آشنایی با مهم ترین اصول و کامل ترین راهنما برای برندینگ

اصول برندینگ

محصولات هرگز فقط محصولات نیستند، درست است؟ مثلاً کوکاکولا چیزی فراتر از نوشابه است. استارباکس چیزی فراتر از یک قهوه است. ری بن چیزی بیش از یک عینک آفتابی است. این مثال ها همگی برند هایی هستند که با بالاترین اصول برندینگ در ارتباط هستند.

تعامل با این محصولات تجربیاتی را به ما ارائه می دهد که ما با در نظر گرفتن این تجربیات آن ها را خریداری می کنیم. همچنین، شرکت هایی که آن ها را ایجاد و به بازار عرضه می کنند، دقیقاً می دانند شما هنگام خرید چه تجربه ای را می خواهید داشته باشید. این شرکت ها برند خود را بر اساس ایجاد تجربیات خوب در مخاطب برندینگ می کنند.

آن ها از زبان مخصوص در کپشن اینستاگرام خود گرفته تا پالت رنگی آخرین بیلبوردشان یا مواد استفاده شده در بسته بندی محصولشان را قوی ایجاد می کنند. این شرکت ها می دانند که برند آن ها باید در همه جای زندگی افراد پررنگ باشد. آن ها می دانند که نام آن ها بسیار فراتر از برچسب روی محصولاتشان است.

برند های نام برده شده برند های شناخته شده و دوست داشتنی هستند و از میان مجموعه‌ای طولانی انتخاب شده اند. چه کسی نمی خواهد به جای آن ها باشد؟ تقریباً همه ما می خواهیم. به همین دلیل است که ما این راهنما را تهیه کرده ایم، تا شما را برای ایجاد و مدیریت یک برند قوی تجهیز کنیم. همچنین دانستن اصول مهم برندینگ به کسب و کار شما کمک می کند تا تحسین، به خاطر سپردن و ترجیح مخاطب را به خود جذب کند.

برند چیست؟

قبل از اینکه به اهمیت برندینگ و چگونگی ساخت یک برند بپردازم، اجازه دهید ابتدا به اصول اولیه آن نگاهی بی اندازیم و اول بدانیم اصلاً برند چیست؟

برند یک ویژگی یا مجموعه ای از ویژگی هایی است که یک سازمان را از سازمان های دیگر متمایز می کند. یک برند معمولاً از نام، شعار، لوگو یا نماد، طرح، صدای برند و موارد دیگر تشکیل شده است. همچنین هر چیزی که به تجربه کلی مشتری در هنگام تعامل با یک تجارت به عنوان یک خریدار، مشتری، دنبال کننده رسانه های اجتماعی یا صرفاً رهگذر اشاره دارد.

برندینگ چیست؟

برندسازی یا برندینگ فرآیند تحقیق، توسعه و به کارگیری یک یا مجموعه ای از ویژگی های متمایز در سازمان شما نسبت به دیگر سازمان ها است که مصرف کنندگان می توانند برند این ویژگی ها را با محصولات یا خدمات شما مرتبط کنند. برندینگ فرآیندی مداوم است و نیازمند ارتباط با قلب مشتریان و کسب و کارتان است. برندینگ به دلایل مختلفی مهم است و اصول خاصی دارد در ادامه به این موارد می پردازم.

نام تجاری می تواند عامل تعیین کننده برای مصرف کنندگان در هنگام تصمیم گیری برای خرید باشد. در یک نظرسنجی جهانی نیلسن در سال 2015، تقریباً 60 درصد از خریداران گفتند که معمولاً از برند هایی که می شناسند خرید می کنند و 21 درصد گفتند که محصولاتی را می خرند، که برند آن را دوست دارند.

برندسازی به کسب و کار شما هویتی فراتر از محصولات یا خدماتتان می دهد. شما می توانید با برندینگ و رعایت اصول آن به مصرف کنندگان چیزی برای ارتباط بدهد. همچنین برندسازی کسب و کار شما را به یاد ماندنی می کند. در حقیقت این چهره شرکت شما است، که به مصرف کنندگان کمک می کند تا کسب و کار شما را در هر رسانه ای بشناسند.

