15 کتاب موشن گرافیک که هر موشن گرافیست باید بخواند

بهترین کتاب های موشن گرافیک

اینکه تصمیم بگیرید، وارد دنیای موشن گرافیک شوید، یک انتخاب سخت ولی بسیار ارزشمند است. طراحان گرافیک دیجیتال می دانند متحرک کردن کارهایشان باعث مدرن تر شدن آن ها می شود. منابع آنلاین زیادی وجود دارد که می تواند به شما کمک کند. اما مطمئنا این کافی نیست. چون اطلاعات رایگان، معمولا اطلاعات کاملی نیستند.
ما این لیست از کتاب های موشن گرافیک را تهیه کردیم تا به طراحان گرافیک و موشن گرافیست ها کمک کنیم، بهترین منابع را برای پیشرفت دانش خود پیداکنند. این مجموعه جامع ترین مرجع برای معرفی کتابهای موشن گرافیک است.
اولین قدم در هر پروژه، این است که نوع انیمیشن یا موشن گرافیک خود را مشخص کنید و روی آن متمرکز شوید. فرقی نمی کند انیمیشن، تایپوموشن، لوگوموشن، انیمیشن های UIو UX یا هر نوع دیگر باشد. این کتاب بهترین الگو برای شماست.

بهترین کتاب های موشن گرافیک

1. Animated StoryTelling : داستان گویی متحرک

کتاب موشن گرافیک داستان سرایی متحرک

داستان سرایی متحرک یک منبع عالی برای انیمیشن های ساده است.
لیز بلیزر، فیلم ساز در این کتاب در مورد مبانی موشن گرافیک و انیمیشن، از دید یک بیننده، صحبت می کند.

مسیر دقیق و مشخصی برای ساخت یک انیمیشن حرفه ای وجود ندارد. اما این کتاب چیزهای زیادی در مورد موشن گرافیک و انجام آن در طراحی مدرن به شما آموزش می دهد.


این کتاب یک منبع عالی برای طراحان جلوه های ویژه (vfx) است و ایده های بسیاری برای برندینگ و موشن گرافیک دارد.

برای مشاهده دوره انیمیشن سازی فارسی رایگان کلیک کنید.

2. کتاب موشن گرافیک Design For Motion: طراحی برای حرکت

کتاب موشن گرافیک کارگاه تصویرمتحرک

کتاب طراحی برای حرکت، مرجعی برای موشن گرافیک و طراحی دیجیتال است.

این کتاب اصول و تکنیک های طراحی حرکت را در طراحی های دیجیتال توضیح می دهد. داشتن این کتاب برای هر موشن گرافیست که می خواهد در کارش حرفه ای شود، ضروری است.
بیش از 300 صفحه از این کتاب، به نکات و توصیه های خاص درباره آموزش تولیدمحتوا چندرسانه ای از جمله: تایپوگرافی، تصویرسازی و طراحی، ساخت فیلم و فیلمبرداری، طراحی دیجیتال می پردازد.

از نظر این کتاب کار روی یک تبلیغ تجاری در فیس بوک، فرقی با طراحی یک ویدیو آموزشی یوتیوب ندارد و برای ساخت هر دو به مهارت های مشابهی نیاز است. شما فقط باید بدانید طراحی حرکت درست، چگونه است.

کتاب موشن گرافیک کارگاه تصویرمتحرک

3. The Moving Image Workshop: کارگاه تصویر متحرک

اگر به دنبال یک کتاب کاربردی و عملی برای موشن گرافیک می گردید، کارگاه تصویر متحرک یک انتخاب عالی برای شماست. این کتاب تمرین های زیادی دارد. هدریدمن مهارت های مختلف را با مثال و کار با مواد خام در پروژه های مختلف به شما آموزش می دهد. هدف هر تمرین آموزش یک مهارت جدید به طراحان دیجیتال و موشن گرافیست هاست.
این کتاب نه تنها برای انیماتور و موشن گرافیست ها، بلکه برای دانش آموزان و دانشجویانی که می خواهند موشن گرافیک عملی را یاد بگیرند، عالی است.

