مقایسه دو نرم افزار طراحی سایت Figma و Sketch

مقایسه Sketch و Figma

بحث مقایسه Figma و Sketch مدتی است که در جریان است. این بحث امسال بیش از هر زمان دیگری داغ شده است، زیرا هم Figma و هم Sketch به طور مداوم ویژگی های جدیدی را برای پیشی گرفتن از رقیب خود معرفی می کنند. با این وجود، این سوال برای طراحان پیش می آید که آیا هنگام کار به عنوان یک طراح UX باید به سراغ Figma بروید یا به سراغ نرم افزار Sketch ؟

ما هم اکنون مطلبی نوشته ایم که در آن در مورد انتخاب Sketch یا Figma هنگام کار به عنوان یک طراح UX صحبت می کنیم. شما به عنوان یک طراح عالی بهتر است که از هر دوی این ابزار ها هنگام طراحی استفاده کنید. اما گاهی ممکن است شرایطی وجود داشته باشد که مجبور شوید بین Figma و Sketch تنها یکی را انتخاب کنید. مثلاً ممکن است تازه شروع به کرده باشید در این صورت باید با یکی از این ابزار ها شروع کنید. بحث مقایسه Figma و Sketch همیشه برای شما بسیار مهم است. ما در اینجا دو منبع نمونه سازی اولیه عالی برای سایت را با هم مقایسه می کنیم تا به شما در تصمیم گیری کمک کنیم.

در ادامه به مقایسه Figma و Sketch در همه ابعاد می پردازیم. با ما همراه باشید.


مقایسه قیمت گذاری Figma و Sketch

قدم نسخت مقایسه شرایط قیمت گذاری برای ابزار های Figma و Sketch است. قیمت گذاری جنبه مهمی دارد به ویژه برای طراحانی که به تازگی شروع کرده اند یا می خواهند ابزار جدیدی را یاد بگیرند. داشتن زمان کافی برای تمرین در یک ابزار طراحی جدید آن هم بدون نیاز به پرداخت هزینه کامل، اولین مرحله مقایسه ابزار ها است.

خبر خوب این است که می توانید به طور موقت از هر دو ابزار به صورت رایگان استفاده کنید. Sketch یک دوره آزمایشی 30 روزه رایگان دارد و Figma یک پلن اقتصادی کاملاً رایگان از برنامه خود ارائه می دهد. Figma در اینجا برتری دارد، اگرچه پلن رایگان از نظر امکانات کاملاً محدود است.

اگر به نسخه‌ های آزمایشی و ماهانه گذشته نگاه کنید، تا کنون Figma و Sketch قیمت‌ های مشابهی داشته اند. اما اگر هزینه آن ها به صورت‌ حساب سالانه مقایسه شود، Figma برای شما ۱۴۴ دلار و Sketch برای شما ۹۹ دلار هزینه خواهد داشت.

نکته ای که در اینجا باید به آن اشاره کرد این است که شما باید پس از خرید اولین نسخه باید به پرداخت هزینه برای Figma ادامه دهید. اما پس از خرید اولیه Sketch، حتی پس از یک سال نیز می توانید به استفاده از همان نرم افزار ادامه دهید. پس از آن، اساساً فقط برای پشتیبانی از به روز رسانی ها هزینه پرداخت می کنید.

مقایسه قیمت در پروژه های کوتاه مدت و بلند مدت

بیایید هزینه های یک طراح را که باید از Figma یا Sketch برای یک پروژه طراحی کوتاه 6 ماهه و یک پروژه بلند مدت 2 ساله استفاده کند محاسبه و مقایسه کنیم:

در مورد پروژه طراحی شش ماهه، اگر به سراغ گزینه پرداخت ماهانه بروید، می توانید Figma را ارزان تر دریافت کنید. این قیمت برای Figma به 75 دلار برای شش ماه کاهش می باید در حالی که به هرحال برای Sketch باید اشتراک یک ساله آن را به قیمت 99 دلار بخرید. همین امر در مورد یک پروژه طراحی بلند مدت، بر عکس است، زیرا Sketch در مدت دو سال برای شما 198 دلار هزینه دارد، اما قیمت دو ساله Figma تا 240 دلار می رسد.

بررسی کارایی های هر دو نرم افزار

 کارایی های Sketch و Figma

در مرحله بعد، عملکرد و در دسترس بودن Figma و Sketch را داریم. مهم ترین تفاوت بین این دو ابزار این است که Sketch بیشتر برای طراحی وب سایت های موبایلی کاربرد داشته و فقط در macOS در دسترس است. این یک چیز بد به نظر می رسد، اما نکته مثبت این است که Sketch یک برنامه بومی برای macOS است و می تواند از همه چیز هایی که macOS ها ارائه می دهند به طور کامل استفاده کند.

اما Figma در مقایسه با Sketch کاملاً بر عکس عمل می کند. Figma یک ابزار مبتنی بر وب بوده و شما می توانید در هر زمان و در همه جایی از آن استفاده کنید. این امر یک مزیت بزرگ برای طراحانی که مک بوک ندارند، است، اما خب Figma کمی گران تر بوده و برنامه های مبتنی بر وب به اندازه برنامه های محلی قدرتمند نیستند.

