چطور عکاسی ضد نور انجام دهیم؟ بهترین تکنیک ها برای عکاسی ضد نور یا سیلوئت

عکاسی ضد نور 15

عکاسی ضد نور فضایی دراماتیک و مرموز دارد. شاید تعجب کرده باشید که چگونه سایر عکاسان عکس های سیلوئت را به سختی انجام می دهند. در این مقاله، نکات مخفی برای ایجاد عکاسی ضد نور دیدنی را به شما معرفی می کنم. هنگامی که تکنیک های اساسی را درک کردید، شرایط نوری چالش برانگیز به فرصت های عکاسی تبدیل می شوند.

عکاسی سیلوئت1

عکاسی ضد نور چیست؟

یک ضد نور وقتی بوجود می آید، که از سوژه ای در پس زمینه ای روشن عکس گرفته شود. نور پس زمینه سخت سوژه را تاریک می کند و جزئیات را پنهان می کند. سوژه ممکن است یک شخص یا یک شی باشد، اما ما فقط شکل آن را می بینیم. معمولاً همیشه می خواهیم نوردهی را در هنگام عکاسی متعادل کنیم. ما می‌خواهیم در عکس‌هایمان به صحنه‌ای با نور یکنواخت برسیم.

اما در تصاویر ضد نور، ما می خواهیم یک پس زمینه روشن به درستی در معرض دید قرار گیرد، در حالی که سوژه تاریک می شود و تمام یا بیشتر جزئیات خود را از دست می دهد. (در اینجا محدوده دینامیکی را ذکر کنید)

عکاسی ضد نور از مواردی سود می برد که پس زمینه بسیار روشن تر از سوژه باشد. از چیزی که ممکن است شرایط روشنایی چالش برانگیز باشد، بهره می برد. چنین عکس هایی در مقایسه با تصاویر با جزئیات معمول، رویکرد مینیمالیستی تری دارند. آنها اطلاعات قابل مشاهده را کاهش می دهند و فقط بر روی خطوط کلی، کنتراست، الگوها و اشکال تمرکز می کنند.

عکاسی ضد نور2

چگونه از یک سوژه عکاسی ضد نور انجام دهیم

زمانی که اصول اولیه را بدانید، عکاسی ضد نور آسان است. بیشتر مربوط به جایی است که شما با اشاره به منبع نور می ایستید.

به سوژه ای با شکل قوی و قابل شناسایی نیاز دارید. این سوژه پس از گرفتن عکس، شبح شما را ایجاد می کند.

شما همچنین به یک منبع نور قوی نیاز دارید که پشت سوژه شما باشد که نور سختی ایجاد می کند. خورشید به عنوان منبع نور شما ساده ترین راه برای ایجاد عکاسی ضد نور است.

برای رسیدن به نتایج دلخواه، مطمئن شوید که هنگام گرفتن عکس به موقعیت و تنظیمات دوربین خود توجه داشته باشید. در ادامه این مقاله همه چیز را توضیح خواهیم داد.

عکاسی سیلوئت 3

از اندازه‌گیری نقطه‌ای برای تقویت سایه‌ها استفاده کنید

دوربین‌ها نور را در صحنه می‌خوانند و سعی می‌کنند نحوه رسیدن به بهترین نوردهی را بیابند. اما دوربین فقط یک ماشین است، بنابراین همیشه نمی تواند مقادیر مناسب را تشخیص دهد. اینجاست که نورسنجی وارد می شود. این به شما فرصتی می دهد تا به دوربین بگویید که چگونه می خواهید صحنه را ارزیابی کند.

انواع نور سنجی دوربین

سه حالت اصلی وجود دارد که برندهای مختلف دوربین از اصطلاحات مختلفی برای آن استفاده می کنند. کل صحنه را اندازه گیری می کند: میانگین نور را در کل صحنه نشان می دهد. تحت نام های Multi (سونی)، ارزیابی (Canon) یا ماتریکس (Nikon) یافت می شود.
مرکز را اندازه گیری می کند: نور را در کل صحنه به طور میانگین می گیرد اما به نوردهی مرکز اهمیت بیشتری می دهد. این حالت یا مرکز (سونی) یا مرکز وزن (کانن، نیکون) نامیده می شود.
متر یک نقطه: برای نقطه خاصی که انتخاب می کنید، که معمولاً نقطه کانونی است، نوردهی می کند. برندهای پیشرو دوربین (سونی، کانن و نیکون) آن را حالت نورسنجی نقطه ای می نامند.

عکاسی ضد نور 4

در یک عکس ضد نور، من می‌خواهم قسمت‌های خاصی از تصویرم به خوبی نوردهی و سایر قسمت‌ها کم نوردهی داشته باشند. اگر دوربین من برای کل صحنه نوردهی کند، سعی می کند تفاوت های نوردهی را یکسان کند.

در حالت نورسنجی نقطه‌ای، من دقیقاً به دوربینم می‌گویم که چه بخشی از صحنه را می‌خواهم به خوبی نوردهی کند. در مورد سیلوئت‌ها، من می‌خواهم پس‌زمینه به خوبی نوردهی شود و سوژه‌ام تیره شود. بنابراین، اندازه گیری نقطه ای بهترین گزینه برای ساختن ضد نور است.

تنظیمات مناسب را انتخاب کنید

دیافراگم نسبتاً باریک (حدود f/11) را انتخاب کنید. دکمه شاتر را تا نیمه فشار دهید و روی پس زمینه فوکوس کنید. ممکن است مجبور شوید دوربین خود را کمی جابجا کنید در حالی که دکمه شاتر هنوز تا نیمه فشار داده شده است تا تصویر را دوباره ترکیب کنید. به این ترتیب می توانید سوژه خود را در جایی که می خواهید در کادر قرار دهید.