4. Adobe After Effects CC Classroom in a Book: کلاس افترافکت cc در یک کتاب

کتاب موشن کلاس افتر افکت cc در یک کتاب

بهترین برنامه برای ساخت موشن گرافیک adobe aftereffect است. این برنامه برای تدوین انواع کلیپ و ویدئو فوق العاده است. افترافکت به انیماتورها اجازه می دهد فایل های ایلاستریتور و فتوشاپ را در این برنامه به یک انیمیشن، موشن گرافیک یا تصویرمتحرک تبدیل کنند.

این کتاب یک منبع عالی برای افرادیست که می خواهند کار با افترافکت را از پایه یاد بگیرند. نقطه قوت کتاب این است که با توجه به کاربران متفاوت افترافکت، این کتاب برای همه آن ها مناسب است.

در این کتاب آموزش هر مبحث با تمامی نکات و ترفند های کامل توضیح داده شده است. جدا از یادگیری موشن گرافیک، اگر می خواهید کار با افتر افکت را حرفه ای یاد بگیرید و وارد بازار کار شوید، بهترین استاد شما، سازندگان این نرم افزار هستند.

5. کتاب Creative Motion Graphic Titling for :Film, Video, and the Web ساخت موشن گرافیک برای نمایش اسم فیلم، ویدیو و وب سایت

عنوان های خلاقانه موشن گرافیک برای ویدیو، فیلم و وب سایت

حتما تا به حال عنوان های موشن گرافیک را در فیلم و ویدئوهای مختلف دیده اید. زیبایی افکت های متنی در این است که طوری طراحی شوند تا جزو ترکیبی از ویدیو قرار بگیرند. بسیاری از مردم تصور نمی کنند، کسی دنباله انیمیشن یک عنوان را ساخته باشد.
عنوان های گرافیکی خلاقانه برای فیلم، ویدیو و وب تا حدزیادی بهترین الگو برای یادگیری انواع انیمیشن است.
با استفاده از این کتاب، بیش از 400 صفحه همه چیزهایی را که در مورد طراحی موشن گرافیک برای نوشتن عنوان باید بدانید، یاد می گیرید.

این یک روش فانتزی برای آموزش تایپوگرافی برای صفحه است. پس همه این جلوه ها برای هر سبک متنی اعمال می شود.
هر فصل شامل درس های مختلف و مصاحبه با طراحان موشن گرافیک حرفه ای است. این مصاحبه ها درس های زیادی برای مبتدیان می آموزد و به آن ها کمک می کند. بفهمند فرایند ساخت یک موشن گرافیک چقدر می تواند، مهم باشد.
هر سبک آموزش برای ژانر خاصی است. ژانر ها شامل: جنایی، کمدی، فانتزی، درام و حتی دنباله های عنوان شبیه سازی شده از فیلم های محبوبی مانند The Matrix است.

شما می توانید این مهارت را برای تدوین هر نوع ویدئو، حتی تبلیغات آنلاین استفاده کنید. جالب است بدانید، با افزایش تبلیغات ویدیویی فیس بوک در سال های اخیر، بازارکار هنرمندان موشن گرافیک بسیار بیشتر شده است. هر موشن گرافیست که می خواهد سهمی از این بازارکار داشته باشد، باید این کتاب ر ا بخواند.

