مسابقه عکاسی ویکی پدیا (نحوه شرکت در مسابقه، قوانین و مقررات و جوایز)‎

مسابقه عکاسی ویکی پدیا

اگر به عکاسی از یادمان های تاریخی و فرهنگی ایران علاقه مند هستید و می خواهید تصویر آن ها را تهیه کنید و آن ها را از طریق دانشنامه ویکی پدیا به اشتراک بگذارید می توانید در مسابقه عکاسی ویکی پدیا شرکت کنید.

اولین دوره این مسابقه در سال ۲۰۱۰ در کشور هلند برگزار شد و به دنبال آن در سال ۲۰۱۱ مسابقه در بسیاری از کشورهای اروپایی گسترش پیدا کرد.

هدف از این مسابقه این است که عکاسان، فرهنگ دوستان، خواننده ها و کاربران ویکی پدیا را گرد هم آورد تا از یادمان های فرهنگی عکس تهیه کنند و آن ها را در ویکی انبار برای استفاده ویکی پدیا بارگذاری کنند و برای بالا بردن دانش و آگاهی در اختیار همگان قرار دهند.

اگر علاقه مند به مشاهده برندگان در سال های گذشته هستید می توانید به نتایج ویکی دوستدار یادمان های ۲۰۱۵، ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ در ایران مراجعه کنید.

هر ساله هیئت داوری محلی هر کشور 10 عکس برتر را انتخاب می کند و پس از آن عکس های برتر هر کشور در سطح جهانی با هم رقابت می کنند تا 15 عکس برتر در سطح جهان انتخاب شوند.

مسابقه عکاسی ویکی پدیا امسال در بازه زمانی ۱۷ شهریور تا ۱۵ مهر ۱۳۹۹ برگزار خواهد شد.

ویژگی های عکس خوب برای مسابقه

در این جا مواردی را که باید یک عکس خوب داشته باشد تا به عنوان یک عکس برتر شناخته شود به شما خواهیم گفت.

یک عکس خوب باید دارای:

 1. کادربندی مناسب
 2. تکنیک خوب
 3. جزئیات واضح
 4. نورپردازی مناسب
 5. مناسب دانشنامه ( نمایش یادمان آن گونه که هست بدون تغییر یا دست کاری زیاد)

نمونه هایی از عکس های خوب و مناسب

ویژگی های عکس خوب برای مسابقه عکاسی ویکی پدیا

نکات مهمی که باید برای گرفتن عکس مسابقه بدانید!

 • هدف از مسابقه عکاسی ویکی پدیا ثبت عکس از همه 26000 یادمان ایران روی ویکی پدیا است. بعضی یادمان های معروف ده ها و بلکه صدها عکس دارند. لطفا بیشتر به یادمان هایی که زیاد شناخته شده نیستند بپردازید.
 • استفاده از فتوشاپ یا دست کاری عکس در حد معقول مجاز است. اما اگر عکس از حالت طبیعی خود خارج شود شانس برنده شدنتان را کاهش می دهد.
 • عکس ها می توانند هر زمان گرفته شده باشند و نیازی نیست جدید باشند. اما صاحب قانونی عکس باید شما باشید.
 • سایز و تعداد عکس هایی که می فرستید هیچ محدودیتی ندارد. هر چه بیشتر و بزرگ تر باشد بهتر است.
 • عکس باید از بنا باشد و نه از افراد. حضور افراد در عکس در موارد خاص (مثلا مراسم سنتی خاص منعی ندارد).
 • روی عکس لوگو، امضا یا واتر مارک نگذارید. عکس های لوگو دار معمولا حذف می شوند یا اگر هم حذف نشوند قطعا جزو برندگان نخواهند بود.

قوانین شرکت در مسابقه عکاسی ویکی پدیا

رعایت قوانین زیر برای شرکت در مسابقه در سطح کشوری و بین‌ المللی الزامی است:

