نورپردازی در استاپ موشن از صفر تا صد(STOP MOTION LIGHTING)

نورپردازی در استاپ موشن

در مقاله قبل از سلسله مقالات استاپ موشن به نحوه ی صداگذاری در استاپ موشن پرداختیم. ممتاز دیزاین در این مقاله قصد دارد هر انچه برای ایجاد یک نورپردازی خوب در استاپ موشن نیاز دارید را به شما آموزش دهد.

برای آشنایی با استاپ موشن می توانید مقاله آموزش استاپ موشن را مطالعه کنید.

برای افرادی که به تازگی کار استاپ موشن را شروع کرده اند، نور پردازی برای استاپ موشن یا تهیه ی نور مناسب کار آسانی نیست. تنظیم نورپردازی در استاپ موشن مشابه نورپردازی صحنه، اما در مقیاس کوچک است.

دکور-استاپ-موشن-نورپردازی-شده
دکور-استاپ-موشن-نورپردازی-شده

بعد از چند بار ساخت استاپ موشن معمولا با تجربه شده و متوجه برخی نکات در نورپردازی می شویم. این حالت مخصوصا زمانی پیش می آید که با وجود تلاش زیاد، به نتیجه ی دلخواه نرسیده ایم.

اگر هنوز در ابتدای راه هستید و به تازگی می خواهید ساخت استاپ موشن را شروع کنیدمقاله صفر تا صد ساخت استاپ موشن در خانه و بهترین برنامه های موبایلی ساخت استاپ موشن را مطالعه کنید.

نورپردازی در استاپ موشن

1. استفاده از نور مصنوعی

پوشاندن پنجره برای مسدود کردن نور در استاپ موشن
پوشاندن پنجره برای مسدود کردن نور در استاپ موشن

سطح پنجره هایتان را کاملا بپوشانید، طوری که هیچ نوری از آن عبور نکند. اگر چه چشمان ما قادر به تشخیص نیستند. اما نور طبیعی که از پنجره عبور می کند، در هر ثانیه متفاوت است. برای همین اگر از نور طبیعی استفاده کنید این تغییر نور باعث می شود ناخواسته حالت متناقضی از زمان در ذهن مخاطب شما ایجاد شود (مخاطب گیج می شود که این اتفاق چه مدت زمانی طول کشیده است یا شما قصد داشته اید، چه زمانی از شبانه روز را به تصویر بکشید).

برای اینکه نور صحنه شما سازگار با آنچه می خواهید بسازید، باشد. تنظیم نوراستاپ موشن شما باید به یک منبع تغذیه متصل شود. باتری ها گزینه ی مناسبی نیستند، چون به آسانی ممکن است وسط صحنه تمام شوند.

همچنین توصیه می کنم پرده ضخیم تهیه کنید تا نوری که از پنجره عبور کرده را مسدود کند.

نورهای اصلی را در یک فاصله ی مناسب قرار دهید

موقعیت و فاصله نور از صحنه
موقعیت و فاصله نور از صحنه

چراغ های بزرگ عالی هستند، چون نور یکنواختی را در استاپ موشن شما ایجاد می کنند. شما برای به وجود آوردن نور روز در استاپ موشن به حداقل 3 نور با تنظیمات خانگی نیاز دارید.

بهتر است برای راحتی بیشتر شما، آن ها را با فاصله ای از صحنه بگذارید. من 2 سال است که از این مدل نورNeweer lighting kit استفاده می کنم و از انتخاب خود راضی هستم. این نور ها:

نور های NEWEER
نور های NEWEER
  • سبک هستند و هر زمان به ان ها نیاز نداشتید می توانید ان ها را جمع کرده و در درون کیسه قرار دهید.
  • باتری خور هستند
  • قابل نصب روی دیوار هستند
  • امکان تنظیم تناژ رنگی دارند
  • و همینطور می توانید میزان نور دلخواه را برایشان تنظیم کنید

این موارد به شما این امکان را می دهد که بتوانید به یک نورپردازی دلخواه در استاپ موشن تان برسید.

نور های NEWEER

Neweer یکی از بهترین برند های نور با کیفیت در بازار است و به همین دلیل ممکن است بعضی از آن ها گاهی اوقات گران قیمت باشند. با این حال تعداد دیگری از کیت های روشنایی بسته 3 LED ارزان تر نیز با قیمت 40 دلار وجود دارد. مانند این یکی از آلتسون که با ژل های سبک نیز همراه است:

جدا از این ها، همیشه داشتن چراغ های کلیپ در دست خوب است. تنظیم این موارد بسیار آسان است و می تواند منبع نور مستقیم تری به شما بدهد.