6. کتاب Motion Graphics: Principles and Practices from the Ground Up: موشن گرافیک اصول و تمرینات پایه ای

کتاب موشن گرافیک اصول و تمرینات پایه

اصول و تمرینات پایه ای موشن گرافیک، یک منبع آموزشی فوق العاده دیگر برای موشن گرافیست ها است. اگر هیچ پیش زمینه ای از نرم افزارهای طراحی دیجیتال و موشن گرافیک ندارید، این کتاب یک منبع عالی برای شروع است. نویسندگان این کتاب ایان کروک وپیتر بیر، این کتاب را به روشی جالب و کاربردی نوشتند.
این کتاب یک منبع تئوری است که به شما می گوید موشن گرافیک چیست و چطور می توانید از آن برای فیلم، تبلیغات و ویدئوهای وب استفاده کنید.

7. کتاب Transforming Type: New Directions in Kinetic Typography: تایپ تغییر شکل یافته: تحول در تایپوگرافی

کتاب موشن گرافیک transforming type

حرکت متن بزرگترین مرجع برای رشد موشن گرافیک دیجیتال است. موشن گرافیک برای عنوان، تیتراژ اول و ویدیوهای توضیحی با متن همه در این دسته هستند.
یکی از بزرگترین کتاب ها در این زمینه، کتاب Transforming Type: New Directions in Kinetic Typography است.
این کتاب یک راهنما نسبتا کوتاه 130 صفحه ای است. این کتاب در اواخر سال 2015 منتشر شد و یکی از جالب ترین راهنماهای تایپوگرافیک است.
این کتاب بیشتر تئوری است و در مورد کاربرد تایپو موشن در موشن گرافیک بحث می کند. کتاب Transforming Type می تواند در کنار یک کلاس یا دوره آموزشی به شما کمک کند.
این کتاب شما را به یک متخصص در صنعت تایپوموشن تبدیل نمی کند، در عین حال برای فردی که هیچ آشنایی با موشن گرافیک ندارد هم سخت و سنگین است.

8. کتاب Motion Graphics in Branding: موشن گرافیک در برندینگ

کتاب موشن گرافیک در برندینگ

در مورد برندسازی مدرن اطلاعات زیادی وجود دارد. بسیاری از زمینه های مختلف در این فضا با بازاریابی، تبلیغات، طراحی محصول و قراردادهای کلی درباره ی نام گذاری یک برند و… است.
کتاب موشن گرافیک در برندینگ در 200 صفحه به جزئیات زیادی در این زمینه می پردازد.
این کتاب یک راهنمای عملی برای برندسازی است و یک دیسک ضمیمه ای پر از تمرین دارد. شما با پیروی از توصیه های کتاب و استفاده از فایل های نمونه، این پروژه ها را به تنهایی انجام می دهید.
بیش از 200 ویدیو در این دیسک نشان می دهد، چه کارهایی را می توانید با لوگو انجام دهید. این یکی از دقیق ترین راهنماهایی است که در آن آموزش متنی و ویدیویی را با هم ترکیب شده اند.
هر موشن گرافیست حرفه ای می تواند به وسیله این کتاب درک عمیقی از طراحی لوگو و هویت بصری داشته باشد.

کتاب موشن گرافیک کیت بقا انیماتور

9. کتاب The Animator’s Survival Kit: کیت بقای انیماتور

با اینکه این کتاب بیشتر برای انیماتورهای 2 بعدی و 3 بعدی که می خواهند درباره انیمیشن های فریم به فریم بیشتر بدانند، طراحی شده است.

شما در این کتاب درباره قوانین انیمیشن سازی و نحوه اعمال آن ها در حرکات مختلف کاراکتر یاد می گیرید. این موارد از زندگی واقعی سرچشمه می گیرند. زیرا انیمیشن هایی حرفه ای تر هستند، که به زندگی واقعی نزدیکتر هستند.
با مطالعه این کتاب یاد می گیرید چطور در زندگی روزمره دقیق شوید و ایده های انیمیشن را از داخل آن بیرون بکشید. به شما اصول زمان بندی و کنترل افکت های مختلف در انیمیشن را آموزش می دهد. از متن فنری گرفته تا شیشه خردشده، هر انیمیشن رفتارهای خاص خود را دارد. این کتاب می تواند یک شروع خوب برای شما باشد.

