آموزش ساخت 13 قاب بی نظیر (با تکنیک جلوه های ویژه-VFX) در افتر افکت

ساخت جلوه های ی ویژه در افتر افکت

خیلی اوقات زمانی که یک فیلم سینمایی، تیزر تبلیغاتی، انیمیشن یا برنامه ی تلویزیونی را می بینیم، آن را بسیار تاثیرگذار و بی نظیر برای دیگران توصیف می کنیم. یکی ازمهم ترین عواملی که باعث این اتفاق برای یک فیلم می شود، نوع قاب و تدوین عالی آن اثر است. ممتاز دیزاین در این مقاله به شما آموزش می دهد، چطور بتوانید با استفاده از تکنیک جلوه های ویژه، قاب هایی بی نظیر و باور نکردنی برای تیزر های سینمایی، موشن گرافیک، فیلم های کوتاه و سینمایی یا تبلیغات محصولتان با نرم افزار افتر افکت خلق کنید. از شما دعوت می کنیم تا پایان مقاله همراه ما باشید.

چرا لازم است برای شروع کار تدوین و جلوه های ویژه یک سیستم قدرتمند داشته باشیم؟

برای کار تدوین ویدئو، جلوه های ویژه و ساخت انیمیشن یک کامپیوتر قدرتمند نیاز است، تا بتواند پروژه ها را با سرعت خوبی پیش ببرد و از اتلاف وقت هنگام کد گذاری داده ها و رندرگیری جلوگیری کند. اما مشکل اینجاست سیستم های حرفه ای گران هستند، و برای افرادی که بودجه محدودی دارند، مناسب نیست.
ممتاز دیزاین در مقاله سیستم تدوین حرفه ای چیست و چطور یک سیستم تدوین حرفه ای بسازید به شما برای خرید یک سیستم حرفه ای با توجه به بودجه و نیازتان کمک می کند.

بهترین جلوه های ویژه برای خلق صحنه های بی نظیر با افتر افکت:

1. اجسام را پودر کنید (SCATTERIZE EFFECT) :

جلوه ی ویژه پودر کردن فرد در افتر افکت
جلوه ی ویژه پودر کردن فرد در افتر افکت

برای شروع با از بین بردن خود شروع کنید. شما برای ایجاد این صحنه به یک دیوار تمیز به عنوان پس زمینه (BACKGRAND) نیاز دارید و یک دوربین یا گوشی موبایل.

حالا فیلم ضبط شده را در افتر افکت باز کنید و دور خودتان را با ابزار قلم برش دهید و افکت بی نظیر Scatterize را انتخاب کنید.

فیلم زیر آموزش در 10 دقیقه به شما نحوه ی پودر کردن اجسام در افتر افکت را آموزش می دهد. به طوریکه انگار شما در گرد و غباری غرق می شوید. این آموزش را فرا بگیرید و این قاب بی نظیر را در افتر افکت بسازید.

2. جلوه ویژه بیرون آوردن شخص از تصویر در افتر افکت

جلوه ی ویژه بیرون کشیدن فرد از تصویر بیرون کشیدن فرد از تصویر
جلوه ی ویژه بیرون کشیدن فرد از تصویربیرون کشیدن فرد از تصویر

یک از پرکاربردترین تکنیک ها برای ایجاد جلوه های ویژه، این است که بتوانید یک فرد را بوسیله افتر افکت به دنیای خود بکشید. دیدن این قاب خیلی جذاب است. اما ساخت آن ممکن است برای افرادی که تازه آموزش افتر افکت را شروع کرده اند، کمی سخت باشد. در فیلم آموزشی زیر کالین راس به شما آموزش می دهد چطور یک شخص را از داخل تصویر به دنیای دیگر بیاورید.

بیرون کشیدن فرد از تصویر

برای ساخت این قاب زیبا شما نیاز به پرده سبز، روتوسکوپی در اطراف بازیگران دارید. برای اینکه به قاب مورد نظرتان برسید نیاز دارید، تنظیمات را بررسی کنید.

3. صحنه اکشن منجمد ایجاد کنید (Freeze in Time):

جلوه ی ویژه صحنه ی اکشن منجمد در افتر افکت
جلوه ی ویژه صحنه ی اکشن منجمد در افتر افکت

اگر به دنبال یک جلوه ی ویژه ی هیجان انگیز هستید، تا بیننده را بهت زده کنید. حتما از تکنیک منجمد کردن زمان در صحنه های اکشن استفاده کنید. در آموزش زیر از رییوت یاد می گیرید، چطور تصویر بازیگرتان را در یک صحنه به چند تصویر تبدیل کنید.

این کار با استفاده از یک مسیر از پیش برنامه ریزی شده برای دکل دوربین شما و فیلمبرداری از تعدادی صحنه مجزا در پاس های مختلف است. سپس از After Effects برای پوشاندن برخی از کلیپ ها و قرار دادن آن ها در صحنه از ماسک استفاده خواهید کرد.

