عکاسی معماری از صفر تا صد- (انواع سبک، نحوه ویرایش)

عکاسی معماری

مقاله عکاسی معماری ممتازدیزاین، شامل همه چیز درباره ساختمان ها، بناهای تاریخی، فضاهای داخلی و خارجی است. فرقی ندارد شما به دنبال گرفتن یک عکس هنری هستید یا می خواهید برای مستند سازی از یک سازه عکاسی کنید. برای فراگیری تمام نکات، ترفندها، تکنیک ها و اطلاعات این مقاله را تا انتها بخوانید.

عکاسی معماری چیست؟

معماری به طراحی، مهندسی و ساخت سازه های دست ساز و همچنین خود سازه های نهایی اشاره دارد. سبک های معماری بی پایانی در طول قرن ها پدیدار شده اند، که هر کدام بیان منحصر به فرد خود را دارند: رومانسک، گوتیک، کلاسیک، نئوکلاسیک، مدرنیست، بروتالیست و … .

در حالیکه می توان به سادگی دوربین را به سمت ساختمان یا پل گرفت و عکاسی کرد، عکاسی معماری یک هنر است. عکاسان معروف معماری عبارتند از: آلبرت لوی، که عکاسی از ساختمانهای قدیمی را در دهه 1870 شروع کرد و مدرنیست آمریکایی اواسط قرن، جولیوس شولمن، که پس از عکاسی از ساختمان های مدرن محبوب شد.

2. سبک عکاسی معماری

عکاسی معماری به دو نوع مجزا خلاصه میشود: نمای بیرونی و نمای داخلی

 1. عکاسی معماری نمای بیرونی: عکاسی از بیرون یک سازه است. نمای بیرونی از نور طبیعی فراوانی بهره می برد که عکاسی از آن ها را آسان تر می کند. بسته به شرایط آب وهوایی، عکاسی از نمای بیرونی می تواند نتایج بسیار متفاوت، تصاویر افتضاح یا چشمگیری به شما بدهد.
 2. عکاسی معماری نمای داخلی: این به عکس هایی از فضای داخلی یک سازه اشاره دارد. گرفتن فضاهای داخلی اغلب چالش برانگیزتر است: نور محیطی که از طریق پنجره ها یا نورگیرها در دسترس است، اغلب محدود است و گاهی اوقات فیلتر می شود. مانند پنجره های رنگارنگ در کلیساها. برای حل این مشکل بهتر است برای عکاسی نمای داخلی از فلاش استفاده کنید.

بهترین دوربین ها برای عکاسی معماری کدامند؟

فرقی ندارد با دوربین گوشی عکس می گیرید یا دوربین DSLR هر دوربینی می تواند عکس های معماری جالبی بگیرد.

 1. گوشی های هوشمند، مانند آیفون اپل، زمانی که با برنامه های دوربین دستی مانند لایت روم و فتوشاپ می شوند، می توانند عکس های معماری شگفت آوری به شما بدهد.
 2. دوربین های دیجیتال به ویژه دوربین های بدون آینه و دوربین های DSLR به شما آزادی بیشتری در انتخاب لنزها و کنترل بیشتری در حالت دستی برای تنظیمات دوربین مانند نوردهی، سرعت شاتر و ISO ارائه می دهند. کنون، نیکون و سونی همگی طیف وسیعی از دوربین های کاربردی را ارائه می کنند، از دوربین های مقرون به صرفه تا دوربین های بدون آینه و فوق حرفه ای.
 3. دوربین های لارج فرمت که امکان عکاسی با فرمت بزرگ را فراهم می کنند، بهترین دوربین برای ارائه حرفه ای ترین تصاویر هستند. این دوربین ها توسط عکاسان معماری اختصاصی در سراسر جهان ترجیح داده می شوند. با این حال قیمت بالا و وزن زیاد آن ها، باعث شده عکاسان جدید معماری یا علاقمندان به این رشته، علاقمندی کمتری به استفاده از این دوربین ها داشته باشند.

بهترین تجهیزات برای عکاسی معماری

تجهیزات عکاسی معماری

مجموعه ای از تجهیزات عکاسی برای کمک به شما در گرفتن عکس های دیدنی از معماری وجود دارد.

1. دوربین

برای عکاسان معمولی یا مبتدی معماری، یک دوربین DSLR تمام حالت ها و تنظیمات لازم را برای عکاسی از تصاویر معماری فراهم می کند.

2. سه پایه

چه از لنز تله فوتو سنگین استفاده کنید یا از یک سوژه معماری با نوردهی طولانی مدت عکس بگیرید. یک سه پایه، دوربین شما را ثابت می کند و به تصاویر نهایی وضوح فوق العاده ای می بخشد.