برای پاسخ به سوال Figma یا Sketch؟ ابتدا باید از خود بپرسید که قصد استفاده از نرم افزار را در چه بستری دارید. پاسخ این سوال به سیستم عامل مورد استفاده شما و ابزار های ترجیحی شرکت کار فرما یا مشتری شما برای استفاده در طراحی وب بستگی دارد.

امکانات Figma در مقابل Sketch

مهم ترین معیار مقایسه برای هر ابزار طراحی، ویژگی هایی است که در دسترس طراحان قرار می دهد. این ویژگی‌ ها می‌توانند تجربه کاربری اپلیکیشن شما را ایجاد کنند یا آن را خراب کنند. Figma و Sketch در این مورد تفاوتی ندارند. اما به طور کلی برنامه هایی که برای مدت زمان طولانی تری در دسترس باشند، ویژگی های بیشتری دارند.

مثلاً Sketch نسبت به Figma برای مدت زمان طولانی تری در دسترس بوده است، بنابراین از نظر ویژگی های مختلف با تجربه تر عمل می کند. از سوی دیگر، Figma نرم افزار جدیدی است که می تواند به کمبود های Sketch نگاه کرده و آن ها را به لیست ویژگی های خود اضافه کند.

مقایسه قدرت همکاری

در مقایسه موضوع همکاری در پروژه ها می توان Figma را از Sketch متمایز کرد. شما می توانید در یک زمان با طراحان دیگر در Figma همکاری داشته باشید. اما در Sketch باید حتماً نسخه‌ فایل‌ های طراحی خود را با طراحان دیگر به اشتراک بگذارید، تا بتوانید با آن ها همکاری کنید.

تنوع در ایده های طراحی سایت

همچنین Sketch یک جامعه پلاگین بسیار قوی دارد که در آن توسعه دهندگان می توانند افزونه ها را ایجاد کرده و با دیگر طراحان به اشتراک بگذارند که برای بهره وری عالی است. به طور کلی می توان گفت Sketch در مقایسه با نرم‌ افزار جدید و در حال رشد Figma، بالغ‌ تر به نظر می رسد.

نکته ای که باید در نظر داشته باشید این است که هر رقیب تجاری تمایل دارد ایده های دیگری را بدزدد. همانطور که Sketch دارای ویژگی های افزونه عالی است، فیگما هم Figma از نظر همکاری عالی است. اما، Sketch اخیراً اعلام کرده است که همکاری real-time در حالت بتا بوده است تا بتواند با Figma رقابت کند. در حال حاضر، ما معتقدیم که Sketch نسبت به Figma دارای ویژگی های سنگین تری است، اما این می تواند در آینده تغییر کند.

پاسخ به سوال Figma یا Sketch

 Sketch یا Figma

در انتهای این مطلب مقایسه ای زمان آن رسیده است که در نهایت به سوال Figma یا Sketch پاسخ دهیم. اول، ما می خواهیم تأکید کنیم که انتخاب بین این دو نرم افزار می تواند به دیگران بستگی داشته باشد. مثلاً اگر مجبورید از Sketch استفاده کنید، چون همکاران شما این کار را انجام می دهند، خب هیچ انتخاب دیگری نخواهد داشت.

اما برای مقایسه موارد دیگر، به این جدول مقایسه Figma و Sketch نگاهی بیندازید.

ابزار طراحیSketchFigma
قیمت:99 دلار در صورت خرید سالانه144 دلار در صورت پرداخت سالانه
عملکرد:بومی MacOSمبتنی بر وب پشتیبانی می کند
در دسترس بودن:فقط مکهر دستگاه دارای مرورگر
ویژگی ها:جامعه پلاگین قویهمکاری همزمان (Real-time)

همانطور که می بینید، Sketch در بیشتر موارد ارزان تر است، مدت طولانی تری وجود داشته است و به دلیل پشتیبانی از MacOS بومی خود، عملکرد بهتری دارد. با این حال، ویژگی همکاری و تحت وب بودن Figma بسیار کاربردی است. اگر Sketch بتواند راه حل مشابهی را پیاده سازی کند، ما معتقدیم که Sketch برنده آشکار است. اما تا زمانی که این اتفاق نیفتد، نمی توان نظر دقیقی داشت.

نتیجه:

انتخاب بین Figma و Sketch می تواند سخت باشد. ما در مورد این دو نرم افزار طراحی حقایقی را نوشتیم تا به شما کمک کنیم تصمیم بگیرید. البته، خود ما معتقدیم که بهترین کار برای شما به عنوان یک طراح خوب این است که بتوانید از هر دو ابزار استفاده کنید. تنها در زمانی بهتر است بین این دو یکی را انتخاب کنید، که واقعاً نتوانید از هر دو آن ها استفاده کنید.

منبع:

thedesignerstoolbox.com

مقالاتی که شاید برایتان جذاب باشد

فهرست