منجمد کردن زمان

بدیهی است که مهارت و تجربه شخصی شما در زمینه ویرایش برنامه ها تعیین می کند که کارتان چقدر خوب است.

زمان منجمد شده

4. ایجاد جلوه های ویژه با کمی موشن گرافیک:

جلوه ی ویژه در افتر افکت کمی موشن گرافیک
جلوه ی ویژه در افتر افکت کمی موشن گرافیک

مهم ترین کاری که برای ساخت یک قاب بی نظیر با افتر افکت انجام دهید، ایجاد یک حرکت گرافیکی است. ممتاز دیزاین در مقاله اصول مقدماتی و آموزش افتر افکت برای مبتدی ها این موضوع را به شما آموزش داده است.

علاوه برآن شما می توانید در آموزش زیر نحوه ی ایجاد تایپو گرافی و موشن گرافیک را ببینید. این آموزش توسط دفکس پرو ساخته شده است. نرم افزار پریمیر پرو نیز برای ساخت موشن گرافیک های ساده، گزینه ی مناسبی است.

آموزش تایپو گرافی

5. ایجاد رعد و برق واقعی در افتر افکت:

جلوه ی ویژه رعد و برق در افتر افکت
جلوه ی ویژه رعد و برق در افتر افکت

برای ساخت این جلوه ی ویژه در افتر افکت شما به تنها چیزی که نیاز دارید، برنامه افتر افکت است. Advanced Electric FX Tutorial by Video Copilot به شما کمک می کند تا به کمک امکانات از پیش تنظیم شده در افتر افکت بتوانید رعد و برق ایجاد کنید. یک اثر الکتریکی باورنکردنی که پویا و واقع بینانه به نظر برسد.

6. ساخت انیمیشن در افتر افکت با تکنیک جلوه های ویژه:

ساخت قاب بی نظیر کارتون در افتر افکت
ساخت کارتون در افتر افکت

شما همچنین می توانید با استفاده از جلوه های ویژه، کارتون و انیمیشن بسازید. نحوه ساخت کارتون برای مبتدیان آموزش افتر افکت توسط راس پلاسکو و سفری طنزآمیز از طریق انیمیشن نقاشی دایناسور است.

نکات اصلی تنظیمات ایجاد نقاشی با قسمتهای مختلف روی لایه های مختلف و آماده سازی تعدادی دهان برای استفاده است. اگر شما علاقه مند به متحرک سازی هستید، این یک فرصت عالی برای شروع آموزش افتر افکت قبل از هر مهارت دیگر در آن است.

ساخت کارتون در افتر افکت

7.جلوه ویژه تبدیل تصویر 2D به 3D در افتر افکت:

جلوه ی ویژه تبدیل تصویر 2 بعدی به فیلم 3 بعدی در افتر افکت
جلوه ی ویژه تبدیل تصویر 2 بعدی به فیلم 3 بعدی در افتر افکت

یکی از توانایی های افتر افکت 3 بعدی سازی تصاویر تخت یا 2 بعدی است. در آموزش نحوه ایجاد اختلاف منظر در افتر افکت با استفاده از یک اثر به هم ریختگی ساده توسط Motion Science، شما خواهید آموخت که چگونه از این جلوه ی ویژه برای تغییر بعد لایه های 2D به 3D استفاده کنید. این کار با جدا کردن لایه های یک تصویر دو بعدی و حرکت دادن آن ها به طور مستقل از یکدیگر انجام می شود.

آموزش ساخت قاب بی نظیر تبدیل عکس 2d به 3 d

8. استفاده ازعناوین متحرک (cull out) در ساخت قاب بی نظیربا تکنیک جلوه های ویژه در افتر افکت

قاب بی نظیر نوشته متحرک در افتر افکت
قاب بی نظیر نوشته متحرک در افتر افکت

یکی دیگر از جلوه های ویژه که می توانید با افتر افکت بسازید. استفاده از کال اوت یا نوشته های متحرک است. این آموزش توسط مکث ول ریچردوز در25 دقیقه از تکنیک های ایجاد عناوین متحرک زیبا و مسطح را برای ردیابی فیلم های شما پوشش می دهد. این عناوین متحرک می تواند افزودنی خوب و زیبایی برای فیلم های اطلاعاتی یا اینفوگرافیک ها باشند.

9. آموزش جلوه ویژه به تصویر کشیدن روح خود (soul effect)

جلوه ی ویژه ایجاد روح در افتر افکت
جلوه ی ویژه ایجاد روح در افتر افکت

آموزش افتر افکت: Soul Effect از Doctor Strange Movie Astral Projection from After Effects VFX Tutorials by Moraru یک آموزش با کم ترین هزینه است. در آن یاد می گیرید که چگونه یک کپی از روح خود را به پرواز در آورید. مهم است که مطمئن شوید که لایه “جسم واقعی” و “روح” شما از همان نور و چشم انداز استفاده می کنند. نکات مورارو برای باور پذیری بیشتر اثر، لایه بندی جلوه های مختلف با حالت های ترکیب، بسیار زیبا است.

