کُمیک چیست و چگونه می توان به یک هنرمند کمیک تبدیل شد؟

هنرمند کمیک

همانطور که می دانید با فرا رسیدن عصر تکنولوژی، کتاب های تصویری مورد علاقه کودکان و نوجوان به طرز جالبی ماهیت خود را تغییر داده و به صورت کتاب های الکترونیک در آمدند. در واقع می توان گفت این روز ها دیگر افراد زیادی را پیدا نمی کنید که با علاقه مشغول جمع آوری مجموعه کمیک های مورد علاقه شان به صورت فیزیکی باشند، مگر در برخی کشور های خاص مانند ژاپن یا بخش هایی از ایالات متحده. به هر حال امروز می خواهیم این موضوع را بررسی کنیم و بفهمیم چگونه می توان به یک هنرمند کمیک تبدیل شد و از این شغل کسب درآمد کرد!

کمیک دقیقاً چیست؟

کمیک، انواع مختلفی دارد. در ساده ترین حالت ممکن یک کتاب مصور است. در کمیک ها داستان به صورت متن های توصیفی و طولانی بیان نمی شوند؛ بلکه داستان کاملا تصویری است و شما به راحتی می توانید با دیدن تصاویر، خواندن مکالمه کاراکتر ها در کادر های گفت و گو و خواندن افکار کاراکتر ها در کادر های دیگر به داستان پی ببرید.

کتاب های کمیک برای اولین بار در دهه 1930 در ایالات متحده و انگلستان رواج یافت. اصطلاح کمیک از کمیک بوک های آمریکایی نشأت گرفته است که زمانی تلفیقی از کمیک استریپ ها با لحنی طنز آمیز بودند. با این حال، این ژانر با داستان های مختلف از هر ژانر جایگزین شد.

بزرگترین بازار کتاب های کمیک از گذشته تا حال، ژاپن است. تا سال 1995، بازار مانگا در ژاپن 6 تا 7 میلیارد دلار برآورد شده بود. فروش سالانه 1.9 میلیارد کتاب مانگا در ژاپن، معادل 15 شماره برای هر نفر. در ژاپن حتی رشته های دانشگاهی تخصصی برای علاقه مندان به هنر مانگا وجود دارد.

به هنرمندانی که در صنعت کمیک کار می کنند، هنرمند کمیک گفته می شود و در ژاپن نیز به این شغل به عنوان “مانگاکا” شناخته می شود.

کاراکتر های کتاب های کمیک DC
کاراکتر های کتاب های کمیک DC

علاوه بر مانگا و کمیک های آمریکایی (که اکثراً شامل داستان های DC می شوند) انواع بسیار محبوب دیگری نیز وجود دارند که در سراسر جهان رواج یافته اند و با وجود اینترنت و شبکه های اجتماعی از محبوبیت بسیار زیادی برخوردار شده اند. حال بیایید این موارد را با هم بررسی کنیم.

مانگا

مانگا های معروف دفترچه مرگ، ناروتو و کیمیاگر تمام فلزی
مانگا های معروف دفترچه مرگ، ناروتو و کیمیاگر تمام فلزی

مانگا کتاب های کمیک یا رمان های گرافیکی ژاپنی با پیچ و تاب است که به صورت سریالی به عنوان کتاب و مجلات منتشر می شود. مانگا که از ژاپن سر چشمه می گیرد، اکنون طرفداران زیادی در سراسر جهان دارد.

مانگا داستان پردازی همه جانبه از طریق تصاویر است، جایی که تصاویر عالی هستند. در مانگا ها تکیه کمتری به متن وجود دارد و روایت از طریق رسم خطی همراه با رشد بصری شخصیت ها ایجاد می شود. این کیفیت غوطه وری بصری مانگا است که باعث محبوبیت آن می شود.

شکلی که امروز از مانگا می شناسیم اولین بار از سری کارتون های سریالی در مجلات و روزنامه ها تا دهه 1920 به وجود آمد. محبوبیت مانگا در طول قرن 20 گسترش یافته و اکنون دارای گستره جهانی است. مانگا هنوز در حال گسترش است و شامل انیمیشن (در ژاپن به عنوان انیمه شناخته می شود)، هنر، مد، دیوار نویسی و همچنین چندرسانه ای دیجیتال و بازی است.

