ساخت استودیو پادکست: نکات و ترفند هایی برای ضبط با کیفیت در هر فضایی

ساخت استودیو پادکست

در گذشته اگر قصد ضبط صدا داشتید علاوه بر مکان خاص به تخصص بالایی هم نیاز داشتید (همه ما تصاویری از استودیو های ضبط صدا را در فیلم و تلویزیون دیده ایم و معمولاً بسیار شبیه به یک سفینه فضایی به نظر می رسند). اما، این روزها حتی، اگر شما اطلاعات زیادی هم نداشته باشید، باز همه چیز بسیار آسان تر است. زیرا، شما می توانید حتی با استفاده از تلفن خود شروع به ضبط پادکست کنید. امروزه تنها چیزی که واقعاً برای ضبط یک پادکست با کیفیت حرفه‌ای نیاز دارید، یک میکروفون خوب است. اگر قصد ضبط پادکست دارید و به دنبال ترفند های آن هستید، به خواندن مطلب ادامه دهید. ما در ادامه مقاله، به توضیح مختصری درباره “نحوه ساخت استودیو پادکست و نکات و ترفند های لازم برای ضبط با کیفیت پادکست” می پردازیم.

برای ساخت استودیو پادکست یک فضای خوب انتخاب کنید

در این بخش، نکاتی درباره نحوه انتخاب یک اتاق خوب برای ساخت استودیو پادکست، ارائه خواهیم داد. این شامل:

1. به دنبال فضایی باشید که طنین یا پژواک زیادی ایجاد نکند

هنگام ضبط برای پادکست، می‌خواهید آواز هایی را ضبط کنید که «خشک» به نظر می‌رسند، یا پژواک یا صدای پس‌زمینه زیادی ندارند. بنابراین، هنگام انتخاب اتاق برای ضبط پادکست، باید به دنبال فضایی باشید که طنین یا پژواک زیادی ایجاد نکند. ضبط در فضایی که طنین طبیعی بیش از حد دارد می تواند منجر به ضبط هایی شود که به نظر می رسد در داخل ظرف روغن ساخته شده اند.

یک نکته مهم در اینجا این است که هر چه سطح سخت تر باشد، بازتابش بیشتر است (به عنوان مثال: کف کاشی و پنجره های شیشه ای صدای زیادی را منعکس می کنند و طنین بیشتری ایجاد می کنند). اما، اتاق های فرش شده با پرده، صدای بیشتری را جذب می کنند و طنین یا پژواک کمتری ایجاد می کنند.

یک راه حل خوب برای این که آزمایش کنید و بفهمید مدت طنین یا پژواک یک صدا در اتاق چقدر است؟ ابتدا با شدت زیادی شروع به کف زدن کنید. سپس، به پاسخ آن گوش دهید. اگر صدای کف زدن را با صدای بلند و پوسیدگی طولانی تری داشته باشید. پژواک در اتاق مورد نظر زیاد است. بنابراین، ممکن است ضبط در آن اتاق چالش برانگیز باشد. اما، اگر کف زدن کوتاه باشد و صدای آن را به طور مداوم در فضا نشنیدید، ممکن است شما در نقطه خوبی قرار داشته باشید.

2. از کمد لباس استفاده کنید

کمد اغلب مکان مناسبی برای ضبط تمیز و بدون طنین است. بنابراین، اگر بیش از حد کلاستروفوبیک نیستید، می توانید از کمد لباس استفاده کنید. زیرا، پارچه ها و سایر وسایل داخل آن برای فرار امواج صوتی شما، فضای محدود ایجاد می کنند و این می تواند یک ضبط عالی را در پی داشته باشد.

می توانید از کمد لباس استفاده کنید.

اکو را در فضای خود کاهش دهید

اگر برای ساخت استودیو پادکست، فضای آکوستیک عالی ندارید، نگران نباشید. زیرا، هنوز کار های زیادی هست که می توانید انجام دهید تا ریورب و اکو را در فضای خود کاهش دهید و ضبط های تمیز تری ایجاد کنید. این شامل:

  • استفاده از فوم جاذب صدا: فوم جاذب صدا یک راه عالی برای بهبود سریع و آسان آکوستیک اتاق است. اما، همه فوم ها نتایج خوبی به شما نمی دهند. بنابراین، قبل از این که رویه تشک قدیمی خود را به دیوار بچسبانید، روی فوم آکوستیک مناسب سرمایه گذاری کنید.
  • استفاده از فرش، پتو و پرده: ناگفته نماند که فرش‌ ها، پرده‌ ها، لحاف‌ ها و پتو های آویزان شده به دیوار ها به کاهش صدا هایی که در اطراف اتاق شما می‌چرخد (نویز یا صدای های اضافه)، کمک می‌کنند. بد نیست بدانید که بسیاری از استودیو های ضبط صدا از پتو های متحرک برای جذب صدا استفاده می کنند. بنابراین، شما می توانید از این راه و روش بسیار ساده، عالی و مقرون به صرفه استفاده کنید.
برای ساخت استودیو پادکست از فوم جاذب صدا استفاده کنید.

نسبت به نویز پس زمینه/محیط آگاه باشید

  • وسایلی که صدا (نویز یا صدای اضافی) تولید می کنند را از محیط دور کنید: یکی دیگر از مواردی که هنگام در نظر گرفتن مکان ضبط باید از آن آگاه بود، نویز پس زمینه و محیط است. به عنوان مثال چیز هایی مانند: یخچال، فریزر و دستگاه تهویه مطبوع می توانند صدایی با درجه پایین تولید کنند که ممکن است در حین ضبط حتی متوجه آن نشوید. اما، زمان ویرایش برای شما دردسر ایجاد می کنند.
  • از ضبط صدا نزدیک پنجره خودداری کنید: اگر در یک منطقه شهری زندگی می کنید، مراقب ضبط نزدیک به پنجره باشید و حد الامکان از ضبط نزدیک پنجره خوداری کنید و یا در صورت لزوم برای جلوگیری از ضبط صدای ناخواسته بیرونی، روی پرده های سنگین سرمایه گذاری کنید. آخرین چیزی که ممکن است اتفاق بی افتد و اصلاً به ذهن شما خطور هم نکرده است می تواند پارس یک سگ با صدای بلند یا صدای آژیر آمبولانس و ماشین های آتش نشانی باشد. این در حالی که مهمان شما در حال ارائه یک مونولوگ احساسی است، می تواند درد آور باشد.
از ضبط صدا نزدیک پنجره خودداری کنید.

برای شروع ضبط پادکستی عالی این نکات را حتماً در نظر داشته باشید و در نهایت، ما خوش شانس هستیم چون در زمانی زندگی می کنیم که ضبط صدای با کیفیت در خانه آسان تر از همیشه است.

منبع:

www.movophoto.com

مقالاتی که شاید برایتان جذاب باشد

فهرست