برندینگ از تلاش های بازاریابی و تبلیغاتی شما پشتیبانی می کند و به تبلیغات شما کمک می کند تا تاثیر بیشتری بر مخاطب بگذارند. حتی برندسازی باعث غرور کارمندان شما می شود و به آن ها انگیزه می دهد. وقتی شرکت خود را تبدیل به یک برند می کنید، نه تنها به کسب و کار خود هویت می دهید، بلکه یک محل کار معتبر و بسیار مورد توجه ایجاد می کنید. برندسازی قوی کارکنان قوی را نیز به همراه می آورد.

مهم ترین اصول برندینگ

برندینگ چیست

در اینجا برخی دیگر از کلمات کلیدی مرتبط با برند وجود دارد که باید آن ها را بدانید. این ها اهمیت و ارزش برندسازی برای کسب و کار شما را بیشتر نشان می دهند و به عبارتی مهم ترین اصل برندینگ هستند.

آگاهی از برند

آگاهی از برند به میزان آشنایی عموم مردم و مخاطبان هدف شما از برندتان اشاره دارد. آگاهی بالا از یک برند منجر به این می‌شود که از آن برند به عنوان یک برند «پرطرفدار»، «پرسروصدا، یا «محبوب» یاد شود. پس آگاهی از برند مهم است، زیرا مصرف کنندگان اگر از برند شما آگاه نباشند، نمی توانند از برند شما خرید کنند. پس برندسازی قوی باعث شناخته شدن کسب و کار شما می شود.

پسوند برند

توسعه برند زمانی رخ می دهد که شرکت ها نام تجاری خود را برای توسعه محصولات جدید در صنایع و بازار های جدید گسترش می دهند. مثلاً ماشین چمن زنی هوندا را در نظر بگیرید که زیر پرچم شرکت موتورسازی خودروسازی این برند محبوب شده است. توسعه برند به شرکت ها (یا افراد) این امکان را می‌دهد تا از آگاهی و ارزش ویژه برند خود برای ایجاد جریان های درآمدی بیشتر و تنوع بخشیدن به خطوط تولید خود استفاده کنند. برندسازی قوی پول بیشتری به همراه دارد.

هویت نام تجاری

هویت برند شخصیت کسب و کار شما، و همان قولی است که به مشتریان خود می دهید. این چیزی است که شما می خواهید مشتریانتان پس از تعامل با برند شما، آن را به خاطر بسپارند. هویت برند شما معمولاً از ارزش های شما، نحوه ارتباط شما با محصول یا خدمات و آنچه می خواهید مردم هنگام تعامل با برند شما احساس کنند، تشکیل می شود. برندسازی قوی بیش از یک نام خالی، ارزش به کسب و کار شما می دهد.

مدیریت نام تجاری

مدیریت برند به فرآیند ایجاد و حفظ برند شما اشاره دارد. این بخش شامل مدیریت عناصر ملموس برند شما (مانند راهنمای سبک، بسته بندی، پالت رنگ) و عناصر نامشهود (چگونگی درک برند شما توسط مخاطبان هدف و پایگاه مشتریان) است. برند شما یک دارایی زنده است و باید آن را مدیریت کرد. برندینگ قوی نیاز به نگهداری مداوم دارد.

شناخت برند

شناخت برند به این معناست که بدانید مصرف کننده (به طور ایده آل در بین مخاطبان هدف شما) چگونه می تواند برند شما را بدون دیدن نام کسب‌ و کارتان شناسایی کند. منظور از شناخت بدون نام، شناخت از طریق لوگو، برچسب ها، لیبل، طراحی بسته بندی یا تبلیغات شما است. این مفهوم با یادآوری نام برندینگ شما همراه است، و با رعایت اصول خاصی می تواند توانایی فکر کردن به یک نام تجاری را بدون هیچ شناسه دیداری یا شنیداری در مخاطب ایجاد کند.

اعتماد به برند

اعتماد به برند به این اشاره دارد که مشتریان و مصرف کنندگان چقدر به برند شما اعتماد دارند. آیا به وعده های بازاریابی خود عمل می کنید؟ آیا فروشندگان و خدمات مشتریان شما فراتر از وعده های شما هستند؟ این چیز ها می توانند باعث ایجاد اعتماد در بین مشتریان شما شوند، در دنیایی که تنها 25٪ از مردم در کسب و کارهای بزرگ احساس اطمینان می کنند، ایجاد این حس اعتماد بسیار مهم است. برندسازی قوی باعث ایجاد حس اعتماد در مشتریان شما می شود.

