آنالیز کسب و کار در اینستاگرام

آنالیز اینستاگرام در کسب و کار

یکی از شبکه های اجتماعی که کسب و کار، فوق العاده در آن رونق دارد اینستاگرام است. اگر مدیریت کسب و کار در اینستاگرام را بر عهده دارید یا می خواهید کسب وکاری را راه بیندازید لازم است ابتدا آن را آنالیز کنید و اطلاعاتی درباره آن داشته باشید.

کسب و کارهای زیادی وجود دارند که به صورت مجازی در اینترنت خرید و فروش می شوند؛ در این مقاله ما به شما قوانینی را آموزش می دهیم تا به کسب و کارتان رونق بدهید.

شما با استفاده از مخاطب های پیج تان فروش تان را آغاز می کنید و از آنها می خواهید تا شما را به وسیله تگ کردن به دوستان خود معرفی کنند.

برای شروع کارتان نیاز به رعایت چند نکته دارید که با استفاده از آن می توانید بهترین کار را تحویل دهید.

1- مقایسه نرخ تعامل خود با پیج رقیبان

هر هدفی که برای پیج اینستاگرام خود داشته باشید نرخ تعامل آن تاثیر مستقیمی روی آن دارد. اگر می خواهید فروش خوبی را شروع کنید ابتدا باید بدانید صفحه شما چقدر موفق است. (تعداد لایک و کامنت)

شما می توانید با استفاده از insights  تعامل کاربرانتان را مشاهده کنید.

اینستا و کار
 • تعداد لایک توسط کاربران
 • کامنت های کاربران
 • تعداد کاربرانی که پست و یا استوری را اشتراک گذاری کرده اند.
 • تعداد پست های ذخیره شده توسط کاربران

این چهار مورد مهم ترین نکاتی هستند که شما باید قبل از شروع کسب و کار به آن بپردازید. البته این اطلاعات به کمک insights  قابل رویت است شما باید ابتدا یک صفحه تجاری اینستاگرام باز کنید تا برایتان نمایش داده شود.

برای آنالیز کاربران در یک پست کافی است وارد صفحه پست تان شوید و بر روی قسمت View insights کلیک کنید سپس صفحه ای به شما نمایش داده می شود که محتوای آن:

 1. تعداد لایک ها و برتری پست تان نسبت به دیگر پست هایتان
 2. تعداد کامنت ها و برتری نسبت به پست قبلی
 3. تعداد اشتراک گذاری پست تان توسط کاربران
 4. تعداد ذخیره سازی پست توسط کاربران اینستا

با بررسی این موارد متوجه می شوید که کاربران چه پست هایی را بیشتر دوست دارند و آنها چه چیزهایی را دنبال می کنند.

شرکت Iconosquare گزارشی را منتشر کرده است که در آن میانگین تعامل برای پست ها را 4/7 درصد اعلام کرده است؛ البته این نرخ به صورت میانگین بوده و با توجه به حوضه کاری شما ممکن است بیشتر یا کمتر شود.

به طور مثال اگر پیج رقیب تان 4 درصد تعامل دارد و پیج شما 5 درصد این یعنی فالورهای شما با شما تعامل بیشتری نسبت به پیج رقیبتان دارند و شما توانستید محتوای خوبی برای پیج تان تهیه کنید.

2- شناسایی هشتگ های پربازید

برای کسب و کار در اینستاگرام لازم است از هشتگ ها استفاده کنید تا پست تان بازدید بیشتری بخورد. در واقع هشتگ ها نقش 99درصدی در بازدید پست شما را دارند شما باید ابتدا استفاده درست از هشتگ ها را آموزش ببینید تا بتوانید به درستی از آنها استفاده کنید.

اگر به درستی از هشتگ ها استفاده کنید می توانید مخاطب های واقعی و بیشتری جذب کنید. شما می توانید تا 30 هشتگ در هر پست تان استفاده کنید.

علاوه بر پست شما می توانید در استوری های خود نیز هشتگ بیاورید اما بدانید که در استوری شما قادر به استفاده از نهایت 10 هشتگ هستید و بیشتر از آن نمی توانید هشتگ گذاری کنید.

کسب و کار در اینستاگرام

3- شناسایی پست محبوب کاربران

در پیج اینستاگرام شما پست های مختلفی وجود دارد که برخی از آنها محبوب تراند؛ به عبارت ساده تر می توان گفت شما باید بررسی کنید تا کاربرانتان به چه پست هایی نیاز دارند تا همان پست را برایشان فراهم کنید.

راه های شناسایی پست محبوب شما کافی است به صفحه پروفایل خود مراجعه کنید و بالا سمت راست بر روی سه خط کلیک کنید و به insights مراجعه کنید. سعی کنید تبلیغاتتان مناسب با سلیقه کاربرانتان باشد.

4- عملکرد استوری اینستاگرام را آنالیز کنید.

استوری بخش مهمی از کار شماست جالب است بدانید روزانه 500 میلیون نفر از استوری استفاده می کنند.

برخی از اصطلاح هایی که مربوط یه استوری است و لازم است بدانید.

 1. Follows: تعدادی افرادی که پس از دیدن استوری فالو کرده اند.
 2. Reply: افرادی که به استوری شما پاسخ دادند.
 3. Shares: کسانی که استوری شما را به اشتراک گذاشتیند.
 4. Backs: افرادی که چندبار استوری شما را دیده اند.
 5. Exited: کسانی که از استوری شما خارج شده اند.
 6. Next story: کسانی که به سرغ استوری کاربر بعدی رفته اند.
 7. Forward: کاربرانی که به سراغ استوری بعدی تان رفته اند.

5- رشد کاربران اینستاگرام خود را اندازه گیری کنید.

اصلی ترین عمل برای افزایش کسب و کار در اینستاگرام افزایش کاربران است. شما تا کاربران زیادی را جذب نکنید نمی توانید به خوبی کارتان را انجام دهید.

برای محاسبه میزان رشد مخاطبان خود می توانید از ابزار Squarelovin  استفاده کنید.

اینستاگرام

نتیجه گیری

تکنیک های زیادی برای افازیش فالوورهای اینستاگرام وجود دارد مثل پیگیری موضوعات به صورت پیوسته، بهبود کیفیت تصاویر و استفاده از دوربین های حرفه ای، قرار دادن زیرنویس زیر پست ها، نوشتن توضیحات مفید و پرهیز از اضافه گویی زیر پست ها.

در این مقاله به آنالیز کسب و کار در اینستاگرام پرداختیم. امیدوارم بتوانید با استفاده از راه کارهای ذکر شده بتوانید کسب و کارتان را راه بیندازید.

مقالاتی که شاید برایتان جذاب باشد

فهرست