نحوه انتخاب فونت مناسب در طراحی لوگو + نکاتی که باید بدانید!

فونت مناسب طراحی لوگو

فونت یک لوگو فراتر از فقط نام یک شرکت است. فونت ها حس سبک و شخصیت یک برند را برقرار می کنند. فونت های لوگو تأثیر مستقیم بر افکار و احساسات مخاطبان دارند. وقتی به لوگو فکر می کنیم، ذهن ما اغلب به سمت عناصر گرافیکی یا تصویری می رود. انتخاب فونت مناسب در طراحی لوگو شما از اهمیت زیادی برخوردار است، زیرا اطلاعات مهمی مانند نام و کسب و کار شما را منتقل می کند.

فونت لوگو همان چیزی است که مخاطبان بیشتر با نام برند شما آن را مرتبط می دانند. به همین دلیل مهم است، زیرا مشتریان نه تنها برای اولین بار بلکه در بازدید های مکرر آن را مشاهده می کنند. ما در این مقاله نکات و راهنمایی ها را برای کمک به شما در انتخاب فونت مناسب لوگو تهیه کرده ایم. در ادامه با همراه باشید.

انواع اصلی فونت لوگو

فونت Serif

فونت های سریف کلاسیک، سنتی و از اصلی ترین فونت ها هستند. یک کشیدگی در انتهای حروف فونت سریف دیده می شود. این فونت جزو معتبر ترین یا محافظه کار ترین نوع فونت محسوب می شود و یک جلوه قابل اعتماد به برند تان می دهد.

فونت Serif

فونت Sans-Serif

فونت های سنس سریف هنوز هم اقتصادی ترین، کارآمد ترین، تمیز ترین و مدرن ترین انتخاب محسوب می شوند. آن ها در اندازه های مختلف قابل خواندن هستند. از این فونت ها تقریبا برای هر کسب و کاری می توان استفاده کرد.

فونت Sans-Serif

فونت Slab serifs

این فونت از تاثیرگ ذار ترین و مهم ترین فونت ها است. اغلب در بیلبورد ها، پوستر ها و غیره استفاده می شود. فونت Slab serifs تقریباً همیشه جلوه ای پر نعمت را برای طراحی به ارمغان می آورد.

فونت Slab serifs

فونت Script

فونت اسکریپت تقلید از سبک های نوشتاری تاریخی یا مدرن است. آن ها به نظر می رسد که با سبک های مختلفی از ابزار های نوشتن که شامل قلم های نقاشی هستند، نوشته شده است. خصوصیات نوعی از نوع اسکریپت، پیام های جریان داده شده و تقریبا متصل و شخصیت های گرد و خمیده متصل هستند.

فونت Script

فونت دست نویس

این فونت ها حالت خوش نویسی دارند و از فونت های Serif و Sans-Serif ظریف تر هستند. این فونت ها برای کسب و کار های مربوط به زنان بسیار مناسب هستند. اما باید دقت کنید که خوانا باشند.

فونت تزئینی

این فونت ها برای طراحی لوگو بسیار جالب و جذاب هستند. چون می توانند به لوگو هویت و شخصیت بدهند.

فونت تزئینی

نحوه ترکیب فونت ها در یک لوگو

اول از همه بیش از دو یا سه فونت مختلف در یک لوگو استفاده نکنید. ترکیب طراحی باید سلسله مراتب بصری را حفظ کند تا چشم خواننده به طور واضح بتواند ترتیب قرار گرفتن آن ها را درک کند.

به طور معمول لوگو ترکیبی از متن و عکس یا نماد است. اما نحوه ترکیب آن ها به نوع لوگو شما بستگی دارد. نام اصلی برند باید با یک نوع فونت باشد و متن پشتیبانی کننده، مانند برچسب یا توضیحات برند شما، باید به صورت دیگری باشد. اگر اطلاعات دیگری دارید که می خواهید وارد کنید، به عنوان مثال سال تاسیس، آن ها را کوچک و تمیز طراحی کنید.

