کاور آهنگ چیست و چگونه باید آن را طراحی کرد (ترفندها و نکات)

کاور آهنگ

در این مقاله می خواهیم برای شما کاور آهنگ یا موزیک را توضیح دهیم و نکات و ترفند هایی را برای طراحی آن به شما آموزش دهیم؛ با ما همراه باشید.

اولین چیزی که هر خواننده ای برای شروع ضبط موسیقی خود فکر می کند طراحی کاور آن است. یکی از نکاتی که سبب دانلود آهنگ می شود طراحی فوق العاده و خلاقانه آهنگ است. شما می توانید با طراحی خارق العاده خود مخاطبان را افزایش دهید و یا آن ها را کاملا نابود کنید.

هر طراحی باید به یک سری نکاتی برای طراحی دقت کند؛‌ ما در این مقاله به آن ها اشاره خواهیم کرد.

نکاتی که باید قبل از طراحی کاور موزیک بدانید!

1- شناخت هنرمند و سلیقه آن

کاور موسیقی

بی شک اولین کسی که باید طرح شما را تایید کند خواننده و مدیر برنامه های آن است. شما باید طی یک جلسه 1 ساعته با آن صحبت کنید و علایق آن را متوجه بشوید. اگر خواننده معروف باشد قطعا موزیک های زیادی را تهیه کرده است شما می توانید با مشاهده نمونه کار های قبلی که طراحان دیگر آن کاور آهنگ را طراحی کرده اند با سلیقه خواننده آشنا شوید.

سومین نفری که باید طرح را تایید کند مخاطبان هستند. شما باید خود را جای مخاطبان قرار دهید و آن زمان طرح تان را نگاه کنید. شما به عنوان مخاطب این طرح را از این خواننده قبول می کنید؟ آیا طرح ایراد خاصی دارد؟ مخاطبان این خواننده چه گروه سنی هستند؟‌ جنسیت آن ها چیست؟ در چه شهر یا استانی زندگی می کنند و … همه این ها به شما کمک می کند تا بهترین کاور موسیقی را طراحی کنید.

2- شناخت هدف اصلی و پیامی که خواننده دارد چیست؟

نباید از کاور های آهنگ که پیام خواننده را همراه ندارد انتظار درخشش داشت. شما حتما باید هدف اصلی خواننده را بدانید و سپس شروع به طراحی کنید،‌ طرح شما باید پیام خواننده را انتقال دهد تا مخاطبان روی آن کلیک و دانلود کنند.

3- دیدن نمونه کاور های موسیقی قطعا به شما کمک خواهد کرد.

شما می توانید نه تنها نمونه کار های همان خواننده بلکه تمامی خواننده ها را آنالیز کنید، ‌مقایسه کنید و نتیجه را به عنوان تجربه در ذهن تان نگهداری کنید.

همین الان داخل اپلیکیشن موسیقی هایتان بروید و تک تک کاورها را چک کنید، آن ها را بررسی کنید قطعا به شما کمک بسیار زیادی خواهد کرد.

4- در انتخاب رنگ برای طراحی دقت کنید.

کاور موسیقی طراحی شده

یکی از عناصر مهم طراحی رنگ است. شما باید روانشناسی رنگ ها، رنگ های گرم و رنگ های سرد را بشناسید تا بتوانید از آن ها در مکان درستی استفاده کنید.

هر رنگ احساس خاصی را به مخاطب انتقال می دهد که می تواند منفی یا مثبت باشد. شما به عنوان یک طراح باید آن ها را بلد باشید و استفاده درستی از رنگ ها داشته باشید.

برای طراحی کاور آهنگ باید از رنگ های لایت و ملایم استفاده کنید تا مخاطب احساس خوبی نسبت به طرح شما داشته باشد. البته لازم به ذکر است نیازی نیست همیشه از رنگ های لایت استفاده کنید گاهی باید از رنگ های جیغ،‌ گرم و .. استفاده کنید.

5- از تایپوگرافی به درستی استفاده کنید.

هنگامی که از تایپو گرافی استفاده می کنید مخاطب در یک نگاه کاملا متوجه نام موسیقی،‌ نام خواننده و اطلاعات لازمه می شود. همان اندازه که باید روی انتخاب رنگ دقت به خرج دهید برای استفاده از تایپوگرافی نیز باید احتیاط کنید.

نکته ای که باید در تایپوگرافی دقت داشته باشید این است که استفاده از فونت های ناخوانا و نامناسب می تواند طرح شما را بی ارزش و نامناسب جلوه دهد. حتما از فونت های خوانا و زیبا استفاده کنید؛ ‌اگر می خواهید فانتزی کار کنید از فونت های خوانا فانتزی استفاده کنید.

هنگامی که از تایپوگرافی استفاده می شود قطعا سایز فونت،‌ نحوه چیدمان و … را باید با دقت دیزاین کنید.

کاور اهنگ همراه تایپوگرافی

6- استفاده از عکس

بهترین عکس ها برای تهیه کاور موسیقی استفاده از تصویر خواننده است جالب است بدانید 98% خواننده ها علاقه دارند تصویرشان روی کاور باشد البته برای مخاطبان نیز تاثیر فوق العاده مثبتی دارد. نوع ژست لبخند، لباس و … خواننده باید با سبک موسیقی یکسان باشد به عنوان مثال اگر آهنگ غمگین است خواننده باید لباس تیره بپوشد و ژست غمگینی بگیرد تا مخاطب متوجه شود آهنگ غمگین است.

استفاده از تصاویر با کیفیت، زیبا،‌ ساده و .. به شما کمک می کند تا کاور موسیقی زیبایی را طراحی کنید.

7- ترکیب بندی درستی داشته باشید.

شما باید به عنوان یک طراح رنگ ها، تصاویر، تایپوگرافی و … را به گونه ای بچینید که همه اجزا به یکدیگر مربوط باشد و خروجی مرتبی را تحویل دهد. طرح های نامرتب که هر کدام از عناصر در یک سمت تصویر هستند به هیچ عنوان توجه مخاطب را جلب نمی کند.

8- حفظ سادگی در طراحی کاور آهنگ

چشم انسان از شلوغی بیزار است و به سرعت خسته می شود. شما باید به قدری خلاقانه و زیبا کاور آهنگ طراحی کنید تا مخاطب خسته نشود و بارها آن را خیره خیره نگاه کند.

جالب است بدانید طراحان حرفه ای طرح های ساده تری نسبت به آماتورهای طراحی می زنند. زیرا آماتور ها تجربه کافی ندارند و همه چیز را با یکدیگر ادغام می کنند.

مقالاتی که شاید برایتان جذاب باشد

فهرست