نرم افزار Sketch چیست و برای چه نوع طراحی هایی مناسب است؟

طراحی با Sketch

Sketch یک برنامه طراحی منبتی بر بردار است که کار با آن خیلی راحت تر از چیزی است که تصور می کنید. از Sketch معمولاً برای طراحی رابط کاربری موبایل، طراحی سایت های تلفن همراه، و غیره استفاده می شود. اگر به تازگی تصمیم گرفته اید از Sketch هم استفاده کنید یا تازه کار هستید و این برنامه را برای شروع انتخاب کرده اید، این مقاله به شما کمک می کند تا امکانات و اهداف این برنامه را کشف کنید.

Sketch چیست؟

Sketch به عنوان ابزار طراحی دیجیتال شناخته می شود و استفاده اصلی آن در طراحی های UI و UX برای موبایل ها، وب سایت ها، دکستاپ و حتی رایانه های پوشیدنی است. همچنین Sketch بهترین ابزار برای macOS است.

Sketch یک برنامه مبتنی بر بردار بوده و به لطف این برنامه، همه گرافیک ها در هر نوع طراحی به راحتی مقیاس پذیر هستند. البته این نرم افزار به شکل خریدنی موجود است و به قیمت 99 دلار توسط شرکت سازنده فروخته می شود. این شرکت تا یک سال پس از خرید نیز به شما به روز رسانی رایگان ارائه می دهد. پس گذشتن زمان یکساله کاربر هم می تواند مجوز سال آینده به روز رسانی ها را خریداری کند و هم می تواند از همان آخرین نسخه ای که دارد استفاده کند.

در حال حاضر، Sketch یک ابزار پیشرو برای طراحان UX/UI و طراحی UI است. البته که این تنها برنامه طراحی نبوده و نرم افزار های رقابتی مانند Figma ،Adobe XD و InVision Studio نیز در رقابت با Sketch وجود دارند. اما خب Sketch به لطف افزونه های متنوع که به راحتی نصب می شوند، می تواند به راحتی امکانات خود را گسترش دهد. می توانید از این افزونه های Sketch برای مدیریت کتابخانه های طراحی UI نیز به راحتی استفاده کنید.

همچنین بسیاری از منابع طراحی آن به صورت رایگان وجود دارند که به صرفه جویی در هزینه ها، وقت و شروع سریع پروژه های طراحی شما کمک بسزایی می کند.

آنچه می توانید با Sketch طراحی کنید

طراحی با Sketch

در ادامه این مطلب قرار است عمده ترین کاربرد های برنامه Sketch، را که نسبت بقیه محبوبت بیشتری دارند به شما معرفی کنیم. در ادامه به کاربرد های شگفت انگیز این برنامه پی خواهید برد.

اهداف مربوط به طراحی های UI/UX:

 • طراحی رابط کاربری ( طراحی رابط کابری برای دکستاپ، وب سایت، تلفن همراه، رایانه های پوشیدنی و غیره)
 • طراحی انواع آیکون های متنوع
 • طراحی آیکون های مخصوص اپلیکیشن ها. ( نماد های برنامه برای همه سیستم عامل ها را می توانید با Sketch طراحی کنید.)
 • نمونه سازی اولیه (به لطف ویژگی Sketch داخلی)
 • طراحی جریان کاربری (User Flows) (به لطف کتابخانه های مفید و افزونه ها)
 • کتابخانه های UI برای سیستم های طراحی
 • قابلیت ارائه UX (پرسونا، نقشه سفر، و غیره)

اهداف طراحی گرافیک با Sketch:

 • تصویر برداری
 • تصاویر رسانه های اجتماعی
 • بنر های تبلیغاتی
 • تمام موادی که در طراحی ارائه می شود (کپی و چسباندن طرح کاملاً با Keynote کار می کند)

چون هدف اصلی Sketch طراحی دیجیتالی است، دیگر مشخصات مربوط به CMYK داخلی را ندارد. به همین دلیل است که توصیه نمی شود از آن برای اهداف مربوط به چاپ حرفه ای استفاده کنید.

برنامه Sketch

آیا Sketch ارزش استفاده را دارد؟

به نظر من این برنامه ارزشش را دارد، زیرا شما از این نرم افزار برای انواع اهدافی که در بالا ذکر شد، می توانید استفاده کنید. طراحی نیز در Sketch بسیار راحت و سریع بوده و کار با آن بدون دردسر است. همچنین اگر تازه کار باشید می توانید اصول اولیه کار با Sketch را تنها با چند ساعت آموزش کلی یاد بگیرید.

معمولاً سازندگان به روزرسانی های زیادی از Sketch ارائه می دهند و در هر نسخه ویژگی های مفید جدیدی را معرفی می کنند. ویژگی های جدید می توانند گردش کار شما را بهبود ببخشند. چند نمونه از این بهبود های بروز رسانی را می توانید در لیست زیر ببینید:

 • بهبود در Sketch 55: بهبود سرعت کار و افزایش سرعت شما
 • بهبور در Sketch54 : چگونه 3 ویژگی جدید گردش کار طراحی شما را بهبود می بخشد.
 • اضافه شدن 3 ویژگی منحصر به فرد به Sketch که به من انگیزه ایجاد User Flow Library را داد.
 • Sketch اکنون به ابزار طراحی کامل UX تبدیل شده است.

اگر می خواهید Sketch را با رقبای دیگر مقایسه کنید، به نظر من قطعاً Sketch در بین طراحان دیگر برنده خواهد شد.

دو نمونه منبع طراحی در Sketch

اگر می خواهید سفر خود را در Sketch آغاز کنید، ممکن است بخواهید از منابع و ابزار های Sketch نیز برای طراحی حرفه ای تر استفاده کنید. در ادامه ما دو نمونه از این منابع را به طور مختصر برای شما معرفی خواهیم کرد.

ایجاد جریان کاربری (User Flows) سریع تر در Sketch:

شما با SQUID می توانید User Flows را مستقیماً در برنامه Sketch در قسمت sketch file با برد هنری خود ایجاد کنید. برای این کار همه چیز تنها با چند کلیک ساده انجام می شود.

ایجاد طرح های مربوط به وب سایت و موبایل سایت تنها در عرض چند دقیقه:

شروع طراحی UI از ابتدا خسته کننده است. من همیشه در این فکر بودم که چگونه می توان از این مرحله عبور کرد تا بر کار های جالب تر تمرکز کنم. Prime Design System Kit منبعی است که به شما امکان می دهد تمام عناصر UI ضروری را به سرعت سفارشی کرده و مستقیماً به جذاب ترین قسمت های فرآیند طراحی بپردازید. به علاوه این منبع، شامل نمودار ها، الگو های دستگاه و کیت تصویر سازی برای سرعت بخشیدن به کار های خاص است. به لطف طراحی Prime شما طراحی وب سایت یا تلفن همراه را تنها در عرض چند دقیقه انجام می دهید.

جمع بندی:

Sketch یک ابزار طراحی جهانی برای انواع کار های طراحی دیجیتال است. وظیفه اصلی آن کمک به طراحی رابط کاربری است. با این حال، اغلب کار های دیگر مربوط به طراحی در پلتفرم های مختلف را انجام می دهد.

منبع:

uxmisfit.com

مقالاتی که شاید برایتان جذاب باشد

فهرست