نحوه ترکیب فونت ها در یک لوگو

در انتخاب فونت لوگو به چه مواردی باید توجه کنیم؟

1. خوانایی را در اولویت قرار دهید

خوانایی چیزی است که باید همیشه در هنگام طراحی لوگو به آن توجه کنید. عناصر بسیار زیادی برای ایجاد یک لوگو خوانا وجود دارد که هویت برند شما را بیان می کند. شما می خواهید متن لوگوی شما قابل خواندن و همچنین به یاد ماندنی و منحصر به فرد نیز باشد.

 در اینجا چند نکته مفید در مورد خوانایی وجود دارد:

  • ترکیب رنگ ها بسیار مهم است. فونت های رنگ روشن با پس زمینه روشن، خوانایی لوگو شما را بسیار سخت می کند. بنابراین رنگ هایی که کنتراست ایجاد می کنند را انتخاب کنید.
  • اصول سلسله مراتب بصری را بیاموزید تا بتوانید نحوه استفاده از تراز بندی، فضا، رنگ و اندازه به طور موثر در لوگو را یاد بگیرید.

2. یک فونت نازک را با یک نماد یا یک مونوگرام ترکیب کنید

اگر می خواهید از یک فونت نازک در لوگوی خود استفاده کنید، توصیه می کنیم آن را با یک نماد یا یک نمودار ترکیب کنید. به این ترتیب، در مکان هایی که فونت های نازک به خوبی نشان داده نمی شوند، شما می توانید از مونوگرام یا نماد خود استفاده کنید!

می بینید که مونوگرام سمت راست به عنوان عکس پروفایل شبکه های اجتماعی چقدر تأثیرگذارتر و خواناتر است؟ در حالی که لوگو در سمت چپ به سختی قابل مشاهده است.

ترکیب فونت نازک با یک مونوگرام

3. از فونت ساده استفاده کنید

طراحی لوگو با فونت تمیز و ساده در محصولات مختلف آسان تر است و زودتر در ذهن می ماند. به یاد داشته باشید که ممکن است مجبور شوید، آن را بزرگ یا کوچک کنید. مطمئن شوید که لوگو شما از هر سطحی، چه برای استفاده در یک بنر بزرگ، یک خودکار یا سایر موارد تبلیغاتی جذاب به نظر برسد.

4. ببینید رقبای شما از چه فونت هایی استفاده می کنند

در واقع هدف از این کار تقلید نیست، بلکه تجزیه و تحلیل این است که طراحی آن ها چگونه و چقدر هوشمند است. هدف این است که فقط از تجربه های موفق ایده بگیریم و طراحی متفاوت با آن ها داشته باشیم.

5. بیش از حد از فونت ها استفاده نکنید

استفاده بیشتر از یک یا دو فونت ممکن است زشت به نظر برسد و بی اعتمادی را در بین مشتریان بالقوه ایجاد کند. توجه داشته باشید که شرکت های پر مخاطب فقط روی یک فونت تمرکز دارند و مشاغل کوچک تر تمایل دارند، از فونت های مختلف برای نام شرکت و شعار خود استفاده کنند.

6. از فونت های مد روز استفاده نکنید

اگر می خواهید کسب و کار شما برای سال های آینده رونق داشته باشد، فونتی را انتخاب کنید که ارزش ها و ویژگی های شرکت شما را نشان دهد. چرا که چیزهایی که مد روز می شوند کوتاه مدت هستند و ممکن است فردا فراموش شوند و جذابیت خود را از دست بدهند بنابراین اجازه ندهید، چیزی که اکنون مد روز است، شما را فریب دهد.

7. رنگ فونت مناسب در طراحی لوگو

یکی دیگر از نکاتی که در زمان انتخاب فونت مناسب در طراحی لوگو باید به آن توجه کنید، انتخاب رنگ فونت است. انتخاب رنگ نه تنها برای جذاب تر شدن لوگو بلکه برای با ارزش جلوه دادن نام تجاری نیز اهمیت دارد.

در زمان انتخاب رنگ ها در طراحی لوگو ابتدا باید روانشناسی رنگ ها را خوب بشناسید. در روانشناسی رنگ ها، نحوه انتخاب و ترکیب رنگ های مختلف و تاثیر آن ها روی مخاطبان بررسی می شود.

امیدوارم مطلب نحوه انتخاب فونت مناسب در طراحی لوگو برایتان مفید باشد. شاد و پیروز باشید.

منبع: looka.comlogaster

مقالاتی که شاید برایتان جذاب باشد

فهرست