معرفی 15 سبک عکاسی _ پرطرفدار ترین سبک ها در جهان

سبک عکاسی

در مقاله های قبل درباره نکات کلیدی و آموزش عکاسی، آموزش عکاسی از محصول برای سایت و آموزش عکاسی حرفه ای با گوشی هوشمند با شما صحبت کردیم؛ در این مقاله می خواهیم به شما معروف ترین سبک های عکاسی (ژانر عکاسی) را معرفی کنیم.

ژانر های زیادی برای عکاسی وجود دارد اما پرطرفدارترین آنها: عکاسی از مد، عکاسی خبری، عکاسی خانواده، عکاسی ورزشی، عکاسی لانگ اکسپوژر، عکاسی از طبیعت بی جان است.

اگر می خواهید عکاس حرفه ای شوید ابتدا در همه زمینه ها شروع به عکاسی کنید و حداقل از هر موضوع ده عکس تهیه کنید تا با هر سبک آشنا شوید سپس بهترین آن را انتخاب کنید و با تمرکز روی آن کار کنید.

پرطرفدار ترین ژانرهای عکاسی (سبک عکاسی)

1- عکاسی پرتره

عکاسی پرتره

یکی از پرطرفدار ترین سبک های عکاسی، عکاسی پرتره است. امروزه با پیشرفت تکنولوژی و پیشرفت گوشی های هوشمند به راحتی می توانید با تلفن همراه تان عکاسی پرتره انجام دهید.

عکاسی پرتره وابسته به چهره، ژست و یا فیگور فرد است. اگر این سه نکته را کامل رعایت کنید زیباترین عکس عمرتان را خواهید گرفت.

معمولا عکاسان از افراد مشهور روی فرش قرمز عکس پرتره می گیرند. اما عکاسی خانوادگی، عکاسی فارغ التحصیلی را می توانید به صورت پرتره عکاسی کنید.

در عکاسی پرتره به نور پردازی باید توجه ویژه ای داشته باشید؛ دوربین را به سوژه نزدیک نکنید اما کادر خود را بسته نگه دارید. برای بسته نگه داشتن کادرتان از لنزهای زوم یا پرایم 50 میلی متری مخصوص عکس پرتره استفاده کنید.

2- عکاسی از طبیعت

اگر زیاد مسافرت می روید قطعا از طبیعت زیاد عکس گرفته اید. بر خلاف باور عمومی مردم، این سبک تنها به حالت لند سکیپ (کادر افقی) محدود نمی شود؛ چون ممکن است بخواهید از درختان یا کوه های زیبا عکاسی کنید.

عکاسی از طبیعت

در این حالت بهتراست از حالت عکاسی پرتره استفاده کنید تا تمام زیبایی طبیعت را به رخ بکشید.

3- عکاسی از طبیعت بی جان

معرفی زیپلین

همانگونه که از تیتر پیداست این سبک مخصوص اشیا است. در این دسته از عکاسی، عکاسی از محصولات، آژانس های تبلیغاتی، مجله ها و حتی بیلبوردها قرار دارد.

شما می توانید از یک محصول عکاسی کنید؛ برای آن داستانی در نظر بگیرید و یا آن را با پس زمینه و اشیا دیگر داخل کادر ست کنید.

یکی از اسرار مهم در عکاسی نورپردازی است. شما می توانید با نور بازی کنید و بهترین عکس ها را بگیرید. برای عکاسی از محصولات معمولا از جعبه نور استفاده می کنند تا نیاز به ویرایش و روتوش کمتری باشد.

جعبه نور جعبه ای مربعی شکل است که از هر طرف نوری می تابد تا وسط مربع نورانی تر شود. هنگامی که از همه اطراف نور تابیده می شود سایه ها حذف می شوند و شما می توانید بی نقص ترین عکس ها را بگیرید.

فروشگاه مشاوره و فروش تخصصی محصولات پوست و مو زیپلین یکی از مشتریان ممتاز دیزاین می باشد؛ که تمام تصویر برداری ها و تیزرهای تبلیغاتی و سایر موارد گرافیکی این فروشگاه توسط تیم طراحی ممتاز دیزاین ایجاد شده است. برای مشاهده می توانید روی لینک آن کلیک کنید.

4- عکاسی از غذا

عکاسی از غذا یکی از بی نظیر ترین ژانر های عکاسی است. برای عکاسی از غذا شما می توانید با رنگ ها بازی کنید، از اشیا استفاده کنید، غذا را به مدل های مختلف تزیین کنید، از خلاقیت تان استفاده کنید، از لنزهای مختلف استفاده کنید و …

عکاسی از غذا و خوراکی بسیار ساده است حتی می توانید با گوشی همراه تان بهترین عکس ها را ثبت کنید. اما فراموش نکنید در نور پردازی آن بسیار دقت کنید.