3. فلش

برای عکس های معماری داخلی، دوربین خود را به یک فلاش متصل کنید تا تصاویر روشن تر و واضح تری داشته باشید. همچین می توانید کیت خود را به گونه ای انتخاب کنید که فلاش های پرتابل و چترهای پخش کننده نور را برای کمک به روشنایی بیشتر عکستان داشته باشید.

4. لنز دوربین استاندارد

یک لنز زوم استاندارد یا لنز پرایم برای ثبت عکس های با جزئیات، چه در داخل و چه در خارج، کافی است.

5. لنزهای دوربین تخصصی

انواع لنز عکاسی معماری

لنزهای تخصصی به عکاس این امکان را می دهند که با پرسپکتیو و عمق میدان به روش های خلاقانه عکاسی کند. برای مثال یک لنز تیلت شیفت عمق میدان کم را جعل می کند تا به شما کمک کند با حس مقیاس بیننده بازی کنید. یک لنز واید انگل بخش های بزرگ تری از فضا را می گیرد. و یک لنز فیش آی می تواند عکس های داخلی را به روش های جالبی منحرف کند.

6. ارتفاع

عکاسی معماری صرفا به عکاسی از سطح زمین محدود نمی شود: ارتفاع می تواند برداشتی منحصر به فرد از یک عکس معمولی ارائه دهد. از آنجایی که بیشتر سازه ها بسیار بزرگتر از یک عکس معمولی هستند، زاویه ها به اندازه حس ماجراجویی مهم می شوند. نردبان ها، پله ها، تخته سنگ ها، اسکای باکس ها و پشت بام های ساختمان های بلند، دیگر ایده هایی هستند که به شما را در جستجو چشم اندازهای تازه کمک می کنند.

نحوه عکاسی از یک بنای معماری:

عکاسی معماری

راهنمای گام به گام هنگامی که یک معماری داخلی یا خارجی را برای عکاسی انتخاب کردید. این دستورالعمل های ساده را دنبال کنید تا به طور موثر از آن عکس بگیرید.

1.تحقیقات خود را انجام دهید.

هر سازه معماری داستانی دارد. در مورد معمار و تاثیرات او به عنوان ایده پرداز، همراه با سبک و تاریخ ساخت یا بازسازی ساختمان تحقیق کنید.

2. برداشت اولیه را ببینید

هنگام ایستادن در مقابل یا داخل یک سازه، ابتدا به اطراف نگاه کنید و همه چیزهایی را که می بینید، بررسی کنید. اول به چه چیزی توجه می کنید؟ چشمت به کجا کشیده شده؟ اجازه دهید روح شما راهنمای اولیه شما برای چیزهای جالب در مورد موضوع معماری شما باشد.

3. روی جزئیات زوم کنید

اگر تحقیقات خود را انجام داده باشید، ممکن است متوجه جزئیات کوچکی شوید که با روایت موضوع معماری شما مطابقت دارد. اگر هیچ تحقیقی انجام نداده اید، یا تاریخچه ساختمان الهام بخش خاصی نیست، هنوز چیزهای زیادی برای کاوش وجود دارد. شکل سقف یا مصالح سقف یا کف را در نظر بگیرید. به دنبال تکرار عناصر طراحی یا نمادهای غیر معمول باشید. عکاسی معماری به همان اندازه که در مورد ثبت جزئیات است، در مورد مستندسازی کل است.

4. روی منظره زوم اوت کنید

بررسی منظره و قرار دادن معماری در بافت تصویر نیز مهم است. اگر بدنه آبی در این نزدیکی وجود دارد که تضاد خوبی با سوژه شما دارد، سعی کنید آن ها را در کادر قرار دهید. برای فضای داخلی، سعی کنید انعکاس ساختمان را در کنار خود ساختمان ثبت کنید.

5. ساختارها یا اتاق های دیگر را بگنجانید

اگر ساختارهای دیگری وجود دارد که تضاد خوبی با سوژه شما دارد، سعی کنید آن ها را در کادر قرار دهید. برای فضای داخلی، سعی کنید سوژه خود را از یک راهرو یا اتاق مجاور که منظره متفاوتی را ارائه می دهد، بگیرید. عکاسی از این جزئیات لایه دیگری از پیچیدگی و علاقه به عکاسی معماری را فراهم می کند.

6. از هر زاویه عکس بگیرید

هنگامی که احساس می کنید از موضوع معماری خود خسته شده اید، به دنبال زوایای مختلف، چشم اندازها و نقاط برتری باشید که ممکن است برداشتی تازه ارائه دهند. آیا می توانید یک فضای داخلی را از بالا یا از طریق یک پنجره عکاسی کنید؟ آن پل از زیر به چه شکل است؟ آیا آن ساختمان از بالا به همان اندازه که از خیابان چشمگیر به نظر می رسد، زیباست؟

7. در زمان ها و شرایط مختلف عکاسی کنید

سوژه بیرونی شما در یک روز بارانی چطور به نظر می رسد؟ نور چراغ رومیزی در یک شب تاریک چطور بر حس فضای داخلی تاثیر می گذارد؟ زمان های مختلف روز و شرایط آب و هوایی می تواند فضای منحصر به فردی را به عکس های معماری شما ببخشد.

