نکات اولیه افتر افکت برای افراد مبتدی

نکات اولیه افتر افکت

یکی از نرم افزارهای بی نظیر شرکت ادوبی نرم افزار افتر افکت است. در این مقاله نکات اولیه و کلیدی را برای شما آموزش می دهیم.

اگر تاکنون با هر کدام از نرم افزارهای شرکت ادوبی کار کرده باشید اکنون کار کردن با افترافکت برایتان بسیار ساده و لذت بخش خواهد بود.

1- پوشه فایل را مستقیم داخل تایم لاین قرار دهید.

برای سرعت بخشیدن به کارتان روی گزینه تایم لاین کلیک کنید و گزینه reveal in folder را انتخاب کنید تا به پوشه فیلم تان دسترسی داشته باشید.

۲- استفاده از ابزار pan-behind برای موقعیت نقطه اتکا (anchor point)

با کمک ابزار pan-behind می توانید موقعیت نقطه اتکا را تنظیم کنید. با قرار دادن مکان نقطه اتکا در حاشیه هر لایه می توانید افکت مورد نظر را اعمال کنید.

به زبان ساده نقطه اتکا، نقطه ای روی صفحه کار شماست؛ که باید تصویرتان را با توجه به آن نقطه حرکت دهید. کوچک و بزرگ کردن تصویرتان با توجه به موقعیت نقطه اتکا محاسبه می شود.

۳- از ویژگی duplicate layers برای افزودن لایه به پروژه خود استفاده کنید.

افتر افکت

یکی از نکات اولیه افتر افکت استفاده از کلید های میانبر است که به کار شما سرعت می دهد. برای اضافه کردن لایه جدید، ساده و سریع ترین راه این است که بر روی یکی از لایه های موجود کلیک کنید و با فشردن ctrl+d لایه جدیدی ایجاد کنید.

۴- افزودن نشانگرهای ترکیبی و لایه‌ای توسط صفحه کلید

مارکرها به شما امکان مدیریت افکت های فیلم را می دهد. برای ایجاد مارکرها ابتدا لایه مورد نظر را انتخاب کنید و کلید* را فشار دهید تا مارکر جدیدی ایجاد شود. همچنین شما می توانید برای تهیه مارکر ترکیبی، چندین لایه را انتخاب کنید و سپس کلید ستاره را فشار دهید.

۵- فعال کردن حالت ذخیره خودکار AE

قبل از اینکه بخواهید شروع به کار کنید ابتد از روشن بودن حالت ذخیره خودکار مطمئن باشید. برای این کار ابتدا منوی Edit را باز کنید و روی گزینه preferences بایستید تا منوی دیگری برای شما باز شود سپس از منوی جدید گزینه auto save را انتخاب کنید.

۶- ذخیره فریم‌ها برای نشان دادن نمونه‌ از کار

برای نشان دادن چهارچوبی از پروژه به مشتری، فقط لازم است چارچوب اولیه پروژه را ذخیره کنید. برای ذخیره کردن ابتدا از منوی file and photoshop گزینه file option را انتخاب کنید. فرمت خروجی را به دلخواه انتخاب کنید و سپس خروجی بگیرید.

۷- اصلاح و مدیریت میانبرهای صفحه کلید AE

برای سرعت بخشیدن به کاراز کلید های میانبر استفاده کنید. از نکات اولیه و مهمی که در افتر افکت و دیگر نرم افزار های ادوبی وجود دارد اینست که 99 درصد نرم افزار های کمپانی ادوبی به شما امکان این را می دهد که کلید های میانبر را مدیریت کنید. شما می توانید برای هر ابزار نرم افزارتان کلیدهای میانبری را مشخص کنید تا فقط با فشردن یک کلید ابزار دلخواهتان فعال شود.

برای انتخاب و مدیریت کلیدهای میانبر ابتدا باید اسکیریپت key Ed up را دانلود کنید. دانلود کردن این نرم افزار هیچ گونه هزینه ای برای شما ندارد؛ البته لازم است در Adobe suite عضو شوید تا اجازه دانلود آن را داشته باشید.

۸- استفاده از ابزار align (تراز کننده) برای قراردادن اجزا در قسمت مناسب

اگر برای تراز کردن متن و یا شیپ زمان زیادی را صرف می کنید و پس از خروجی گرفتن متوجه می شوید کاملا در یک راستا قرار نگرفته است!! می توانید با استفاده از گزینه align متن خود را در وسط ترین و گوشه ترین قسمت از کادرتان قرار دهید.

گزینه align box در گوشه بالا یا پایین صفحه کارتان قرار دارد اما در برخی از نسخه ها قادر به دیدن نیستند برای آشکار سازی آن منوی window را باز کنید و گزینه align را انتخاب کنید تا ابزار فعال شود و روی صفحه کارتان آشکار شود.

۹- جابجایی سریع‌تر درون تایم‌لاین

به جای کشیدن فایل ها از مقصد و قرار دادن آنها داخل تایم لاین روش های سریع تری وجود دارد. برای این کار ابتدا لایه ای را که می خواهید جابه جا کنید را انتخاب کنید و کلید ترکیبی ctrl+alt را فشار دهید سپس لایه جدید را به صفحه نمایش انتقال دهید.

۱۰ – از گزینه system color picker برای زیبا کردن تصاویر استفاده کنید.

استفاده از رنگ ها زیبایی کار شما را دو چندان می کند. اگر پروژه کاری شما سنگین است راهی را به شما معرفی می کنیم تا زمان کمتری را نرم افزار برای یافتن رنگ ها صرف کند. به منوی Edit بروید و سپس روی گزینه preferences بایستید تا منوی دیگری باز شود؛ روی گزینه general کلیک کنید و سپس روی گزینه system color picker check box کلیک کنید.

11- از پروژه های موجود استفاده کنید.

مجموعه ای از افکت ها برای متن، پس زمینه و انیمیشن در این برنامه وجود دارد اما گرافیست ها خلاقیت دارند و سراغ این افکت های ساده نمی روند. اگر مبتدی هستید ابتدا با این افکت ها تمرین کنید تا قلق آن دست تان بیاید سپس به سراغ افکت های ویژه بروید.

برای استفاده از آنها ابتدا یک لایه متن ایجاد کنید و به سراغ افکت های از قبل آماده شده بروید؛ بعداز اجرا و انتخاب افکت مورد نظر کلید میانبرu را فشار دهید و به keyframes نگاهی بیندازید. متن را با افکت هماهنگ کنید.

امیدواریم از این مقاله نهایت استفاده را برده باشیددر هر کاری لازم است ابتدا نکاتی را درباره آن بدانید در مقاله نکات اولیه برای افتر افکت ما برای شما به معرفی و کارهای اصلی را برایتان توضیح دادیم سعی کنید آنها را برای خود عادت کنید. برای دیدن نمونه کارهای موشن، تهیه شده توسط ممتاز دیزاین اینجــــــــــــــا کلیک کنید.

مقالاتی که شاید برایتان جذاب باشد

فهرست