ارزش گذاری برند

ارزش گذاری برند، به معنی ارزش گذاری تجاری برند شما است که برگرفته از ادراک، شناخت و اعتماد مصرف کننده است. این مفهوم اغلب با ارزش ویژه برند همراه است. یک برند قدرتمند می تواند کسب و کار شما را برای سرمایه گذاران، سهامداران و خریداران بالقوه ارزشمند کند. برندسازی قوی ارزش کسب و کار شما را افزایش می دهد.

در ادامه اصول مهم برای نحوه ایجاد یک نام تجاری یا شروع فرآیند تغییر نام تجاری فعلی شما آمده است با کمک گرفتن از این اصول می توانید برندینگ مؤثر تری داشته باشید.

چیز های زیادی در مورد یک برند وجود دارد و هنگام ساخت یک برند قوی باید موارد زیادی را در نظر گرفت. بنابراین، یک دفترچه بردارید اصول مد نظر خود و ایده های خود را در حین حرکت به سوی برندینگ در آن یادداشت کنید. توجه داشته باشید که برندسازی یک فرآیند مداوم است، بنابراین ممکن است برخی از این مراحل را در هنگام طوفان فکری و راه اندازی کسب و کار خود تکرار کرده باشید.

چگونه یک برند بسازیم؟

برندسازی
مراحل برندینگ
 1. مخاطب هدف خود را مشخص کنید
 2. شرح وظایف خود را تنظیم کنید
 3. تعریف خصوصیات و مزایای منحصر به فرد برندتان
 4. ایجاد هویت بصری برای برند
 5. صدای برند خود را پیدا کنید
 6. از نام برند خود استفاده کنید

1. مخاطبان هدف خود را مشخص کنید

برندسازی منجر به آگاهی، شناخت، اعتماد و درآمد می شود. ما در مورد آن قبلاً صحبت کرده ایم. اما بیایید یک قدم به عقب برگردیم و بفهمیم که این ها از کجا سرچشمه می گیرند، جواب از مصرف کنندگان است. این مصرف کنندگان هر مصرف کننده ای نیستند، بلکه مخاطبان و مشتریان هدف شما هستند.

اگر برند شما با مخاطبان شما طنین انداز نشوند، به آگاهی، شناخت، اعتماد و درآمد منجر نخواهد شد. اینجاست که تحقیقات در مورد بازار هدف مطرح می شود. پس قبل از شروع به نوشتن استراتژی های برندینگ خود، باید بدانید که نام تجاری شما با چه کسانی صحبت می کند. یا اینکه بدانید محصول شما به چه کسی خدمت می کند؟ مشتری ایده آل شما کیست؟ و چرا از ابتدا کسب و کار خود را ایجاد کردید؟

آنچه در مورد بازار هدف و شخصیت های خریدار می آموزید، بر تصمیمات برندسازی شما تأثیر می گذارند، بنابراین این مرحله را اولویت اول خود قرار دهید.

2. شرح وظایف خود را تنظیم کنید

بیایید به سوالی که در مرحله قبل پرسیدم برگردیم: چرا کسب و کار خود را ایجاد کردید؟ پاسخ دادن به این سوال به شما کمک می کند تا شرحی از وظایف خود بسازید، که هدف و اشتیاق شما را به عنوان یک سازمان مشخص می کند.

قبل از اینکه بتوانید برندی بسازید که مخاطبان شما آن را بشناسند، برای آن ارزش قائل باشند و به آن اعتماد کنند، باید ابتدا بتوانید هدفی را که کسب و کارتان ارائه می دهد، با آن ها به اشتراک بگذارید. 3

سپس، هر بخش از برند شما (لوگو، شعار، تصاویر، صدا و شخصیت های آن) می تواند چشم انداز برند شما را منعکس کند. شرح وظایف شما یک بلوک ساختمانی از بنیاد اصلی برند شما است، که دربرگیرنده چرایی وجود سازمان شما و اینکه چرا مردم باید به برند شما اهمیت دهند، است.

3. تعریف خصوصیات و مزایای منحصر به فرد برندتان

احتمالاً مشاغل زیادی در صنعت و جایگاه شما وجود دارند. معمولاً تمرکز شما بر روی رقابت آسان با آن ها است، اما در حال حاضر، بیایید روی خود شما تمرکز کنیم. مثلاً ابتدا ببینید که چه چیزی در کسب و کار شما وجود دارد که هیچ کس دیگری نمی تواند آن را ارائه داده یا تقلید کند. در حقیقت در این مرحله از شناخت اصول برندینگ شما باید خودتان را بشناسید.