 1. همهٔ عکس‌ها را باید خودتان گرفته باشید.
 2. عکس را باید در فاصله زمانی شهریور ۱۳۹۹ تا مهر ۱۳۹۹ بارگذاری کنید. عکس‌ها می‌توانند در هر زمان، حتی خارج از این بازهٔ یک‌ ماهه، گرفته شده باشند، اما باید دقیقاً در این بازهٔ زمانی بارگذاری شوند. امکان بارگذاری عکس‌ها برای شرکت در مسابقه در ساعت ۲۳:۵۹:۰۰ به وقت تهران در روز ۱۵ مهرماه متوقف خواهد شد و این زمان تغییرپذیر نیست.
 3. عکس (های) بارگذاری شدهٔ شما باید روی ویکی‌انبار در دسترس باشد و اجازه استفادهٔ عمومی از آن توسط شما داده شده باشد.
 4. عکس‌های بارگذاری شده برای مسابقه باید مربوط به یکی از یادمان‌های فهرست‌شده برای مسابقه باشند. بیش از ۲۶۰۰۰ یادمان در شهرهای مختلف ایران در نظر گرفته شده‌اند. لطفاً برای پیداکردن فهرست یادمان‌ها در شهر/استان موردنظر خود به فهرست تهیه شده در این صفحه مراجعه کنید.
 5. برای شرکت در مسابقهٔ جهانی، عکس شما باید جزو ده عکس برتر در سطح ملی (ایران) باشد.
 6. محل عکس‌ برداری را به صورت واضح، در زمان بارگذاری عکس ذکر کنید.
 7. تلاش کنید عنوان پرونده به فارسی یا انگلیسی و معنادار باشد و بتوان از روی عنوان موضوع و مکان عکس را تشخیص داد. (مثلاً file:dci-012345.jpg یک عنوان بدون معناست).

توجه کنید که می‌توانید بیش از یک عکس برای شرکت در مسابقه ارسال کنید. برای این ‌که واجد شرایط بردن جایزه باشید، باید شماره تماسی از خودتان برای ما قرار دهید و ایمیل فعالی داشته باشید و گزینه موافقت با دریاقت ایمیل را نیز انتخاب کرده باشید.

اگر هیچ راه تماسی در اختیار برگزار کنندگان قرار ندهید یا خودتان هیچ واکنشی نشان ندهید، عکس هایتان در مسابقه باقی می مانند ولی جایزه به شما تعلق نخواهد گرفت.

نحوه شرکت در مسابقه عکاسی ویکی پدیا

برای شرکت در مسابقه به لینک فهرست یادمان های ایران مراجعه کنید و ادامه مراحل شرکت در مسابقه را مطابق با فیلم زیر طی کنید.

نحوه شرکت در مسابقه عکاسی ویکی پدیا

جایزه مسابقه عکاسی ویکی پدیا در سطح ایران و جهان چگونه است؟

جایزه مسابقه در سطح ایران

تمام عکس هایی که در مسابقه شرکت میکنند توسط هیئت داوران بررسی می شوند و 10 عکس به عنوان برترین عکس های مسابقه انتخاب خواهد شد. دقت کنید که فعال بودن ایمیل کاربر یکی از شرط های اولیه انتخاب عکس کاربر به عنوان 10 عکس منتخب و برتر ایران در مسابقه ی جهانی است.

به کاربرانی که 10 عکس منتخب را بارگذاری کرده اند یک لوح تقدیر اهدا خواهد شد. اگر کاربری تمایل نداشته باشد نشانی پستی خود را به تیم برگذار کننده بفرستد، لوح تقدیر به صورت الکترونیکی به کاربر فرستاده خواهد شد.

جوایز مسابقه در سطح جهانی

10 عکس برتری که توسط هیئت داوری محلی انتخاب می شوند و ایمیل حساب بارگذارکننده آن ها در ویکی پدیا فعال است، توسط تیم محلی به تیم جهانی فرستاده خواهد شد. تیم جهانی با در نظر گرفتن سه معیار تکنیک عکاسی، تازگی نوع نگاه و میزان کاربرد عکس ها برای ویکی پدیا، 15 عکس برنده در سطح جان را معرفی خواهد کرد.

تمام 15 برنده مسابقه در سطح جهانی لوح جهانی دریافت خواهند کرد. 10 نفر اول در سطح جهانی جوایز غیر نقدی دیگری نیز دریافت خواهند کرد که جزئیات آن را در زیر می توانید مشاهده کنید:

نفر اول:جایزهٔ غیر نقدی تا سقف ۱۵۰۰ یورو
نفر دوم:جایزهٔ غیر نقدی تا سقف ۱۲۰۰ یورو
نفر سوم: جایزهٔ غیر نقدی تا سقف ۱۰۰۰ یورو
نفر چهارم:جایزهٔ غیر نقدی تا سقف ۸۰۰ یورو
نفر پنجم: جایزهٔ غیر نقدی تا سقف ۵۰۰ یورو
نفر ششم: جایزهٔ غیر نقدی تا سقف ۵۰۰ یورو
نفر هفتم:جایزهٔ غیر نقدی تا سقف ۴۰۰ یورو
نفر هشتم:جایزهٔ غیر نقدی تا سقف ۴۰۰ یورو
نفر نهم:جایزهٔ غیر نقدی تا سقف ۲۵۰ یورو
نفر دهم:جایزهٔ غیر نقدی تا سقف ۲۵۰ یورو

مقالاتی که شاید برایتان جذاب باشد

فهرست