پنتون (Pantone) چیست؟ چه کاربرد هایی دارد؟

پنتون

Pantone یک زبان جهانی رنگ را ارائه می دهد که تصمیم گیری های مهم رنگ را در هر مرحله از گردش کار برای برند ها و تولیدکنندگان امکان پذیر می کند. بیش از 10 میلیون طراح و تولید کننده در سراسر جهان به محصولات و خدمات پنتون برای کمک به تعریف، ارتباط و کنترل ترکیب رنگ ها از الهام تا تحقق آن، استفاده از فناوری پیشرفته X-Rite برای ثبات رنگ در مواد مختلف و پرداخت‌های گرافیکی، ترند ها و طراحی محصولات متکی هستند.

استاندارد های Pantone دارای مشخصات رنگ دیجیتال و فیزیکی و ابزار گردش کار هستند. موسسه رنگ پنتون استاندارد های رنگ سفارشی، هویت برند و مشاوره رنگ محصول و همچنین پیش‌بینی ترند ها شامل رنگ سال Pantone، گزارش‌ های ترند رنگ در بخش مد و فشن، روانشناسی رنگ و موارد دیگر را ارائه می‌دهد. مجوز B2B Pantone سیستم رنگ پنتون را در محصولات و خدمات مختلف ادغام می‌کند و به دارندگان لایسنس اجازه می‌دهد تا مقادیر تایید شده پنتون را با هم مرتبط کرده و باز تولید کنند و کارایی را برای کاربران خود بهبود بخشند. Pantone Lifestyle رنگ و طراحی را در زمینه های پوشاک، خانه و لوازم جانبی با هم ترکیب می کند.

درباره استاندارد های پنتون

در سال 1963 پنتون انقلابی در صنعت چاپ با سیستم رنگی PANTONE MATCHING SYSTEM به پا کرد. این سیستم یک ابزار نوآورانه است که امکان انتخاب پایدار، جمع بندی و بازتولید رنگ به صورت دقیق را در هر نقطه از جهان فراهم می کند. این ابزار استاندارد های رنگ را از طریق یک سیستم شماره گذاری اختصاصی و فرمت تراشه سازماندهی می کند، که از آن زمان به نماد برند پنتون تبدیل شده است.

استاندار های پالت رنگی پنتون

زبان رنگ پنتون از تمام صنایع فعال رنگ‌ پشتیبانی می‌کند; منسوجات، پوشاک، زیبایی، معماری داخلی، طراحی صنعتی و معماری، شامل بیش از 10000 استاندارد رنگ در مواد مختلف از جمله چاپ، منسوجات، پلاستیک، رنگدانه ها و پوشش ها می شوند.

استاندارد های پنتون هم به صورت دیجیتال و هم به صورت فیزیکی در دسترس هستند. ابزار های گردش کار یکپارچه مانند Pantone LIVE و Pantone Studio، ارتباط با بازار و دستیابی به رنگ را تضمین می کنند زیرا فناوری به تغییر روند طراحی ادامه می دهد.

زندگی به سبک پنتون

سبک زندگی Pantone

پنتون یک نام نمادین در صنایع مد، محصولات، طراحی گرافیک و سبک زندگی است. Pantone Lifestyle، بخشی از کمپانی Pantone، محصولات مصرفی را با الهام از طراحی تراشه Pantone ارائه می دهد تا زندگی روزمره را با رنگ و الگو های هیجان انگیز ترکیب کند.

بخش سبک زندگی پنتون، زیبایی‌شناسی طراحی مدرن و استفاده جسورانه از رنگ را در پیش می‌گیرد، که از طریق همکاری با برند های همفکر و مشارکت در صدور مجوز در دسته‌ هایی از جمله مبلمان منزل، پوشاک، زیبایی، سفر و لوازم جانبی رومیزی، زنده شده است.