نمونه ای از مانگای ناروتو شیپودن
نمونه ای از مانگای معروف ناروتو شیپودن

مانگا یک صنعت چند میلیارد دلاری است که توسط خوانندگان و بینندگان خود به شدت تشویق می شود و تعداد زیادی هنرمند کمیک را از سراسر دنیا به خود جذب می کند. این محبوبیت بین مردم در هر سنی در ژاپن و به طور فزاینده ای در سراسر جهان محبوب است. با صد ها ژانر، از ورزش گرفته تا رمنس و از ترسناک تا ماجراجویی، یک مانگا برای همه وجود دارد.

وبتون

وبتون معروف I Love Yoo
وبتون معروف I Love Yoo

وبتون یا مانهوا “Manhwa” کره ای، نوعی از کمیک است که طی دهه گذشته به آرامی نحوه خواندن کمیک های نوجوانان و جوانان کره ای را تغییر داده است و سرانجام در ایالات متحده و خارج از کره جنوبی شروع به محبوب شدن کرده است.

LINE Webtoon، اولین برنامه ای که به خوانندگان اجازه می دهد تا برخلاف کمیک های سنتی که به صورت افقی از پانل به پانل دیگر خوانده می شوند، از طریق کمیک به صورت عمودی به بالا و پایین بروند. هیچ جلد هنری فانتزی و هیچ صفحه ای برای ایجاد وقفه وجود ندارد. در واقع هیچ صفحه ای وجود ندارد.

همه کمیک هایی که در این برنامه متتشر می شوند رایگان هستند، اما ذخیره کردن آن ها رایگان نیست و این مزد کار هنرمند کمیک آن است. در چند سال اخیر وبتون های کره ای چنان محبوب شدند که تصمیم گرفته شد در خارج از کره نیز گسترش یابد. در سال 2014، وبتون با استفاده از ابزار محبوب پیام رسان LINE، در خارج از کره جنوبی راه اندازی شد.

مانهوآ

مانهوآ طنز Mosspaca Advertising Department
مانهوآ طنز Mosspaca Advertising Department

کمیک های چینی یا مانهوآ، همانطور که در زبان چینی شناخته می شوند، سخت است که مشخص شود، تا حدود زیادی به این دلیل که اصطلاح “manhua” در زمینه های مختلف و اغلب متناقض استفاده می شود. در واقع چین با جمعیت زیادی که دارد در این صنعت مشارکت زیادی دارد.

قبل از این که وبتون های کره ای شهرت جهانی پیدا کنند در چین رمان های اینترنتی مخصوصاً در ژانر های تاریخی محبوبیت زیادی داشت و حتی هنوز هم دارد. به هر حال هنرمندانی تصمیم گرفتند که این رمان های محبوب مانند “Heaven’s Official Blessing” را به مانهوآ تبدیل کنند تا برای عده ای که علاقه به خواندن کمیک دارند کار را راحت تر کرده و البته کسب درآمد کنند.

مانهوآ معروف Heaven's Official Blessing
مانهوآ معروف Heaven’s Official Blessing

بعد از معروف شدن مانگا های ژاپنی، هنرمند های کمیک چینی نیز تصمیم گرفتند مانهوآ های خود را جهانی کنند و برای این کار بعضی از آن ها را ترجمه کردند، با استودیو های ژاپنی برای ساخت انیمه همکاری کردند و حتی از برخی از این آثار فیلم و سریال ساختند.

چگونه یک هنرمند کمیک شویم؟

صنایع کمیک، رمان گرافیکی، مانگا و صنایع انیمه از سریع ترین رشد در کل دوران برخوردار هستند و تقاضا برای هنرمندان با گذشت هر سال همچنان افزایش می یابد. اگر می توانید بیشتر روز خود را با خواندن این کمیک ها بگذرانید و اگر به عنوان یک هنرمند علاقه و استعداد در داستان نویسی و خلاقیت های اینچنینی دارید، کار حرفه ای شدن به عنوان یک هنرمند کمیک برای شما مناسب است!