به همین دلیل، ابتدا باید اطمینان حاصل کنید که نام تجاری شما از چه عناصری تشکیل شده و از چه عناصری الهام گرفته اند که فقط متعلق به شما هستند. در حقیقت باید ارزش ها، مزایا و ویژگی هایی که شرکت شما را منحصر به فرد می کنند، بدانید.

پس بهتر است چند لحظه وقت بگذارید و فهرستی از خصوصیاتی که کسب و کار شما را از دیگران متمایز می کند را یادداشت کنید. البته ما در مورد ویژگی های محصول (مانند ظاهر، اجزا یا قابلیت ها) صحبت نمی کنیم، بلکه منظور این است که چگونه محصولات یا خدمات شما زندگی مشتریان را بهبود می بخشد و به موفقیت آن ها کمک می کند.

4. ایجاد هویت بصری برای برند

در این مرحله، شما باید مخاطبان هدف خود، شرح وظایف خود و ویژگی های منحصر به فردی که کسب و کار شما را تشکیل می دهند را درک کرده باشید. اگر می توانید با اطمینان بگویید که بر این مراحل مسلط شده اید، زمان آن رسیده است که به یکی از بخش های هیجان انگیز تر برندینگ یعنی طراحی هویت بصری برند خود بروید. در این بخش ما در مورد لوگو، پالت رنگ، تایپوگرافی (فونت)، نماد نگاری و سایر اجزای بصری شما صحبت می کنیم.

همانطور که این عناصر را ایجاد می کنید، مجموعه ای از دستورالعمل های برند (مانند برگه های راهنما ) نیز بسازید تا ترکیب و استفاده از دارایی های بصری شما را کنترل کنند. این کار این اطمینان را حاصل می کند که هر کسی که از نام تجاری جدید شما استفاده می کند این کار را به طور دقیق و مداوم انجام می دهد.

توجه : طراحی می تواند به همان اندازه ترسناک باشد که هیجان انگیز است. استخدام نیرو های حرفه ای با تجربه طراحی لوگو و هویت بصری یا کمک گرفتن از تیم های حرفه ای طراحی لوگو و طراحی گرافیکی می تواند به شما کمک زیادی بکند.

5. صدای برند خود را پیدا کنید

در مرحله بعدی از شناخت اصول برندینگ شما باید بخش شنیداری برند خود را در نظر بگیرید. اگر برند شما بخواهد با مخاطب سخن بگویید جه صوتی و چه متنی صدا و لحن آن باید به چه صورتی باشد تا در ذهن مخاطب ماندگار شود.

در حقیقت در این مرحله شما می خواهید صدای برندی را تعریف کنید که با مخاطبان شما ارتباط برقرار کرده و در گوش آن ها طنین انداز شود. اگر این صدا به طوری باشد که با آن ها ارتباط برقرار نکند در غیر این صورت، احتمالاً آن ها به تلاش های شما توجهی نخواهند کرد. به همین دلیل، اگر هنوز نمی دانید دقیقاً می خواهید با چه کسانی صحبت کنید در بازگشت به مرحله اول و شناخت مخاطب خود تردید نکنید.

این صدا از کمپین های تبلیغاتی و زیرنویس های رسانه های اجتماعی گرفته تا پست های وبلاگ و داستان های برند، را در بر میگیرد. پس شما باید مطمئن شوید که لحن خود را در تمام محتوای نوشتاری خود یکسان نگه می دارید. همچنین در ابتدای کار به مخاطبان خود فرصتی بدهید تا با برند شما آشنا شده و یاد بگیرند که صدای شما را تشخیص دهند. بهترین کار این است که، صدایی سرگرم کننده را انتخاب کنید، تا مشتریان شما مشتاقانه به پیام های شما گوش فرا دهند.

6. از نام برند خود استفاده کنید

برند شما فقط در صورتی درست کار می کند که این کار را انجام دهید. پس از اتمام طراحی و ایجاد نام تجاری جدید (یا تغییر نام تجاری)، آن را در تمام بخش های کسب و کار خود ادغام کنید. توجه داشته باشید که باید مطمئن شوید که در هر جایی که کسب و کار شما مشتریان را لمس می کند نام برند شما هم نمایش داده می شود.