10. کتاب Simplified Drowing For Planning Animation
: طراحی ساده برای ساخت یک انیمیشن

کتاب موشن گرافیک طراحی ساده برای ساخت یک انیمیشن

طراحی ساده ساخت یک انیمیشن، تکنیک های طراحی کاراکتر در انیمیشن را آموزش می دهد. این کتاب به شما کمک می کند به جای طراحی همه جزئیات کاراکتر در مراحل ساخت، مهم ترین عناصر را پیدا کنید و با طراحی دقیق آن ها در زمان و هزینه خود صرفه جویی کنید.

11. کتاب Elemental Magic جادوی عناصر

کتاب موشن گرافیک جادوی عناصر

این کتاب برای موشن گرافیست هایی که می خواهند، توانایی خود را در ساخت فریم به فریم حرکت هایی مانند: آتش، دود، آب و… بالا ببرند، کتابی عالی است.

12. کتاب 101 Things I learned in Film School: چیزهایی که در مدرسه فیلم آموختم

کتاب موشن گرافیک 101 چیز که در مدرسه فیلم آموختم

لازم است یک موشن گرافیست درباره ی ترکیب بندی یک نما، زمانبندی، نظریه های تدوین بداند، تا موشن های حرفه ای تری را تولید کند. این کتاب با آموزش پایه ای موشن گرافیک، مهارتهای شما را افزایش می دهد. نویسنده این کتاب نیک لاندوا است.

13. کتاب The freelance manifesto: بیانیه یک فریلنسر

کتاب بیانیه یک موشن گرافیست

این کتاب نوشته تاسیس کننده مدرسه حرکت، جوری کورنمن است. طراحی صفحه های زیبا و ساخت انیمیشن های روان و جذاب در آن ها، کار روتین بیشتر موشن گرافیست ها است و آن را به خوبی انجام می دهند. در عین حال داشتن شغلی آزاد و منعطف با دستمزدی که می خواهیم، کار سختی است. کار فریلنسرینگ همه این موارد را به شما می دهد.
اگر می خواهید یک فریلنسر در موشن گرافیک باشید؛ این کتاب با بررسی مزایا و معایب این کار به شما کمک می کند، تصمیم درست تری بگیرید.

14. کتاب Steal like an artist: مثل یک هنرمند بدزد

کتاب مثل یک هنرمند بدزد، به شما می گوید چطور در عصردیجیتال بتوانید خلاق باشید. این کتاب با آموزش 10 اصل دگرگون کننده، باعث می شود جنبه های هنری خود را کشف کنید و زندگی خلاقانه تری داشته باشید. یکی از مهم ترین دلایل حرفه ای شدن یک موشن گرافیست داشتن خلاقیت بالا است.

15.کتاب Show your work: کتاب کارت را نشان بده

کتاب کار خودت رو نشون بده، به شما می گوید چرا سخاوت مهم تر از نبوغ است. اینکه چطور از شبکه های اجتماعی برای شبکه سازی استفاده کنید. این کتاب می گوید تمام آنچه برای ارائه دارید، را نشان دهید. اجازه دهید افراد عکس، فیلم یا نوشته های شما را بدزدند. این کتاب 10 قانون طلایی برای داشتن ذهن باز، سخاوتمندی، شجاع بودن و بهره وری را به شما معرفی می کند. با اینکه این کتاب بیشتر در حوزه خلاقیت است و در ظاهر چیزی درباره ی موشن گرافیک به شما نمی گوید، اما یک موشن گرافیست را ترغیب می کند تا شجاع باشد و از تجربه های جدید نترسد. کارهایش را با دیگران به اشتراک بگذارد و از دیگران ایده بگیرد.

منبع ما در این مقاله: Vandelay Design

مقالاتی که شاید برایتان جذاب باشد

فهرست