قبل از هر چیز باید بدانید که دقیقاً برای تبدیل شدن به یک هنرمند کمیک به چه چیز هایی نیاز دارید. قبل از هر چیز ممکن است از خود بپرسید که آیا درآمد این شغل ارزش وقت گذاشتن را دارد یا نه، در این مورد باید بگوییم که می توانید به این شغل به عنوان شغل دوم خود نگاه کنید یا کاملا حرفه ای آن را پیش بگیرید و حتی مشهور شوید.

برای تبدیل شدن به یک هنرمند کمیک شده به موارد زیر نیاز دارید:

  • دوره های آموزشی دانشگاه یا هنرستان فنی حرفه ای / کار و دانش در رشته های هنری
  • مهارت های طراحی، تصویرگری، هنرهای زیبا، هنر آتلیه ای، هنر و طراحی
  • توانایی هنری، خلاقیت و مهارت دستی
  • مهارت های بین فردی تبحر در Photoshop و Illustrator و Quark Xpress و Indesign
  • تبلت و قلم دیجیتال (موارد حرفه ای تر و غیر حرفه ای تر نیز موجود است)

اصول هنر کمیک را بیاموزید

بازار کتاب های کمیک داغ است. با افزایش فیلم های مبتنی بر کتاب های مصور آمریکایی مانند “بتمن” و مانگا های ژاپنی مانند “شمشیرزن دوره گرد” در دهه گذشته، صنعت کتاب های کمیک شاهد بیشترین رونق بوده است.

یک هنرمند کمیک یا رمان گرافیکی کار ها و نقش های مختلفی را بر عهده می گیرد. ممکن است اثری را به صورت کمیک تولید کند و یا کل استوری بورد را تولید کند یا فقط به بخشی از کمیک کمک کند. معمولاً یک تیم در ایجاد یک کمیک نقش دارد.

یک هنرمند کمیک ممکن است فقط کاراکتر های اصلی کمیک را خلق کند، در حالی که یک هنرمند دیگر زمینه را ایجاد می کند و نویسنده یا نویسندگان فیلمنامه را می نویسند. همچنین لازم به ذکر است که این نقش ها می توانند قابل تعویض باشند و ممکن است هنرمندی که شخصیتی را ترسیم می کند برای نوشتن بخشی یا کل فیلمنامه وارد شود.

اگر قصد دارید به صورت فریلنس کار کنید شرایط کمی متفاوت خواهد بود و شما تمام مسئولیت ها را به تنهایی بر عهده خواهید داشت و البته به همان شیوه هنرمندان وبتون قادر به کسب درآمد خواهید بود.

مهارت ها و فنون ضروری را برای هنرمند کمیک شدن را بیاموزید

اگرچه اکثر افراد می توانند یک هنرمند کمیک شوند، اما مهارت های اساسی زیادی وجود دارد که شما باید آن ها را در این صنعت ایجاد کنید. مهم ترین مهارت لازم، داشتن توانایی هنری و استعداد در طراحی است و به دنبال آن توانایی مفهوم سازی است. خلاقیت، تخیل، مهارت های بین فردی و مهارت دستی نیز مهارت هایی است که هر هنرمند کتاب های کمیک باید از آن ها برخوردار باشد.

از آنجایی که بسیاری از هنر های کمیک به صورت دیجیتالی تولید می شود، حتی برای كمیک های چاپی در مجله ها یا نشریات دیگر، هنرمندان باید انواع نرم افزار های گرافیکی مانند Adobe Photoshop و llustrator و Mac’s Made with Mischief را بشناسند و به آن ها تسلط داشته باشند.

تبلت نیز ضروری است. اما روند ایجاد کمیک ها معمولاً با یک مداد به شکل طرح های اولیه و نقاشی روی کاغذ آغاز می شود، بنابراین داشتن مداد از H6 تا B2 مهم است.

شما ممکن است به عنوان یک هنرمند کمیک بهترین نویسنده در جهان نباشید و نویسنده ای را به عنوان عضوی از تیم داشته باشید، اما هنوز هم باید داستانی در ذهن داشته باشید. اگر هم به صورت فریلنس کار می کنید باید حتماً داستانی به صورت آماده داشته باشید یا حتی آن داستان را در حد یک ایده شروع کنید و با خلاقیت خود پیشرفت دهید.