در f/11، کل صحنه واضح خواهد بود. بسیاری از جزئیات سوژه در سیلوئت گم می شوند، بنابراین فوکوس اهمیت زیادی ندارد. فقط لبه های سوژه شما هستند که باید در فوکوس باشند.

عکاسی ضد نور6

اگر سوژه شما به اندازه کافی تاریک نیست، گردگیر جبران نوردهی خود را روی -0.3 یا -0.7 تنظیم کنید تا کل تصویر کمی تاریک شود.

در نهایت، هنگام ایجاد ضد نور از فلاش استفاده نکنید. فلاش همه چیز در مورد نمایش جزئیات سوژه شماست. برای یک سیلوئت، می خواهیم سوژه کم نوردهی شود.

نور پس زمینه مناسب را پیدا کنید

از آنجایی که نور در پشت سوژه قرار دارد، روش نورپردازی مورد نیاز، نور پس زمینه نامیده می شود. هنگام انتخاب شرایط نور برای یک عکس ضد نور، باید منبع نوری را انتخاب کنید که نور سخت را فراهم کند.

عکاسی ضد نور7

خورشید برای این منظور کاملاً کار می کند، اما باید مطمئن شوید که پشت سوژه قرار دارد. این باعث می‌شود که غروب و طلوع خورشید بهترین زمان برای عکاسی ضد نور باشد. برای تعیین اینکه آیا نور و شرایط آب و هوایی کافی خواهد بود، از یک برنامه کاربردی برای بررسی پیش بینی استفاده کنید. برنامه و وب سایت Photographer’s Ephemeris به طور خاص برای این منظور ساخته شده است. آنها به شما اطلاعاتی در مورد اینکه نور در هر زمانی از روز به مکان انتخابی شما چگونه نگاه می کند به شما می دهند.

همچنین می توانید از نور مصنوعی برای ثبت تصاویر استفاده کنید. نور خیابان یا چراغ‌های جلوی خودرو در پشت سوژه شما می‌تواند نتایج بسیار شگفت‌انگیزی داشته باشد. اگر تجهیزات نورپردازی خود را به همراه دارید، حتی این شانس را دارید که نور را مطابق با نحوه ایجاد یک شبح تغییر دهید.

موضوع مناسب را انتخاب کنید

تصاویر سیلوئت بر فرم سوژه تمرکز می کنند. رنگ و جزئیات سوژه تیره خواهد بود، بنابراین فرم باید قوی و دارای طرح کلی واضح باشد. دوست داران عکس های ضد نور افراد خاصی هستند زیرا شکل انسان به راحتی قابل تشخیص است.

عکاسی ضد نور9

هنگام عکاسی ضد نور افراد، سعی کنید از آنها در پروفایل عکس بگیرید. به این ترتیب می‌توانیم شکل صورت و بدن را ببینیم، حتی اگر جزئیات را نبینیم. وقتی بیش از یک نفر وجود دارد، بین سوژه ها فضای منفی ایجاد کنید. اگر به اندازه کافی مراقب نباشید، ضد نور ها شروع به ادغام می کنند و شبیه یک فرد با سر یا بازوی اضافی می شوند. اگر از ساختمان‌ها یا اشیا ضد نور عکاسی می کنید، به دنبال اشکال و خطوط مشخص باشید. هر چیزی که شکل مشخصی داشته باشد و از افق خودنمایی کند می تواند کارساز باشد.

چه مجسمه، یک برج کلیسا یا یک درخت، به دنبال موضوعاتی باشید که به وضوح از پس زمینه جدا شده اند. در غیر این صورت، ضد نور شکل قابل تشخیص خود را از دست می دهد. یک پس‌زمینه خوب برای یک عکس ضد نور، پس‌زمینه‌ای است که ساده و با حداقل حواس‌پرتی باشد. این به سیلوئت اجازه می دهد تا تنها کانون تصویر باشد. آسمان روشن و شفاف به عنوان بهترین پس زمینه عمل می کند، به خصوص اگر صحنه غروب خورشید باشد.

عکاسی ضد نور 9

موقعیت خود را برای عکاسی ضد نور بهتر قرار دهید

اگر سوژه متمایز و منبع نور قوی دارید، اما حالت ضد نور ندارید، موقعیت خود را تغییر دهید. ترفند در رابطه بین عناصر است. در مقابل سوژه خود بایستید، به طوری که یک منبع نور قوی بین شما قرار گیرد.

عکاسی ضد نور 10

نتیجه

انجام عکاسی ضد نور خیره کننده به این بستگی دارد که شما در ارتباط با سوژه و نور در چه نقطه ای قرار دارید. سوژه خود را بین خود و منبع نور قرار دهید. از حالت نورسنجی نقطه ای و دیافراگم کوچک استفاده کنید. به دنبال پس‌زمینه‌ای بی‌نظم باشید. همه چیز به شکل ضد نور مربوط می شود، بقیه چیزها را ساده نگه دارید. اکنون که به تمام اطلاعاتی که نیاز دارید مجهز شده اید، بروید و چند عکس شبح از خودتان بگیرید!
اگر برای عکاسی ضد نور خود به دنبال یک ترکیب بندی مناسب هستید، مقاله 21 قانون ترکیب بندی را بخوانید.

منبع: expertphotography.com

مقالاتی که شاید برایتان جذاب باشد

فهرست