نورپردازی نقش 60 درصدی روی زیبایی عکس شما دارد. شما می توانید با نور پردازی درست بهترین عکس ها را بگیرید.

5- عکاسی ورزشی

عکاسی ورزشی

عکاسی ورزشی یکی از پرطرفدار ترین ژانرهای عکاسی با سرعت بالاست. معمولا عکاسان ورزشی از لنز های طویل با قابلیت زوم بالا استفاده می کنند. اما عملکرد و سرعت بازیکن ها نیز برای آنها خیلی اهمیت دارد.

آنها باید نور را به گونه ای تنظیم کنند تا، در حالی که سرعت شاتر بالا می رود سوژه محو نشود.

عکاسان زیادی از مسابقات ورزشی عکاسی می کنند؛ رقابت بین آنها تنگاتنگ است و برای بهترین شدن باید بسیار تلاش کنند. اگر شما نیز مشتاق به عکاسی ورزشی هستید ابتدا تنظیمات ایزو و سرعت شاتر را به خوبی یاد بگیرید.

6- عکاسی از حیات وحش

عکاسی حیات وحش

این ژانر متفاوت ترین و خطرناک ترین ژانر عکاسی است؛ زیرا عکاس باید علاوه بر حفاظت از محیط زیست و حیوانات از خود و دوربین نیز حفاظت کند. برای عکاسی در این حوزه باید تجهیرات لنز و تجهیزات مخصوص استتار همراه خود داشته باشید تا در صورت نیاز خود را استتار کنند.

مردم زیادی بابت این عکس ها پول می دهند یا در واقع این ژانر از عکاسی مخاطب های مخصوص خود را دارد و به دلیل خطرات و ریسک بالایی که دارد کمتر کسی قبول می کند تا از حیوانات عکاسی کند.

7- عکاسی ماکرو

عکاسی ماکرو

این ژانر از عکاسی ویژه کسانی است که می خواهند از موضوعات کم اهمیت عکاسی کنند و آنها را بزرگ کنند. شما می توانید با نصب لنز های کلیپسی ماکرو روی دوربین گوشی خود عکس های ماکرو زیبایی را ثبت کند.

البته وضوح و دقت لنزهای ماکرو برای گوشی به هیچ عنوان قابل مقایسه با لنزهای ماکرو مخصوص دوربین های حرفه ای نیست. اما کارتان را راه می اندازد.

اگر به دنبال عکاسی با نظم و دقت هستید این سبک از عکاسی مناسب شماست. این سبک به افرادی که می خواهند عکس های متفاوتی را بگیرند بسیار توصیه می شود.

8- عکس از رویداد یا مراسم مهم

سبک های عکاسی

یکی دیگر از ژانرهای عکاسی با اهمیت و ارزشمند عکس از مراسم و رویدادهای مهم است. عکاسی در عروسی، نامزدی، تولد، مراسم های خانوادگی و… بسیار پرطرفدار است.

لازم است بدانید مردم تا چندین میلیون بابت ثبت همچین عکس هایی پول پرداخت می کنند؛ اما در صورت خراب شدن عکس هایشان حتی ممکن است از شما شکایت کنند. لوازمی که برای این سبک عکاسی نیاز دارید عبارتنداز: انواع لنزها، دوربین حرفه ای، هلی شات، تجربه کافی، پایه دوربین، دوربین فیلم برداری و …

9- عکاسی خیابانی

برخی از افراد همیشه دوربین خود را به همراه دارند، این ژانر غیر قابل پیش بینی است و طرفداران آن بی شمارند. بهترین قسمت کار این است که شما می توانید با هر دوربینی این عکس ها را ثبت کنید.

در عکاسی خیابانی می توانید از دست فروشان، کودکان، نقاشی روی دیوار، مردم عادی و … عکاسی کنید. بسیاری از عکاسان این عکس ها را در فضای مجازی شان ثبت می کنند. درآمد این ژانر چشم گیر نیست اما برای کسانی که علاقه به این سبک دارند می تواند مناسب باشد.

10- عکاسی از کودک و نوزاد

عکاسی از نوزاد

عکاسی از نوزاد به قدری پیچیده است که به آن ژانر خاصی را اختصاص داده اند. نوزادان به قدری حساس هستند که شما باید در تنظیم نور بسیار ظریف و حرفه ای عمل کنید.

شما باید با تجهیزات آشنایی کامل داشته باشید؛ ضمن اینکه نوزادان به دما نیز حساس هستند پس در عکاسی سرعت عمل داشته باشید تا کودک احساس ناراحتی نکند.

یکی از عکس های پرطرفدار نوزادان برای خانواده عکاسی بدون لباس آنهاست. شما باید سریع عکس تان را ثبت کنید و گرنه کودک با حرکات روده اش خاطره ای تلخ را به ذهن شما می گذارد.