اگر تازه کار را شروع کرده اید و نمی خواهید از تجهیزات خیلی حرفه ای استفاده کنید ، می توانید روشنایی استاپ موشن خود را که با 3 نور از این ها شروع کنید.

این ویدئو به شما کمک میکند تا بتوانید خودتان نور بسازید.

2. سایه های خود را تماشا کنید

ساختن سایه های طولانی در استاپ موشن کار آسانی است، اما حذف آن ها کاری به مراتب ساده تر است. برای اینکه سایه ها به اندازه ی واقعی خود برسند، کافیست نور ها را بالا ببرید، این کار را تا وقتی ادامه بدهید که سایه ها به اندازه ی مورد نظرتان رسیده باشند.

برای جلوگیری از بازتاب های ناخواسته نور بهتر است لباس تیره بپوشید و سعی کنید هنگام ثبت هر فریم تا حدلامکان از صحنه تان دور باشید. این کار از بازتاپ نور ناخواسته یا مسدود شدن منبع نور توسط شما جلوگیری می کند.

دکمه کنترل نور در نورپردازی استاپ موشن
دکمه کنترل نور در نورپردازی استاپ موشن

داشتن کلید شاتر کنترل از راه دور خیلی می تواند به شما کمک کند. ای نکار همینطورباعث می شود از لرزش دوربین هنگام ثبت صحنه جلوگیری شود و به شما این امکان را می دهد از هر فاصله بتوانید صحنه تان را ثبت کنید.

3. سیستم نورپردازی 3 نقطه ای در استاپ موشن

در این نوع از نورپردازی از 3 نور در 3 زاویه ی متفاوت برای نورپردازی در استاپ موشن استفاده می کنیم. این روش اصلی ترین روش نورپردازی است که در سینما، تلویزیون و انواع رسانه های تصویری استفاده می شود. این نور معمولا بازسازی نور روز است.

مواردی که باید برای رسیدن به سیستم 3 نقطه ای نور درنظربگیرید:

نورپردازی در استاپ موشن -اصلی، بک گراند، کناری
نور اصلی، نور بک گراند، نور کناری

1. نور اصلی یا KEY LIGHT

این نوراصلی ترین و قدرتمند ترین نور در استاپ موشن است. باید در یک طرف دوربین و به فاصله ی 45 درجه بالاتر از سوژه قرار بگیرد. این کار از ساخته شدن سایه های سخت و روشنایی تخت جلوگیری می کند.

2. نور پر کننده یا FILL LIGHT

از این نور برای پر کردن سایه هایی که نور اصلی و پس زمینه در صحنه ایجاد می کنند، استفاده می شود. این نور باید دقیقا خلاف جهت نور اصلی قرار بگیرد و میزان نوردهی کمتری داشته باشد. برای اینکه نور کمتری داشته باشید می توانید نور را با فاصله ی بیشتری از صحنه قرار دهید یا میزان نوردهی آن را کم کنید.

3. نور پس زمینه یا BACK LIGHT

نور پس زمینه معمولا پشت صحنه قرار دارد و معمولا با نور اصلی به یک نقطه می تابد. علت استفاده از این نور این است که سوژه را از صحنه جدا کند و به نوعی حالت 3 بعدی تری در صحنه به وجود بیاورد. همچنین می تواند جزئیات برجسته زیبایی در اطراف شخصیت ایجاد کند.

افکت های نور در استاپ موشن

در قسمت های بالاتر به شما گفتیم چطور می توانید به نور پردازی مناسب برای روز در استاپ موشن برسید. اما برای بازسازی نور شب یا غروب چه نوع نورپردازی لازم است؟ فکر می کنید چطور برای انیمیشن استاپ موشن خود می توانید جلوه های نوری (افکت های نور) بسازید؟ به خواندن ادامه دهید.

CONTRAST یا تضاد نوری

کنتراست انواع مختلفی دارد که می توانید در یک عکس آن ها را امتحان کنید. می توانید با تضاد رنگ زیاد، سیاه و سفید استفاده کنید. بهترین روش برای به ساخت تضاد رنگی زیاد، به حداکثر رساندن یکی از 3 نور است، این کار باعث می شود با کم کردن یک نور سایه ایجاد کنید.

