11 ترفند برای ضبط با کیفیت صدا(نریشن، پادکست، کتاب صوتی، مونولوگ)

ضبط صدا با کیفیت

فرقی ندارد بخواهید 1 مونولوگ کوتاه ضبط کنید، یا یک کتاب کامل. ممتازدیزاین با آموزش چند ترفند به شما کمک می کند، صدایی با کیفیت عالی ضبط کنید.

نکات مهندسی ضبط صدا

1.میکروفون را در جای مناسب بگذارید

سعی کنید از یک میکروفون مناسب استفاده کنید. در این مرحله تمام میکروفون هایی که دارید(حتی میکروفون هندزفری موبایل) را امتحان کنید، تا ببینید یکی از آن ها می تواند، صدای خوبی ضبط کند یا خیر؟
اگر صداهایی که ضبط شد، خوب نبود، می توانید به لیست زیر نگاهی بیاندازید:

sweetwater با خازن های دیافراگمی بزرگ، KSM44A Shure- بیشتر از سایر میکروفون‌ها برای جلسات صوتی (که معمولاً به اختصار VO نامیده می‌شود) استفاده می‌شود. اما به این معنی نیست که ما از یک میکروفون پویا مانند Shure SM7B زمانی که برای یک صدای خاص بهتر به نظر می رسد، استفاده نمی کنیم. روش ما این است که از میکروفون ها در الگوی کاردیوئید استفاده کنیم – و اگر یک فیلتر کم برش روی میکروفون وجود داشته باشد، از آن استفاده خواهیم کرد.

هنگام ضبط صدا با میکروفون 8 تا 12 اینچی، آن را جلوی دهان بگذارید. این فاصله به اندازه کافی نزدیک است که صدا واضح و “زنده” به نظر برسد، در عین حال به اندازه ای دور است که در اثر مجاورت میکروفون با دهان، صدا نویزدار نشود.

اگر می خواهید صداگذاری کنید و هنوز استودیو ندارید، تنها چیزی که لازم دارید، یک میکروفون USB برای وصل کردن به سیستم و نرم افزار ضبط صدا است.

2. از یک پاپ فیلتر و پایه نت برای ضبط صدا با کیفیت استفاده کنید

پاپ فیلتر به کیفیت صدا، زمان گفتن حروف انفجاری کمک می کند. یک موسیقی متن نه تنها به صدابردار، کمک می کند، تا فاصله درست از میکروفون را حفظ کند، بلکه به کم شدن صدا خش خش کاغذ کمک می کند. زیرا وقتی فیلمنامه روی پایه نت است.به جای چرخاندن صفحات کاغذ، آنها را برمی گردانید. بعلاوه می توانید پایه نت را به اندازه کافی بلند کنید، تا گوینده به جای نگاه کردن به پایین، به میکروفون نگاه کند. خم کردن سر نگاه کردن به پایین زمان خواندن متن، تارهای صوتی را محدود کند.

3.مطمئن شوید که پایه نت زمان برگرداندن کاغذ، صدا ندهد

فرکانس رزونانس یک پایه موسیقی می تواند درست در محدوده آوازی باشد و زمانی که استعداد صحبت می کند یا با صدای بلند آواز می خواند قابل شنیدن است. استفاده از یک قطعه نازک فرش یا لاستیک صنعتی باعث کاهش انعکاس صدا می شود. حتی بهتر از آن، توسعه‌دهنده پایه Stand Outs M91 (که برای پایه Manhasset M48 مناسب است) نه تنها انعکاس صدا را کاهش می‌دهد، بلکه به استعدادها اجازه می‌دهد چندین صفحه را به طور همزمان پخش کنند.

4. برای ضبط صدا با کیفیت مطمئن شوید فضا ضبط مناسبی دارید

پیدا کردن یک محیط مناسب برای ضبط، یک موفقیت بزرگ در ضبط صدا باکیفیت است. بل از ضبط مطمئن شوید، مکان شما، صدا را به میکروفون منعکس نکند. فرش، مبلمان و دیوارهای غیر موازی از انعکاس صدا به میکروفون شما جلوگیری می کند. یک اتاق کوچکتر و کمد لباس در بیشتر مواقع محیط های مناسبی برای ضبط صدا باکیفیت هستند.

سعی کنید صداهای بیرون را به حداقل برسانید. مواردی که ایجاد سرو صدا می کنند:

یخچال، فریزر

شمعک اجاق گاز

ماشین ها

کولر

تلفن و سایر لوازم الکترونیکی

باز بودن پنجره ها

ما در مقاله ساخت استودیو پادکست این مورد را به طور کامل توضیح داده ایم.

5. مطمئن شوید، یک کپی از نمایش نامه یا فیلمنامه تان بردارید.

گاهی اوقات هنگام ضبط کتاب صوتی فکر می کنید، قسمت 4 و 5 از فصل 3 چه تفاوتی با هم دارد. اما وقتی ضبط تمام فصل های کتاب را تمام کردید، همه اتفاقات نامفهوم به هم وصل می شوند. به من اعتماد کنید. یادداشت های شما در طول خواندن نمی توانند، خیلی مفصل باشند. از نشانگرها در جدول زمانی برای نشان دادن برداشته خود استفاده کنید. ادیت نهایی در آخر کار، امید سرشاری به شما می دهد.