11- عکاسی خبری

عکاسی خبری یا فتوژورنالیسم به عکس هایی گفته می شود که دارای خبر خاصی هستند و برای عده زیادی جذابیت دارد. عکاسی خیابانی و عکاسی خبری بسیار شبیه یکدیگر هستند اما عکاسی خبری داستان ها و صحنه های خاصی را برای اخبار تهیه می کند.

از آنجایی که این گونه عکس ها در روزنامه ها، مجلات، نشریات و … چاپ می شود پس درآمد نسبتا مناسبی دارد.

12- عکاسی مد و فشن

مدل تبلیغات شال

عکاسی از مد و فشن نیز طرفدارهای خود را دارد. عکاسان مد به طور معمول از مدل لباس های طراحی شده روز دنیا، مدل لباس های افراد مشهور، تبلیغ مدل شال و روسری، کفش، پوشش های گران قیمت و … ثبت می شود.

در هر صورت، لازمه هر عکاسی بلد بودن عکاسی پرتره است. با توجه به سوژه و مدل عکس شما باید بسنجید که داخل استدیو عکس برداری کنید بهتراست یا در فضای باز.

13- عکاسی مستند

اگر علاقه دارید از مسائل جهانی و رئیس جمهور های هر کشور برای مجلات و نشریات عکاسی کنید عکاسی مستند بهترین گزینه برای شما می باشد.

این دسته از عکس ها ماندگار خواهند ماند و در فضای مجازی نیز منتشر می شوند. اگر در این کار حرفه ای شوید به درآمد بالایی می رسید.

14- عکاسی از بورس و سهام

بورس

عکاسی از بورس و سهام محبوبیتی نزد مردم ندارد اما درآمد چشم گیری دارد. این ژانر عکاسی مخصوص عکاسانی است که به بورس علاقه دارند یا صرفا جهت کسب درآمد کار می کنند، زیرا در این سبک اصلا خبری از خلاقیت و پیشرفت هنری وجود ندارد.

15- عکاسی از آب و هوا

عکاسی از آب و هوا در دسته عکاسی در فضای باز محسوب می شود. این گونه عکاسان کار سختی دارند و باید منتظر بارش باران یا رعد و برق باشند. آنها باید از طوفان های شدید، گردباد ها، طوفان های شن، طوفان های تندری، طوفان های برفی و … عکاسی کنند.

با توجه به میزان خطر و ریسک بالای این نوع عکاسی در دسته پردرآمد ترین دسته عکاسی قرار دارد؛ لازم است بدانید با حرفه ای شدن در این ژانر می توانید در فستیوال ها و جشنواره ها شرکت کنید تا از جوایز آنها نیز بهره ببرید.

برای این مدل عکاسی باید دوربین حرفه ای داشته باشید و با نور بازی کنید تا بتوانید رعد و برق را به زیبایی نشان دهید. حتی اگر توان خرید یا اجازه هلی شات را دارید حتما آن را تهیه کنید تا عکس هایی فراموش نشدنی بگیرید.

16- عکاسی معماری

یکی از سبک هایی که توسط افراد پر درآمد جامعه استقبال می شود عکس های خلاقانه از معماری ساختمان ها است. این عکس ها توسط طراحان، معماران، سرمایه گذاران، شرکت های لیزینگ و … استقبال می شود.

این سبک نیاز شدیدی به خلاقیت و ترکیب بندی دارد اگر فرد خلاقی هستید از این سبک غافل نشوید.

17- عکاسی لانگ اکسپوژر

عکاسی لانگ اکسپوژر

عکاسی لانگ اکسپوژر یا نوردهی طولانی یکی از پرطرفدارترین سبک های عکاسی در جهان است. جتما در تلویزیون عکس های زیادی را مشاهده کردید که دارای نوردهی طولانی بودند و قطعا از دیدن آنها بسیار لذت برده اید.

عکاسی نوردهی بالا شامل استفاده از توانایی دوربین شما برای باز نگه داشتن شاتر به مدت طولانی است. در این سبک از عکاسی می توانید عکس های زیبایی را خلق کنید که با چشم قابل دیدن نیستند.

این ژانر به عکاسی نجومی و عکاسی در شب مرتبط است. شما می توانید با استفاده از تکنیک های لازم بهترین عکس ها را با نوردهی بالا بگیرید.

امیدواریم از این مقاله لذت برده باشید و با انواع سبک های عکاسی آشنا شده باشید. بهتر است به جای یاد گرفتن همه سبک ها همه را امتحان کنید و سپس تمرکز تان را روی یکی از سبک های مورد نظرتان قرار دهید.

مقالاتی که شاید برایتان جذاب باشد

فهرست