نحوه ویرایش عکس های معماری

ادیتور عکس معماری

ادیت عکس مراحل مهم پایانی در عکاسی معماری هستند. هنگامیکه مجموعه ای از تصاویر خام دارید، آن ها را روی سیستم بریزید و با Adobe photoshop یا lightrooom که ابزارهای صنعتی ادیت عکس هستند، ویرایش کنید.

هر دو نرم افزار مجموعه ای کامل از ابزارها برای ویرایش عکس ها ارائه می دهند و به عنوان برنامه های ویرایش عکس یا عکاسی برای اندروید و ios در دسترس هستند.

 1. فتوشاپ
  برای روتوش نواحی کوچک (مثلا اگر یک تکه زباله به اشتباه به داخل عکس شما رفت) برای لایه بندی و برای ترکیب و دوخت تصاویر برای ایجاد تصاویر ترکیبی مانند 3 تایی یا پاناروما مناسب تر است.
 2. لایت روم
  یک برنامه ادیت کامل پس از پردازش کلی است. لایت روم به عکاس امکان کنترل تنظیمات دقیق و کلی را هنگام ویرایش عکس ها می دهد. رایج ترین ابزارهای ویرایش شامل پرسپکتیو، نوردهی، کنتراست و برش است، اما لایت روم یک راه سریع برای اعمال خودکار لایه های فیلتر با یک کلیک است.
 3. photomatix و سایر برنامه ها به طور خاص بر روی جنبه های خاصی از ویرایش تمرکز می کنند، مانند ادغام عکس های کم نور و نوردهی بیش از حد برای ایجاد یک تصویر نهایی متعادل.

4. نکته و تکنیک های عکاسی معماری

این نکات را فرا بگیرید تا بیشترین بهره را از عکاسی معماری ببرید.

1.موقعیت مهم است

ساده ترین راه برای دستیابی به یک عکس خیره کننده این است که دوربین را عمود بر خطوط عمودی یک ساختمان قرار دهید. با کنترل پرسپکتیو و تنظیم سطح کنونی برای گرفتن چندین خط عمودی موازی، تصویری بصری ایجاد کنید.

2. مراقب اشکال پویا باشید

خطوط تمیزی که در برابر یک آسمان صاف تنظیم شده اند، تقارن یک سازه را برجسته می کنند. اما مراقب منحنی ها یا سایر اشکال پویا باشید که حس حرکت را به یک تصویر ثابت اضافه می کنند.

3. نور مناسب را پیدا کنید.

منتظر بمانید تا نور تغییر کند و تغییر سایه های کشیده شده از پنجره ها یا ستون ها را ثبت کنید. اگر نور ایده آل نیست، سرعت شاتر و دیافراگم خود را با هدف گرفتن 3 عکس تنظیم کنید: نوردهی کم، نوردهی خودکار و نوردهی بیش از حد.

4. با تنظیمات دوربین خود بازی کنید

از آنجایی که هر صحنه متفاوت است، برای 3 عکس بالا با سرعت شاتر و دیافراگم بازی کنید. یکی را تیره تر از آنچه می خواهید، یکی را روشن تر و دیگری را با نور معمولی عکاسی کنید. بعد این 3 عکس را با فتوشاپ یا لایت روم hdr کنید.

با توجه به اینکه معماری جزء جدایی ناپذیر زندگی ماست، از دوران باستان گرفته تا فوق مدرن، این چیز خوبی است که مهارت یا تخصص کمی برای گرفتن یک عکس عالی لازم است. تا زمانی که یک دوربین در دست دارید، می توانید تجربه عکاسی معماری را آغاز کنید، می توانید قبل از کاوش در جهان فراتر از خانه خودتان شروع کنید.

آیا می خواهید عکاس بهتری شوید؟

چه تازه شروع به کار کرده باشید و چه رویای حرفه ای شدن را در سر دارید. عکاسی به تمرین فراوان و مقداری خلاقیت نیاز دارد. هیچ کس این را بهتر از جیمی چین، عکاس مشهور نشنال جئوگرافیک نمی داند. در کلاس کارشناسی ارشد جیمی چین در مورد عکاسی ماجراجویی، او به اشتراک می گذارد که چگونه می توانید احساسات خود را به تصویر بکشید، یک تیم بسازید و رهبری کنید و عکاسی با ریسک بالا را اجرا کنید.

منبع: nfi.edu

مقالاتی که شاید برایتان جذاب باشد

فهرست