4 مورد از قوانین طراحی جلد کتاب که نویسندگان و طراحان، باید بدانند

قوانین طراحی جلد کتاب

نویسندگان معمولاً این موضوع را بهتر درک می کنند که تجربه، دانش و مهارت یک طراح می تواند منجر به افزایش یا کاهش محبوبیت کتاب شود. برای یک طراح جلد کتاب گرفته تا همه نویسندگان فوق العاده پرشور و فداکار، در ادامه قوانین مهمی در طراحی جلد کتاب را مرور خواهیم کرد که باید آن ها را درک کنید تا کتاب شما با بهترین طراحی ممکن ساخته شود.

اکثر افراد کتاب ها را از روی جلد قضاوت می کنند، زیرا در بسیاری از زمینه‌ های دیگر زندگی نیز این کار را می‌ کنند. آیا مردم را از روی لباسی که می پوشند قضاوت می کنید؟ در مثالی دیگر، شما در خوار و بار فروشی محل خود هستید تا کمی میوه بخرید. اما اگر روی پوست سیب کبودی دیدید، آیا آن میوه را قضاوت نمی‌ کنید؟ حقیقت این است که قضاوت در مورد پوشش و جلد هر چیزی، بخشی از زندگی ما شده است.

سعی کنید دلبستگی شخصی را محدود کنید

به عنوان یک نویسنده که می خواهد جلد کتاب خود را بر اساس قوانین کلی، طراحی کند؛ این کتاب شماست و از این رو این حق شماست که هر تصویری را که می‌ خواهید روی جلد نمایش دهید.

نویسندگانی که امیدوارند آثار هنری یکی از دوستان یا اعضای خانواده خود را روی جلد خود به نمایش بگذارند، اغلب متوجه این واقعیت می‌ شوند که ممکن است آن چیزی نباشد که واقعا در نظر دارند. تمایل به ارائه چیزی که برای آن ها اهمیت زیادی دارد می تواند این واقعیت را که ممکن است فروش کتاب را از مسیر خود خارج کند، نادیده بگیرد.

این اغلب در مورد خاطرات نیز اتفاق می افتد و نویسنده امیدوار است از عکس هایی استفاده کند که ارزش احساسی زیادی برای آن ها دارد. لازم به یادآوری است که این ارزش احساسی برای خواننده نا آشنا، معنایی ندارد. بنابراین، ممکن است فرد خریدار، جلد کتاب شما را رد کند.

به طور مثال، عکسی از آخرین تعطیلات خانوادگی شما در ساحل ممکن است انواع احساسات را شخصاً برای شما ایجاد کند، اما تمام چیزی که یک خریدار می بیند انبوهی از افراد خیس در حوله است.

تصویر باید در سایز کوچک نیز خوب جلوه کند

اکنون طراحان از این موضوع آگاه هستند، اما بسیاری از نویسندگان از این موضوع آگاه نیستند. یک دیگر از قوانین طراحی جلد کتاب این است که تصویر آن باید در اندازه کوچک، خوب به نظر برسد. خریداران در حال مرور آمازون یا هر سایت فروش کتابی که هستند، باید به سمت آن تصویر کوچک بر روی جلد کتاب شما، کشیده شوند.

خودتان آن را امتحان کنید، هر طرح ارائه شده را به اندازه ای که در آمازون یا سایت های دیگر فروش کتاب نشان داده می شود، کوچک کنید و ببینید چگونه به نظر می رسند. آیا احتمال دارد روی آن ها کلیک کنید؟

سعی کنید کار یک طراح را تغییر ندهید

عدم تغییر طرح های ارائه شده توسط طراح، قوانین طراحی جلد کتاب

به عنوان نویسنده کتاب، یک طراح 3 یا 4 اتود مختلف را برای شما آورده است و نظر شما را می پرسد. راه مناسب برای انجام آن ارائه بازخورد صادقانه و واضح در مورد هر یک از طرح های آن ها است. راه نامناسب این است که بگوییم “من این قسمت را از این طرح، این قسمت را از این یکی و این قسمت را از این یکی دوست دارم.” آیا می توانید چنین چیزی بسازید؟

گاهی اوقات ایجاد یک کامپوزیت از بهترین ویژگی های چیز های مختلف می تواند چیزی را زیبا کند. با این حال، از نظر جلد کتاب، معمولاً چنین دستور العملی فاجعه است. یک طراح دلایل بسیار خوبی برای جدا نگه داشتن عناصر طراحی خاص دارد. با ترکیب آن ها، معمولا جرقه ای را که در پیش نویس های اصلی دیده اید از دست خواهید داد.

خوانندگان شما از ظرافت طرح، قدردانی خواهند کرد

یکی دیگر از مهم ترین قوانین هنگام طراحی جلد، برای رساندن مفهوم و موضوع کتاب، هرگز از هر دو ابزار تصویر و حروف استفاده نکنید. به عنوان مثال، فرض کنید که سیبی را بر روی جلد کتاب نقاشی می کنید و در زیر آن کلمه “سیب” را می نویسید که این اصلا ایده جذابی نیست.

به خوانندگان خود اعتبار بدهید. بگذارید جا های خالی را پر کنند. لزومی ندارد که جلد کتاب را به یک جدول خالی از حروف که باید پر شود، تبدیل کنید؛ اما اشاره ای به ظرافت و جذابیت در یک جلد به جذب افراد کمک می کند.

سخن آخر

جذب خوانندگان بیشتر در یک بازار بیش از حد اشباع، کار آسانی نیست؛ اما کیفیت فیزیکی کتاب شما، از جمله جلد کتاب، کلیدی است که کتاب منتشر شده خود را از قفسه خارج کرده و در دست خواننده شما قرار می دهد. اگرچه همه ما کتاب ها را از روی جلدشان قضاوت می کنیم. اما یک طراح را به خاطر تلاش برای انجام کارش قضاوت نکنید.

منبع: damonza

مقالاتی که شاید برایتان جذاب باشد

فهرست