یک نمونه کار قوی بسازید

یکی از مهم ترین ابزار ها برای هر هنرمند کمیک نمونه کار ها و وب سایت های قوی است. اما، چون همه کمیک ها یکسان نیستند، همچنین نباید همه نمونه کار ها یکسان باشند، و یک هنرمند موفق بسته به مشتری، آژانس یا شرکت، کار های هنری متنوعی برای نمایش خواهد داشت.

نکته اصلی نمونه کار های یک هنرمند کتاب های کمیک چه به صورت بخشی یا به صورت آنلاین به عنوان بخشی از یک وب سایت شخصی، نشان می دهد که می توانید به خوبی و به طور مداوم در سبک های مختلف طراحی کنید.

اگر تصمیم دارید که به صورت فریلنس کار کنید و بخواهید به تنهایی وارد بازار شوید، نبود چک های منظم حقوق، ساعت های طولانی طراحی و باز طراحی، یافتن مشتری و یادگیری ساده نحوه اداره کار شما می تواند تجربه خوبی باشد.

بسیاری از هنرمندان کتاب های کمیک فریلنسر های بسیار موفقی هستند. ارسال نمونه های خود به یکی از سایت های مستقل مانند UpWork یا Webtoon می تواند شروع شما باشد. اما، بلافاصله معروف نخواهید شد. یک هنرمند کمیک که تازه وارد این حوزه شده است ممکن است فقط 10 دلار برای هر صفحه درآمد کسب کند. اما با کسب تجربه و تقویت اعتبار می توانید در هر صفحه 200 دلار درآمد کسب کنید.

چگونه به عنوان یک هنرمند کمیک کسب درآمد کنیم؟

هر دانشجوی هنر در کتاب طرح خود دودل می کند و بسیاری از آن ها شخصیت های کمیک را ایجاد می کنند یا خلق می کنند. بعضی از دانش آموزان دوست دارند شخصیت های مانگا، شخصیت های کمیک و شخصیت های ابر قهرمانی را بکشند.

گاهی اوقات ما مداد و کاغذ را با هم یا تبلت دیجیتال می گیریم و چند قاب ایجاد می کنیم و شروع به داستان پردازی درباره شخصیت کمیک خود می کنیم و این شروع هر کتاب کمیک یا وب کمیک است. که این در استعداد و اشتیاق فرد ریشه دارد.

اما سؤال اینجاست که چگونه می توانیم کارهای خود را مشاهده کنیم، مورد توجه قرار دهیم و از آن درآمد کسب کنیم؟ دانشجویان رشته های هنری، یا فارغ التحصیلان، همیشه به دنبال درآمد اضافی هستند، چه کار آزاد در رشته تحصیلی خود و چه شغل تمام وقت، ایجاد وب کمیک یک گزینه مناسب است.

ممکن است شک داشته باشیم که کمیک ما به اندازه کافی خوب است یا نه و اکثر هنرمندان پس از انتشار میزان استقبال از کارشان توسط طرفداران کمیک خوانشان متعجب می شوند، خصوصاً اگر داستان های آن ها اصیل و خاص باشد.

اما یک راه دیگر سنتی تر نیز برای کسب در آمد به عنوان هنرمند کمیک وجود دارد و آن استخدام شدن در یک نشریه خاص در صنعت کمیک است. البته این مورد به شدت رقابتی می باشد.

کسب درآمد به سبک وب کمیک

از آنجا که اینترنت در همه جا فراگیر است، بسیاری از افراد با نوشتن وبلاگ یا ایجاد فیلم های YouTube درآمد کسب می کنند، طبیعی است که این سوال برای ما طبیعی باشد که آیا می توانیم از طریق ایجاد وب کمیک نیز درآمد کسب کنیم و پاسخ مثبت است.

برای انتشار وب کمیک خود می توانید به سایت هایی مانند Reddit ،Imgur ،Tapastic یا Webtoons نگاهی بیندازید. آن ها معمولاً بر اساس یک برنامه منظم (دوشنبه – جمعه ، هفته ای 3X یا آخر هفته) منتشر می شوند و مشاهده آن ها رایگان است، گرچه اکثر هنرمند های کمیک از طریق تبلیغات در سایت درآمد کسب می کنند.

مقالاتی که شاید برایتان جذاب باشد

فهرست