افکت روح در افتر افکت

10. درجه بندی رنگ در افتر افکت

قاب بی نظیر با تنظیمات رنگ در افتر افکت
قاب بی نظیر با تنظیمات رنگ در افتر افکت

وقتی می خواهید درجه رنگ فیلم خود را تنظیم کنید، ممکن است افتر افکت اولین انتخاب شما نباشد. اما احتمالا بعد از دیدن آموزش ایجاد یک نگاه سینمایی با ترفند های افتر افکت! توسط کریسکوارت ممکن است نظرتان عوض می شود.

روشی که کریسکوارت از مواد جامد، ماسک و لایه های تنظیم برای جلب توجه به جنبه های خاصی از یک کلیپ ویدیویی مسطح استفاده می کند واقعاً الهام بخش است. اگر در حال حاضر از گریدر رنگ دیگری استفاده می کنید، یک بار استفاده از افتر افکت را امتحان کنید. ببینید آیا می توانید نتیجه ای بگیرید که قبلاً نتوانسته اید به آن ها دست پیدا کنید.

درجه بندی رنگ در افتر افکت

11. جلوه ویژه زنده شدن مردگان در افتر افکت:

قاب زنده شدن مردگان در افتر افکت
قاب زنده شدن مردگان در افتر افکت

آیا تا به حال خواسته اید از زمین ترکیده مرده ای را بیرون بیاورید؟ خوب، با یک صفحه پرده سبز و یک ایستگاه از پیش تعیین شده انفجار از پشت سر هم، شما خیلی راحت می توانید جلوه ی ویژه بی نظیر را بسازید. زنده کردن مردگان – آموزشی در افترافکت است که سارفست استودیو آن را آماده کرده است.

این آموزش نشان می دهد که چگونه از این جلوه ویژه همراه با ردیابی و تنظیمات مناسب استفاده کنید تا مطمئن شوید با عکس شما متناسب است. ارزشمند ترین درس های این ویدیو مربوط به آهنگسازی ترکیدگی زمین، بازو و پرده سبز در کنار هم است. کار شما وقتی طبیعی به نظر می رسد که بازو دقیقا وسط زمین ترک خورده قرار بگیرد. Surfaced Studios به طور دقیق در مورد چگونگی تعریف نزدیک یا دور بودن قطعات آوار توضیح می دهد.

12. آموزش جلوه ویژه چشمان شیطانی در افتر افکت

جلوه ی ویژه چشمان شیطانی در افتر افکت
جلوه ی ویژه چشمان شیطانی در افتر افکت

جلوه ی ویژه زنده شدن مردگان در افتر افکت با درخواستی برای جلوه چشم شیطان از نمایش Supernatural، فیلم آموزشی به آسانی چشمان خود را شیطانی کنید! به شما نشان می دهد که چگونه این کار را انجام دهید!

Film Learnin می گوید بیشتر آموزش های شیطان پرستی را با استفاده از After Effects انجام می دهد. او در این اموزش مطمئن می شود بازتابی از آنچه بازیگر می بیند را در چشمان شیطانی ایجاد کرده است، زیرا نور در چشم به مقدار بازتاب می شود. این باعث می شود کار ما واقع گرایانه تر به نظر برسد.

13. ایجاد گلیژ آبی و قرمز(glitch)

جلوه ی ویژه گلیژ در افتر افکت
جلوه ی ویژه گلیژ در افتر افکت

این چیزی است که بسیار زیاد برای پروژه های مختلف ویدیویی استفاده می شود. افکت glitch برای هر نوع کلیپ مربوط به علم و فناوری کاربردی است. بهترین قسمت این است که می تواند به معنای واقعی کلمه برای هر متن یا لوگو اعمال شود و این آموزش شما را به یک تدوینگر حرفه ای تبدیل می کند.

انیمیشن Glitch Logo In After Effects توسط اونیشن پارکر به شما یاد می دهد که یک انیمیشن glitching، کامل با آبی و قرمز ایجاد کنید تا درهم آمیختگی رنگ را نشان دهد. این جلوه ی ویژه هم دلنشین است و هم ناراحت کننده و اضطراب آور است و همین مسئله نوعی نقطه قوت برای آن است. گلیژ معمولا در انیمیشن های 2 بعدی، سه بعدی، فیلم ها، کارتون و سینما استفاده می شود.

ممتاز دیزاین امیدوار است از این مقاله لذت برده باشید.

سایر مقالات مرتبط ما:

آموزش ساخت تیزر تبلیغاتی

سرعت افتر افکت رو صد برابر کن (صفر تا صد پلاگین FX CONSOLE)

آموزش حذف پرده کروماکی درافتر افکت (Remove the green screen)

آموزش انتقال صحیح فایل از ایلاستریتور به افتر افکت

منبع: filtergrade.com

مقالاتی که شاید برایتان جذاب باشد

فهرست