لوگو چیست؟_ آشنایی با انواع لوگو + ترفند های طراحی لوگو

انواع لوگو
لوگو
لوگو

در مقاله قبل برای شما روان شناسی رنگ ها را آموزش دادیم؛ در این مقاله قصد داریم انواع لوگو را به شما معرفی کنیم و از انواع آن نام ببریم تا با آن ها آشنا شوید.

لوگو چیست؟

لوگو یک نشانه گرافیکی است که می تواند به شکل علامت، سمبل، نوشتار و یا ترکیبی باشد. در واقع لوگو به عنوان آرم، برند، علامت تجاری و هویت سازمان شناخته می شود.

این نشانه گرافیکی برای کسب و کار های بزرگ و کوچک، شرکت های تولیدی، تجاری و صنعتی استفاده می شود. شما می توانید به واسطه خلاقیت و منحصر به فرد بودن لوگوی خود در ذهن مردم هک شده و ماندگاری بیشتری داشته باشید.

به طور خلاصه در بسیاری از موارد تصویر یک لوگو اولین چیزی است که با شنیدن یک نام به ذهن تان می رسد.

برای مثال لوگوی اپل، کوکاکولا، نایک و … به دلیل منحصر به فرد بودن در ذهن بسیاری از مردم هک شده و مورد استقبال قرار گرفته است. طراحی لوگو یکی از مهم ترین فاکتور ها در برندسازی شماست.

معنای لوگو در ویکی پدیا

نشان واژه، آرم یا لوگو عنصر گرافیکی از علائم دیداری هستند که با فونت یا قلم خاصی تنظیم شده است. رنگ، فونت و علائم دیگر باید با لوگو های مشابه شبیه یکدیگر باشند.

اخیرا اصطلاح لوگو برای شرح علائم، تمثال ها، لباس های نیروی انتظامی، نشان ها و یا حتی پرچم استفاده می شود و از مهم ترین ویژگی های طراحی لوگو منحصر به فرد بودن آن است.

انواع لوگو

لوگو می تواند به صورت ترکیبی از نماد و نشانه ها باشد تا برند شما را از دیگر برند ها متمایز کند.

طراحی لوگو
لوگو فروشگاه تک یک

طراحان لوگو را به چندین دسته تقسیم بندی کرده اند:

  1. لوگو تایپ: لوگو شرکت کوکاکولا
  2. لوگو تصویری: لوگو شرکت اپل
  3. لوگو ترکیبی: لوگو شرکت ایران خودرو
  4. لوگو مونوگرام: لوگو شرکت هیوندا

طراحی لوگو تا چه اندازه اهمیت دارد؟

مهم ترین ابزار تعیین هویت لوگو است، زیرا تقریبا آن را روی همه چیز ظاهر می کنید: روی کارت ویزیت، پلاستیک فروشگاه، برچسب و لیبل، ست اداری، بروشور و کاتالوگ و …

لوگو سبب می شود تا مشتریانتان شما را از رقیب تان جدا بشناسند؛ یک لوگو منحصر به فرد می تواند در بین رقبا تفاوت ایجاد کند.

یک لوگو خوب و قوی به روند رشد کمک کرده و مشتریان جدیدی را برای شما به ارمغان می آورند. مشتریان هدف در روز صد ها لوگو مختلف را خواهند دید و یک لوگو خوب با ارسال پیام صحیح می تواند سبب اعتماد مشتری شود.

اهمیت طراحی لوگو نسبت به سایر طراحی های هویت بصری

شرکت ها، کارخانه ها و … زمانی رشد فروش خود را می بینند که طراحی لوگو خوبی برای کاتالوگ، کارت ویزیت، لیبل، پوستر و … داشته باشند.

مهم ترین ویژگی ها برای طراحی لوگو

1- سادگی لوگو

یکی از ساده ترین انواع لوگو برای کسب کار لوگوی شرکت اپل است. شرکتی که با ساده ترین طراحی توانست خود را در ذهن مشتریان جا کند.

2- زیبایی لوگو

زیبایی لوگو هیوندا سبب شده تا این لوگو با لوگو های رقیب متمایز شود.

3- انعطاف پذیری لوگو

لوگو

برای طراحی لوگو باید انعطاف پذیر بودن آن را نیز مد نظر قرار داد، برای مثال می توان به شرکت گوگل اشاره کرد که نه تنها در سال های بعد از فعالیت خود توانست لوگوی خود را بهبود ببخشد بلکه می تواند امروزه با هر مناسبت و رویداد علائم مربوط به آن را در لوگوی خود جای دهد.

4- منحصر به فرد بودن لوگو

منحصر به فرد بودن لوگو سبب ایجاد تفاوت میان لوگوی شما و لوگوی رقیب می شود. مانند نمونه لوگوی شرکت مک دونالد که توانست لوگوی خود را نسبت به سایر رقبا متمایز کند.

5- روانشناسی رنگ ها در طراحی لوگو

در مقاله قبل برای شما به صورت کامل روانشناسی رنگ را بازگو کردیم تا شما بتوانید به آسانی با توجه به حیطه طراحی تان رنگ انتخاب کنید.

برخی از طراحان تاکید دارند لوگو باید رنگی باشد تا مخاطب را جذب کند اما شما باید بازار هدف را بشناسید و تحقیق کنید که مشتریان شما به دنبال چه چیز هایی هستند.

6- گویا بودن لوگو

لوگو باید به گونه ای طراحی شود که مخاطب در نگاه اول آن را درک کند و در ذهن خود شکل بگیرد. هر چه از لوگو های پیچیده تر استفاده کنید سخت تر می توانید میان لوگو و مخاطب ارتباط برقرار کنید.

7- امکان استفاده در سایر بخش های شرکت

فروشگاه اینترنتی تک یک لوگویی را برای خود برگزیده که این لوگو برای وب سایت، ست اداری، المان های شهری و … قابل استفاده است.

تکنیک ها و ترفند های مهم برای طراحی لوگو

1- تکنیک DOIT

این تکنیک یکی از مهم ترین روش ها برای نشان واژه و یا لوگو خلاقانه می باشد. شناخت مسئله، باز کردن و تحلیل آن در ذهن، معرفی بهترین راه حل های مختلف و انتخاب بهترین راه حل 4 گام مهم برای طراحی لوگو است.

2- ترفند چرا؟

پاسخ دادن به چرا های موجود در طراحی انواع لوگو یکی از بهترین راه حل ها برای طراحی لوگو خلاقانه است.

3- ترفند توهم خلاق

برای داشتن طراحی خلاق باید ذهن خلاق و ماورا داشته باشید؛ تا بتوانید هر چیزی را تصور کنید و در کنار هم قرار دهید.

4- چه می شود اگر؟

در این نوع طراحی دائم از خودتان سوال بپرسید. خودتان را مشتری قرار دهید و ببینید چه چیزی شما را جذب می کند و نیازتان را برطرف می سازد.

5- تکنیک سینکتیکس

این تکنیک در طراحی از کنار هم قرار دادن ایده های مختلف محسوب می شود. در این مدل از انواع لوگو مشتریان ویژه و زیاد خود را دارد، شما می توانید با کنار هم قرار دادن عنصر های مختلف لوگوی حرفه ای طراحی کنید.

امیدواریم از این مقاله لذت برده باشید شما می توانید برای مطالعه بیشتر درباره عوامل تعیین کننده قیمت طراحی لوگو بر روی کلمات لینک شده آن کلیک کنید.

مقالاتی که شاید برایتان جذاب باشد

فهرست