این امکانات بی نهایت هستند، پس پیشنهاد می کنم با چراغ های خود بازی کنید. هرچه نور ها کمتر و قدرتمند تر باشند، تضاد رنگ بیشتری دارید. روش های زیادی برای نرم تر کردن نور وجود دارد.

تضاد رنگی در شب و نور نرم
تضاد رنگی در شب و نور نرم

نور نرم (SOFT LIGHT)

اگر کیت نور شما، گزینه ای برای کاهش نور ندارد، می توانید از جعبه های نرم کننده نور استفاده کنید، تا قدرت نور را کمتر کنید.

یا اینکه از ورقه های نور پخش کننده یا نور های ND استفاده کنید، البته یک ملحفه ساده سفید خیلی بیشتر می تواند به شما کمک کند.

من توصیه می کنم به سراغ یک ورق پخش کننده تاشو ساده نور بروید. آن ها بسیار سبک و نازک هستند و می توانید از آن ها برای موارد دیگر هم استفاده کنید.

مقاله بهترین لنز دوربین و لوازم جانبی برای فیلمبرداری حرفه ای می تواند اطلاعات بیشتری درباره ی نورهای ND به شما بدهد.

استفاده از یکی از این روش ها باعث می شود نورپردازی استاپ موشن شما برای بیننده یکنواخت و دلپذیر شود.

بازتابنده های نور همچنین برای هدایت یا مسدود کردن نور ناخواسته هم بسیار مناسب هستند.

تنظیم نور شب در استاپ موشن

برای تنظیم نور شب 2 حالت وجود دارد

چراغ های شما باید تیزتز تر باشد و سایه و تضاد رنگی بیشتری داشته باشد. اگر این یک تنظیم داخلی باشد، میزان رنگ و نور شما باید شبیه به چراغ های داخلی گرم و مایل به زرد باشند. برای این کار می توانید رنگ لامپ های نورتان را عوض کنید. برای درک بهتر این موضوع از چراغ های روشن منزلتان در شب عکس بگیرید.

اگر می خواهید صحنه شب را در فضای باز بسازید، از ژل های رنگی استفاده کنید. می توانید آن ها را در جلوی نور خود قرار دهید و در یک ثانیه، درجه رنگ صحنه را تعییر دهید.

تنظیم نور غروب آفتاب

با استفاده از ژل های مختلف رنگی می توانید زمان های مختلف روز را در نورپردازی استاپ موشن بسازید. همانطور که در بالا گفتیم فقط کافیست ان ها را نزدیک نور قرار دهید، تا درجه رنگ صحنه تغییر کند. ما برای این عکس از یک ژل رنگ نارنجی استفاده کردیم.

استفاده از ژله برای نورپردازی فضای بیرون در استاپ موشن
استفاده از ژله برای نورپردازی فضای بیرون در استاپ موشن

ابر ها و سایه های فضای باز

ساخت این افکت نور کمی پیچیده تر است. اما با کمی تخیل و مهارت می توانید به ان برسید. اگر می خواهید یک نور در شب یا شب در فضای باز را بسازید، گاهی خیلی تخت و تصنعی به نظر می آید. برای حل این مشکل دستگاهی به نام cello cucoloris (کوکالوریس) استفاده می شود. این وسیله به شما کمک می کند بدون نیاز به قرار دادن اشیا به صورت تصادفی در صحنه خود توهم سایه های ابرو فضای باز ایجاد کنید.

این فیلم به شما اموزش می دهد چطور خودتان آن را بسازید.

ساخت کوکالوریس

اگر می خواهید ساخت استاپ موشن را شروع کنید اما هنوز ایده ای ندارید می توانید مقاله 45 ایده عالی برای ساخت استاپ موشن و کلیپ و مقاله 7 ایده برای ساخت استاپ موشن در کسب و کار و فروش محصول را مطالعه کنید.

نتیجه گیری

شاید در ابتدا نورپردازی برای استاپ موشن سخت باشد. اما شما می توانید با کمی تمرین و استفاده از تجهیزات صحیح، در کم ترین زمان می توانید به یک نورپردازی عالی برسید.

امیدواریم از خواندن این مقاله لذت برده باشید.همچنین به شما کمک کرده باشیم تا بتوانید استاپ موشن های حرفه ای تری بسازید.

منبع: audiomediakit.comwww.stopmotioncentral.com

مقالاتی که شاید برایتان جذاب باشد

فهرست