موسسه رنگ پنتون

موسسه رنگ پنتون یک سرویس مشاوره در کمپانی Pantone است که ترند رنگ های جهانی را پیش بینی می کند و به شرکت ها در مورد تاثیر رنگ در هویت برند و توسعه محصول، برای کاربرد و ادغام رنگ به عنوان یک دارایی استراتژیک توصیه می کند. موسسه رنگ پنتون که در سراسر جهان به عنوان منبع اصلی اطلاعات رنگ از طریق پیش‌بینی‌ های ترند فصلی، توسعه رنگ سفارشی و توصیه‌های پالت رنگی برای محصول و هویت سازمانی شناخته می‌شود، با برند های جهانی همکاری می‌کند تا از قدرت، روانشناسی رنگ و احساسات رنگ ها در استراتژی طراحی خود استفاده کند.

رنگ های پنتون برای چه مواردی استفاده می شود؟

تقریباً همه انواع مختلف تبلیغات برای رنگ های خود به سیستم تطبیق پنتون (PMS) متکی هستند. به عنوان مثال، کالج‌ها و دانشگاه‌ها از رنگ‌های پنتون برای چاپ یک تطابق رنگی دقیق برای لوگو ها و نام مدارس استفاده می‌کنند. اما این همه داستان نیست! همچنین رنگ‌ های Pantone را در نقاشی، لوگو های شرکتی، رنگ های خودرو، مد، لوازم آرایشی، بسته‌بندی محصولات، دکوراسیون منزل و محصولات تبلیغاتی خواهید دید. در حقیقت درصد بالایی از همه سفارشات در جهان به سیستم تطبیق پنتون متکی است.

همچنین از سال 2000، موسسه رنگ پنتون یکی از بخش های معروف خود را با افتخار “رنگ سال پنتون” اعطا می کند. در سال 2018، Ultra Violet به عنوان رنگ انتخابی به رسمیت شناخته شد. پنتون در انتخاب رنگ‌ ها بر اساس معانی نمادین و نحوه تناسب آن ها با دنیای اجتماعی بسیار دقت می‌کند. این بخش به عنوان ابزاری برای بازتاب اکتشاف فناوری های جدید و عدم انطباق انتخاب شد. بنفش رنگی فراگیر در طول سال بود و در غذا های عالی مانند دسر محبوب فیلیپینی Ube و در فیلم‌ های انیمیشن محبوبی مانند Cars 3 ظاهر شد.

رنگ سال تاثیر زیادی در محصولات موجود در بازار دارد. همه چیز از ترند های فشن گرفته تا بسته بندی محصول از سایه انتخابی پنتون الهام گرفته شده است. رنگ به عنوان یک تأثیر عمده در برندسازی در نظر گرفته می شود و به همین دلیل، می توانید انتظار داشته باشید که بسیاری از اقلام بنفش پر جنب و جوش را در طول سال 2018 ببینید.

رنگ های سال پنتون از سال 2000

2000

انتخاب رنگ سال 2000 توسط پنتون
Cerulean

Cerulean به عنوان وسیله ای برای انعکاس آینده نامشخص و در عین حال هیجان انگیزی که هزاره جدید به ارمغان آورد، انتخاب شد.

2001

انتخاب رنگ سال 2001 توسط پنتون
Fuchsia Rose

Fuchsia Rose انتخاب شده توسط پنتون افتخار بازتاب زنانگی و جنسیت منظر فرهنگی را دریافت کرد.

2002

انتخاب رنگ سال 2002 توسط پنتون
True Red

پس از حملات ویرانگر 11 سپتامبر، پنتون رنگ قرمز را به عنوان نشانه ای از میهن پرستی انتخاب کرد.

2003

انتخاب رنگ سال 2003 توسط پنتون
Aqua Blue

ملت به امید و آرامشی نیاز داشت که توسط رنگ منتخب سال 2003، آبی آکوا به وجود آمد.

2004

انتخاب رنگ سال 2004 توسط پنتون
Tiger Lily

با الهام از مناطق عجیب و غریب، Tiger Lily در همان سالی که سونامی ویرانگر جنوب آسیا را تحت تاثیر قرار داد، مورد تقدیر قرار گرفت.

2005

انتخاب رنگ سال 2005 توسط پنتون
Blue Turquoise

آبی فیروزه ای از طبیعت الهام گرفته شده و رنگ آرام دریا را منعکس می کند.