از نام و نماد برند کجا استفاده کنیم؟

استفاده از نام تجاری

همانطور که گفتیم شما باید در قسمت های مختلفی از کسب و کار خود از نام برند خود استفاده کنید. یکی از مهم ترین اصول برندینگ همین استفاده از نام برند در تمام مراحل تعامل با مخاطب است. در ادامه چند مکان مهم برای اعمال نام تجاری شما در سراسر سازمانتان آورده شده است.

سایت اینترنتی

لوگو، پالت رنگ و تایپوگرافی برند خود را در وب سایت خود پخش کنید. برای طراحی سایت از چیزی به جز دارایی های از پیش تعریف شده خود در دستورالعمل های برندتان استفاده نکنید. وب سایت شما بخش عمده ای از هویت شرکت شما است. اگر وب سایت برند شما نشان دهنده برند شما نباشد، تنها یک تجربه دلخراش برای مشتری ایجاد می کند. همچنین، شما باید مطمئن شوید که همه صفحات وب، فراخوان ها و توضیحات محصول شما صدای برند شما را منعکس می کنند.

رسانه های اجتماعی

همه تصاویر پروفایل، عکس های کاور و تصاویر این چنینی باید نشان دهنده برند شما باشند. در نظر بگیرید که لوگوی خود را به عنوان تصویر پروفایل خود قرار دهید این کار باعث می شود مشتریان راحت تر کسب و کار شما را بشناسند. درست مانند وب سایتتان، مطمئن شوید که همه اطلاعات پروفایلتان، پست ها و زیرنویس ها در صورت وجود صدای برند شما را منعکس می کنند.

بسته بندی

اگر کسب و کاری دارید که با محصولات فیزیکی سر و کار دارد، محصولات شما احتمالا ملموس ترین راه تعامل مشتریان با برند شما هستند. به همین دلیل، بسته بندی شما باید نشان دهنده برند جدید شما باشند و اصول برندینگ باید در طراحی، رنگ، اندازه و احساسی که به مخاطب می دهند رعایت شده باشند.

اصول تبلیغات در برندینگ

از آنجایی که انواع تبلیغات اغلب برای ایجاد آگاهی از برند و معرفی برند شما به مصرف کنندگان استفاده می شود، بسیار مهم است که نشان دهنده برند شما باشد. در واقع، نام تجاری شما باید به نحوی فرآیند ایجاد تبلیغات را آسان تر کند. فرقی نمی کند چه بازاریابی و تبلیغات شما چاپی باشد و چه به صورت بازاریابی دیجیتالی باشند باید حتماً نشان دهنده برند شما به مخاطب باشند. اگر شما شرح وظایف خود را بدانید احتمالاً خواهید دانست که در تبلیغات خود باید به چه صورت عمل کنید.

فروش و خدمات مشتری

یک برند، به اندازه افراد پشت سر آن قدرتمند است و اگر افراد شما برند شما را به کار نگیرند، تمام اصول برندینگ هم برای شما کارساز نخواهد بود. پس بهتر است فروشندگان و مشتریان و ارائه دهندگان خدمات مشتری خود را از دستورالعمل های برند خود مطلع کنید و به آن ها بگویید که از آن ها استفاده کنند، به خصوص زمانی که مستقیماً با مشتریان در ارتباط هستند. چه زمانی که آن ها یک نسخه نمایشی محصول برند را به اشتراک می گذارند یا به سؤالات پشتیبانی مشتری پاسخ می دهند، آن ها را تشویق کنید تا از لوگو، برچسب، تصاویر و صدای برند شما استفاده کنند.

اصول برندینگ برای مشاغل کوچک

ساخت برند های کوچک
برندینگ مشاغل کوچک
 • با برند خود به عنوان یک شخص رفتار کنید
 • ثبات را در اولویت قرار دهید
 • استراتژی برند را دنبال کنید
 • نگذارید الهام تبدیل به تقلید شود
 • از برندسازی برای استخدام استفاده کنید

با برند خود به عنوان یک شخص رفتار کنید

برای این که بهتر با فرآیند برندینگ خود خو بگیرید، یکی از اصول مهم این است که برند خود را به عنوان یک شخص در نظر بگیرید. نام تجاری شما باید دارای هویت، شخصیت و تجربه کاربری باشد.

