موکاپ چیست؟ چرا طراحان حرفه ای از آن استفاده می کنند؟

موکاپ

موکاپ چیست؟ چگونه می توان از آنها استفاده کرد؟ فرمت آنها چیست؟ از کجا می توان آنها را تهیه کرد؟ به تمام این سوالات در این مقاله پاسخ خواهیم داد با ما همراه باشید.

در دنیای طراحی و گرافیک همه چیز در ایده و طرح خلاق و جذاب خلاصه نمی شود؛ بلکه نحوه ارائه است که می تواند مشتری را قانع سازد تا تایید اصلی را بدهد. دلیل اصلی این موضوع این است که مشتری دید طراح را ندارد و قطعا از خروجی کار هیچ پیش نمایش و ذهنیتی ندارد.

تجربه و تحقیقات به دست آمده از سال 1390 تا 1399 نشان می دهد که 70 درصد از طرح های مناسبی که طراحان طراحی کردند به دلیل ارائه نامناسب رد شدند.

در این صورت راه حل چیست؟ حتما باید طرح را چاپ کنید تا مشتری بتواند آن را به صورت فیزیکی ببیند؟ آیا با هر طراحی لوگو باید اندازه یک تابلو از آن چاپ کنید تا مشتری بتواند پیش نمایش آن را ببیند؟

99 درصد مواقع برای مشاهده پیش نمایش نیازی به چاپ کردن طرح نیست و شما می توانید با چند ترفند این مشکل را حل کنید.

موضوع اصلی؛ موکاپ چیست؟

پیکر نما (Mock_up) پیش نمایش یا موکاپ (Mockup) به قالب های آماده گرافیکی می گویند که در موضوعات مختلف هستند. شما می توانید این فایل ها را با فرمت PSD فتوشاپ دانلود کنید و به بهترین نحو از آن استفاده کنید. البته امروزه موکاپ های وکتور با فرمت AI ایلاستریتور نیز وجود دارد.

موکاپ به نمونه ای شبیه سازی شده از طراحی در فضای واقعی می گویند که شما می توانید طرح تان را قبل از چاپ روی کاغذ یا هر چیزی که می خواهید پیش نمایش بگیرید.

موکاپ چگونه انجام می شود؟

به عنوان مثال یک مشتری که می خواهد تبلیغ فرش فروشی خود را روی اتوبوس چاپ کند. شما طرح را طراحی کردید و از دید شما عالی ترین طرح شده اما مشتری می خواهد از شما تضمین بگیرد و به هر قیمتی که شده تصویر طراحی شده را روی اتوبوس ببیند.

در این مواقع شما باید از روش موکاپ کردن استفاده کنید (تصویر اتوبوس را به صورت لایه باز دانلود کنید و طرح خود روی آن پیاده سازی کنید.) در این صورت مشتری تایید اصلی را می دهد و در این موقع است که شما می توانید تایید چاپ را بگیرید.

به عنوان مثال ما چند نمونه کار مشتریان ممتاز دیزاین را برای شما به نمایش می گذاریم تا با مفهوم آن بیشتر آشنا شوید.

اگر موکاپ ها به صورت حرفه ای طراحی شده باشند شما می توانید به تمام لایه ها مدیریت داشته باشید و در هر قسمت از کار دست ببرید تا تغییرات خود را اعمال کنید.

چرا طراحان گرافیک برای ارائه طرح خود با مشکل مواجه می شوند؟

متاسفانه در کشور ما به قدری افراد روی طراحی حرفه ای و مناسب تاکید می کند که از ارائه مناسب غافل می مانند و خیلی از طرح های حرفه ای بی استفاده می مانند. هر چقدر هم طرح حرفه ای باشد به دلیل اجرای نامناسب رد تایید می شوند.

یکی از کار هایی که شما باید به عنوان طراح گرافیک در نظر بگیرید این است که ارائه مناسبی داشته باشید تا بتوانید مشتری را قانع کنید. اگر به دید فروشنده طرح به این قضیه نگاه کنیم شما باید مشتری تان را راضی کنید تا طرح شما را بخرد.

امروزه اکثر طراحان طرح را به صورت فلت و دو بعدی به مشتری نشان می دهند؛ این امر سبب می شود که مشتری نتواند با طرح ارتباط درستی برقرار کند و طرح از دید مشتری رد می شود.

موکاپ
روش اشتباه برای نشان دادن بروشور سه لت

به عنوان مثال طرحی که در بالا مشاهده می کنید بروشور سه لت است آیا درست است که این گونه به مشتری نشان داده شود؟ اگر روش درستی نیست چگونه باید نمایش دهیم؟

روش های موکاپ کردن
بروشور

حال با تغییرات ساده و موکاپ کردن طرح بروشور مشتری درک بهتری از سه لت بودن پیدا می کند و گاها شما می توانید با موکاپ کردن طرح های ساده تان مشتری طرح را تایید کند.

موکاپ ها فقط از طریق نرم افزار ها امکان پذیر است؟

خیر امروزه روش های موکاپ آنلاین بسیاری نیز وجود دارد که به شما کمک می کند تا در ساده ترین صورت موکاپ کنید. اگر کار با فتوشاپ و ایلاستریتور برایتان سخت است می توانید با مراجعه به سایت های موکاپ آنلاین به آسانی طرح تان را موکاپ کنید.

شما می توانید با استفاده از موکاپ ها به کارتان سرعت دهید و سریع تر تایید طرح تان را بگیرید، امیدواریم از این مقاله لذت برده باشید، شما می توانید برای مشاهده نمونه کار ها به سایت ممتاز دیزاین مراجعه کنید.

مقالاتی که شاید برایتان جذاب باشد

فهرست