه تیمی را دوست دارید؟

مطمئنا یوتیوپ می داند شما چه تیمی را دوست دارید. به دنبال جواب کدام سوال ها می گردید. اما فیس بوک اطلاعات بیشتری از شما دارد. او می داند شما و دوستانتان درباره ی چه موضوعاتی حرف می زنید و واقعا به چه چیزهایی علاقه دارید.

پخش زنده فیس بوک معمولا توسط افراد مشهور استفاده می شود. آن ها معمولا از قبل اطلاعیه های مختلفی برای تبلیغ این پخش زنده منتشر می کنند.

فیس بوک تلاش می کند مثل گوگل بتواند اطلاعات مختلفی درباره ی شما بدست بیاورد و به شما اطلاعاتی را نمایش دهد که دقیقا می خواهید.

کمپین ویدئویی توسط مشتریان
کمپین ویدئویی توسط مشتریان

10. کمپین های ویدئویی تولید شده توسط مشتریان

به عنوان نمونه KARITOS از این نوع ویدئوها به خوبی استفاده کرده است. در حالیکه برندها مشتریان و طرفداران خود را به تولید ویدئو درباره ی محصولاتشان ترغیب می کنند. جایزه دادن به این مشتریان به عنوان پاداش، برای ویدئوهایی که ساخته اند. همه گیر شدن تهیه ی ویدئو درباره ی موضوعات تجاری یک راه عالی برای محبوب شدن و جلب کردن توجه سایرین در شبکه های اجتماعی است.

11. ویدئو های شیرین کاری(با یا بدون واکنش جمعیت)

نه من نمی خواهم درباره ی فیلم های وایرال ویروسی صحبت کنم. وایرال ممکن است هدف شما باشد، اما این معمولا به ندرت به نتیجه می رسد.

اگر می خواهید ویدئوی شما به اشتراک گذاری ویروسی برسد و به صورت تبلیغات دهان به دهان در بیاید، فیلم های بدلکاری یکی از بهترین گزینه ها هستند. اما تولید فیلم بدلکاری 2 چالش اصلی دارد:

  1. آیا شیرین کاری شما هوشمندانه/ تکان دهنده/ خلاقانه/ الهام بخش/ خنده دار و … خواهد بود تا مردم بخواهند آن را با دیگران به اشتراک بگذارند و درباره ی آن صحبت کنند.
  2. حتی اگر دنیا بخواهد ویدئوی شما را با افراد زیادی به اشتراک بگذارد. همه ی افرادی که آن را تماشا می کنند مدام در جشن ها و مهمانی ها باشند و از تاثیر زیاد با گفتن اوه خدای من، اوه خدای من ویدئوی شما آن را به همه ی افراد نشان دهند هنوز یک چالش باقی می ماند. اینکه شما باید یک ارتباط تجاری مثبت را بدست بیاورید.
نام تجاری شما باید در ویدئو دیده و به خاطر سپرده شود

نام تجاری شما باید در ویدئو دیده و به خاطر سپرده شده و یادآوری شود. ( اگر کسی برند شما را به دیگران معرفی نکند، چه فایده ای دارد؟ اگر همه برند شما را به هم معرفی کنند، چه فایده ای دارد؟)

با اینکه رسیدن به هر دو شرط بالا غیر ممکن است، اما برای اکثر برندها یک آرزوی بزرگ است. دیدن ویروسی یک ویدئو بیشتر از شگفت انگیز دانستن آن باعث شگفت انگیز شدنش نمی شود.

فیلم های Crowd Reaction و Stunt فیلم های شیرین کاری هستند که واکنش های انسان نسبت به دیدن بدلکاری است. این ویدئوها معمولا خیلی محبوب می شوند، چون اثبات اجتماعی به اصلی ترین نیاز در ویدئو تبدیل می شود. افرادی که از خود در حال واکنش به چیزهای مختلف فیلم می گیرند ” ژانر محبوب ویدئویی در یوتیوپ” است.

مصاحبه ها، فیلم های بی صدا که با دوربین گرفته شده، فیلم های مرد در خیابان، دوبله ها، فیلم های واکنش جمعیت نمونه هایی از فیلم های بازاریابی خیابانی است.

12.فیلم های رویداد ویدئو برای کسب و کار

فیلم رویداد اصلی ترین ویدئوی شرکت ها هستند. این موارد شامل ضبط فیلم های بازاریابی و اطلاعاتی از حضور در یک نمایشگاه بزرگ تجاری یا رویدادهای سالانه است.

آن ها همچنین می توانند جریان مستقیم رویدادها، مصاحبه های مختلفی را که شرکت در آن رویداد برایشان فراهم کرده را در فیلم خود بگنجانند.

فیلم های رویدادی یکی از بزرگترین فرصت های از دست رفته برای اکثر مشاغل است. چون معمولا در این رویدادها تامین کنندگان،مشتریان، کارشناسان صنعت و رسانه ها با هم همزمان حضور دارند و همه مقدمات صحبت و فیلمبرداری فراهم است.

13. فیلم های اطلاعات طولانی با یک کانال فروش مستقیم

احتمالا در خیلی از برنامه های آشپزی و… دیده اید، که حدود 15 تا 30 یک محصول خاص را تبلیغ می کنند. در واقع تلاش می کنند ویژگی ها و مزایای آن محصول را برجسته کنند. در این تبلیغات به مشتری می گویند: برای خرید از طریق یک کانال با یک ایدی یا شماره خاص اقدام کند. کسب و کار هایی که از این نوع ویدئو به صورت هوشمندانه استفاده کنند، می توانند درآمد خوبی کسب کنند.

14. فیلم های تبلیغاتی

سرشار از علائم و نشانه ها

علائم، نشانه ها و آهنگ عالی

با کاهش قیمت نمایشگر های دیجیتال، فراگیر شدن نمایشگر های دیجیتال همچنان رو به رشد است. زمان این نوع فیلم ها معمولا تا 5 ثانیه است. پس این فیلم باید هدفمند ساخته شود. جلب توجه مخاطب وحفظآن در این فیلم ها حیاتی است.

15. فیلم تبلیغاتی نقشه برداری پروجکشن

نقشه برداری پروجکشن یک نوع خیلی خاص از ویدئو کسب و کار است. این نوع ویدئو معمولا بدلکاری یا براساس رویدادها معمولا د بیرون از محل نمایش یک تصویر ویدئویی در حاشیه ی ساختمان اجرا می شود. کارهای خلاقانه می توانند این ابتکار عمل را ارزشمندتر کنند. مخصوصا زمانیکه این فیلم بازاریابی خیابانی با واکنش مردم همراه باشد.

پایان بخش اول – برای مشاهده بخش دوم مقاله 32 ویدئو تبلیغاتی کلیک کنید.

شما می توانید در مقاله آموزش ساخت تیزر تبلیغاتی مراحل ساخت یک تیزر تبلیغاتی را آموزش دادیم. برای آشنایی با نرم افزارهای تدوین ویدئو هم می توانید مقاله بهترین نرم افزارهای تدوین را مطالعه کنید.

مرجع: www.onemarketmedia.com

مقالاتی که شاید برایتان جذاب باشد

فهرست