برای فهمیدن این موضوع این سوالات را در مورد برندتان از خود بپرسید:

 • برند شما چگونه خود را معرفی می کند؟ اگر قرار بود ظاهر خود را توصیف کند، چگونه این کار را انجام می داد؟
 • برند شما چگونه در مورد محصولات یا خدمات شما صحبت می کند؟ آیا جدی و حرفه ای خواهد بود یا طناز و هیجان انگیز؟
 • بعد از اینکه برای اولین بار با برند خود ملاقات کردید، در مورد آن چه فکری می کردید؟ از چند جمله برای توصیف آن استفاده می کنند؟

هدف از برندینگ ایجاد ارتباط با مشتریان شماست، ساده ترین اصول برای انجام این کار این است که با برند خود به عنوان یک شخص رفتار کنید و درک کنید که آیا می خواهید مشتریان شما نیز همین کار را انجام دهند.

ثبات را در اولویت قرار دهید

نا هماهنگی اولین اشتباه برندسازی است که شرکت ها مرتکب می شوند. نا هماهنگی برند شما را تضعیف می کند و مشتریان شما را سردرگم می کند. برند های قابل تشخیص و ارزشمند ثبات را در اولویت اول خود قرار می دهند و از مزایای آن بهره مند می شوند. زمانی که برند شما در رسانه ها و پلتفرم های مختلف حضور یکپارچه دارد، مشتریان می توانند به راحتی با برند شما آشنا شوند، بشناسند و به مرور زمان برند شما را ترجیح دهند.

یک استراتژی برندینگ بسازید و اصول آن را دنبال کنید

استراتژی برند فراتر از دستورالعمل های برند شماست. استراتژی یک برنامه با اهداف مشخص و بلندمدت است که می توان با تکامل برند شما به آن دست یافت. این اهداف معمولاً حول هدف برند شما، احساسات، انعطاف پذیری، آگاهی رقابتی و مشارکت کارکنان شما می چرخند.

به یاد دارید که چگونه گفتم که برندسازی یک فرآیند مداوم است؟ چیزهای زیادی در آن وجود دارد. داشتن یک استراتژی اصولی برای برندتان می تواند به شما کمک کند که تا فرآیند برندینگ خود را به یک عمل موفق تبدیل کنید و باعث شوید برندتان به سمت موفقیت و شناخته شدن حرکت کند.

نگذارید الهام تبدیل به تقلید شود

تحلیل رقابتی مهم است و نه تنها به شما در مورد جایگاه رقبا و چگونگی برتری آن ها آموزش می دهد، بلکه می تواند در مورد اینکه چگونه می توانید برند خود را بهبود ببخشید یا بیشتر متمایز کنید، به شما ایده دهد.

با این حال، مراقب باشید که در دام تقلید از رقبا نیفتید. بهتر است تحقیقات رقابتی خود را محدود نگه داشته و بر آنچه که سازمان شما به آن نیاز دارد تمرکز کنید. دقت کنید که فقط به این دلیل که یک یا چند رقیب شما شرکت خود را به روشی خاص علامت گذاری کرده اند، به این معنی نیست که شما هم باید از آن ها پیروی کنید. برند های جدید، منحصر به فرد و تحریک آمیز بوده و اغلب برند هایی به یاد ماندنی هستند.

از برندسازی برای استخدام استفاده کنید

برندسازی قوی باعث افتخار کارمندان شما می شود و می توانید از برند خود برای جذب افراد با استعداد استفاده کنید. اگر استخدام یک ابتکار قوی برای سازمان شما است، بخشی از منابع خود را به برندسازی کارفرما ها اختصاص دهید. برندسازی کارفرما یک نحوه بازاریابی برای جویندگان کار و کارمندان فعلی است.

برند شما آمادست

اکنون می دانید که برند شما نام، لوگو، پالت رنگ، صدا و تصاویر سازمان شما است. احساس این برند همان احساس ناملموسی است که مشتریان شما هنگام تعامل با برند شما دارند. در حقیقت همان تجربه ای که در ابتدا در مورد آن صحبت کردیم. از این پس شما با دانستن داین اصول می توانید به راحتی به سراغ برندینگ رفته و کسب و کار خود را گسترش دهید.

منبع:

blog.hubspot.com

مقالاتی که شاید برایتان جذاب باشد

فهرست