عکاسی سایه روشن چیست و چه کاربردی در تبلیغات دارد?

عکاسی سایه روشن

سایه روشن سبکی از نقاشی است که با قلم های روغنی دوره رنسانس طراحی می شد. در این سبک سوژه ها در زمان های مخصوص نوری کشیده می شدند تا نور آفتاب و سایه را همزمان داشته باشند یا سوژه به نوعی در آن محل قرار می گرفت. در این روش قسمتی از سوژه در نور و قسمتی در سایه قرار می گرفت سپس نقاشی شروع به کار می کرد. این سبک ماندگار و بسیار پر طرفدار در هنر عکاسی هم منتقل شد که امروزه یک نوع سبک عکاسی است که به سایه روشن یا کیاروسکورو معروف است که حتی در تبلیغات هم مورد استفاده قرار می گیرد.

نقاشی سایه روشن
لئوناردو داوینچی به سبک سایه روشن

سایه روشن در سیاه قلم

روشی که اجسام از حالت تخت یا دوبعدی خارج می کند و حس سه بعدی به بیننده القا می کند، سایه روشن است. در واقع اصول سیاه قلم همین است و بدون آن معنایی ندارد. این روش در نقاشی هم انجام می شود.

طراحی سایه روشن
طراحی سایه روشن

عکاسی سایه روشن(کیاروسکورو)

عکاسی سایه روشن قبل تر برای عکس های سیاه سفید انجام می شد اما امروزه به صورت رنگی هم انجhم می شود.

در این روش از نور مصنوعی در فضای آتلیه استفاده می شود که منبع نور یا فلاش چتر ها را با زاویه 40 درجه نسبت به سوژه قرار می دهند. بیشتر برای عکس های پرتره استفاده می شود اما امروزه در تبلیغات هم مورد توجه قرار گرفته است.

البته هر نورپردازی چهره هنر نیست. نور پردازی باید طوری باشد که در تصویر سایه و روشن و عمق ایجاد کند. نباید نصف صورت کاملا مشکی شود بلکه میزان نور کمتر باشد که این با زاویه 40 درجه انجام پذیر است.

 عکس هایی با نور پردازی سایه روشن
عکس های با نور پردازی سایه روشن

عکاسی سایه روشن در تبلیغات

امروزه با پیشرفت فناوری و وجود گوشی های هوشمند و اتصال همگانی به اینترنت عکاسی از محصول بسیار بیشتر از قبل مورد توجه قرار گرفته به طوری که هیچ مشتری محصولی را بدون تصویر قبول نمی کند و با وجود یک تصویر خوب حتی از راه دور به آن اعتماد می کند. برای عکاسی از محصولات خود را آماده کنید.

امکانات مورد نیاز را برای شروع عکاسی تبلیغاتی تهیه کنید.

نکات اولیه برای عکس برداری از محصول را بدانید.

ادیت عکس های تبلیغاتی را آموزش ببینید.

عکس تبلیغاتی با نور پردازی محو
نور پردازی در عکاسی تبلیغاتی

روش عکاسی سایه روشن برای کار های حرفه ای و در سطح بزرگ مانند بیلبرد های شهری مورد استفاده قرار می گیرد. عموما برای محصولاتی استفاده می شود که نیاز به نشان دادن جزئیات آن است.

به عنوان مثال به دلیل نور پردازی که در روش سایه روشن وجود دارد می توان نور را از شیشه عبور داد و در عکس ادکلن ها مخصوصا اگر رنگی باشد بسیار جذاب می شود.

عبور نور از شیشه ادکلن
نور پردازی از محصول ادکلن

عکسی که قدرت ادکلن محصول را نمایش گذاشته است. این عکس از سبک نور پردازی با روش سایه روشن استفاده شده که نور از روبروی قطرات تنظیم می شود و ز با زاویه 20 تا 30 درجه است. در این سبک نشان دادن جزئیات زمینه باید مشکی باشد.

اسپری ادکلن
عکسی از قدرت اسپری محصول که با روش سایه روشن انجام شده است.

عکس زیر نرم بودن پودر آرایشی را نشان می دهد. که همراه با تصویر آینه ای است که با قرار دادن شیشه زیر محصول و نور پردازی با سه فلاش است.

عکس پودر های آرایشی

نمونه بعدی که می بینید روش تبلیغ پودر ها و برس های آرایشی، به زاویه نور ها دقت کنید. سمت چپ با دیافراگم باز فلاش و سمت راست با دیافراگم متوسط فلاش گرفته شده است.

این کار از یک طرف عمق کار را بیشتر می کند و از طرف دیگر جزئیات ریز را نمایش می دهد.

مقالاتی که شاید برایتان جذاب باشد

فهرست