2006

انتخاب رنگ سال 2006 توسط پنتون
Sand Dollar

از آنجایی که بحران وام مسکن میلیون ها آمریکایی را تحت تاثیر قرار داد، Sand Dollar نشان دهنده بی طرفی و نگرانی برای اقتصاد بود.

2007

انتخاب رنگ سال 2007 توسط پنتون
Chili Pepper

فلفل چیلی یک رنگ برون‌گرا و پررنگ است که با ظهور تلفن‌های همراه، صفحات وب و شبکه‌ های اجتماعی سازگار است.

2008

انتخاب رنگ سال 2008 توسط پنتون
Blue Iris

سال 2008 یکی از بدترین بحران های مالی پس از رکود بزرگ بود. Blue Iris به دلیل تاثیر قابل اعتماد و مراقبه ای که داشت، توسط پنتون انتخاب شد.

2009

انتخاب رنگ سال 2009 توسط پنتون
Mimosa

بخش زیادی از کشور بیکار و با مشکلات مالی روبرو بودند که منجر به زردی گرم میموزا شد تا امید و اطمینان را برانگیزد.

2010

انتخاب رنگ سال 2010 توسط پنتون
Turquoise

رنگ فیروزه ای که هنوز در بحران مالی به سر می برد، سایه انتخابی پنتون برای بازتاب شفقت و شفا بود.

2011

انتخاب رنگ سال 2011 توسط پنتون
Honeysuckle

جهان از بحران مالی 2008 به جلو حرکت می کرد و به قدرت و اعتماد به نفس الهام گرفته از Honeysuckle نیاز داشت.

2012

انتخاب رنگ سال 2012 توسط پنتون
Tangerine Tango

Tangerine Tango در مورد تامین انرژی برای شارژ مجدد و حرکت رو به جلو است.

2013

انتخاب رنگ سال 2013 توسط پنتون
Emerald

زمرد شیک و پیچیده نشان دهنده رشد، شفافیت و جوان سازی است.

2014

انتخاب رنگ سال 2014 توسط پنتون
Radiant Orchid

کسب‌وکار های کوچک در سرتاسر کشور در حال کسب موفقیت بودند، به همین دلیل است که Radiant Orchid به دلیل نماد اصالت و خلاقیت آن انتخاب شد.

2015

انتخاب رنگ سال 2015 توسط پنتون
Marsala

مارسالا سایه ای به رنگ شرابی است که ذهن ما را غنی می کند و اعتماد به نفس و ثبات را تراوش می کند.

2016

انتخاب رنگ سال 2016 توسط پنتون
Rose Quartz and Serenity

پنتون برای اولین بار دو رنگ رز کوارتز و Serenity را برای نشان دادن جنبش فرهنگی به سمت برابری جنسیتی و سلیس بودن در بیان انتخاب کرد.

2017

انتخاب رنگ سال 2017 توسط پنتون
Greenery

Greenery الهام گرفته از طبیعت نمادی از آغاز های جدید و یادآوری برای تنفس در فضای سیاسی نامنظم است.

2018

انتخاب رنگ سال 2018 توسط پنتون
Ultra Violet

Ultra Violet برای بازتاب اکتشاف فناوری جدید و عدم انطباق انتخاب شد.

2019

انتخاب رنگ سال 2019 توسط پنتون
Living Coral

مرجان زنده از آنجایی انتخاب شد که نشان دهنده گرما، پرورش و راحتی است. این یک رنگ روشن است که به منظور برانگیختن احساس خوش‌بینی است.

2020

انتخاب رنگ سال 2020 توسط پنتون
Illuminating Yellow & Ultimate Gray

همه گیری COVID-19 یک اتفاق تعیین کننده در تاریخ بود. Pantone در سال 2020 دو رنگ را برای برانگیختن احساسات عمیق تر انعطاف پذیری، قدرت و امید به آینده انتخاب کرد.

منابع: qualitylogoproducts.com و pantone.com

مقالاتی که شاید برایتان جذاب باشد

فهرست