نکات اجرا برای ضبط صدا با کیفیت

نکات اجرا برای ضبط صدا باکیفیت

6. به پوزیشن خود دقت کنید

تا جایی که می توانید، در زمان ضبط صدا بایستید. اگر نمی توانید، صاف بنشینید. وضعیت بدنی خوب به شما کمک می کند، بهتر نفس بکشید و صدایی قوی و واضح داشته باشید. عالی ترین نوع تنفس، در هنگام ضبط، تنفس شکمی است.

7. نیم ساعت قبل از ضبط یک نوشیدنی بنوشید

مطمئن باشید به اندازه کافی آب نوشیده اید. آب چه گرم و چه سرد بسیار خوب عمل می کند. اگر دهان شما خشک باشد، صدای شما خش دار یا دچار گرفتگی می شود و باعث می شود پیامی که می خواهید برسانید، تاثیر خود را نگذارد. بهتر است از نیم ساعت قبل از ضبط، هیچ نوشیدنی مصرف نکنید.

8. یادتان باشد صحبت کردن، حرف زدن نیست

با اینکه حرف زدن طبیعی ترین کار در جهان است، صحبت کردن پشت میکروفون، غیر طبیعی است. وقتی با شخصی صحبت می کنید، نه تنها از صدای خود استفاده می کنید، بلکه از حالات چهره، زبان بدن و حرکات نیز استفاده می کنید. همه ی این موارد دست به دست هم می دهند، تا در یک مکالمه رودر رو کاملا درک شوید، اما پشت میکروفون، تنها دارایی شما برای ارتباط با مخاطب و انتقال احساس و پیام، صدا شماست.

در صداپیشگی برای اطمینان از قابل فهم بودن هر کلمه، واضح صحبت کنید. مطمئن شوید نه آنقدر سریع صحبت می کنید، که کلمات لحنی توهین آمیز می گیرند و نه آنقدر آهسته که شنونده را بخوابانید.

9. برای ضبط باکیفیت صدا، صدای خود را گرم کنید

قبل از شروع ضبط، صدای خود را با خواندن متن، با صدای بلند گرم کنید. این به شما کمک می کند، ترکیب مناسبی از صدا، طرح و سرعت مناسب برای خوانش پیدا کنید.

10. فیلمنامه یا نریشن را چندین بار تمرین کنید

خواندن پاراگرافی که خیلی خوب نوشته شده باشد، مختصر، قابل فهم و آموزنده، خواندن آن با صدای بلند، چالش برانگیز است. تنها راه برای خوانش درست، این است که فیلمنامه را با صدای بلند بخوانید، تا مشکلات خوانش تان را پیدا کنید. در زمان تمرین ریکوردرتان را روشن کنید و بعد از تمام شدن تمرین به آن گوش دهید، تا دقیقد

11. از علامت گذاری متن نترسید

همین طور که متن را می خوانید، یک مداد و پاک کن در دست داشته باشید. جایی که باید نفس بکشید را علامت گذاری کنید. زمانی که باید مکث کنید، وقتی باید صدای خود را برای تاکید بیشتر بالا یا پایین بیاورید را مشخص کنید. هدف از این کار این است که صدای شما به صورت طبیعی، راحت و مناسب برای آن کلمه باشد(به این کار در گویندگی آکسان گذاری می گویند). در نهایت زمانی که در حین ضبط اشتباه کردید، چند ثانیه مکث کنید. بعد از یک یا دو جمله قبل شروع به خواندن کنید. این مکث ها یک راهنمای خوب برای تدوینگر است.

سوالات متداول:

چه عواملی باعث کیفیت بیشتر صدا می شود؟

1. خرید یک میکروفون مناسب
2.پیدا کردن یک مکان عالی برای ضبط
شنوندگان شما با تغییر هر کدام از این ها متوجه پیشرفت شما می شوند.

چطور می توانم کیفیت پادکستی که قبلا ضبط کردم را بهتر کنم؟

وقتی پادکست خود را ضبط کردید، می توانید بعضی فاکتورهای کیفیت صدا را بهتر کنید. ابتدا یک کارت صدا خوب انتخاب کنید.
Focusrite Scarlett
Universal Audio Apollo Twin
گزینه های خوبی هستند. در مرحله بعد می توانید صدا را تنظیم و اشتباهات را براساس آن ویرایش کنید. استخدام یک مهندس صدا حرفه ای، کیفیت کار شما را به طور چشمگیری بهتر می کند.

چطور بهترین صدا ممکن را با میکروفونم ضبط کنم؟

وقتی می خواهید کیفیت صدا خود را بهتر کنید، تغییرات خیلی کوچک در نحوه استفاده از میکروفون، تفاوت بسیار زیادی بوجود می آورد. این 3 قانون ساده را بخاطر بسپارید:
1. از پایه میکروفون استفاده کنید.
2. نزدیک میکروفون صحبت کنید

بجز رعایت نکات بالا، مورد دیگری در ضبط صدا باکیفیت موثر است؟

بله. اگر بودجه کافی دارید. با خرید یک کارت صدا کیفیت ضبط خود را چندین برابر بهتر کنید.
Focusrite Scarlett
Universal Audio Apollo Twin

اگر به دوبله و صدا گذاری استاپ موشن علاقمندید، مقاله صداگذاری استاپ موشن را از دست ندهید.

sweetwater.com

مقالاتی که شاید برایتان جذاب باشد

فهرست